در باب دستور جلسه هفتگی؛ ازدواج
شنبه 30 آذر 1398 ساعت 18:51 | نویسنده این مطلب : مسافر مصطفی | ( نظرات )

در باب دستور جلسه هفتگی؛ ازدواج

به قلم کمک راهنما مسافر محمدرضا


تشکیل خانواده وزندگی چیزی نیست که بتوان آن را سفارش داد و یا به‌صورت پیش‌ساخته آن را به دست آورد...

مهم‌ترین پایه ازدواج، عشق است.

در مورد موضوع ازدواج، سخن چنان گسترده است که می‌توان ساعت‌ها گفت و بسیار نوشت اما اگر بخواهیم به‌طورکلی و کوتاه شده در مورد ازدواج صحبت کنیم، می‌توان افراد را حداقل به سه گروه تقسیم کنیم:

گروه اول - مجردها: 

افرادی که فقط از دیگران در مورد ازدواج شنیده‌اند و یا مواردی را دیده‌اند و اطلاعاتشان در همین اندازه است و بر اساس آن اطلاعات که ممکن است غلط یا درست باشند در مورد ازدواج تصورات خود را بسازند و از آن تصویری در ذهن خود به وجود آورده و تصمیم می‌گیرند که ازدواج کنند یا خیر و یا زمان آن را به تأخیر بیندازند.

گروه دوم – متأهلین: 

افرادی که به‌طورکلی، خود آن‌ها نیز حداقل به دو گروه تقسیم می‌شوند:

1- افرادی که از ازدواج خود راضی هستند.

2- افرادی که از ازدواج وزندگی خود ناراضی هستند و دائماً شکوه و شکایت دارند و ممکن است تا جایی پیش بروند که به‌واسطه اعمال و رفتارشان، زندگی را برای خود و خانواده به جهنم تبدیل کنند.

به باور من این اعمال و رفتار آن‌ها ریشه در باورها، اطلاعات و تصوراتی است که قبل از ازدواج داشته‌اند و همین موضوع آن‌ها را به ضلع سوم که همان لب مرزی‌هاست نزدیک می‌کند؛ یعنی جایی که آن‌ها را به مرز جدایی می‌رساند.

گروه سوم - افرادی که در مرز هستند:

مرزی است که متأهلین برای جدایی و مجردین برای ازدواج به آن نزدیک می‌شوند.

به باور من در مورد ازدواج چند نکته مهم و اساسی را بایستی در نظر داشت که این نکات مانند قانون نانوشته‌اند:

ازدواج یعنی تشکیل خانواده و تشکیل به معنای شکل‌گیری، پدید آوردن و ساختن است و برای هر ساختاری نیاز به مصالحی است، صرف‌نظر از مادیات باید بدانیم که عشق و محبت دادنی است، عشق همراه با آزادی، مسئولیت، اعتماد و بدون توقع و قرارداد است.

افرادی هستند که در تصورات خود ایده آل‌هایی را ساخته و آن را دنبال می‌کنند، خوشبختی را ازنظر و دیدگاه خود معنا می‌کنند و آن را در دیگری جستجو می‌کنند و زمانی که به شخصی می‌رسند، آن ایده آل‌ها را نمی‌یابند یا ناقص می‌یابند و چون خوشبختی را از دیگران هدیه می‌خواهد و نمی‌گیرند دچار سرخوردگی شده و عصیان می‌کنند.

باید دانست خوشبختی را باید به وجود آورد، در زندگی ساخت و از آن، احساس شادی نمود و آن را گسترش داد.

تشکیل خانواده وزندگی چیزی نیست که بتوان آن را سفارش داد و یا به‌صورت پیش‌ساخته آن را به دست آورد که اتفاقاً زیبایی زندگی همین است، هر زندگی منحصر به خود است و مانندی ندارد و از سوی دیگر هیچ‌گاه در حالت سکون و یکنواختی نیست، همیشه مسائلی تازه و نو پدید می‌آید و این موضوع بسیار حائز اهمیت است. (شگفتی زندگی در همین است)

بنابراین این‌گونه نیست که کسی در خواب‌وخیال‌های عاشقانه، قصری باشکوه و بر روی ابرها بنا کند و همان بشود که تصور کرده است.

به همه افرادی که به ضلع سوم نزدیک هستند، باید گفت آگاهی و اطلاعاتتان را بالابرده و واقع‌بینانه حرکت کنید. اگر می‌خواهید بسازید، به مصالح توجه کنید و اگر هم درست بنا نکرده‌اید، نگاه و طرز فکر خود را تغییر دهید و در حفظ، نگهداری و بازسازی زندگی خود بکوشید تا آنگاه طعم خوش زندگی را چشیده و رایحه خوش آن را در محیط اطراف خود پراکنده کنید تا ضلع دیگر یا مجردها نیز از آن بهره‌مند شوند و با اطلاعات و آگاهی درست از طرف شما، در جهت تشکیل خانواده و ازدواج، خوفی به دل راه نداده و به بیراهه نروند و از برکت و شادی زندگی عقب نمانند.

عشق را سرلوحه ازدواج قرار دهید و به مصالحی که در بالا گفته شد توجه کنید و بدانید که همه آن‌ها دو روی یک سکه‌اند و همین‌طور خوشی و ناخوشی زندگی مشترک.

بنابراین هیچ‌گاه عشق را با چیز دیگر عوضی نگیرید.

عشق ادراکی بسیار عمیق نسبت به این نکته است که یک نفر به نحوی کامل‌کننده توست و حضور این شخص تو را روشن کرده و به تو آزادی می‌بخشد تا خودت باشی، آن‌وقت می‌توانی از مشکلاتی که سر راهت قرار می‌گیرد به‌سلامت عبور کنی.

گاهی قدرت مطلق در زندگی‌تان کسی را به شما نمی‌دهد که می‌خواهید؛ بلکه کسی سر راهتان قرار می‌گیرد که لازم دارید تا از شما همان بسازد که می‌خواهید. (مانند ماجرای استاد خرقانی و زن ناسازگارش در سی دی بند محکم‌تر)

مهم‌ترین پایه ازدواج عشق است

عشق تجارت نیست 

عشق از بخشش اوج می‌گیرد

عشق احساس مالکیت نیست

انسان‌ها پیر می‌شوند اما ممکن است بالغ نشوند.

 


با احترام؛ کمک راهنما مسافر محمدرضا
تایپ: مسافر سالار

مرتبط با: دستور جلسه هفتگی، مقالات و دل نوشته ها،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
داود ل20 دوشنبه 2 دی 1398 18:14
با سلام و احترام
آقا محمد رضای عزیز از آموزش شیوایتان صمیمانه سپاسگزارم و از همه عزیزانی که در سایت خدمت می کنند متشکرم.
مجتبی رحمانی شنبه 30 آذر 1398 20:21
دستمریزاد.بسیار عالی جامع کامل و آموزنده.پاینده پیروز و موفق باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic