گزارش جلسه خصوصی همسفران با دستور جلسه:وادی چهارم و تاثیر آن روی من
دوشنبه 23 آذر 1394 ساعت 10:58 | نویسنده این مطلب : همسفر فخری | ( نظرات )
به نام خالق یکتا

روز یک شنبه 94/09/22 جلسه چهاردهم از دور هفتم کارگاه های آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی اصفهان با نگهبانی همسفر عفت،استادی همسفر الهه و دبیری همسفر سمیرا

 با دستور جلسه:(وادی چهارم و تاثیر آن روی من)

راس ساعت 15 آغاز به کار نمود.

خداوند وقتی انسان را خلق کرد مسئولیتش را پذیرفت و در کلام الله می فرماید از آسمان برایتان آب آوردیم و زمین را مسخر شما کردیم یعنی خداوند تمام امکانات و تواناییها را در اختیار ما قرار داده و مسئولیتش را به بهترین شکل انجام داده و این ما هستیم که باید از این نعمتها به بهترین شکل استفاده  کنیم ولی ما همیشه از مسئولیتهای خودمان شانه خالی می کنیم.


سخنان استاد :

وادیها مثل ستونهایی هستند که زیربنای جهانبینی ما را می سازند و برگرفته از تعالیم کلام الله هستند وروش درست زندگی کردن را به ما آموزش می دهند. وادی اول تا وادی چهارم مبانی فکری ما را می سازند و ما را با اصلی ترین قوانین بازی زندگی هماهنگ می کنند وما را آماده حرکت اصولی و درست می کنند. در وادی چهارم حدود مرز بین ما و خداوند را مشخص می کند یک مسئولیتهایی گردن ماست و یک مسئولیتهایی گردن خداوند است یعنی مسئولیتها دو طرفه است. مسئولیت حیات ما به عهده خودمان است خداوند می فرماید: از تو حرکت ازمن برکت.

اگر ما مسئولیت زندگیمان را بپذیریم وبرای رسیدن به هدفهایمان تلاش و کوشش کنیم خدا ما را مورد حمایت خودش قرار می دهد انسان چیزی نیست جز سعی و تلاش خودش چون هر مصیبتی به ما وارد می شود خودمان با دستهای خودمان به وجود آورده ایم اگر ذره ای کار خوب انجام بدهیم خودمان پاسخگو هستیم و اگر ذره ای کار بد انجام بدهیم خودمان پاسخگو هستیم .

خدا وقتی انسان را خلق کرد مسئولیتش را پذیرفت و در کلام الله می فرماید از آسمان برایتان آب آوردیم و زمین را مسخر شما کردیم یعنی خداوند تمام امکانات و تواناییها را در اختیار ما قرار داده و مسئولیتش را به بهترین شکل انجام داده و این ما هستیم که باید از این نعمتها به بهترین شکل استفاده  کنیم ولی ما همیشه از مسئولیتهای خودمان شانه خالی می کنیم.

خداوند وقتی ما را خلق کرد به ما اختیار داد وراه خیرو شر را مشخص کرد تا انسان خودش با اختیاری که دارد راهش را انتخاب کند بزرگی می گوید:

   صدها چراغ دارد وبیراهه می رود      بگذار بیفتد و بیند سزای خویش 

  یعنی اگر ما با جهل و نادانی خودمان از راه مستقیم خارج شویم و مشکلات و گرفتاریهایی برای ما به وجود بیاید خودمان هستیم که این مشکلات را برای خودمان به وجود آورده ایم ولی ما این مشکلات را می خواهیم به خدا وصل کنیم و دیگران را مقصر می دانیم خیلی از مسایلی هست که ما در مقابل آنها گنگ هستیم و این به علت عدم شناخت ما نسبت به خودمان و عدم شناخت ما نسبت به خداوند است اگر ما خودمان را نشناسیم نمی توانیم ذره ای شناخت نسبت به خداوند داشته باشیم .

انسان ابتدا برای شناخت خودش باید یکسری اطلاعات نسبت به صور آشکا ر(قلب،کلیه،دست وپا....) و یکسری اطلاعات نسبت به صور پنهان(عقل،نفس و روح....)داشته باشد مثلا قبل از تولد به این جهان خاکی چه اتفاقی افتاده؟ یا بعد از مرگ چه اتفاقی برای ما می افتد؟ و یا ما از کجا آمده ایم وبه کجا می رویم ؟و با دانستن این اطلاعات می توانیم وارد بُعد دیگر هم بشویم که همان خداشناسی است علت اینکه ما از مرگ می ترسیم چون شناختی از مرگ نداریم ولی باید بدانیم از مرحله ای وارد مرحله دیگر می شویم .

 برای شناخت انسان ما باید نفس را بشناسیم خداوند می فرماید: ما شما را از نفس واحده آفریدیم ودر جای دیگر می گوید هنگام مرگ فرشتگان مرگ نفس شما را تحویل می گیرند پس نفس نقش بسیار مهمی دارد نفس تعیین موجودیت می کند و خواسته هایی دارد یکسری خواسته ها غریزی هستند مثل غذا خوردن ،جای امن داشته باشیم یا حیوانات که از خودشان و بچه هایشان مواظبت می کنند .در انسان خواسته ها به دو دسته تقسیم می شوند خواسته های معقول وخواسته های غیر معقول که انسانها بر مبنای تعقل و آگاهی خودشان با همدیگر متفاوت هستند .

نفس به سه قسمت تقسیم می شود بالاترین نفس در حیوان اولین مرتبه از نفس در انسان است یعنی نفس اماره یا نفس امر کننده که در این مرتبه از نفس انسان به هر قیمتی که شده می خواهد به خواسته هایش برسد و ممکن است در کوتاه مدت به خواسته های خودش برسد ولی در دراز مدت به تباهی و نابودی می رسد در این مرحله چیزی به نام وجدان وجود ندارد وشخص هر کاری دلش بخواهد انجام می دهد وقتی شخص مقداری دانایی کسب کند وقتی کار خلافی انجام دهد پشیمان می شود و نفسش او را سرزنش می کند وارد مرحله سرزنش کننده شده که این مرحله از نفس در انسان را نفس لوامه می گویند تنها چیزی که انسان رابه مراحل بالاتر نفس می رساند تزکیه و پالایش است تا انسان به فرمان عقل نزدیک شود .

هدف خداوند از فرستادن انسان به پایین ترین نقطه خلقت این بوده که انسان با داشتن اختیار و پذیرفتن مسئولیت کارهایش، خودش را به بالاترین نقطه تکامل و فرمان عقل برساند بین ما و قدرت مطلق سیمی هست که مارا به قدرت مطلق وصل می کند وقتی ما در مسیر ضدارزشها قدم بر می داریم این سیم پاره می شود پس باید در جهت سیم حرکت کنیم چون خداوند از رگ گردن به ما نزدیکتر است.

نویسنده: همسفرفخری

تصویرگر :همسفر مهتاب

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: