گزارش جلسه عمومی روز پنجشنبه 98/04/27
جمعه 28 تیر 1398 ساعت 21:03 | نویسنده این مطلب : همسفر محمدجواد | ( نظرات )
به نام خالق عشق
روز پنج‌شنبه 98/04/27 ششمین جلسه  از دور بیستم سری کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 نمایندگی شیخ بهایی با نگهبانی مسافر  مجید،  و استادی کمک راهنما محترم مسافر حسین و دبیری مسافر  پیمان بادستور جلسه: "وادی یازدهم و تاثیر آن روی من و دستور جلسه دوم : سومین سال رهایی مسافر پیام رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود.


 انسان در همه جا می تواند ناسپاس باشد. در کنگره نسبت به صندلی که بر آن نشسته است می‌تواند ناسپاس باشد یا نسبت به همه افراد می‌تواند ناسپاس باشد. 


سخنان استاد:

سلام دوستان حسین هستم یک مسافر. 


ابتدا در مورد وادی ۱۱ صحبت می‌کنم. ما به هر وادی که می‌رسیم می‌گوییم خیلی مهم است ولی این وادی به نظر من زیباترین وادی‌ای است که ما داریم و حتی از وادی ۱۴ هم می‌توان از زیباتر باشد. و این زیبایی هم دلیل خاص خودش را دارد که ما زمانی که وادی را می‌خوانیم، به زیبایی و دلنشینی‌اش پی می‌بریم. چشمه های جوشان و رودهای خروشان همه به بحر و اقیانوس می‌رسند. بنده ابتدای وادی را می‌خوانم: "آنگاه که روشنایی آبستن تاریکی بود، اهریمن از فرمان سرپیچی کرد. گویی نقطه­‌ای سیاه و تاریک از دل روشنایی‌ها زاده شد و حرکت خود را آرام و خزنده برای تاختن به جهان روشنایی­‌ها آغاز کرد تا ظلمت و تاریکی را گسترش دهد و برتری خود را نسبت به انسان در مقابل قدرت مطلق، به اثبات برساند.

" این وادی حرکت انسان را به یک چشمه تشبیه می‌کند و این حرکت باید به دریا ختم شود. و انگار که آرامش این رودخانه با رسیدن به دریا محقق خواهد شد. هرچند که در مسیر کوه و دشت‌های زیبایی وجود داشته باشد، ولی نمی‌توانند آن رود را قانع کنند؛ و دلیل آن این است که شاید رود نسبت به کوه یا دشت از شان و ارزش بالاتری برخوردار باشد و وقتی که چیزی زیاد باشد به آن کم قانع نمی‌شود. که در این جا رود همان انسان است و بحر همان خداوند است. در این وادی توضیح می‌دهد که اگر انسان به دنبال آرامش است، هرچند که زیبایی‌های زیادی را می‌تواند در مسیر تجربه کند که البته اشکالی ندارد، ولی این زیبایی‌ها او را به آرامش نخواهد رساند. همانطور که در کلام الله گفته می‌شود که حتی همسر و فرزند هم شما را به آرامش نخواهند رساند. 

در مورد نعمت‌های خداوند می‌گوید که بعضی وقت‌ها این‌ها بازیچه‌ای بیش نیستند برای رسیدن به آن بحر یا آقیانوس. و بیان می‌شود که هدف اصلی، رسیدن به خداوند است یا "انا لله و انا الیه راجعون" است یا رسیدن به جایگاهی است که ما قبلا بوده‌ایم. این وادی در مورد انسان و شیطان، خیلی صحبت می‌کند  و این‌ها دو نیرو نظامی در جنگ و در مقابل هم در هستند؛ که در یکسو جبهه خداوند است و در سوی دیگر جبهه شیطان است. اولین چیزی که انسان نیاز دارد برای پیروزی در این جبهه، شناخت نسبت به نیروهای دشمن است. و اگر این اتفاق نیفتد، مطمئنا نمی‌تواند پیروزی را محقق سازد.

 یکی از زیبایی‌های این وادی این است که از آیات کلام الله به زبان‌های دیگر بسیار استفاده شده است. کاری که انجام می‌دهد این وادی برای جنگ می‌گوید که ما به یک شناسایی نیاز داریم و می‌آید این شناسایی را می‌گوید از زبان فرمانده دشمن و انگار که من در اتاق جنگ دشمن قرار گرفته‌ام و هر نقشه‌ای که کشیده می‌شود را من دارم گوش می‌کنم. و اگر گوش شنوایی داشته باشم، می‌توانم به عنوان یک ستون پنجم باشم و در زمان جنگ می‌توانم از این نکات بهره زیادی را ببرم. 

در اینجا شیطان تمام نیروهای خود را جمع آوری می‌کند و انسان را معرفی می‌کند. می‌گوید که به انسان شما می‌توانید حمله کنید ولی فقط از طریق القا و الهام؛ و هیچ قدرت دیگری را نداریم. و سپس در وهله دوم چیزی را می‌گوید که اینجا شاید اهمیت خاص داشته باشد و شاه بیت این وادی باشد و جایی است که چکیده‌ای از بسیاری از آیات کلام الله است. حال شیطان می‌گوید اگر انسان را می‌خواهی به سمت خودت دعوت کنی، اولین چیزی که باید بدانید نقاط ضعف دشمن و راه‌های ورود انسان را باید بدانی. پس مسیرهایی که شیطان می‌تواند از طریق آن به انسان وارد شود و انسان را گمراه کند را می‌گوید برای اثبات خودش.

 اگر شیطان نماد بدی بوده است ولی شاید عمل‌اش به آن قدری که اصرار داشت بد نبود. زیرا شیطان زیبایی و ظرافت خاصی هم در کارش بود چون زمانی که خداوند می‌گوید که در جلوی انسان سجده کن ولی شیطان می‌گوید نه من این کار را انجام نمی‌دهم و تنها کسی که او را لایق سجده کردن می‌بینم خود تو خداوند هستی. ولی زمانی که دستور صادر می‌شود و اصرار بر آن می‌ورزد شیطان، اینجا است که نماد خیلی بدی می‌شود. 


پس اینجا می‌توانم یک چیزی را یاد بگیرم که انسان بدی یا زشتی یا خیلی کارهای دیگر را انجام خواهد داد؛ ولی زمانی خیلی بد خواهد شد که بر آن کار بد یا زشتی که انجام می‌دهد اصرار بورزد و می‌خواهد آن را به اثبات برساند؛ مثلث شیطان می‌خواست اثبات کند که خدا اشتباه کرده است. خوب حالا من چند تا از راه‌هایی که شیطان می‌گوید از طریق آن می تواند به انسان نفوذ کند را می‌گویم.

 اول می‌گوید که آن‌ها موجوداتی هستند حریص که از طریق حریص بودن می‌توان آنها را گمراه نمود. حریص بودن یعنی چیزی که حق من نیست ولی من آن را طلبش می‌کنم؛ یعنی همان زمانی که ما اعتیاد را تجربه کردیم. مثلا من قرار نبود که روزی ۲۰ ساعت کار کنم بدون این که خسته شوم؛ ولی چون من حریص شدم، مواد را کشیدم و به جای این که بعد از ۸ ساعت خسته شوم و نتوانم کار انجام دهم، توانستم ۲۰ ساعت پشت سر هم کار کنم.

 پس چیزی که حق من نبود را آمدم و از جایگاه دیگری طلب کردم. پس شیطان می‌تواند از این مسیر وارد شوم. مورد بعدی، زیانکار بودن انسان است. و خداوند در کلام الله می‌گوید که من چه بسا چیزی را به عنوان عذاب به انسان می‌دهم که او فکر می‌کند پاداش است و چه بسا پاداشی را به انسان می‌دهم که آن موقع فکر می‌کند عذاب است و ناسپاسی می‌کند. حال مسیر بعدی که می‌گوید ناسپاسی انسان است و من فکر می‌کنم که این یکی از مهمترین راه‌ها همین است.

 انسان در همه جا می تواند ناسپاس باشد. در کنگره نسبت به صندلی که بر آن نشسته است می‌تواند ناسپاس باشد یا نسبت به همه افراد می‌تواند ناسپاس باشد. حتی در منزل می‌توانند نسبت به همسر خودش هم ناسپاس باشد. مثلاً رهجو به من می‌گوید که همسرم فلان اشتباه را انجام داده است و من تعجب می‌کنم که اصلاً چرا این حرف را می‌زند؛ چون این فرد ۲۰ سال هر کاری که خواسته، کرده است و آن همسر ساخته و کنار آمده و آبروداری کرده است. حالا فرض این که همسرش این کار انجام داده، این یک ناسپاسی بزرگ است از طرف مقابل. البته ما در کنگره این سپاسگزاری را مجبوریم که انجام دهیم؛ یعنی اگر ناسپاس باشیم طرد می‌شویم ولی در منزل که می‌رویم مجبور نیستیم و در موضع قدرت قرار می‌گیریم و همسرمان شاید در موضع ضعف باشد. آنجا امکان این که ناسپاسی کنیم هست ولی هیچ کسی هم کاری نمی‌توانند انجام بدهد. پس اگر من نتوانم سپاسگزار فرزندم، همسرم، پدرم یا راهنمایم باشم، اصلا حرف زدن در مورد این که من سپاسگزار خداوند هستم، یک شوخی است. زیرا مسیر سپاس از خداوند، از بنده او می گذرد. 

مورد بعدی این است که شیطان می‌گوید که انسان پنهان کننده است. پنهان کننده چه چیزی است؟ پنهان کننده خداوند، پدر، مادر و... است. پنهان کننده یعنی کافر، یا کسی که کفر می‌ورزد. حال این پنهان کننده می‌تواند پنهان کننده محبت مادرش، پدرش یا همسرش باشد؛ که او کفر می‌ورزد در آن جایگاه.

 پس از این مسیر هم شیطان می‌تواند وارد بشود. شیطان می‌گوید ولی یک جا را نمی‌توانید در آن وارد شوید و آسیب برسانید مگر اندکی از آن‌ها که عمل صالح انجام می‌دهند و این افراد هم خودشان عمل صالح انجام می‌دهند و هم دیگران را به صبر و محبت توصیه می‌کنند.


دستور جلسه دوم؛ سومین سال رهایی مسافر پیام یک راهنما وقتی وارد کنگره می‌شود، می‌تواند چیزهایی را به رهجوی خودش آموزش بدهد، و چیزهای دیگری را از رهجوی خودش یاد بگیرد و آن را در زندگی خودش اجرایی کند و این یک معامله پایاپای است. من شاید سعی کردم از پیام عزیز بیایم و تعادل، صبر داشتن، آرامش و به هم نریختن را یاد بگیرم.

 البته زمانی که وارد کنگره شد یک وضعیتی داشت، که شاید از معدود رهجوهای من بود که این قدر اذیت شد. البته این موردها را داریم ولی ۳ نفر بودند که اذیت شدند از نظر جسمی؛ ولی آن ادب و احترامی که از همان ابتدا داشت،  خیلی جاها کمکش کرد و خیلی جاها نجاتش داد. اگر بخواهم یک مسئله کوچکی را در مورد پیام تعریف کنم این است که ما در بعضی مواقع منتظر این هستیم که افراد یک اشتباهی را بکنند، و پس از اشتباه آنان یکمرتبه داد و بیداد می‌کنیم که شما این کار را انجام دادید. 

البته یک جاهایی هرچند که حق با طرف هست ولی باید آن حرمت و احترام را حفظ کرد. زمانی که پیام، سفر اول بود یادم می‌آید که او را فرستادم به شعبه سلمان یک کاری را انجام بدهد و برگردد؛ و وقتی که رفت آنجا کار طول کشیده بود و بعد از آن من اصلا یادم رفته بود که پیام را فرستاده بودم برای یک کاری و ۵ دقیقه از لژیونم گذشته بود که آمد و رهجوهایم می‌دانند که اگر چنین اتفاقی بیافتد مثل این است که دنیا به آخر رسیده است و من با چنان برخورد بدی گفتم که این چه وضع آمدن است، برو بیرون؛ جلوی حدودا ۴۰ نفر و پیام خواهش کرد که بنشیند و بعدش من اجازه دادم.  وقتی که جلسه تمام شد پیام خداحافظی کرد و رفت. بعد یکی از بچه‌ها گفت که شما خودتان پیام را فرستادید برای یک کاری شعبه سلمان و بعد از آن من خودم یاد گرفتم که نخواهم که در یکسری جمع‌ها یک عیبی را از یکی بگیرم و آن را بزرگش کنم. و بعضی وقت‌ها باید بگوئیم چشم و وارد نشویم و حرمت کلاس یا آن شخص را نگه داریم.
 من تبریک عرض می‌کنم به پیام عزیز. در امتحانات قبول شد و راهنمای تازه واردین شد و در OT دارد خدمت می‌کند. خیلی بچه‌ها دوستش دارند و به بچه‌ها محبت دارد. یکسری از افراد توانایی‌های خاص خودشان را دارند و این افراد وظیفه‌شان است و باید در کنگره باشند و بدهکار هستند به کنگره.

 این‌که می‌گوئیم بدهکار نیستیم به کنگره یا هیچ کسی؛ شاید این حرف باشد، ولی ما بدهکار هستیم به افراد جدیدی که وارد می شوند. آقای پیام به من، هم‌لژیونی‌ها، ایجنت یا مرزبان بدهکار نیست. ولی به شخصی که امروز هروئینی است و وارد کنگره شده، خیلی بدهکار است چیزی را که امروز به دست آورده است. و پیام از افرادی است که خیلی توانایی دارد و امیدوارم که این کار را به نحو احسنت انجام بدهد. و امیدوارم که امسال در آزمون کمک راهنمایی قبول بشود. 

  پس از سخنان استاد٬ مشارکت مسافران و هم‌سفران و قرائت آوای کنگره 60 سومین سالروز رهایی مسافر پیام را با شور و شوق فراوان جشن گرفتیم: 
آرزو مسافر پیام :

آرزو می کنم کسانی که الان مصرف کننده هستند هر آنتی ایکسی که دارند بتوانند هر چه زودتر با کنگره آشنا بشوند و به رهایی برسند.

 
سخنان مسافر پیام :

در ابتدای امر به رسم ادب از استاد خوبم آقای ایوبی تشکر می کنم که خیلی در سفر اول برای من زحمت کشیدند صحبت های من راجع به زمان مصرف نیست چون همه مصرف کننده بودند و همه تجربه ها یکی است. من یک مقداری راجع به سفر اول و سفر دومم صحبت می کنم و مطمئنا به درد کسانی که در سفر اول هستند میخورد .

من خودم با تخریبی که داشتم زمانی که آمدم کنگره اوایل سفر نمی توانستم با کسی ارتباط داشته باشم یعنی این قدر آشفتگی داشتم که حتی در حد یک سلام و علیک هم نبود ولی خوب کم کم سفر که آمدم جلو ایمان آوردم که اینجا جایی است که به درمان می رسم و سعی کردم از همان سفر اول خدمت کنم یعنی من می بینم سفر اولی هایی که در سفر هستند و خدمت نمی کنند و حالشان خراب است به تبع وقتی خدمت می کردم هر چه جلو آمدم دیدم حالم بهتر می شود و توصیه می کنم به کسانی که الان در سفر اول هستند به هدفشان فکر کنند و هدفتان هم زمانی است که می روید  تهران و گل رهایی را می گیرید.


 سعی کنید کیفیت سفرتان را ببرید بالا یعنی با خدمت کردن و اصولی خدمت کردن زمانی که رها می شوید کیفیت سفرتان مشخص می شود یکسری از دوستان هستند سفر می کنند رها می شوند  اما بعدش آن حال خوشی که باید داشته باشند را ندارند زمانی که شما پایتان میرود به سفر دوم بدهکار هستید ، در ابتدا به خودمان بدهکار هستیم و باید آرام آرام بایستیم و چه در جامعه چه در خانواده و چه در کنگره باز پرداخت بدهی خود را بدهیم چون  زمانی که سفر اول بودیم به تبع خیلی در اوتی ، در مرزبانی و  .... بودند آن ها خدمت کردند که یکی مثل من رها شود حالا باید من خدمت کنم و همچنین شماهایی که وارد سفر دوم میشوید.

 هرکسی در توان خودش یکی توانش در حد این است که کمک راهنما شود یکی نگهبان نظم.  به نظر من خدمت ، خدمت است همه اش حال خوش می دهد پس بنابراین سعی کنید که خدمت را فراموش نکنیدحال شما را خوب می کند و باعث می شود که از مرحله پرت نشوید و این تولد ها خیلی موقعیت مناسبی است از پیشکسوتان تشکر کنیم حتی اگر یک تشکر خالی باشد و من خیلی خوشحالم که توانستم برای دومین بار این جایگاه را تجربه کنم.

 تشکر می کنم در ابتدا از آقای مهندس که این بستر را فراهم کرده است و واقعا فکر نمی کنم در کل دنیا چنین جایی وجود داشته باشد که به درمان برسند و از خانواده کنگره 60 تشکر می کنم از ایجنت محترم تشکر می کنم از مرزبانان کسانی که در اوتی و نشریات دارند خدمت می کنند برای تک تک ما و از حسین آقا که فوق العاده برای من زحمت کشیدند من واقعا قدردان ایشان هستم و در آخر از تک تک شما تشکر می کنم که من را تحمل کردید.

گل رهاییخدمتگزاران وبلاگ نمایندگی شیخ بهایی


مرزبان کشیکتایپ:مسافر حسن ، همسفر محمد جواد


عکاس:مسافر مسعود

ارسال تصاویر و تنظیم:مسافر مصطفی
مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی و جشن تولد،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
احسان پنجشنبه 3 مرداد 1398 12:08
تبریک میگم تولد سه سال رهایی پیام جان عزیز را در راس به جناب مهندس و استاد ایوبی و به خودت پیام و همسفران محترم و کل خانواده ی بزرگ کنگره۶۰
همسفر الهام از لژیون۱۴ یکشنبه 30 تیر 1398 01:16
با درود
آقا پیام تولد سه رهایتان را به شما و راهنمای محترمتان جناب آقای ایوبی و تمام اعضای کنگره ۶۰ تبریک میگم و بهترینها را برایتان آرزو میکنم
همسفر سپیده از لژیون خانم خاطره شنبه 29 تیر 1398 02:00
سلام و درود خدمت مسافر آقا پیام.تولد سه سال رهاییتان را به شما و خانواده محترمتان همچنین به جناب مهندس و راهنمای گرامیتان آقای ایوبی تبریک میگم.انشاالله که شال کمک راهنمایی را بر گردن شما ببینیم.موفق و سربلند باشید.

تشکر از افرادی که در نوشتن سایت شعبه همکاری میکنند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو