گزارش جلسه عمومی 94/08/21با دستور جلسه: وادی سوم وتاثیر ان روی من
جمعه 22 آبان 1394 ساعت 19:44 | نویسنده این مطلب : مسافر مجتبی | ( نظرات )

                                                   به نام خالق زیبایی

روزپنجشنبه مورخه 94/08/21جلسه ی دوازدهم از دور هفتم  کارگاه های آموزشی عمومی کنگره 60 شعبه ی شیخ بهائی اصفهان،با نگهبانی مسافر حمید ، استادی مسافر علی جمالی و دبیری مسافر حسن با دستور جلسه ی"وادی سوم و تاثیر آن روی من"راس ساعت 17 آغاز به کار نمود. بنابراین می توانیم درس های زیادی را از طبیعت بگیریم که اجزاء آن چقدر زیبا سمفونی هستی را می نوازند و آن حرکتی که باید انجام دهند را انجام می دهند.زیبایی , عظمت , شکوه و فراوانی را می توانیم از طبیعت یاد بگیریم . و اگر یاد بگیریم مسئولیت خود را می پذیریم.
پذیرش مسئولیت دروازه حل مشکلات است .
سخنان استاد:
قبل از هر چیز خداوند بزرگ را شکر می کنم که یکبار دیگر در این جایگاه قرارگرفتم و ضمن تشکر از دبیر محترم از نگهبان عزیز سپاس گزارم که این موقعیت را به من دادند, امیدوارم بتوانیم از تجربیات یکدیگر درحیطه این دستورجلسه  به خوبی استفاده کنیم .                                                                                            (( دستور جلسه امروز وادی سوم است با عنوان :باید دانست هیچ موجودی به میزان خود انسان به خویش  خویشتن فکرنمی کند.))
 اگر بازگشتی به دستور جلسات سالیانه داشته باشیم چهارده وادی در این دستور جلسات گنجانده شده است که از شاخصه های اصلی اموزش کنگره در جهت شناخت انسان است . در واقع با فراگیری و اجرای وادی ها می توانیم اعتیادمان را درمان کنیم و سپس مشکلات زندگی خود را حل نماییم.

 در وادی اول یاد گرفتیم تفکر کنیم و تفکرمان جهت دار باشد یعنی مبدا مقصد و هدف داشته باشد. متوجه شدیم به چه چیزهایی باید تفکر کنیم و به چه چیزهای نباید تفکرکنیم . در واقع اگر یادبگیریم که تفکرمان را در راه صحیح به کاربگیریم میتوانیم مشکلاتمان را به راحتی حل کنیم .در ادامه وادی ها (وادی دوم سوم چهارم )شاخه های منفی که باعث می شود تفکرمان به نتیجه نرسد و یا در تفکرمان  اخلال به وجود می آورد ترمیم می شود.
 اگر من می پندارم موجود بی ارزشی هستم یا موجودی پوچ و بی هدف هستم در وادی دوم یاد می گیرم که هیچ موجودی پوچ نیست و ارزش خود را دارد .چه رسد به انسان که اشرف مخلوقات است باید خود را بیابد و ارزش خود راحفظ کرده و آن را درک کند .
 در وادی سوم شاخه ای دیگر که می تواند من را به بیراهه بکشاند اصلاح می کند که عدم مسئولیت پذیری و توقع داشتن از دیگران است . این وادی بیرون را ازمن می گیرد و درون را به من هدیه می دهد. به من یاد می دهد که محور این هستی و مرکز آن خودت هستی!!! باید حرکت کنی و آن چه را می خواهی بدست آوری , در بیرون خبری نیست . در واقع آدرس خودم را به خودم می دهد.


در  ابتدای وادی کلمه باید استفاده شده در چهارده وادی کلمه باید وجود ندارد 
به جز در ابتدای این  وادی . این یک قانون است که هیچ کس به اندازه خود من نمی تواند به من کمک کند و خودم هستم که بیشترین میزان را به خودم کمک می کنم  .گذشتن از این وادی مستلزم یک شرط است : باید مسئولیت کارهایمان را بپذیریم . در پیام ابتدای وادی از شروع تازه صحبت شده ، در واقع یک تفکر جدید یعنی یک حرکت جدید و یک حرکت جدید یعنی یک زندگی جدید ,یعنی یک دنیای تازه.
این وادی کمک می کند که دنیای به هم ریخته من به صلح و آرامش برسد. اگر بفهمم مسئولیت هایم را بپذیرم ,و متوجه شوم که مشکلات می توانند برای من درس شوند و مرا به تعالی برسانند . اگر این مطلب را بفهمم این وادی را اجرا کرده ام .
ما اگر به طبیعت نگاه کنیم درس های زیادی از آن می گیریم . آقای مهندس در سی دی ها و  نوشتارهای مختلف عنوان کرده اند که چقدرگیاهان به اکوسیستم طبیعت کمک می کنند و در تعدیل هوا موثر اند .حیوانات مسئولیت خود را به خوبی انجام می دهند . اگر طبیعت را به خوبی نگاه کنم نظم را از آن یاد می گیرم , فراوانی را یاد می گیرم . آقای مهندس می فرمایند: اگر یک درخت را نگاه کنیم با مقداری کود مقداری آب شور و نور خورشید چه میوه هایی را به ما می دهد ؟؟؟؟. حال انسان با تمام عظمت و صوری که خداوند به او داده است به جای سازندگی به جهت تخریب می پردازد!!!!. اول خود را تخریب می کند بعد خانواده و ...... مثلا با مصرف مواد مخدر
 بنابراین می توانیم درس های زیادی را از طبیعت بگیریم که اجزاء آن چقدر زیبا سمفونی هستی را می نوازند و آن حرکتی که باید انجام دهند را انجام می دهند.زیبایی , عظمت , شکوه و فراوانی را می توانیم از طبیعت یاد بگیریم . و اگر یاد بگیریم مسئولیت خود را می پذیریم.

پذیرش مسئولیت دروازه حل مشکلات است .
برای مسئولیت های یک انسان می توانیم مثلثی را ترسیم کنیم که اضلاع آن :
مسئولیت در برابر خودم ,
مسئولیتم در برابر خانوادهام
 و مسئولیتم در برابر جامعه .

اگر این مسئولیت ها را به خوبی انجام دهم , مسئولیت خود را به عنوان یک انسان در برابر خالق خود به درستی انجام داده ام.
 اما مسئولیت من دربرابر خودم جیست؟:
مسئولیت یک انسان در برابر خود  شامل دو بخش است : 1-  مسئولیت در برابر تن 2- مسئولیت در برابر من . تن جسم انسان است و من مجموع صور پنهان است .

من باید جسم خود را سالم نگه دارم چرا که نیازمند این مرکب هستم برای سفری که خداوند برای من قرار داده است .
برای سالم نگه داشتن جسم یک مثلث را می توان ترسیم نمود : تغذیه مناسب , ورزش مناسب , خواب مناسب .
تغذیه مناسب:اگر تغذیه مناسب داشته باشم , چیزی که باید استفاده کنم; استفاده کنم, چیزی را که نباید ,استفاده نکنم , افراط و تفریط نکنم , مواد مخدر استفاده نکنم , انتی ایکس مصرف نکنم; جسم از نظر تغذیه سالم است .

خواب مناسب :انسان شب باید بخوابد , سفر اول سفر دوم همسفر مسافر هم نمی شناسد . یک انسان ساعت 11شب تا6 الی7 صبح باید بخوابد . شب بیداری انسان را به تخریب می کشاند ; 48ساعت بیداری تمرکز را از انسان می گیرد , 72ساعت بی خوابی انسان را به مرگ می کشاند . بنابراین بی خوابی یکی از مضرات بزرگ جوامع امروزی است .
ورزش مناسب هر شخص سفر اول , سفردوم , همسفر و... باید ورزش مناسب داشته باشد بسته به وضعیتی که دارد . مناسب ترین ورزش پیاده روی است . هشت هزار قدم برای آقایان و چهار هزار قدم برای خانم ها
 آیا این کافیست؟؟؟؟ در کنار تن سالم انسان نیازمند دانش ,آگاهی و تزکیه و پالایش است . اگر از این مسئولیت به خوبی بیرون بیاییم می توانیم مسئولیت خانواده را به خوبی انجام دهیم . (مسئولیت یک فرزند یک پدر یک همسر.) بنابراین اگر من مسئولیتم را در قبال خودم به درستی انجام دهم به خویشتن خویش خوب فکر کرده ام (خودم و خانواده) اگر به خودم درست فکر کنم, جسم را سالم نگه دارم , تزکیه و پالایش انجام دهم  از خانواده ام به خوبی نگهداری می کنم ،در ادامه هم می توانم برای هستی مفید باشم . اگر کاسب باشم درصراط مستقیم قرارگیرم. 
حضرت علی (ع) می فرمایند : کاسب حبیب خداست. 
چه کاسبی حبیب خداست ؟!! کاسبی که روزی حلال  به دست می آورد . بنابرانی می توانم در کار و شغلم مفید بوده و به اطرافیانم خدمت کنم . در کارهای عام المنفعه شرکت کنم . مجموعه ی این ها کمک می کند که انسانی شوم که خداوند می خواهد .
اما انسان در مسیر حرکت خود همواره با مشکلاتی روبرو است که  یا جنبه تنبیه دارد یا جنبه آزمون . 
 مشکلاتی که برای من پیش می آید یا زاییده حرکات و تفکرات اشتباه من است یا آزمون است ,  سدی است که بتوانم ارتقا پیدا کرده و دانش خود را بالا ببرم. در زندگی هم این گونه است یک سری از مشکلات مثل اعتیاد , بدهکاری و...نتیجه اقداماتی است که من در قبل انجام داده ام و بعضی از این مشکلات امتحان الهی است  درجهت ارتقاء . هرکدام که برای من پیش آید باید بپذیرم که با حل این مشکلات , بزرگ و ورزیده می شوم.


استاد سخنان خود را با یک حکایت به پایان رساندند :                                                                            روزی شاگردی نزد استاد خود می رود و از مشکلات خود گله و شکایت می کند استاد به شاگرد می گوید سه عدد ظرف بردار و در آن ها اب بریز و روی شعله قرار بده . استاد پس از به جوش آمدن آب درون ظرف در یکی از آن ها هویج می ریزد, در یکی تخم مرغ و در دیگری پودر کاکائو . پس از مدتی از شاگرد می پرسید چه اتفاقی افتاد. شاگرد می گوید : هویج پخته شد ، تخم مرغ پخته و سفت شد و کاکائو در آب حل شده است.
استاد به شاگرد می گوید اگر آب جوش را مشکلات زندگی تصور کنید هویج که سفت بود له شد پس انسانی که  سختی ندیده در برابر مشکلات له می شود , تخم مرغ نشان انسانی است که با  حل مشکلات محکم شده و پودر کاکائو به نوشیدنی گوارا تبدیل شده بود که نشانه انسان هایی است که از مشکلات درس می گیرند و در جهت تعالی خود و دیگران استفاده می کنند . مانند خدمت گزارانی که از مشکل اعتیاد خارج شده و در  احیای انسان ها نقش به سزایی دارند .
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
همچنین در این جلسه  سه نفر از مسافرانی که چهار شنبه گذشته گل رهایی را از دستان پر مهر وعطوفت آقای مهندس دژآکام دریافت کرده بودند، ورودشان را به سفر دوم اعلام نمودند:


آقای: یوسف _ نام راهنما : آقای علی کاظمی_ آنتی ایکس : شیره و تریاک _ مدت سفر: 11ماه _ داروی درمان : OT 


آقای: حسین _ نام راهنما : آقای عباس خورسندی_ نام راهنمای همسفر : خانم اعظم _ آنتی ایکس : تریاک و الکل _ مدت سفر: 21ماه و 13روز _ داروی درمان : OTآقای: رضا _ نام راهنما : آقای حسن کردگاری_ آنتی ایکس : شیره و تریاک _ مدت سفر: 14ماه _ داروی درمان : OT 

از طرف مسئولین و اعضای كنگره 60 اصفهان شعبه شیخ بهایی، ورود این مسافران عزیزبه سفر دوم را به راهنمایان  و همسفران و خانواده محترمشان تبریك و تهنیت عرض مینماییم و از درگاه خداوند متعال، توفیق روزافزونشان را در امر خدمت و آموزش مسئلت می نماییم.نویسنده : مسافر مجتبی
تصویر گر : مسافر  حسین
ویرایش و تنظیم :مدیر وبلاگ
مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی و جشن تولد،


لینک های مرتبط: کنگره 60،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سارا شنبه 23 آبان 1394 17:25
خدا را شاکرم که توفیق حضور در جلسه روز پنجشنبه را عطا فرمود.
از بیانات استاد بزرگوار بهره مند شدم
خدا قوت خدمت استاد،نگهبان و دبیر جلسه
تبریک خدمت رهایافتگان و خانواده های محترم ایشان همچنین کمک راهنمایان ایشان
خدا قوت خدمت نویسنده، تصویرگر و مدیر وبلاگ محترم آقای جمالی
پاینده و پیروز باشید...
مسافر جمال شنبه 23 آبان 1394 09:36
خداقوت خدمت نگهبان , دبیر و استاد گرامی
سپاس از استاد, کمک راهنمای عزیز آقای علی جمالی مثل همیشه از صحبتهای شما استفاده کردم
تبریک مجدد خدمت کلیه عزیزان رها شده و خانواده محترمشان
سپاس از زحمات دوستان خوبم حسین آقا وآقا مجتبی
همیشه شاد و پویا باشید
مسافر شکرالله جمعه 22 آبان 1394 21:42
از سخنان متین و پر محتوای استاد آموزش گرفتم خدا قوت خدمت استاد محترم جلسه
خدا قوت خدمت نگهبان و دبیر جلسه
تبریک به رهایافتگان و راهنمایان محترم
خداقوت به تهیه کنندگان این گزارش پرمحتوای
مجیدشیروی جمعه 22 آبان 1394 21:32
باسلام وخداقوت خدمت استادوراهنمای ارجمندم جناب اقای جمالی وحمیدخان وحسن عزیزم امیدوارم همیشه استوارومستدام باشید یادشمادرانچه نمی گنجدقلب ماراشادمینماید
مسافر حسین جمعه 22 آبان 1394 20:47
از علی اقابابت گفته های خوبشان تشکر میکنم که اینقدر زیبا وادی سوم را توضیخ دادن ورهایی دوستان را به خانواده کنگره60تبریک میگم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو