در باب دستور جلسه هفتگی؛ دانایی ، دانایی موثر و سواد
سه شنبه 10 فروردین 1395 ساعت 12:41 | نویسنده این مطلب : همسفر سارا | ( نظرات )

به نام او که داناست و دانایی را چون نوری در دل انسان افشاند

درباب دستور جلسه هفتگی : دانایی ، دانایی موثر و سواد


دانایان کسانی هستند که ؛ غیبت ، تجسس ، دروغ ، حسرت ، خوف و ترس ندارند . به خدا توکل می کنند . ایمان دارند . هستی را دوست دارند . به هستی و خلقت احترام می گذارند . خدمت می کنند بدون این که انتظار داشته باشند ، یعنی عشق بلاعوض دارند . کسانی که به دانایی موثر رسیده اند عمدا یا سهوا اشتباه نمی کنند .

پس میزان دانایی به سواد ، تمدن ، دین ، مذهب ، پول ، مقام ، نژاد ، ملیت و لباس نیست .

===========================


دانایی به معنی دانستن است. دانایی از سه ضلع تفکر ، تجربه و آموزش تشکیل شده است که مجموع این ها دانایی است ، یعنی اگر آموزش گرفتیم طبق این تعریف ، یادگیری به تنهایی دانایی اطلاق نمی شود ، موقعه ای می شود دانایی که تفکر و تجربه هم در کنار آن باشد . دانایی به صورت خاص و عام است .

یک پزشک در زمینه مسائل فیزیولوژیک آموزش دیده ، تجربه کرده ، تفکر کرده و به دانایی خاص رسیده است ؛ یعنی از او انتظار دانایی در زمینه مهندسی ساختمان نداریم . احتمال دارد در حد اطلاعات بداند که کار یک مهندس ساختمان چیست! ولی دانایی او دانایی موثر نیست یعنی قدرت به اجرا در آوردن و عمل کردن در مقوله مهندسی را ندارد . پس مسائلی هستند که ما تنها قادر به تشخیص درستی یا نادرستی آنها هستیم ولی نمی توانیم آنها را به اجرا در آوریم . در این مرحله ما به دانایی رسیده ایم ولی به دانایی موثر دست پیدا نکرده ایم .

جدای از این ها هر فرد باید دانایی عام (عمومی) داشته باشد . دانایی عام به معنی علم زندگی و چگونه زیستن است . هر چقدر من دانایی خاص داشته باشم در اندیشه ، گفتار و رفتارم به تعادل نخواهم رسید . کسانی که دانایی عام دارند دشمن را تبدیل به دوست می کنند و در زندگی کم ترین سختی را می بینند و می دانند مشکلات در زندگی برای همه هست فقط باید کلید آن ها را پیدا کنند و می دانند بزرگ ترین گنج انسان ، گنج درون اوست که بی پایان است .  پس روحیه و آرامش خود را حفظ می کنند .

دانایان کسانی هستند که ؛ غیبت ، تجسس ، دروغ ، حسرت ، خوف و ترس ندارند . به خدا توکل می کنند . ایمان دارند . هستی را دوست دارند . به هستی و خلقت احترام می گذارند . خدمت می کنند بدون این که انتظار داشته باشند ، یعنی عشق بلاعوض دارند . کسانی که به دانایی موثر رسیده اند عمدا یا سهوا اشتباه نمی کنند .

پس میزان دانایی به سواد ، تمدن ، دین ، مذهب ، پول ، مقام ، نژاد ، ملیت و لباس نیست . نشانه ی دانایی به تفکرات و اعمال ما منتهی می شود یعنی ؛ این که انسانی بیاندیشیم و انسانی رفتار کنیم . رفتار و انتخاب ما نمایانگر این است که آیا ما به تعادل رسیده ایم یا نه!  و تعادل نتیجه  دانایی است .

خداوندا ما را از بند بزرگ ترین دشمن خودمان که ناامیدی ها ، ترس ها  و منیت است رها گردان و به طرف دانایی ، معرفت و عمل سالم هدایت فرما .

رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند               بنگر که تا چه حد است مکان آدمیت


با احترام؛ کمک راهنما همسفر سارا


مرتبط با: دستور جلسه هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
اعظم همسفرمهدی یکشنبه 15 فروردین 1395 08:08
عرض سلام وخداقوت به راهنمای گلم خانوم سارا بسیارعالی وزیبابود
مجیدشیروی چهارشنبه 11 فروردین 1395 10:11
باعرض سلام وخدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم سرکار خانم نجاران
بسیار عالی ومفیدوپر محتوابود
مسافر مجتبی (رهجوی اقای صلواتی) شیخ بهایی سه شنبه 10 فروردین 1395 21:59
عرض سلام و خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم سرکار خانم سارا که دستور جلسه را به زیبایی و پر معنا بیان فرمودند

پرّ ایزدی یارتان و زمامدار راستی هم پیمانتان باد
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات