گزارش جلسه عمومی روز پنج شنبه 94/09/19 وادی چهارم وتاثیر ان روی من
جمعه 20 آذر 1394 ساعت 10:54 | نویسنده این مطلب : مسافر مجتبی | ( نظرات )

به نام  پروردگار یکتا

 روز پنج شنبه 94/09/19  اولین جلسه از دور هشتم کارگاههای آموزشی عمومی کنگره 60 شعبه شیخ بهایی اصفهان با نگهبانی   مسافر محمد  , استادی مسافر حمید  و  دبیری  مسافرعلیرضا

با دستور جلسه  :  " وادی چهارم و تاثیر ان روی من "

راس ساعت 17 آغاز به کار نمود . 


 در این وادی یاد می گیریم خداوند هیچ مسئولیتی در قبال کارهای ما ندارد نه این که کمک نمی کند . باید در صراط مستقیم قرار بگیریم و به سوی ارزش ها حرکت کنیم قطعا الطاف خداوند شامل حال ما می شود و اگر در صراط مستقیم حرکت نکنیم مطابق فرمایش خداوند در قران کریم ما را به حال خودمان وا می گذارد .

سخنان استاد :
سپاس خدای را عزوجل  که آفریننده جهان و جهانیان است و روزی دهنده ی بندگان و درود بر پیامبرش احمد که خاتم پیامبران است و آورنده فرقان .
قبل از هر چیز وفات پیامبر اسلام و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا(ع) را تسلیت عرض می کنم .
 همچنین 15 آذر روز بنیان کنگره 60 را خدمت آقای مهندس و کل خانواده کنگره 60 تبریک عرض می کنم .
اما دستور جلسه این هفته :در مسائل حیاتی مسئولیت دادن به خداوند یعنی سلب مسئولیت از خویش است
ما در کنگره بیشتر در مورد مساله اعتیاد صحبت می کنیم.  اگر به عقب برگردیم وقتی وارد کنگره شدیم یک مثلثی به ما نشان داده شد که مثلث درمان نام داشت و از سه ضلع جسم ,  روان و جهان بینی تشکیل شده بود . من در این جا از جهان بینی صحبت می کنم ما با روش dstسفرمان را اغاز کردیم و به درمان رسیدیم . اما اگر ضلع جهان بینی به تکامل نرسد سفرمان بیهوده است.  پایه , اساس و شالوده جهان بینی 14 وادی کتاب عشق است که باید این 14 وادی را اویزه گوشمان قرار دهیم و از انها استفاده کنیم.
 وادی چهارم در دو مقوله مهم صحبت کرده است  : مساله اول  خداوند که هیچ مسئولیتی در قبال کارهای ما ندارد ,مساله دوم  در مورد صور پنهان یعنی نفس .
نفس یکی از عوامل بازدارنده جوهری انسان  است .ما حرکتمان را با وادی اول شروع کردیم  با حرکت ساختارها اغاز می شود  یاد گرفتیم چگونه کجا و کی تفکر کنیم .
در وادی دوم فهمیدیم بزرگترین مانع در حرکتمان یاس و ناامیدی بود یاد گرفتیم چگونه از ناامیدی خارج شویم .
 در وادی سوم یاد گرفتیم هیچ کس به ما کمک نمی کند  و فقط خود ما هستیم که درمانگریم باید خودمان بارمان را بر داریم به دوش بکشیم و خودمان بر زمین بگذاریم .که البته کمک و یاری دیگران را نمی توان نادیدده گرفت.
 و به وادی چهارم رسیدیم . شاید در وادی سوم می گفتیم اگر شخصی به ما کمک نمی کند پس خدا هست . در این وادی یاد می گیریم خداوند هیچ مسئولیتی در قبال کارهای ما ندارد نه این که کمک نمی کند . باید در صراط مستقیم قرار بگیریم و به سوی ارزش ها حرکت کنیم قطعا الطاف خداوند شامل حال ما می شود  و اگر در صراط مستقیم حرکت نکنیم مطابق فرمایش خداوند در قران کریم ما را به حال خودمان وا می گذارد .
ما باید مطمئن باشیم وقتی وارد کنگره می شویم هیچ کس به ما کمک نمی کند . کمک راهنما , همسفر , مرزبان و........در کنار ما حرکت می کنند  اما درمان و کار اصلی را باید خودمان انجام دهیم ، اگر خواسته درمان داشته باشیم .  مسئله مهم دیگر اختیار است . خداوند اختیار کامل را به انسان داده و به اهریمن گفته است  که مقوله ای که نمی توانی در ان دخالت کنی  مسئله ی اختیار انسان است . من اختیار دارم که یک سیمرغ باشم یا یک مگس , قعر جهنم باشم یا اوج بهشت , میتوانم از اسفل السافلین  به علی علیین برسم  و در صراط مستقیم باشم .

 پس در این وادی یاد می گیریم که بار اصلی بعهده خودمان است  حال در این مسیر , سختی ها و مانع هایی بر سر راهمان قرار می گیرد که بر روی صور پنهان ما انگشت گذاشته است . که در این وادی مسئله مهمی که بر ان تمرکز شده است مسئله نفس است  و بیشتر روی نفس اماره متمرکز شده است .
 جنگ
 و  جدال با نفس اماره جهاد اکبر نام گذاری شده است .
من یک مطلبی را از یکی از اساتید کنگره خواندم که ایشان می فرمایند : وقتی فرد وارد کنگره می شود بسیار طلبکار است . من چند جلسه ای مشاور تازه واردین بودم و این مساله را به وضوح دیدم حتی برای من و همه شما هم این اتفاق افتاده است . وقتی وارد کنگره شدیم و روی صندلی مشاوره نشستیم حتی از خداوند هم طلبکار بودیم و منیت را به خوبی به یاد می اوریم . نفس نقطه مقابل عقل است. اقای مهندس در سی دی مقدمه عقل به کلمه عقال اشاره  می کنند  . کلمه عقل بر گرفته از عقال است و عقال مهاری است که در بینی شتر است .علامه ی دهخدا عقال را مهاری در پای شتر یاد می کند چون شتر حیوانی سر کش است.   


استاد در پایان فرمودند:
هرجا دیدید عقل به خواب رفت نفس پیروز می گردد .
در این باره حکایتی از مولانا را برایتان بازگو می کنم :
روزی مجنون می خواست به دیدن لیلی برود . این سفر دو یا سه روز طول می کشید .مجنون شتری را فراهم می کند  (شتر تمثیل نفس است ) شتر یک کره در اسطبل دارد (کره شتر تمثیل خواسته نفس است ) مجنون قصد سفر به سمت لیلی می کند ( لیلی تمثیل قرب الی الله است) وقتی شتر حرکت می کند مجنون به خواب می رود . شتر با خواب رفتن مجنون به سمت کره خود باز می گردد پس از دو ماه تکرار این حالت مجنون متوجه در جا زدن خود می شود  . از شتر پیاده شده  و به سمت خواسته خود می رود و شتر را به سمت خواسته اش روانه می کند.
  نفس ان چیزی است که  در انسان تعیین موجودیت می کند در ظاهر باطن و باطن و نشانه اش خواسته است. بر این اساس نفس سه مرحله دارد : نفس اماره  ,نفس لوامه, نفس مطمئنه . نفس سه قسمت نیست و تنها در این سه حالت قرار می گیرد. 

ضمنا در این جلسه سه نفر از مسافرانی که چهار شنبه گذشته گل رهایی از دستان پر مهر و محبت اقای مهندس دژاکام  دریافت کرده بودند ورودشان را به سفر دوم اعلام نمودند:

آقای: مجتبی _ نام راهنما : آقای حسین ایوبی _ آنتی ایکس : تریاک و حشیش و الکل _ مدت سفر: 17ماه _ داروی درمان : OT _ نمایندگی: شیخ بهائی اصفهان.

آ قای: محمدرضا _ نام راهنما :آقای حسین ایوبی_ آنتی ایکس : شیشه و تریاک _ مدت سفر: 13ماه _ داروی درمان :OT _ نمایندگی: شیخ بهائی اصفهان.

آقای: جواد _ نام راهنما : آقای حسین ایوبی _ آنتی ایکس : شیره و تریاک و الکل _ مدت سفر: 11ماه _ داروی درمان :OT _ نمایندگی: شیخ بهائی اصفهان.


از طرف مسئولین و اعضای كنگره 60 اصفهان شعبه شیخ بهایی، رهایی این مسافران عزیز را به راهنمایان و همسفران و خانواده های محترمشان تبریك و تهنیت عرض مینماییم و از درگاه خداوند متعال، پیروزی روزافزون برایشان مسئلت می نماییم.
 
نویسنده: مسافر مجتبی
عکاس : مسافر نیما
ویرایش و تنظیم : مدیر وبلاگ
 
مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی و جشن تولد،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سارا دوشنبه 23 آذر 1394 17:36
خدا قوت خدمت استاد ارجمند، بسیار عالی بود
خدا قوت خدمت نگهبان محترم و دبیر گرامی جلسه
سپاس و خدا قوت خدمت نویسنده و تصویرگر محترم، همچنین مدیر وبلاگ ارجمند
مسافر شکرالله شنبه 21 آذر 1394 21:18
خدا قوت به نگهبان و دبیر دوره قبل
تبریک به نگهبان و دبیر دوره جدید
خدا فوت خدمت استادکه با استفاده از تمثیل های زیبا دستور جلسه خیلی پرمحتوا بیان نموده است
تبریک مجدد به رها یافتگان و راهنمای معزز
خداقوت به نویسنده و تصویر گر محترم
همسفر فاطمه ج شنبه 21 آذر 1394 12:59
خداقوت و خسته نباشی خدمت نگهبان و دبیر دوره قبل
جایگاه نگهبانی را خدمت آقا محمد و جایگاه دبیری را خدمت آقای علیرضا تبریک عرض می کنم
خداقوت خدمت استاد جلسه آقا حمید از بیانات شما استفاده بردم
خسته نباشی خدمت نویسنده و عکاس محترم
خداقوت خدمت مدیر محترم وبلاگ
مسافر نیما شنبه 21 آذر 1394 11:29
با عرض سلام,
تبریک به آقا محمد گل جایگاه والای نگهبانی.
عرض شادباش و تبریک سمت دبیری به آقا علیرضای خدوم.
تشکر از آقا حمید مهربان بخاطر استادی جلسه به نحو احسنت.
آرزوی حال خوش روز افزون برای برادر عزیزم آقا مجتبی و استاد گرامی علی آقا جمالی..
سعید شعبه شیخ بهایی شنبه 21 آذر 1394 10:29
جایگاه نگهبانی ودبیر به اقای خیرخواه واقای هویدا تبریك میكویم وبه اقای كدخدایی خسته نباشید
مسافر جمال شنبه 21 آذر 1394 09:49
خداقوت خدمت نگهبان , دبیر و استاد گرامی
مطالب استاد آموزنده بود استفاده کردم
سپاس از زحمات دوستان عزیزآقا نیما وآقا مجتبی
خدا قوت خدمت مدیر محترم وب لاگ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو