در باب دستور جلسه هفتگی وادی دوازدهم و تاثیر آن روی من
سه شنبه 27 بهمن 1394 ساعت 20:16 | نویسنده این مطلب : مسافر امین | ( نظرات )

بسم‌الله الرحمن الرحیم

در باب دستور جلسه هفتگی: وادی دوازدهم و اجرای آن

در آخر امر، امر اول اجرا می‌شود    ما در طول سفر اول و دوم،  "حرکت کیفی" می‌کنیم و مراد از سفر و حرکت به سوی خود و خالق خود ، همین تغییرات است. پرواضح است که در بعد جسم و فیزیولوژی و اثرات ناشی از مصرف درست و بجای داروی اپیوم تینکچر، تغییر و "حرکت کمی" نیز در ما رخ می‌دهد، چهره‌ها عوض می‌شود، جسم و هیکل پر می‌شود، قیافه مانند قبلاً تابلو نیست، این‌ها همه حرکت‌های کمی می‌باشد؛ اما تغییر و حرکت اصلی که دست‌کم 95 در صد فرآیند درمان اعتیاد  محسوب می‌شود ، تغییر فکر و اندیشه و جهان‌بینی و روح و روان  ماست. تربیت نفس و رسیدن به "خود" و تغییر مرتبه "نفس" از "اماره" به "لوامه" وسپس به‌ طرف "مطمئنه"،همگی مثال‌های بارز و مصادیق خوب و آشنایی برای  "حرکت کیفی" است.


  

   کسانی که در محتوای مطالب وادی دوازدهم دقیق شده‌اند، می‌دانند که این وادی با شرح داستانی، الهام گرفته از کلام‌الله شریف، شروع می‌شود. داستان، مربوط به خلقت و جایگاه والای انسان در مقابل فرشتگان می‌باشد، که در سوره بقره، کامل‌تر از جاهای دیگر کلام‌الله، به آن پرداخته‌شده است.

    « و آنگاه‌که پروردگارت به فرشتگان گفت : من در زمین جانشینی خواهم گماشت، گفتند : آیا در زمین مخلوقی قرار می‌دهی که تباهی و خونریزی کند، حال‌آنکه ما تو را به پاکی می‌ستاییم و تقدیس می‌کنیم ؟ گفت : من آن می‌دانم که شما نمی‌دانید. » ( سوره بقره – آیه 30 )

   داستان در وادی دوازدهم این‌گونه پایان می‌پذیرد : نیک می‌دانید که قدرت مطلق به من آموخت که ؛

" آخر امر، امر اول اجرا  می‌شود " .

معنی و مفهوم آن چیست ؟

      در زمین برای رسیدن به اهداف، بایستی زمان را در نظر داشت. و این مهم یعنی در نظر داشتن "قانون مزرعه" ؛ که به‌ وضوح  در این جهان و کره خاکی جاری و ساری است. "قانون مزرعه" ، یعنی وقتی نهالی یا بذری کاشته می‌شود، هرچند که خیلی از آن نهال مواظبت و مراقبت گردد و همچنین تمام اصول و تکنیک‌های "کاشت" را رعایت کنیم، بازهم  برای "برداشت" محصول و رسیدن به هدف، باید صبر کنیم و "زمان" لازم در پروسه "داشت" سپری شود؛ بدون گذشت زمان، چیزی عاید نخواهد شد.

     پس برای به ثمر رسیدن میوه‌های هر محصولی،  باید "زمان" سپری شود. اما چرا در وادی دوازدهم ، وقتی پرسیده می‌شود که این مقوله‌ی "زمان" چیست ؟ جانشین در پاسخ، سخن از عدم سکون، و به‌عبارت‌ دیگر، حرف از "حرکت" به میان می‌آورد ؟

برای توضیح این مطلب، بگذارید بعدازاین مقدمه، تمرکز کلام را بر روی سه مقوله  " حرکت، زمان و فضا " ببرم.

اول سؤال می‌کنم، آیا "زمان" باعث "حرکت" می‌شود و یا برعکس؟ به‌ بیان‌ دیگر،  اگر "حرکت" وجود نداشت، آیا ما در این جهان  "زمان"  داشتیم؟"

 اول ببینیم که تعریف حرکت چیست؟

  تغییر تدریجی و مستمر حالت  فعلی  چیزی، به‌ طرف حالتی که آن چیز بالقوه می‌تواند دست یابد، تعریف حرکت است. مانند غذای خام که اول  نیم پخته و سپس پخته می‌شود ؛ یا آدمی که در طی سفر به‌ تدریج پخته و صیقل داده می‌شود  ؛ یا اتومبیلی که مکان آن مداوم در تغییر است.

   حال یک مثال کلان و ماکرو می‌آورم تا بتوانیم علاوه بر روشن کردن  تعریف "حرکت"، پدیده "زمان" و "فضا" را در ذهن تصور کنیم و اثرات و علت وجودی هرکدام، و کنش و واکنش بین آن‌ها را در ذهن  تداعی نماییم.

    چرا ما زمان "پارسال" و "دیروز" داریم ؟ اگر کره زمین به دور خورشید گردش نمی‌کرد، آیا سال گذشته معنا پیدا می‌کرد ؟ همچنین، اگر کره زمین به دور خودش نمی‌چرخید، آیا دیروز معنا پیدا می‌کرد؟ بنابراین اگر کره زمین در حالت سکون بود و حرکتی نداشت، اصلاً پارسال و دیروز و به‌ طورکلی "زمان"  هم‌ معنا نداشت ( بگذریم از اینکه بدون حرکت هیچ‌ چیز در جهان ما وجود نداشت، که شرحش سوا است).

     پس ملاحظه می‌کنیم که عنصر "زمان"، وابسته به عنصر "حرکت" است. از طرف دیگر، تمام مجموعه‌ ی خورشید و زمین و غیره، که همگی متحرک هستند، در یک مکان متحرک بزرگ‌تر، که آن را  "فضا" می‌نامیم، شناور می‌باشند، و تلفیق این "حرکت" و این "فضا"، "زمان" را به وجود می‌آورد. جان و علت وجودی "زمان"، بستگی به "حرکت" دارد و در تعریف حرکت دیدیم که، جان و علت وجودی "حرکت"،  بستگی به ایجاد تغییرات مستمر تدریجی  دارد. تغییر وضعیت کره زمین و چرخش به دور خودش، باعث "حرکت وضعی" زمین می‌شود و همین تغییر و حرکت، زمان را به وجود می‌آورد و باعث می‌گردد تا گذر زمان به‌ صورت مثلاً ساعتی و روزانه احساس شود. ضمناً، تغییر مکان کره زمین، یعنی گردش آن به دور خورشید، موجب "حرکت انتقالی" یا مکانی آن می‌شود و باعث ایجاد زمان و احساس توالی سال‌ها می‌گردد.

     تا اینجا دو حرکت  "وضعی" و "مکانی" ( یا نقلی)  را مختصراً شرح دادیم. مثلاً یک آتش‌گردان که توسط شخصی، در حال راه رفتن، به چرخش درآمده، هم "حرکت وضعی" دارد و هم "حرکت مکانی". نوع  حرکت سوم، "حرکت کمی" است؛ مانند نهالی که سر جای خود بزرگ می‌شود و یا کودکی که رشد  می‌کند. پرورش اندام نیز یک "حرکت کمی" برای انسان  محسوب می‌شود.

     اما آنچه برای یک مسافر و سالک یا  کسی که جوینده راه (رهجو) است و می‌خواهد تزکیه و پالایش شود، مهم است، تأثیرپذیری و تغییرات از سه  نوع حرکت  فوق‌الذکر نمی‌باشد، بلکه تغییر و حرکت چهارم، یعنی "حرکت کیفی" در صور پنهان انسان، ملاک و شاخص کار است. تغییرات در انگور تا تبدیل‌ شدن به شراب یا سرکه، و یا جوش آمدن آب و تبدیل آن به بخار و یا منجمد شدنش و تبدیل آب به یخ، همگی مثال‌های خوبی برای  "حرکت  کیفی" هستند. در "حرکت کیفی"، جابجایی، و گردش دور خود، و بزرگ و کوچک شدن در کار نیست ، بلکه در درون خود شیء یا شخص، تغییر و تبدیل و ترخیص و درنتیجه "حرکت" اتفاق می‌افتد. مانند می که در خمخانه بجوش می‌آید.

زغال‌های درون  آتش‌گردان، می‌تواند دربرگیرنده تمامی  چهار حالت حرکت باشد. چرخاندن آن، یک "حرکت وضعی" است. تغییر مکان شخصی که آتش‌گردان را جابجا می‌کند، یک "حرکت مکانی" به آن می‌دهد. جرقه‌هایی که از آن خارج می‌شود و موجب تغییر وزن آن  می‌شود، درواقع یک "حرکت کمی" می‌باشد. بالا رفتن حرارت و گداخته‌تر شدن و تبدیل سیاهی زغال به شراره‌های سرخ آتش، بی‌شک یک "حرکت کیفی" قلمداد می‌شود.

     ما در طول سفر اول و دوم،  "حرکت کیفی" می‌کنیم و مراد ازسفر و حرکت به‌ سوی خود و خالق خود ، همین تغییرات است. پرواضح است که در بعد جسم و فیزیولوژی و اثرات ناشی از مصرف درست و بجای داروی اپیوم تینکچر، تغییر و "حرکت کمی" نیز در ما رخ می‌دهد، چهره‌ها عوض می‌شود، جسم و هیکل پر می‌شود، قیافه مانند قبلاً تابلو نیست، این‌ها همه حرکت‌های کمی می‌باشد؛ اما تغییر و حرکت اصلی که دست‌کم 95 در صد فرآیند درمان اعتیاد  محسوب می‌شود، تغییر فکر و اندیشه و جهان‌بینی و روح و روان  ماست. تربیت نفس و رسیدن به "خود" و تغییر مرتبه "نفس" از "اماره" به "لوامه" و سپس به‌طرف "مطمئنه"، همگی مثال‌های بارز و مصادیق خوب و آشنایی برای "حرکت کیفی" است.

      این  "حرکت کیفی"  ، همان تغییرات تدریجی و مستمری است که باید در ما به وجود آید تا "قوه" های موجود در "خود یا نفس" را به "فعل" درآوریم. این تغییرات و حرکت به وجود نمی‌آید ، مگر با عمل، تمرین، ممارست، تزکیه و پالایش، بالا بردن نقاط تحمل، تکرار، گذر زمان و صبر، و البته توأم با کسب شناخت و آگاهی و آموزش، که در وادی‌های دیگر درباره آن‌ها بحث شده است.

با احترام کمک راهنما مسافر امین گلی

تنظیم: مدیر وبلاگ

 

مرتبط با: دستور جلسه هفتگی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر رهام یکشنبه 2 اسفند 1394 09:26
خدا قوت خدمت شما.. بسیار اموزنده و همراه با مثالهایی که حق مطلب را به زیبایی بیان نمودید.. ممنون.
همسفر سارا شنبه 1 اسفند 1394 17:28
بسیار عالی بود، از بیانات شما استفاده کردم
سپاس و خدا قوت خدمت راهنمای بزرگوار
سپاس و خداقوت خدمت مدیر وبلاگ محترم
سالار شنبه 1 اسفند 1394 15:43
جناب آقای گلی مطمئنا قادر نیستم چون شما نظرات تأثیرگذار و قابل تعمل ارائه کنم اما واقعا آموزشی جدید و کاربردی از مطلب جنابعالی برداشت کردم.
تا کنون به این حرکتها و ویژگیهایشان در هستی توجهی نکرده بودم.
امیدوارم همیشه موفق باشید و منتظر مطالب بیشتری از شما در این وبلاگ هستم.
خداقوت خدمت جنابعالی و مدیر محترم وبلاگ
اعظم همسفرمهدی جمعه 30 بهمن 1394 21:29
خداقوت جناب گلی
مسافر شکرالله چهارشنبه 28 بهمن 1394 22:37
مقاله پرباری بود با مثالهای زیبا
خداقوت خدمت نویسنده محترم جناب آقای گلی
خداقوت خدمت مدیر وب
همسفرباران چهارشنبه 28 بهمن 1394 17:43
خداقوت خدمت کمک راهنمای محترم آقای امین گلیازمطالب زیبای شما تشکر می کنم
سید مصطفی: وبلاگ آتیه سبز چهارشنبه 28 بهمن 1394 17:15
با سلام وخسته نباشی خدمت کمک راهنمای محترم آقای امین گلی از مطالب شما استفاده بردم آرزوی بهترینها را برای شما دارممسافر جمال چهارشنبه 28 بهمن 1394 14:55
خداقوت خدمت کمک راهنمای محترم آقای امین گلی
مطالب مفیدی بود استفاده کردم
سپاس از مدیر محترم وبلاگ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو