در باب دستور جلسه هفتگی :وادی ششم و تاثیر آن روی من
سه شنبه 6 بهمن 1394 ساعت 18:45 | نویسنده این مطلب : همسفر فاطمه ج | ( نظرات )

(به نام خالق زیبایی)

در باب دستور جلسه هفتگی :وادی ششم و تاثیر آن روی من

به قلم کمک راهنمای محترم سرکار خانم طاهره ابراهیمی

هدف اصلی از آفرینش انسان رسیدن به فرمان عقل و به تکامل رسیدن اوست ، برای رسیدن به تکامل باید شناخت و آگاهی خود را بالا ببریم و قبل از آن نگرش و دید خود را که در گذشته وجود داشته را تغییر دهیم که همان آموزش جهانبینی است.....

عقل مهمترین اجزاء صور پنهان و از محبوب ترین مخلوق خداوند است،اهمیت عقل آنقدر زیاد است که روح با آن همه لطافت تحت رهبری عقل است پس عقل،گنج درون انسان است....

در گذشته از کلمه عقل در جملاتمان استفاده می کردیم بدون اینکه درکی از معنای واقعی آن داشته باشیم برای مثال:داشتن عقل، خوب چیزی است،فلانی عقلش رسیده چیکار کند،مگر تو عقل نداری و......

ما در زندگی مشکلات گوناگونی داشتیم و مشکلاتمان را تقصیر دیگران می انداختیم  و در آخر خداوند را مسئول مشکلات خود می دانستیم ،فکر می کردیم فقط ما مشکل داریم و دیگران در زندگی هیچ مشکلی ندارند .نمی دانستیم چگونه با این مشکلات و مسائل روبه رو شویم  و همیشه از آنها فرار می کردیم و در نتیجه بیشتر در این مشکلات درگیر می شدیم،تا اینکه به خواست خدا مسیر کنگره برایمان باز شد و در اینجا بود که فهمیدیم چرا خداوند ما را خلق کرده و چرا در مسیر زندگی برایمان مشکلاتی گذاشته است و در ضمن فقط ما نیستیم که در گیر مشکلات هستیم.

دلیل اینکه چرا ما نمی توانیم مسائل خود را حل کنیم فقط و فقط نادانی و نا آگاهی ما است که ما نمی دانستیم چطور باید با آنها روبه رو شویم و یا آنها را از سر راه برداریم و در مورد مشکلات هیچ تفکری نداشتیم.

خداوند انسان را خلق کرد و به او یک ویژگی منحصر به فرد داد که این ویژگی ،ویژگی قدرت اختیار و انتخاب بود خداوند انسان را به سر دو راهی قرار داد  که یکی روشنایی ها و دیگری تاریکی ها بود  که خود انسان راهش را انتخاب کند.

خداوند در مسیر زندگی ما را تنها نمی گذارد و برای ما در طول مسیر دو راهنما قرار داده است که راهنمای بیرونی که همان پیامبران هستند و دیگری راهنمای درونی که عقل او است.

هدف اصلی از آفرینش انسان رسیدن به فرمان عقل و به تکامل رسیدن اوست ، برای رسیدن به تکامل باید شناخت و آگاهی خود را بالا ببریم و قبل از آن نگرش و دید خود را که در گذشته وجود داشته را تغییر دهیم که همان آموزش جهانبینی است. برای آموزش جهانبینی در ابتدا انسان باید تا اندازه ای خود را بشناسد.

انسان از دو بخش تشکیل گردیده است:

1:صور آشکار: صور آشکار انسان قابل رویت است مانند:دست،پا ،بینی و....

2:صور پنهان:صور پنهان قابل رویت نیست مانند:عقل،حس،نفس و...... ،در جهانبینی ما با صور پنهان انسان کار داریم.

عقل مهمترین اجزاء صور پنهان و از محبوب ترین مخلوق خداوند است،اهمیت عقل آنقدر زیاد است که روح با آن همه لطافت تحت رهبری عقل است پس عقل،گنج درون انسان است.

عقل مانند ماشین تابع خود عمل می کند مانند ماشینی که استارت زده می شود و بقیه اجزاء موتور خود به خود شروع به کار می کند،عقل هم وقتی فرمان می دهد بقیه ساکنین کار خود را انجام می دهند تا فرمان به اجرا برسد،عقل از هیچ موادی ساخته نشده و با مرگ هم از بین نمی رود.

بعضی از افراد فکر می کنند مغز همان عقل است در صورتیکه این فکر اشتباه است  و مغز فقط مترجمی برای عقل است  یعنی اینکه وقتی عقل فرمان می دهد مغز آن را برای سایر اعضاء بدن ترجمه می کنند.

انسان برای رسیدن به تکامل باید به فرمان عقل برسد. یعنی اینکه وقتی عقل می گوید این کار را انجام بده بدون هیچ بهانه ای آن را انجام دهد .رسیدن  به فرمان عقل مشکل است ولی امکان پذیر است .

عقل کل قدرت تشخیص حق از باطل ،زشت از زیبا ، بد از خوب  و.... را دارد ،عقل فرمانده کل شهر وجودی یا جسم انسان است که هیچ وقت فرمان اشتباه صادر نمی کند مگر او را به شکلی فریب دهند، وقتی به عقل اطلاعات اشتباه داده شود  انسان  از عقل دورتر می شود  و اطلاعات صحیح انسان را به عقل کل نزدیک تر می کند.

چطور اطلاعات غلط به عقل داده می شود ؟

در اینجا نفس قرار دارد،نفس یکی از اجزاء صور پنهان انسان به شمار می آید.

نفس:نفس چیزی است که در ظاهر و باطن تعیین موجودیت می کند و نشانه اش این است که دارای خواسته است،خواسته های معقول و خواسته های غیر معقول.

نفس دارای سه مرحله است:

مرحله اول نفس اماره :در این مرحله انسان در مرحله نفس حیوانی قرار دارد و خواسته های نفس فقط نامعقول و ضد ارزشی است و این خواسته ها اجرا می شود بدون هیچ تفکر و یا پشیمانی.

مرحله دوم نفس لوامه:نفس سرزنش کننده است در این مرحله انسان خواسته های نامعقول را انجام می دهد ولی بعد از مدتی احساس پشیمانی می کند.

مرحله سوم نفس مطمئنه:در این مرحله خواسته های معقول و نا معقول وجود دارد ولی انسان قبل از انجام آن کار فکر می کند و فقط خواسته معقول را انجام می دهد ،در این مرحله نفس انسان تربیت شده و اجازه نمی دهد هر خواسته ای را عملی کند،و در این مرحله است که انسان به فرمان عقل نزدیک می شود.

چطور می توانیم به فرمان عقل برسیم ؟چگونه؟

تزکیه و پالایش،درون انسان صدایی به گوش میرسد که قبل از انجام هر عملی یکی می گوید انجام بده و دیگری می گوید انجام نده ،یکی می گوید برو ،یکی می گوید نرو و..... این صداها ،صداهای عقل و نفس ما است که می شنویم و این ما هستیم که باید تشحیص بدهیم کدام صدای عقل و کدام صدای نفس اماره است.

قدرت تشخیص این دو بستگی به شناخت ،آگاهی و دانایی ما دارد هر چه میزان دانایی ما بالاتر باشد قدرت تشخیص عقل از نفس را بهتری خواهیم داشت.

برای رسیدن به شناخت ،آگاهی و دانایی نیاز به آموزش،تجربه و تفکر داریم و در نهایت رساندن آموزش ها به عمل ،تا اینکه بتوانیم به فرمان عقل نزدیک شویم و انشاالله وارد بهشت برین شویم.

با احترام همسفر طاهره ابراهیمی.

نگارنده:همسفر فاطمه ج

مرتبط با: دستور جلسه هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
اعظم همسفرمهدی چهارشنبه 7 بهمن 1394 13:24
بادوردوخسته نباشین خدمت سرکارخانوم طاهره بسیارعالی بیان کرده بودین وماشالاه به نگارنده ی عزیزم فاطمه جان موفق باشی
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic