گزارش جلسه عمومی و جشن تولد روز پنجشنبه 19 اردیبهشت1398
جمعه 20 اردیبهشت 1398 ساعت 17:36 | نویسنده این مطلب : همسفر محمدجواد | ( نظرات )
به نام خالق عشق
روز پنج‌شنبه 98/02/19 جلسه دهم از دور نوزدهم سری کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 نمایندگی شیخ بهایی با نگهبانی مسافر  علیرضا،  و استادی کمک راهنمای محترم مسافر علی و دبیری  مسافر  اکبر بادستور جلسه اول :ظرفیت و مسئولیت ( قبله گم کردن) و دستور جلسه دوم: جشن اولین سالروز رهایی مسافر اسماعیل رأس ساعت 17:30 آغاز به کار نمود.


تعادل بین ظرفیت و مسئولیت باعث می‌شود که آن مسئولیت و یا جایگاه کارش به‌درستی انجام گیرد؛ در غیر این صورت باعث عدم تعادل می‌شود.


خلاصه سخنان استاد:

 ابتدا خداوند را شاکرم که بار دیگر در این جایگاه قرار گرفتم تا در کنار هم آموزش بگیریم؛ بخصوص اینکه در ماه رمضان هستیم. این ماه را به همه عزیزان تبریک می‌گویم و امیدوارم که بتوانیم بهره‌وری لازم را داشته باشیم؛ زیرا در کنگره ۶۰ نگاه ویژه‌ای به ماه مبارک رمضان است که روش DST و درمان اعتیاد در کنگره ۶۰ از ماه رمضان شروع شد؛ و بدین‌جهت ما در ماه مبارک رمضان همه جشن می‌گیریم و افطار دور هم هستیم و هزینه‌اش را هم خود بچه‌ها قبول می‌کنند که بی‌ارتباط با دستور جلسه اول ظرفیت و مسئولیت نیست. مطمئناً دوستان در این ماه عزیز اگر آن بخشش مالی را داشته باشند، ظرفیت لازم برایشان به وجود می‌آید که بتوانند هم ازلحاظ مالی پیشرفت داشته باشند و هم بازتابش به زندگی‌شان بیشتر باشد. امیدوارم دوستان به‌خوبی از مسئله مالی ماه رمضان حمایت بکنند؛ که بازتابش ۱۰۰ چندان به خودشان برمی‌گردد؛ و تا نفس تربیت نشود برای پول دادن، مطمئن باشید پول هم دریافت نمی‌کنید.

اما در باب دستور جلسه ظرفیت مسئولیت قبله گم کردن؛ اصولاً دستور جلسه‌ها را آقای مهندس و آقای امین ریشه‌ای به دنبالشان می‌گردند و بعضاً به دلیل این‌که مشکلات در خود کنگره وجود داشته است و یا دارد دستور جلسات را می‌گذارند. شاید سال‌ها پیش مسئولیت‌هایی که به افراد داده می‌شد، به دلیل عدم دانایی و نبود ظرفیت در جایگاه‌های خدمتی با مشکل روبرو می‌شدند؛ و خوشبختانه امروز این قضیه را نداریم؛ بنابراین دستور جلسه گذاشته شد و هرچقدر که گذشت عمق این دستور جلسه در زندگی شخصی و اجتماعی افراد و کنگره بیشتر خودش را نشان می‌دهد. ظرفیت کلمه‌ای است که از همان کلمه ظرف یا گنجایش می‌آید؛ و می‌توان از ظرفیت جسمی یا توانایی جسمی یا نقطه تحمل جسمی من باشد؛ و یا می‌تواند نقطه تحمل و دانایی من باشد در صور پنهان. یک موقع من می‌توانم ۵۰ کیلو رو بلند کنم، این می‌شود ظرفیت من در بلند کردن یک وزنه؛ و یا یک موقع رخدادی پیش می‌آید و من تحملش را ندارم؛ این نشان‌دهنده عدم ظرفیت من در این قضیه است. درواقع ظرفیت با یک نگاه می‌شود گنجایش که در جهان‌بینی دو در استخر انرژی صحبت شده است. ارتباط مستقیم پیدا می‌کند با دانایی ازیک‌طرف هم می‌توانیم ارتباطش دهیم با نقطه تحمل در وادی نهم. در یک جمله اگر بخواهیم تعریف کنیم ظرفیت می‌شود، دانایی من که نقطه تحمل خودش را پیداکرده است». دانایی که تجربی و عملیاتی و کاربردی شده است. مثل ظرفیتی که در مواد مخدر پیدا کردیم ما ظرفیت معتاد شدن را در خودمان به وجود آوردیم بعد معتاد شدیم؛ و این ظرفیت به دلیل استمرار در مصرف مواد مخدر و ازیک‌طرف آگاهی نسبت به نشئگی‌اش و خوبی‌هایی که در ذهن ما داشت، باعث شد ظرفیت در ما به وجود بیاید و اعتیاد پیدا کنیم. چه زمانی ظرفیت ایجاد شد؟ زمانی که رفتیم و خودمان پول دادیم و مواد خریدیم. تا قبل از اعتیاد مهمان بودیم و هر جا بودیم به ما مواد می‌دادند و رایگان می‌کشیدیم. تک‌تک ما این اتفاق برایمان افتاد و ظرفیت را در خودمان ایجاد کردیم؛ و امروز آمده‌ایم عکسش را انجام دهیم یعنی ظرفیت مصرف نکردن را در خودمان به وجود بیاوریم. نقطه تحمل و دانایی مصرف نکردن را به وجود بیاوریم. اگر من بخواهم ظرفیت یک انسان بخشنده را در خودم به وجود بیاورم، یعنی یک انسانی که می‌تواند از اعماق وجودش ببخشد و خوشحال بشود که این باعث می‌شود ظرفیت من  بالا برود؛ و خداوند مطمئناً وقتی ظرفیت بالا برود، بیشتر به آدم می‌دهد. آقای امین در سی‌دی بخشش می‌فرمایند اگر بخشیدی، یک‌چیز بهتر به تو داده می‌شود. یک موقع یک نفر چیزی را از ما می‌گیرد و این عقده می‌شود در درون ما. زمانی ما می‌توانیم یک‌چیز بهتری را دریافت کنیم که آن شخص را ببخشیم.

در مورد مسئولیت و مسئولیت انسان می‌توان ساعت‌ها صحبت کرد؛ زیرا انسان اختیار دارد و در ذات مکلف است؛ زیرا موجودی است که مسئولیت به گردنش هست و در وادی سوم و چهارم در مورد این موضوع صحبت شده است که انسان چه بخواهد و چه نخواهد مسئولیت گردنش است. مسئولیت فردی، اجتماعی و یا خانواده؛ بنابراین مسئولیت‌ها وقتی به‌درستی صورت می‌گیرند که من ظرفیت لازم، دانایی لازم و تحمل لازم را در خودم به وجود بیاورم. تعادل بین ظرفیت و مسئولیت باعث می‌شود که آن مسئولیت و یا جایگاه کارش به‌درستی انجام گیرد؛ در غیر این صورت باعث عدم تعادل می‌شود.

در قسمت سوم که قبله گم کردن را آورده است، قبله به معنای جهت یا راه است که ما را می‌رساند به هدف. اگر ظرفیت من به‌اندازه مسئولیت من نباشد، یعنی من ظرفیت آن مسئولیت را نداشته باشم، اتفاقی که می‌افتد می‌شود قبله گم کردن. مثالش کسی است که می‌آید داخل کنگره خدمت کند ولی ظرفیت، دانایی، آگاهی و تحمل لازم را ندارد و نمی‌تواند به‌خوبی در آن جایگاه خدمت کند. این باعث می‌شود هم به خودش ضربه بزند و هم به دیگران؛ و می‌بینیم که جایگاه‌ها خیلی حساس است؛ زیرا ما با انسان‌ها سروکار داریم. اینجا احیای انسان‌ها است؛ انسان‌هایی که راهشان را گم کردند و یا انسان‌هایی که ازلحاظ جسمی، روحی و روانی دچار مشکل هستند. باید این ظرفیت لازم به وجود بیاید؛ زیرا دوستان همه می‌دانند که چقدر حساسیت‌ها بیشتر شده است، برای انتخاب افراد برای جایگاه‌های خدمتی؛ که خدای‌نکرده یک نفر را بر اساس یک تصمیم غلط از کنگره بیرون نکنند؛ زیرا احیای نفس احیای تمام نفوس است و برعکسش هم هست. انشالله که بتوانیم در هر جایگاهی که هستیم در کنگره، در خانواده و در جامعه، آن ظرفیت لازم را در خودمان ایجاد بکنیم و بتوانیم آن را به‌درستی انجام دهیم که این باعث تعالی خودمان و دیگران می‌شود.

 

و اما دستور جلسه دوم: که تولد یک سال رهایی اسماعیل عزیز است. من در ابتدا تبریک می‌گویم به آقای مهندس و خانواده ایشان بابت این رهایی. تبریک می‌گویم به اسماعیل عزیز و هم‌سفرشان و راهنمای هم‌سفرشان؛ و تبریک می‌گویم به مسئولین و خدمتگزاران شعبه شیخ بهایی، لژیون چهارم و همه اعضا؛ و امیدوارم که در سفر دوم همین‌طور که موفق بودند، از این به بعد هم موفق باشند.

اسماعیل با مصرف تریاک و شیره دودی وارد لژیون شد. دو هفته پیش هم تولد محسن را داشتیم که این دو نفر باهم وارد لژیون شدند. سفره ایکس ایشان بسیار عالی بود. اسماعیل ازلحاظ تخریب تریاک و شیره، خیلی تخریب زیادی نداشت. پله‌هایش را به‌خوبی کم کرد. همین‌طور که در پیام هم نوشتم، به‌خوبی ازلحاظ جسمی و فیزیکی درمان کرد؛ بخصوص اینکه در بحث ورزش و آمدن به ورزش خیلی خوب این کار را انجام داد؛ و در تیم والیبال لژیون شرکت کرد و خیلی خوب پیشرفت کرد؛ و خدا را شکر بازسازی جسم و سیستم ایکس به‌خوبی صورت گرفت. بحث اصلی و بحث دوم ما در کنگره جهان‌بینی هست؛ و همین‌طور بحث‌های نگاه، نگرش، دیپلماسی، ارتباط با دیگران و نقطه تحمل در برخورد با دیگران... است؛ و این است که انسان در سفر دوم باید بیشتر به آموزش‌ها بپردازد و آنان را عملیاتی بکند رفتار، گفتار و کردارش را به‌نوعی تغییر بدهد که بیشترین دوست را انسان در کنار خودش داشته باشد. در سفر دوم اسماعیل جزو خدمتگزاران بود و در کلینیک خدمت می‌کند. دبیری جلسات را پشت سر گذاشته است؛ و انشالله خودش را آماده بکند برای امتحانات کمک راهنمایی و یا انشالله برای شال مرزبانی. به خودش و هم‌سفرش تبریک می‌گویم؛ و امیدوارم خداوند بهترین‌ها را برایشان رقم بزند.

 

  پس از سخنان استاد٬ مشارکت مسافران و هم‌سفران و قرائت آوای کنگره 60 اولین سال رهایی مسافر اسماعیل را با شور و شوق فراوان جشن گرفتیم: 

 

اعلام سفر مسافر اسماعیل:

سلام دوستان اسماعیل هستم یک مسافر

آنتی ایکس مصرفی تریاک و شیره بیش از 10 سال تخریب به روش دی اس تی همراه با داروی اوتی 10 ماه و 11 روز به راهنمایی علی آقا جمالی سفر کردم ورزش در کنگره والیبال رهایی 1 سال و 54 روز

آرزوی مسافر اسماعیل:

آرزو می‌کنم همه سفر اولی‌هایی که اینجا حضور دارند به‌خوبی سفرشان را به پایان برسانند و به رهایی برسند.

 

آرزوی هم‌سفر فاطمه:

آرزو می‌کنم همه مصرف‌کنندگان مواد مخدر راه کنگره را پیدا کنند و به رهایی برسند.

صحبت‌های مسافر اسماعیل:

در ابتدا خداوند را شاکرم برای لحظه‌لحظه بودنمان در کنگره و انرژی گرفتن از شما عزیزان. تشکر ویژه دارم از آقای مهندس و خانواده محترمشان برای ایجاد چنین بستری برای رهایی از دام اعتیاد. تشکر می‌کنم از همه راهنمایان عزیز و ایجنت محترم و همه خدمتگزارانی که پشت پرده زحمت می‌کشند تا ما به رهایی برسیم.

از راهنمای گران‌قدرم علی آقا جمالی تشکر می‌کنم که در طول سفر اولم واقعاً اذیتشان کردم. از راهنمای هم‌سفرم صمیمانه تشکر می‌کنم. از هم‌سفرم تشکر می‌کنم که در کنگره بال پروازم شد. از هم‌سفران کوچکم تشکر می‌کنم که در سوءمصرف خیلی اذیتشان کردم. اگر بخواهم از گذشته‌ام بگویم من هم حال‌وروز خوشی قبل از ورودم به کنگره نداشتم. مواد تخریبی به من وارد نکرده بود اما ازلحاظ روحی و روانی در وضعیت خوبی نبودم. زمانی که برای گرفتن معافیت کفالت  خدمت سربازی اقدام کردم مرا به کمسیون پزشکی فرستادند اندر حالم خراب بود که به‌جای معافیت کفالت معافیت پزشکی به من دادند و ازآن‌پس بازهم به مصرف مواد مخدر ادامه دادم. چندین بار سقوط آزاد ترک کردم اما هیچ‌وقت تعادل نداشتم. یک روز در محلی که مصرف می‌کردم سراغ یکی از هم مصرف‌هایم را گرفتم که گفتند به کنگره می‌رود. فردای ان روز درب مغازه‌ی او رفتم و آدرس کنگره را از او گرفتم و به کنگره امام روزی که وارد کنگره شدم آقای صدیقی استاد جلسه بود. انقدر از صحبت‌های ایشان لذت بردم و دلم نمی‌خواست از کنگره بیرون بروم پس از جلسات تازه واردین وارد لژیون آقای جمالی شدم روز اول به من گفتند که باید سر ساعت 5 در کنگره باشی و باوجود ان همه غرور در وجودم تصمیم گرفتم به دستورات راهنمایم گوش دهم. در لژیون سعی می‌کردم الگوی دیگران باشم اما در ورزش جهان‌بینی نداشتم و با همه بحث می‌کردم. امروز خداوند را شاکرم اگر به تعادل کامل نرسیده‌ام به تعادل نسبی رسیده‌ام. از سفر اولی‌های عزیز می‌خواهم قدر کنگره و راهنماهای عزیز را بداند. راهنمای عزیزم می‌گفت باید دیگران را دوست داشته باشی تا دیگران تو را دوست داشته باشند درصورتی‌که من نمی‌دانستم دوست داشتن یعنی چه! اگر به کنگره نمی‌آمدم نمی‌دانم الآن در چه شرایطی زندگی می‌کردم. چندین بار به هم‌سفرم گفتم به کنگره بیا اما قبول نکرد. وقتی به راهنمایی گفتم هم‌سفرم به کنگره نمی‌آید ایشان گفتند تو باید طوری رفتار کنی که هم‌سفرت خودش مشتاق آمدن به کنگره شود. تا روزی به من گفت من می‌خواهم جایی که تو می‌روی رابینم و به کنگره آمد و خدا را شکر می‌کنم که اذن ورود ایشان هم به کنگره فراهم شد. در پایان از همه عزیزان به‌ویژه برادران هم لژیونیم و همه خدمتگزاران کنگره تشکر می‌کنم.

سخنان کمک راهنما هم‌سفر عفت:

خداوند را شاکرم که این سعادت نصیبم شد که در کنار شما اولین سالروز رهایی آقای اسماعیل را جشن بگیریم. من هم این روز زیبا را خدمت آقای مهندس و خانواده محترمشان تبریک عرض می‌کنم. خدمت مسافر اسماعیل و فرزندان گلشان تبریک می‌گویم. تبریک ویژه عرض می‌کنم خدمت هم‌سفر فاطمه که مصداق بارز دستور جلسه این هفته است. ایشان با پذیرفتن مسئولیت‌های خود توانستند آرامش را وارد زندگی خود کنند. چراکه هرکس در هر جایگاهی با پذیرفتن مسئولیت با آگاهی هم خود می‌تواند از زندگی لذت ببرد هم دیگران که در کنارشان هستند. این روز زیبا را خدمت این خانواده عزیز تبریک عرض می‌کنم. امیدوارم شال کمک راهنمایی را بر گردن هر دو عزیز ببینیم. همچنین عرض تبریک و خدا قوت‌دارم خدمت کمک راهنمای محترم آقای علی جمالی. در پایان از مسافرم تشکر می‌کنم که اجازه دادند در کنارشان از آموزش‌های کنگره استفاده کنم.

 

صحبت‌های هم‌سفر فاطمه:

خداوند را هزاران هزار بار شکر می‌کنم که این روزهای خوب را در زندگی‌مان قرارداد؛ و خداوند را سپاس‌گزارم که جشن تولدمان با ماه مبارک رمضان هم‌زمان شد. در کنگره یاد گرفتم که از گذشته صحبت نکنم چون گذشته هر چه بود گذشته. باید از زمان حالمان لذت ببریم و به آینده فکر کنیم. اما باید یادمان باشد که چه روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم. فراموش نکنیم که در کنگره چه چیزهایی یاد گرفتیم. من در کنگره چیزهایی یاد گرفتم که هیچ‌وقت و هیچ جا یاد نگرفته بودم. چیزهایی که در کنگره شنیدم حتی از خانواده و یا بهترین دوستانم هم نشنیده بودم. همیشه در زندگی سختی‌های زیادی داشتم و به خاطر همه مشکلات از مسافرم شاکی بودم. مشکلات مسافرم بیشتر روانی بود و حتی برای پارک بردن بچه با تندی برخورد می‌کرد. خدا رو شاکرم به خاطر قرار گرفتن کنگره بر سر راه زندگی ما و همیشه دعاگوی کسی هستم که پیام کنگره را به مسافرم داد. مسافرم در ابتدا ایمانی به کنگره نداشت؛ اما با حرکت و تغییراتی که در او ایجاد شد باعث شد من هم به کنگره بیایم. کسی که اگر قرار بود نیم ساعت دیگر به خانه برگردد چندین ساعت طول می‌کشید تا برگردد برای رفتن به کنگره لحظه‌شماری می‌کرد. از آقای جمالی بسیار سپاس گذارم که اگر سخت‌گیری‌های ایشان نبود مسافر من به این خوبی سفر نمی‌کرد. از مسافرم ممنونم. از آقای مهندس و خانواده محترمشان و همه خدمت گذاران کنگره ممنون و سپاس گذارم. از راهنمای عزیزم خانم عفت که نه‌تنها یک راهنما بلکه مثل یک دوست در کنارم بود بسیار ممنون و سپاسگزارم و امیدوارم در کنار مسافرم یکی از خدمتگزاران کنگره باشم.

صحبت‌های هم‌سفر نیما:

یک سال رهایی پدرم را تبریک عرض می‌کنم. از راهنمای پدرم آقای علی جمالی و راهنمای مادرم و همچنین از مادرم تشکر می‌کنم.

 

صحبت‌های هم‌سفر نگار:

یکمین سال رهایی پدرم را تبریک می‌گویم و از راهنمای پدرم و راهنمای مادرم ممنونم.


و در ادامه...

 

مرزبانان کشیک

 

خدمتگزاران جلسه

 

گل رهایی

 

تهیه گزارش و نگارش: هم‌سفر محمدجواد- مسافر مجتبی

عکاس مسافر مجتبی

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی و جشن تولد،


لینک های مرتبط: کنگره 60،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مهدی زارعی ل12 شنبه 21 اردیبهشت 1398 09:38
اسماعیل عزیز اولین سال روز رهائیت را به شما تبریک عرض می کنم موفق پیروز باشی ودر جایگاه بالاتری شما را ببینیم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic