خلاصه سی دی دانایی مردمان
سه شنبه 27 بهمن 1394 ساعت 12:50 | نویسنده این مطلب : همسفر سارا | ( نظرات )

به نام آنکه جان را فکرت آموخت

فاصله از جهالت

خلاصه سی دی دانایی مردمان

http://s6.picofile.com/file/8255139942/danaei_mar.jpg

ما بعضی اوقات در اثر ناآگاهی خودمان یک تصاویر مختلفی را از موضوعات مختلف در ذهن خودمان  به وجود می آوریم و آن مسائل باعث رنجش و آزار ما می شود . پس  باید همراه علم و دانستن تجربه تفکر و آموزش  باشد ، این سه با هم می شود دانایی!
انسان همیشه باید در حال تمرین باشد مانند نیروهای نظامی که همیشه در حال تمرین و مانور جنگی هستند و خود را برای هر اتفاقی آماده می سازند تا به موقع وارد عمل شوند ...


دانایی به معنی دانستن ، درقدیم بعضی ها می گفتند خوش به حال آن کسی که نمی داند . این حرف صحیحی نیست . دانایی درست رابطه مستقیم  با آرامش و آسایش دارد و نادانی درست نقطه مقابل جهالت و رنج و عذاب است ، این دونقطه مقابل همدیگرقرار دارند . همیشه برای انسانها فراز و نشیب هست ولی نمی توان گفت هرکس که داناست دارای رنج و عذاب است ، توجه کنیم که دانایی را با سواد اشتباه نگیریم ممکنه خیلی از انسانها با سواد باشند و در یک رشته تحصیلی مدرک تحصیلی دکترا هم داشته باشند ولی خیلی هم جاهل و نادان باشند ، انسان مردم داری نباشند ، نتواند با اجتماع زندگی کنند و...

همیشه گفتیم که خدایا ما را ازدست جهل خودمان نجات بده . چون انسان خودش با دست خودش مسائل و مشکلات را به وجود می آورد حالا ممکنه گاهی اوقات مشکلات از جایی دیگه به وجود بیاید . اگر دانا باشیم با صبر و شکیبایی آن ها را تحمل می کنیم و به گونه ای توجیه می کنیم که دچار آزار و اذیت خودمان نشود . ما بعضی اوقات در اثر ناآگاهی خودمان یک تصاویر مختلفی را از موضوعات مختلف در ذهن خودمان  به وجود می آوریم و آن مسائل باعث رنجش و آزار ما می شود . پس  باید همراه علم و دانستن تجربه تفکر و آموزش  باشد این سه تا با هم می شود دانایی پس اگر در یک موضوعی تجربه نباشد آن دانایی نمی شود اگر روش درسته تفکر نباشد ، دانایی نمی شود . روی کاغذ ، روی سی دی هزاران مطلب هست ، توی کامپیوتر هزار هزار مسئله هست ولی کامپیوتر که دانا نیست ، آن ها را به کار نمی تواند بگیرد .

  ما در کنگره به خیلی افراد بر می خوریم ، یا در جاهای دیگر، که اصلا دوست ندارند ، نمی خواهند درمان شوند و نمی پذیرند ولی بعد از مدتی خیلی خوب شدند . ولی خیلی افراد هم داریم که هنوز ازجهالت بیرون نشدند . فرم عوض شده ، لباس عوض شده ، ظاهر عوض شده ، ولی همان شازده ای  که بوده باز همان است . این ها با راهنمای خود صادق نیستند . زیرا خواست آنان در حول محور شن های روان است . در کتاب داشتیم شن های روان دو کار انجام می دهند اگر شن های روان به دریا نزدیک باشند به بحر و اقیانوس می رسند اگر از آب و دریا دور باشند همیشه سرگردان ، دور خودشان می چرخند ، حالا که شرایط جور شده خودشان باید راهشان را پیدا کنند . خیلی انسان ها هستند که یکسری اعتقادات ، عقاید ، افکار و اندیشه ای دارند که غلطه و روی آن ها تکیه می کنند آن ها رنج و عذاب زیادی را باید متحمل بشوند عین همان شن های روان هستند که در بیابان سرگردانند . وقتی انسان ها نمی دانند و می خواهند که بدانند مرحله تکامل است . این برمی گردد به بحث ما که هر چه آگاهی و دانستن در جهت درست باشد از جهالت فاصله می گیریم . پس یک چیزی را هم بدانیم هم بهش عمل کنیم . تمام بداندهای شعر را بر مبنای دانایی تعریف می کنیم . این شعر مربوط به دانایی است از ملا احمد نراقی در کتاب معراج السعادت.

   آن کس که بداند و بخواهد که بداند            خود را به بلندای سعادت برساند   

   آن کس که بداند و بداند که بداند              اسب شرف از گنبد گردون بجهاند       

   آن کس که بداند و نداند که بداند            با کوزه ای آب است ولی تشنه بماند   

   آن کس که نداند و بداند که نداند           لنگان خرک خویش به مقصد برساند     

   آن کس که نداند و بخواهد که بداند          جان وتن خود را زجهالت برهاند    

   آن کس که نداند و نداند که نداند             در جهل مرکب ابد الدهر بماند               

   آن کس که نداند و نخواهد که بداند         حیف است چنین جانوری زنده بماند    

چون ما دردل و قلبمان خوبی دیگران را می خواستیم ، خدا به ما کمک کرد و صدای پای اساتید و راهنماها راشنیدیم و مسیر ما عوض شد و خداوند راه را به ما نشان داد و چون ما آماده بودیم صدای پای استاد را شنیدیم و توانستیم از مشکل ، معضل و از تاریکی خارج شویم . اگر ستون های این کنگره محکم و عمیق بشوند و در صراط مستقیم باشند هرگز از رحمت خداوند بی نصیب نخواهند شد . ستون ها می تواند آموزش ها باشد ، کتاب ها و وادی ها باشد . می تواند افرادی باشد که کنگره را حفظ می کنند و نگهداری می کنند . جذب نیروهای مفید و با نبوغ به جهت اداره امور کنگره باعث می شود کنگره در جهان همیشه باقی بماند . یکی از سمبل های کنگره هم عقاب است که هیچ کس به لانه او دسترسی پیدا نمی کند . عقاب همیشه مانند یک ارتشی رفتار می نماید و توان خود را همیشه می آزماید و این باید تشویق شود تا همیشه پا بر جا بماند . عقاب ویژگی های زیادی دارد ولی از خود راضی نیست مثلا عقاب گوشت مرده را نمی خورد ، خیلی قدرت و توانایی دارد ، دید بسیار بسیار قویی دارد . وقتی در اوج آسمان در حال پرواز است موش یا خرگوش را از بالا می بیند و مثل گلوله می آید پایین این قدر نزدیک زمین میشود که این طُعمه را از زمین بکند و ببرد با آن مانور، سرعت و حرکتی که می کند هیچ هواپیمای جنگنده قادر نیست این کاررا بکند . گاهی اوقات هم وزن خودش را وشاید سنگین تر از خودش را بلند می کند ما نمی توانیم چنین کاری را انجام دهیم و این توانایی عقاب به دلیل تکرار و تمرین است . این را می خواهیم بگوییم که انسان همیشه باید در حال تمرین باشد نیروهای نظامی همیشه در حال تمرین و مانور جنگی هستند و خود را برای هر اتفاقی آماده می سازند تا به موقع وارد عمل شوند.

پس این درست نیست که بگوییم من لیسانس گرفتم ، مهندس شدم ، راهنما شدم ، کمک راهنما شدم ، سفر دومی شدم ، دیده بان شدم دیگه تمام شد ، نه ما در هر مقطعی قرار داریم باید هر روز تمرین کنیم هر روز کار کنیم هر روز فکر بکنیم اگر بخواهیم فکر نکنیم کار نکنیم عمل نکنیم از بین می رویم.

  در تمام سطوح زندگی هر چیزی را که داریم باید نگهبان و حافظش باشیم ، می خواهد مال باشد یا هر چیز دیگرباید حفظش کنیم . سلامتی داری باید حفظش کنی، بچه داری باید حفظش کنی ، عشق داری باید حفظش کنی ، خاطرخواه داری باید حفظش کنی ، همسر داری باید حفظش کنی ، مدرک تحصیلی داری باید حفظش کنی ، کارداری باید حفظش کنی ، هر چیزی را باید حافظش باشیم که از دستمان  نرود . در مورد عقاب شاید در نگاه نخست فکرکنیم ، این پرنده بسیار از خود راضی است که قدرت و توانایی خود را به نمایش می گذارد ، نه! او در حال تمرین کردن و به دنبال شکار می گردد باید هر روز آمادگی داشته باشد. آقای مهندس می گویند : من الان چهارده یا پانزده سال است که هرصبح شنبه ، دوشنبه ، چهارشنبه به شنا می روم و بعد به کنگره می روم . این برای نمایش و پز دادن نیست برای محافظت از خود و کنگره است . ما در تمام سطوح زندگی ، زندگی را باید حفظ کنیم هیچ وقت نمی توانیم بگذریم وبرویم . اگر بی تفاوت شدیم آن موقع از زندگی عقب می افتیم و آن چه داریم از دست می دهیم .

پس نتیجه می گیریم هر کجا هستیم در هر نقطه ای هستیم هیچ موقع از فعالیت ، تلاش و کوشش دست برنداریم . برای انسان ، هیچ وقت این نیست که به جایگاهی برسد و جایی نیست که بگوید آقا خیلی خوب حالا رسیدیم این جا ، بسم الله.. بخوریم و بخوابیم ! چنین چیزی نیست . اگر گفته اند در بهشت هم می روید آن جا می خورید و می خوابید آن به صورت یک تمثیل است . چون بهترین جا که باشیدهم بعد از مدتی ، دلتان از یکنواختی زده می شود .

 همیشه مانند یک ارتشی رفتار  نمایید و توان خود را همیشه بیازمایید و این باید تشویق شود تا همیشه پا برجا بماند، ما برای این که کنگره سر پا باشد ، همیشه باید تلاش کنیم همه اعضا در هر قسمتی هستیم تلاش کنیم مراقب باشیم .  پایه های مالی قوی شود ، پایه های شخصیتی، پایه های رفتاری ، روشمان مرتب چک شود ، حرکت درست در راه درست ، مساوی است با عمل سالم.

پس یکی از تعریف های عمل سالم عملی بود که به خیر ختم شود و یکی دیگر از تعریف های عمل سالم حرکت درست در راه درست میشودعمل سالم.

اگر یک فیلم سینمایی نگاه کنید که تمام نیروها مثبت باشدهمه چیز خوب و بدون حادثه باشد ، زن و شوهر با بچه ها هر روزشان تکراری باشد و درگیری نباشد حوصله شما سر می رود . برای انسان هم فراز و نشیب و مشکلات هست باید بتواند با آنها سازگاری پیدا کند و مانند عقاب مکانیزم جسم خود را با طبیعت بیرون خود هماهنگ سازد تا سرنگون نشود و این تدبیر و اندیشه و تفکر یک عقاب با ادراک حقیقی یک عقاب است که در اثر آن تمرین ها می تواند در همه جا خودش را بالانس کند.

ما آنچه آموختیم از طبیعت و آفرینش یزدان  آموختیم و تمامی ندارد . از عقاب یاد می گیریم از شیر یاد می گیریم از ببر یاد می گیریم از زنبور عسل ، از مورچه یاد می گیریم از درخت ها یاد می گیریم از همه چیز یاد می گیریم و این یاد گیری ها تمامی ندارد می توانیم از تمام اجزای طبیعت الگو بگیریم حتی از درخت ها از آب از رودخانه از کوه ها از باد از برف از باران از همه چیز ما می توانیم یاد بگیریم .

به امید روزهای پرواز فوج فوج همه شما ، پیروز باشید بر فراز قلل کره زمین ، پنهانی نیست که پنهان بماند چون آسمان و زمین . تا دیداری دیگر بدرود

با احترام کمک راهنما همسفر سارا
مرتبط با: متن یا خلاصه سی دی های اموزشی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
اعظم همسفرمهدی چهارشنبه 28 بهمن 1394 15:14
سلاااااام وخداقوت به راهنمایی عزیزم خانوم سارابسیار عالی موفق باشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic