گزارش جلسه عمومی روز پنجشنبه 98/12/1
شنبه 3 اسفند 1398 ساعت 03:04 | نویسنده این مطلب : همسفر محمدجواد | ( نظرات )

جلسه هفتم از دوره بیست و دوم کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 نمایندگی شیخ بهایی، با استادی کمک راهنما محترم مسافر علی، نگهبانی مسافر بهزاد و دبیری مسافر محمد با دستور جلسه اول «وظایف راهنما و رهجو» و دستور جلسه دوم «سومین سال رهایی کمک راهنما محترم مسافر احمدرضا» روز پنجشنبه 1 اسفند ماه 1398 ساعت 17 برگزار شد.


مطمئن باشید که اگر وظایفمان را درست انجام ندهیم، مرتبا انگشت چرای جامعه به سمت ما می‌آید!
سلام دوستان علی هستم مسافر. خدا را شکر می‌کنم که به من اجازه در این جایگاه قرار بگیرم و از تک تک شما عزیزان هم آموزش بگیرم. امروز دو تا دستور جلسه داریم که دستور جلسه اول "وظایف راهنما و رهجو" است، یا وظایف پدر و فرزند یا وظایف استاد و شاگرد. این در تمام سطوح جامعه هست و امروز در کنگره به سبب درمانی که انجام می‌گیرد، راهنما در راس قرار می‌گیرد و رهجو را هدایت می‌کند تا به درمان مواد مخدر برسد. این درمان انجام نمی‌گیرد مگر این که این وظایف به درستی انجام بشود. و دستور جلسه دوم ما جشن سومین سالروز رهایی احمدرضا عزیز است. قبل از این که از نگاه کنگره ۶۰ به دستور جلسه اول بپردازیم، یک نگاه عمومی و اجمالی می‌اندازیم به این موضوع. اگر به کل انسان‌ها نگاه کنیم از منظر زیستی که با همدیگر زندگی می‌کنند، وظیفه کل انسان‌ها چیزی نیست مگر درست زندگی کردن. در درست زندگی کردن است که انسان‌ها از تمام موهبات الهی بهره‌مند می‌شوند و رشد می‌کنند و به تکامل می‌رسند. اما اگر این شرح وظایفش را انسان را نداند در انجام درست زندگی کردن، قطعا به درد یا رنج مبتلا می‌شود؛ این صادق است بر تمام انسان‌ها در تمام سطوح زندگی. مثال می‌زنم که یکی از وظایف انسان در امور شخصی این است که شب وقتی که انسان می‌خواهد بخوابد، حتی بعد از ۳ وعده غذا مسواک بزند. اگر مسواک زدی، در ادامه خودت از داشتن بهداشت دهان و دندان بهره‌مند می‌شوی و نیاز نیست که در زمانی به دندانپزشک مراجعه کنی. اما اگر رعایت نکردی، دائم دندانت خراب می‌شود و درد می‌کشی. در پیام هم می‌خوانیم که ما انسان‌ها فکر می‌کنیم که بهترین راه کوتاهترین راه است. همه ما فکر می‌کنیم اگر این انجام قوانین را انجام بدهیم، کارمان را مشکل می‌کند و در رسیدن به اهدافمان دیرتر می‌رسیم؛ ولی انجام وظایف و اجرای قوانین در ادامه زندگی مسیر را برای ما راحتتر می‌کند.

در کنگره ۶۰ عنوان شده است وظایف راهنما و رهجو؛ من یک جمله کوتاه می‌گویم برای افراد سفر اولی که منظور و هدف جناب آقای مهندس از دستور جلسه امروز چیست؛ بزرگتر اگر بزرگتری نکند، کوچکتر نمی‌تواند وظایف کوچکتری‌اش را انجام بدهد. بزرگتر است که باید بتواند بزرگتری بکند. در کنگره ۶۰ برای درمان مواد مخدر، اگر به سی‌دی محور مراجعه کنیم از آقای مهندس، اگر درمان را یک محور فرض کنیم در پروتکل DST، سر محور راهنما قرار می‌گیرد، و سر دیگر رهجو قرار می‌گیرد. راهنما هر دستوری می‌دهد، رهجو باید همان را انجام بدهد. در کنگره راهنما در راس قرار می‌گیرد و راهنما باید بتواند بزرگتری کند، راهنما باید منظم باشد، مودب باشد، موجه باشد، سی‌دی بنویسد، قوانین زندگی را بلد باشد و اجرا کند و به صورت یک الگو برای رهجو باشد؛ کما اینکه همه انسان‌ها نقصان دارند. راهنما نقصان داشته، کنگره آمده، رفع عیب کرده و دارد به مراتب می‌رود جلوتر و همیشه صدها متر از رهجو جلوتر است. اینجا است که رهجو باید خودش را وفق بدهد با راهنما. راهنما اگر وظایف‌اش را درست انجام بدهد، می‌تواند از رهجو بخواهد که چرا دیر آمدی. یکی از وظایف راهنما این است که سختگیر باشد، رهجو می‌خواهد خوشش بیاید، نی‌خواهد بدش بیاید. ما اگر در جایگاه کمک راهنمایی توانستیم یک مصرف‌کننده بی‌مصرف و نامنظم را تغییرش بدهیم و تبدیلش کنیم به یک مصرف‌کننده منظم و او مکلف به انجام تکالیف شد، آنجا شما می‌توانید بگوئید من در حوزه راهنمایی دارم درست عمل می‌کنم. ولی اگر من نخواهم این موارد را رعایت نکنم، قطعا رهجو هم انجام نخواهد داد. بعد این تربیت و اصلاح رهجو هم منوط به عملکرد راهنما بوده، هست و خواهد بود.

در کنگره ۶۰ هر رهجویی که به جایی برسد، نام راهنمای او را جویا می‌شوند. و در جامعه هم همینطور است. اما اگر صحیح عمل کردیم وظایفمان را چه در کنگره و چه در بیرون که همسو با هم هستند و هیچ فرقی نمی‌کنند. وقتی مثل یک شاخ شمشاد حرکت کردی و مثل یک نگین درخشیدی در بیرون، آنجا باعث سرافرازی خانواده و طایفه‌ات هم هستی. انشاالله که اول شرح وظایف خودمان را در کل زندگی یاد بگیریم و دوم جزوه شرح وظایف را بگیریم که چرا هم از منابع آزمون کمک راهنمایی است و هم این که راحت باشیم. مطمئن باشید که اگر وظایفمان را درست انجام ندهیم، مرتبا انگشت چرای جامعه به سمت ما می‌آید! اگر تا امروز به هر روشی زندگی کردی هیچ ایرادی ندارد، امروز می‌آییم از نو برنامه را درست می‌کنیم. نزدیک بهار هستیم و یک ماه دیگر مانده است، شعری از حضرت حافظ بخوانم که می‌گوید:

رسید مژده که آمد بهار و سبزه دمید / وظیفه گر برسد مصرفش گل است و نبید
مکن ز غصه شکایت که در طریق طلب / به راحتی نرسید آن که زحمتی نکشید

برای زندگی خوب و رسیدن به آن چیزهایی که می‌خواهیم، باید زحمت بکشیم. بهای صلح و آرامش زحمت است. زحمت چیزی نیست جز انجام وظایف. کلمه مشق از مشقت می‌آید، و اگر این مشق و مشقت تکرار شود به عشق تبدیل می‌شود و اینجا است که انسان لذت می‌برد.

دستور جلسه دوم؛ سومین سال رهایی کمک راهنما محترم مسافر احمدرضا:
دستور جلسه دوم سومین سال رهایی احمدرضا عزیز است. احمدرضا در جایگاه کمک راهنمایی لژیون ۲۲ است. این روز را به او تبریک می‌گویم بابت این که زحمت کشید، تلاش کرد و به این جایگاه رسید. خدا قوت به او می‌گویم.

پس از سخنان استاد، مشارکت مسافران و همسفران و قرائت آوای کنگره، سومین سالروز رهایی کمک راهنما محترم مسافر احمدرضا را با شوق و شور فراوان جشن گرفتیم:آرزو کمک راهنما محترم مسافر احمدرضا:
آرزو می‌کنم که در جلسات آینده تعداد همسفران گروه خانواده بیشتر شود و این خیلی کمک خواهد کرد به سفر مسافرین اول.

آرزو مسافر ایمان:
من هم آرزو می‌کنم که همه سفر اولی‌ها بتوانند این جایگاه را تجربه کنند و به این حال خوش برسند و همسفرها هم لذت این حال خوش رو ببرند.سخنان کمک راهنما محترم مسافر احمدرضا:
سلام دوستان احمد رضا هستم یک مسافر. خدا را شکر و سپاس که کمک کرد با تغییر در اعمالم مسیر زندگی‌ام تغییر کند و به کنگره وصل شود. خدا را شکر و سپاس که در این دوره از حیاتم با آقای مهندس هستم و می‌توانم در مکتب ایشان و استاد عزیزم آقای علی کاظمی به اندازه ظرفم برداشت نمایم. من در سال 94 بخاطر جریان دیگری به کنگره آمدم ولی آنطوری که آقای مهدی صدیقی  گفتند حال خوبی نداشتم ولی نه زیاد بد. در آن موقع آقای کاظمی محبت کردند و مرا در لژیون سوم پذیرفتند و به محض وارد شدن در لژیون به طور نمادین فرمانبردار شدم و به جز چشم حرف دیگری نزدم و هر دستوری دادند من انجام دادم. در شروع به من گفتند که چهار مقاله را از اول تا آخر بنویس و من هم همین کار را انجام دادم و ایشان چند پیام برای من گذاشتند. اول دفتری که انتخاب کرده بودم دفتر مناسبی نبود و آقای کاظمی نوشتند که انشااله سال دیگر می‌خواهیم دفتر رو ببریم پیش آقای مهندس و این دفتر تا ان موقع دوام نمی‌آورد. دوم فهرست در دفتر وجود ندارد. سوم صفحه بندی نیست. چهارم تاریخ نوشتن هم وجود ندارد. و پیام اصلی نظم و نظم و نظم.

برای رهایی هزینه باید داده شود. من هم دفتر را عوض کردم و در دفتر دیگری چهار مقاله را نوشتم و دادم خدمت استاد عزیزم. بلافاصله گفتند کتاب عشق را از اول تا آخر بنویسید و من گفتم چشم، شروع کردم وادی اول را نوشتن و به استاد تحویل دادم و به ایشان گفتم من چیزی از وادی اول نفهمیدم و همین الان هم نفهمیدم. چون آقای مهندس گفتند اگر کسی وادی اول را درک کند خیلی از مسائلش حل می‌شود. استادم فرمودند که برو و سی‌دی نقاش ماهر و کل سی‌دی‌های چهارده وادی را بخر. همین کار را انجام دادم و به نیمه کتاب چهارده وادی رسیدم که استادم فرمودند سی‌دی هفتگی آنجا تازه متوجه شدم که هر هفته کنگره دستور جلسه دارد و هر هفته سی‌دی هفتگی دارد. آن چشمی که روز اول گفتم تا الانم انجام می‌دهم بصورت عملی. همانطور که جلو می‌رفتیم اولین آزمون لژیون برگزار شد و شرکت کردم و بعد از آن تمام آزمون‌ها را شرکت کردم و بهتر و بهتر شدم و بعد متوجه شدم این آزمون‌ها درسی است که دارد کنگره به من می‌دهد توسط استاد عزیزم و زندگی یک آزمون بزرگی است و این آزمون بزرگ از یک آزمون کوچک شروع می‌شود. وضع به همین شکل ادامه پیدا کرد تا این که شد فروردین 95 ایجنت وقت آقای شوشتری که جا دارد از ایشان خیلی تشکر کنم برنامه آزمون 95 رو گذاشتند کتاب 60 درجه کل کتاب و من هم انجام دادم و من از امتحان آزمون شعبه نفر دوم شدم.


آمدم سر لژیون خدمت استاد تشکر کردم و این را عرض کردم من برای تغییر جهانبینی باید یک اعمالی رو انجام می‌دادم و آن هم اعمال اموزشی کنگره بود. حالا وظیفه من در مقابل شما چی هست و باید چیکار کنم نمی‌دانم و واقعا نمی‌دانم این همه عشق و محبت راهنما تا فردی را از یک حالت به یک حالت دیگر تبدیل کند و تغییر دهد تا اینجا همه فکر می‌کنند سفر تمام می‌شود و یک روز باید برویم. در پاسخ یک سوال یک بیتی رو از غزل‌های حضرت حافظ آوردم.
ای صاحب کرامت شکرانه سلامت / روزی تفقدی کن درویش بینوا را
خیلی لذت بردم و وقتی رفتم خانه کتاب و باز کردم دوباره همین بیت حضرت حافظ بود. اندکی به فکر فرو رفتم و بعد در فرصت مناسب از ایشان پرسیدم که منظور شما از این تکرار دو مورد از حضرت حافظ اگر اشتباه نکنم این که نظر دارید که در آزمون‌های سراسری کنگره شرکت کنم در پاسخ گفتند که خلقت انسان در این زمین دو وجه بیشتر ندارد: "یک اموزش گرفتن، دو خدمت کردن!" عرض کردم باشد ولی با توجه به سن من و آموزش و خدمت اصلا ارتباط ندارد. اینجا پاسخ سوالم داده شد که یک سال سفر کردی و بعد رها شدی و حالا بعدش چی کجا به حال خوش میرسی؟ من هم در اولین امتحان سراسری لژیون راهنمای تازه واردین رو قبول شدم چند ماهی در این لژیون خدمت کردم و بعد به شال کمک راهنمایی قبول شدم و از این بابت خدا را بسیار شکر می‌کنم.

سخنان مسافر ایمان:
سلام دوستان ایمان هستم مسافر. تبریک می‌گویم سومین سال رهایی پدر را به خودشان، بنیان کنگره، ایجنت و کمک راهنمای عزیزشان. کنگره تنها جایی است که بعد از درمان اگر خوب سفر کرده باشید اصلا نمی‌دانید که چند سال است که رها شدید و این نعمت بزرگی است و کسانی که مصرف کننده هستند می‌دانند هر روزی که می‌گذرد می‌گویند مثلا شده ۴ روز شد ۱۰ روز. به جایی می‌رسد که شما رسیده باشید به چند سال و اصلا یادتان رفته که چند وقته درمان شده‌اید و اگر کسی به این جایگاه می‌رسد بخاطر خدمت‌هایی است که می‌کند. اگر در زمین یک گندم بکارید، بعد از مدتی چند برابر به شما می‌دهد. کنگره دقیقا آن جایی است که در یک خدمت کوچک چندین برابر به شما می‌دهد. من ساعت 3 می‌آمدم و ته سیگارها را جمع می‌کردم. اگر یک خدمت کوچک می‌کنید مطمئن باشید در سفر دوم هزاران برابر آن را دریافت می‌کنید. از آقای شوشتری راهنمای عزیزم بسیار تشکر می‌کنم. تشکر می‌کنم از این که به صحبت‌های من گوش دادید.


گل رهائی

مرزبان کشیکتایپ: مسافر حسن، همسفر مینا، همسفر محمدجواد

عکاس: مسافر مهدی

ارسال تصاویر: مسافر مصطفی

تنظیم: همسفر محمدجواد
مرتبط با: گل و نشان رهایی، کارگاه آموزشی عمومی و جشن تولد،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
داود ل20 شنبه 3 اسفند 1398 18:57
با سلام و عرض ادب و احترام
و با تبریک و تهنیت خدمت آقای همایی عزیز و کمک راهنمای گرامیشان و نیز خانواده محترمشان با آرزوی سلامتی و سعادت روزافزون برای همه عزیزان
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات