در باب دستور جلسه هفتگی:نقش همسفر وخانواده در درمان اعتیاد
چهارشنبه 27 آبان 1394 ساعت 10:45 | نویسنده این مطلب : همسفر فاطمه ق | ( نظرات )

به نام خدایی که مهربانیش بی انتها ورحمتش بی پایان است .

در باب دستور جلسه هفتگی: نقش همسفر و خانواده در درمان اعتیاد

به قلم کمک راهنما:همسفر فاطمه قاسمی

یک همسفر در کنار یک مصرف کننده ودر سالهای تاریک اعتیاد قطعا مشکلاتی برایش به وجود آمده ، با این حال اگر همسفر بخواهد به مسافر کمک کند باید اول حال خودش خوب بشود وبرای این کار اول باید تحت آموزش قرار بگیرد .همسفران برای کمک به مسافر باید از دانش وآگاهی برخوردار باشند وعلم اعتیاد را بدانند ومواد مخدر وانسان را بشناسند .
اگر خودش به واسطه آموزش هایی که می بیند از تاریکی خارج شده باشد وحالش خوب باشد واگر همسفر توانست خودش را از عمق تاریکی بیرون بکشد وچشمش نور را ببیند به واسطه محبتی که به مسافرش دارد می تواند از طریق القاء روی او تاثیر بگذارد.

انسان پا به هستی می گذارد تا بتواند در مسیر زندگی خود به حداکثر رشد وتعالی برسد وبرای رسیدن به این تعالی باید بتواند مشکلات خود را در مسیر زندگی حل کند وبا حل مشکلات به شناخت وآگاهی دست یابد . یکی از این مشکلاتی که از دیرباز با آن مواجه بوده وهست اعتیاد است .

جمعیت احیای انسانی کنگره 60 به منظور درمان مصرف کنندگانی که خواستار درمان ورهایی از اعتیاد می باشند تشکیل گردیده است واعتقاد دارد که شخص مصرف کننده یک بیمار است وبیماری او در سه بخش جسم ،روان وجهان بینی باید درمان شود .

برای درمان اولین عامل خواست خود فرد می باشد وتا زمانی که خود شخص نخواهد اعتیادش را درمان کند ،هیچ کاری نمی توان انجام داد.ودیگران فقط می توانند او را راهنمایی ،حمایت وهمراهی کنند.

در کنگره 60 به فرد مصرف کننده مواد مخدر که حرکت خود را برای رسیدن به درمان ورهایی آغازمی کند مسافر گفته می شود وبه فرد یا افرادی که او را در رسیدن به درمان همراهی می کنند همسفر گفته می شود .

واما نقش همسفر در درمان اعتیاد چیست ؟ 

یک همسفر در کنار یک مصرف کننده ودر سالهای تاریک اعتیاد قطعا مشکلاتی برایش به وجود آمده ، با این حال اگر همسفر بخواهد به مسافر کمک کند باید اول حال خودش خوب بشود وبرای این کار اول باید تحت آموزش قرار بگیرد .همسفران برای کمک به مسافر باید از دانش وآگاهی برخوردار باشند وعلم اعتیاد را بدانند ومواد مخدر وانسان را بشناسند .

برای آموزش گرفتن باید قبول کند وبپذیرد که در این مقوله هیچ چیز نمی داند وزمانی که به کنگره می آید مقام ومنصب وپول را کنار بگذارد تا بتواند آموزش بگیرد .واین آموزش وعلم فقط  در نشریات کنگره وجلسات کنگره است .

اگر مسافر وهمسفر هر دو در قعر تاریکی باشند به هیچ وجه نمی توانند از این تاریکی خارج شوند مگر اینکه یکی از آنها از تاریکی بیرون بیاید .مسافر که به واسطه اعتیاد یک حجاب سنگینی دارد ودر تاریکی محض است اما همسفر چه طور می تواند به مسافر کمک کند تا از تاریکی خارج شود ؟ !

اگر خودش به واسطه آموزش هایی که می بیند از تاریکی خارج شده باشد وحالش خوب باشد واگر همسفر توانست خودش را از عمق تاریکی بیرون بکشد وچشمش نور را ببیند به واسطه محبتی که به مسافرش دارد می تواند از طریق القاء روی او تاثیر بگذارد.

وظیفه همسفر این نیست که داروی مسافر را برایش اندازه گیری کند ویا اینکه ذره بین دست بگیرد وکوچکترین تغییرات مسافر را با بد بینی ارزیابی کند وبه چشم گناهکار به او نگاه کند وهر حرکت او را از زاویه منفی نگاه کند .اگر کمی خسته باشد ، دیر بخوابد ، رنگ چشمش تغییر کند بلافاصله قضاوت کند وحکم صادر کند که اوسفرش را خراب کرده واز برنامه خارج شده است .وظیفه همسفر بازرسی جیب ها ولباسها وگوشی موبایل مسافر نیست بلکه همسفر بودن به مفهوم اعتمادبه مسافر ، احترام ،دادن امید واعتماد به نفس است . 

 وظیفه او این است که خودش شروع کند به بالا آمدن از عمق تاریکی واین بالا آمدن در رفتار وکردار وگفتارش مشخص باشد .

نباید منتظر باشد که کسی حالش را خوب کند ، حال خوب او مشروط به سفر خوب مسافر یا کارهای مسافر نباشد . باید خاصیتش عوض شود واولین قدم برای این کار این است که عشق در وجودش به جوشش در بیاید،مسافر رادوست داشته باشد وتزکیه وپالایش انجام بدهد .

در کنگره نقش همسفر بر خلاف جاهای دیگر بسیار پررنگ است واین دیدگاه در همسفر باید عوض شود که ما می آییم تا مسافر خوب شود یا دلش خوش شود .نقش همسفر نقش سیاهی لشگر نیست بلکه نقش بازیگر مکمل است وبازی او همانقدر اهمیت دارد که بازی نقش اول دارد .

پس همسفر می تواند هم نقش سازنده داشته باشد هم مخرب ! می تواند آنقدر بد بازی کند که مسافری که لب پرتگاه است به درون دره پرت شود ویا اینکه آنقدر خوب بازی کند که با آرامش وتعادل ومحبت خود مسافر را از ته دره (البته به خواست خود ) کمک کند وبالا بیاید .  

ان شااله ما همسفران با آموزش وشناخت نسبت به اعتیاد وانسان ،صبرواعتماد به مسافربتوانیم نقش سازنده داشته باشیم وحس وانگیزه سفر را در مسافر خود به وجود آوریم وبرای او قوت قلب باشیم نه سد راه !! 

به پاس قدردانی از تلاش های همسفران هر سال از طرف بنیان کنگره این هفته جشن همسفر برگزار می گردد وبا توجه  به آیه شریفه " من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق " در این روز مسافران با تقدیم هدیه ای همراه با عشق از همسفران خود تشکر می کنند .

باشد تاروزی بیشتر از این ها بدانیم وچیزهایی بخوانیم وبنویسیم که پس از خواندن ونوشتن آنها این احساس در ما بیدار شود که "انسان تر" شده ایم  

 ویادمان باشد که زندگی فرصتی است کوتاه وتکرار ناپذیر .با امکان محدود زندگی باید نامحدود را جست وبرای یافتن جاودانگی بهره برد .

فرصت یک باره ی زندگی را نباید صرف چیزهای کم بها کرد ، چیزهای کم بها ،چیزهایی اند که مرگ آنها را ازما می گیرد .

در پایان هفته همسفر را به مهربانترین همسفر کنگره 60 سر کار خانم آنی عزیز تبریک عرض می کنم وبرای ایشان طول عمر همراه با سلامتی ونشاط آرزو می کنم .هم چنین به راهنمای عزیزم سرکار خانم مرجان ( وخانم قصه ) وهمه همسفرای مهربان شعبه شیخ بهایی تبریک می گم وروزهایی پر از شادی ،برکت وسلامتی برای همه آرزو می کنم .

صفای همه ی همسفرایی که تو اوج سختی ها به جای ترک مسافرشون درکشون کردند ... عاشق همه خوبیهاتونم . 

هفته همسفر مبارک .

نویسنده :کمک راهنماهمسفر فاطمه (ق)

مرتبط با: دستور جلسه هفتگی،


لینک های مرتبط: کنگره 60،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سارا دوشنبه 2 آذر 1394 14:33
خانم فاطمه عزیز، بسیار عالی بود
سپاس و خدا قوت خدمت شما راهنمای بزرگوار
مسافر حمید چهارشنبه 27 آبان 1394 19:19
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم هفته همسفر مبارک
همسفر زهره چهارشنبه 27 آبان 1394 18:22
بسیار عالی بود
همسفر لیلی چهارشنبه 27 آبان 1394 15:34
فاطمه ی عزیزم از خوندن مطلب زیبایی که نوشته بودی بسیار لذت بردم...
واقعا عالی بود...
هفته ی همسفر را به تک تک همسفران عزیز کنگره 60 صمیمانه تبریک عرض می کنم.
امیدوارم همیشه سلامت و شاد و موفق باشید.
مریم(شعبه سلمان فارسی) چهارشنبه 27 آبان 1394 14:09
خداقوت فاطمه جان بسیار عالی بود
نسیم چهارشنبه 27 آبان 1394 13:01
عزیزم تا حالا یه لیست جالب از متنوع ترین وبلاگ ها رو داشتی؟ می خوای ببینی؟ کافیه بهم سر بزنی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو