کارگاه آموزشی عمومی 26 دی 1398؛ جشن همسفر
جمعه 27 دی 1398 ساعت 00:06 | نویسنده این مطلب : مسافر مصطفی | ( نظرات )
جلسه هفتم از دور اول کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 نمایندگی شیخ بهایی با استادی اسیستنت محترم خانم مهین، نگهبانی هم‌سفر مرضیه و دبیری هم‌سفر فرزانه با دستور جلسه «جشن هفته هم‌سفر» روز پنج‌شنبه 26 دی 1398 ساعت 17 برگزار شد.

من هم‌سفر وقتی به کنگره آمدم، زبانم با زبان مسافرم متفاوت بود او به زبان دیگری خواسته‌ی خود را می‌گفت و من به زبان دیگری، کنگره زبان ما را یکی کرد...

سخنان استاد:

آنچه باور است محبت است و آنچه نیست ظروف تهی است.

امروز روز جشن هم‌سفر است و هفته‌ی هم‌سفر. در ابتدا من این هفته را خدمت آقای مهندس، خانم آنی، آقای امین، خانم آنی کماندار و خانم شانی که اولین هم‌سفران بودند تبریک می گویم. همچنین خدمت تمامی مسافران و هم‌سفران عزیز این هفته را تبریک عرض می‌کنم. من در ابتدا پیام آقای مهندس را می‌خوانم:

امواجی که رشته‌های محبت را پدید می‌آورند با درخشندگی خیره‌کننده‌ای همراه می‌شوند تا مواد اولیه‌ی زایش و احیای دوباره را فراهم نمایند. هم‌سفران؛ درخشش شکوهمند شما در عمق تیرگی و ظلمات اعتیاد و در احیای مجدد ما مسافران و کل اعضای خانواده بسیار ستودنی است. جشنتان پر شگون باد.

همان‌طور که می‌دانیم در سال ما چهار جشن در کنگره‌داریم که پشت هرکدام از این جشن‌ها تدبیر و حکمتی نهفته است. آقای مهندس خودشان تاریکی‌های اعتیاد را تجربه کرده بودند و با حالات و روحیات یک مصرف‌کننده آشنا بودند و دقیقاً می‌دانستند فرد مصرف‌کننده از کدام نقطه آسیب‌دیده است. تمام صحبت‌ها، نوشتارها و... برای ترمیم این زخم‌هایی است که بر پیکره مصرف‌کننده یا بر پیکره خانواده‌ی مصرف‌کننده و یا بر پیکره جامعه آمده است. اگر جشن هم‌سفر را آقای مهندس برای ما قراردادند که پشت آن تدبیری بوده و من امروز خدا رو شکر می‌کنم که جزئی از این دریای بی‌کران هم‌سفران هستم.

آقای مهندس می‌گویند: اوایل کار کنگره وقتی مسافران به کنگره می‌آمدند هم‌سفران بی‌کار بودند و به همراه مسافرانشان می‌آمدند ولی کم‌کم این آمدن هم‌سفران در کنار مسافران باعث شد تا یک تفکر جدیدی ایجاد شود که فضایی برای هم‌سفران ایجاد کنند تا اگر قرار است درمانی اتفاق بیفتد حتماً باید این حرکت، حرکت گروهی باشد. آقای مهندس بارها گفته‌اند ما پرونده‌ای را برداشته‌ایم که دنیا در حل آن مانده است. یکی از پارامترهایی که آقای مهندس روی آن تأکید کرده‌اند وجود هم‌سفران در کنگره است. کنگره و شعبه‌ای که هم‌سفر نداشته باشد مثل باغ بی درخت است و ثمر ندارد، حس ندارد. پس وجود هم‌سفر برای حرکت مسافر لازم است

خانم آنی عزیز فرمودند: هم‌سفر بودن هم سخت است هم آسان. سخت است اگر هم‌سفر نپذیرد، آسان است اگر بپذیرد؛ این پذیرش خیلی مهم است. هم‌سفری که در کنگره می‌آید وقتی تحت آموزش قرار می‌گیرد اولین حرفی که به او می‌زنند پذیرش است، این‌که شرایط را بپذیرد. گاهی هم‌سفر سال‌ها در کنگره می‌آید ولی هنوز پذیرش پیدا نکرده. من امروز بخشی از صحبتم با هم‌سفران است و بعد با مسافران. همیشه هم‌سفران به خاطر مسافران می‌آیند امروز مسافران برای هم‌سفران می‌آیند.

پذیرش این‌که هم‌سفری در کنار مسافر زندگی کند در کنگره اتفاق می‌افتد. مسافری که هم‌سفرش همراهش نیست به‌مراتب سفر سخت‌تری دارد نسبت به مسافری که هم‌سفرش همراهش است و حالت درونی و بیرونی سفر را می‌داند و لحظه‌به‌لحظه‌ی سفر را می‌شناسد. یکی از دیگر نکاتی که هم‌سفر بعد از ورود به کنگره باید بشناسد شناخت اعتیاد است. ماقبل از کنگره خیلی می‌خواستیم به مسافرانمان کمک کنیم اما وقتی شناخت از اعتیاد نداشتیم نمی‌دانستیم این اعتیاد با جسم و روان و جهان‌بینی مسافرمان چه کرده است. آقای مهندس در سی دی احساس هم‌سفر می‌فرمایند: فردی آتش‌گرفته بود و می‌خواستند خاموشش کنند با بیل افتادند به جانش بردنش بیمارستان گفتند این 70 درصد کوفتگی دارد 30 در صد سوختگی چه‌کارش کرده‌اید؟ گفتند ما می‌خواستیم آتش را خاموش‌کنیم با بیل افتادیم به جانش. گاهی ما هم‌سفران قبلاً به‌اشتباه همین کار را می‌کردیم چون می‌خواستیم به مسافرمان کمک کنیم اما بلد نبودیم. به هر راهی می‌زدیم ولی راهش را بلد نبودیم 30 درصد درد اعتیاد بود بقیه‌اش اختلاف‌نظرها بود. وقتی به کنگره آمدیم یاد گرفتیم چطور با یک مصرف‌کننده زندگی کنیم و شدیم هم‌سفر.

نکته‌ای که خیلی مهم است این‌که خداوند زن و مرد را مکمل همدیگر آفرید نه مشابه و مساوی. مکمل و تکمیل‌کننده همدیگر هستند. خیلی وقت‌ها به این توجه نمی‌کنیم و می‌خواهیم به آن تساوی و تشابه توجه کنیم و به خاطر همین مسیرمان را اشتباه می‌رویم. من هم‌سفر وقتی به کنگره آمدم، زبانم با زبان مسافرم متفاوت بود او به زبان دیگری خواسته‌ی خود را می‌گفت و من به زبان دیگری، کنگره زبان ما را یکی کرد. من آمدم به مسافرم گفتم می‌فهمم اعتیاد با تو چه کرده و میدانم نیازت است و همین تغییر نگرش، تفکر و جهان‌بینی باعث شد بتوانیم هم‌زبان شویم. مهم‌ترین کاری که مسافر و هم‌سفر باید در کنگره یاد بگیرند هم‌زبان شدن است. در سی دی خانواده آقای امین می‌فرمایند: هم‌سفران به خاطر آسیب‌های اعتیاد جنس لطیفشان را ازدست‌داده‌اند و شده‌اند تماماً نیاز و این نیاز باعث می‌شود خیلی وقت‌ها پرتوقع باشند، کوتاه نیایند و شبه مصرف‌کننده شوند. این شبه مصرف‌کننده شدن هم‌سفر یعنی آن سیستم ایکسی که مسافر با مصرف مواد تخریب کرد، هم‌سفر با افکار منفی با زجرهایی که کنار یک مسافر کشید و با دردهایی که دید با اشک‌های پنهانی که ریخت، با آبروداری‌هایی که کرد با همه‌ی این‌ها سیستم ایکسش را تخریب کرد و این تخریب باعث شد شبه مصرف‌کننده بشود. خیلی وقت‌ها مسافر باید هوای هم‌سفر را داشته باشد. ما به هم‌سفران آموزش می‌دهیم که اولویت اول با مسافر است اما امروز روز هم‌سفر است و باید جایگاه او مشخص شود. امیدوارم با صحبت‌هایی که آقای مهندس در سی‌دی‌ها فرمودند جایگاه زن و فرزند را بدانیم.

یک نارنجک وقتی منفجر می‌شود اول پوسته‌ی خود را می‌ترکاند و بعد ترکش‌هایش به نزدیک‌ترین افراد می‌خورد. نارنجک اعتیاد وقتی منفجر شد اول مسافر را نابود کرد و بعد ترکش‌هایش بر پیکره‌ی خانواده‌ها وارد شد. پدر و مادرها خواهر و برادرهای آسیب‌دیده در این جمع هستند. همسرایی داریم که واقعاً در دوره‌ی تاریکی اعتیاد آسیب دیدند. هم‌سفران کوچکی داریم که از اعتیاد آسیب‌دیده‌اند.

چند سال پیش یکی از دیده‌بانان می‌گفتند: پدر و مادر می‌توانند درد اعتیاد فرزند را قبول کنند چون فرزندان دیگری هم دارند، همسران می‌گویند ما اگر نتوانستیم طلاق می‌گیریم و می‌رویم اما این آسیبی که این بچه‌های کوچک در اعتیاد می‌بینند بیشتر است چون یک پدر و مادر بیشتر ندارند. از دست دادن تکیه‌گاه امن خیلی سخت است. آسیبی که فرزندان می‌بینند خیلی سخت است چون تکیه‌گاه امنشان را از دست می‌دهند. امروز می‌خواهم از مسافرانی که در حال سفر هستند اول به خودشان فکر کنند که این نارنجکی که به خودشان خورد و خدا رو شکر الآن در حال ترمیم هستند و بعد عزیزترین افرادشان، نیاز هست مرهمی باشیم بر زخم‌های همدیگر و بتوانیم ان شاالله با درست سفر کردن این درد را ترمیم کنیم.

مسافران ان شاالله به گفته‌ی جناب مهندس با دادن پاکت پول یا طلا از هم‌سفران خود قدردانی را به‌جا بیاورند.

در گزارشات بعدی با ادامه ی تصاویر همراه ما باشید...


تایپ: هم‌سفر فاطمه

عکاسان: مسافر مهدی، هم‌سفر الهه، هم‌سفر مرضیه و هم‌سفر آذر

ارسال تصاویر: همسفر فاطمه ج

مرتبط با: گزارش تصویری مراسم ها،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
داود ل20 دوشنبه 30 دی 1398 09:59
با سلام و درود بی پایان خدمت همه عزیزان خدمتگزاز کنگره 60
عرض تبریک ، تقدیر و تهنیت خدمت همه همسفران گرامی که با صبر و متانت خود یار و همراه مسافرانند.
با آرزوی بهترینها برای همه خدمتگزاران کنگره
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات