گزارش کارگاه عمومی و جشن تولد روز پنجشنبه
جمعه 23 آذر 1397 ساعت 18:27 | نویسنده این مطلب : مسافر : مجید ت | ( نظرات )

 به نام خدا

روز پنج‌شنبه 1397/9/22 جلسه ششم  از دور هجدهم کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 نمایندگی شیخ بهایی با نگهبانی مسافر مصطفی ،  و استادی مسافر علی  و دبیری  مسافر علی  با دستور جلسه: وادی چهارم و  دستور جلسه دوم: پنجمین سال رهایی مسافر حسن رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود

جایگاه خداوند همان الله نور السموات و العرض است و فقط فرمان می‌دهد تا من و شما جلوی راهمان را بازکنیم و این چهارده وادی مسیری است که انسان فاصله خودش را با خداوند اگر دور است را نزدیک کند. 

خداوند را شکر می‌کنم که به من اجازه داد تا در خدمت شما عزیزان باشم و در این جایگاه حضورداشته باشم. عرض خدا قوت‌دارم خدمت ایجنت، اسیستانت ، مرزبانان گروه مسافران و خانواده.

این‌که در کنگره ۶۰ هستیم و چهارده وادی برای ما قرار داده‌شده است و این چهارده وادی در قاب بالای لوگوی کنگره ۶۰ وجود دارد تا با این چهارده وادی آشنا نباشیم و آن‌ها را مطالعه نکرده باشیم به مفهوم آن قطعاً پی نمی‌بریم.

 این‌که بعضی مواقع در زندگی‌هایمان مشکلاتمان حل نمی‌شود به دلیل عدم آموزش و نداشتن راهکار و سازگار مناسب است که ما انسان‌ها ، سال‌ها در یک مشکل و گره‌هایی که در زندگی و تفکراتمان است می‌مانیم و نمی‌توانیم حرکت کنیم و دلیلش همین است. 

 کیفیت حیات وزندگی ما که در آن می‌باشیم، بستگی دارد به نوع آموزشی که ما می‌گیریم. آن چیزی که تعیین‌کننده است برای تک‌تک ما انسان‌ها که مثلاً آیا در آینده به درجات ما اضافه بشود یا کاسته بشود؟ و آیا در صلح و آرامش قرار می‌گیریم؟ یا در درد و رنج خواهیم بود؟ که بستگی دارد به این‌که ما چه قدر در مسیر رشد ، دانایی ، آموزش ، تجربه ، آموزش و تفکر کردن هستیم.

 در وادی چهارم آمده است که مسئولیت دادن به خداوند سلب مسئولیت است. در ابتدا این وادی ما را با کلام و واژه خدا آشنا می‌کند و باید ببینیم خداوند کیست‌. در هستی هر چیزی ۳ مؤلفه دارد که تعریف ، اسم و نشانه‌ای دارد‌. 

 خداوند  در هستی توسط ما انسان‌ها همین‌گونه شناخته می‌شود. خداوند هم‌اسم دارد: قدرت مطلق، الله، اهورامزدا و دیگر اسم‌هایی که در دیگر ادیان آمده است. 

تعریف خداوند چیست؟ همان اسم متبرکه‌ای که در کلام خود خداوند آمده است: رحمان، رحیم، عزیز، ستارالعیوب، قدیر و... که این صفات خود خداوند تعریف خود خداوند هستند.

 

نشانه‌های خداوند چیست؟ نعمات خداوند در قالب مادیات و معنویات برای تک‌تک انسان‌ها گذاشته است و ما از آن‌ها بهره می‌بریم. الآن که نشسته‌ایم و عاری از درد و رنج هستیم، این نعمت خداوند است پس ما وقتی‌که جایگاه خداوند را شناختیم و به این آیه نیز توجه کردیم که خداوند نور آسمان‌ها و زمین است و این یعنی که خداوند برای انسان‌ها فقط و فقط فرمان صادر می‌کند و نعمت می‌دهد و دیگر اینجا نمی‌آید در فیزیک برای من انسان کاری بکند و نیروهای الهی‌اش را به همراه تمام موجودات برای خدمت به انسان قرار داده است. 

من انسان در گرفتاری‌ها و مشکلات می‌نشینم و به‌قول‌معروف می‌گویم الله کریم است و می‌گوییم خداوند درستش کند پس چه قدر ما داریم به خداوند متعالی در درد و رنجی که قرارگرفته‌ایم بی‌ادبی می‌کنیم پس من انسان شاید به دلیل عدم آموزشم، مسئولیت‌های زندگی را به خداوند بسپارم اما زمانی تغییر رویه ایجاد می‌شود که من با شناخت کافی نسبت به خداوند پیدا می‌کنم و با همین آموزش و وادی‌ها نوع نگاهم متغیر می‌شود و آرام‌آرام می‌توانم خودم را پیدا بکنم. 

 در کتاب ۱۴ وادی این راداریم که این کتاب فقط برای رسیدن به خود است و در وادی چهارم این خود را تعریف می‌کند در قالب نفس که نفس یعنی خواسته‌های انسان‌ها. ما باید بدانیم و ببینیم که خواسته‌هایمان چیست و تا از آن‌ها مطلع نشویم هیچ‌وقت انسان تغییری پیدا نمی‌کند.

  

در وادی دهم می‌گوید انسان‌هایی که مجذوب قدرت الهی می‌شوند، آن‌ها به ارتقا می‌رسند. انسان اگر بر روی خودش کار نکند و در صراط مستقیم قرار نگیرد و فرامین خداوند را در قالب امرونهی، سمعا و طاعتا اجرا نکند، هیچ تغییری در زندگی‌اش اجرا نمی‌شود و روزبه‌روز در درد و رنج بیشتری قرار می‌گیرد که از درد و رنجش کم نمی‌شود.

 وادی اول تا سوم ، ابعاد تفکر را برای ما بازگو کرد، وادی چهارم هم متمرکز می‌شود بر هما. و ما را آماده می‌کند که بعدازاین وادی، وارد وادی پنجم بشویم. برای این‌که وادی پنجم یک وادی اجرایی است باید بر ۴ وادی اول اشراف کامل داشته باشیم و  مطلع بشویم که ابعاد تفکر من چیست. 

 اول می‌خواهم فکر کنم یا نمی‌خواهم ، در وادی دوم از ناامیدی و پوچی باید بیایم بیرون ، در وادی سوم باید بدانم که هیچ انسانی نمی‌تواند به من کمک شایانی بکند الا خود شخص شخیصم  و در وادی چهارم این را می‌خواهیم یاد بگیریم که این گریزگاه که به خداوند سپردن است را انسان در این چهارده وادی استفاده نکند مخصوصاً کارهای حیاتی.

جایگاه خداوند همان الله نور السموات و العرض است و فقط فرمان می‌دهد تا من و شما جلوی راهمان را بازکنیم و این چهارده وادی مسیری است که انسان فاصله خودش را با خداوند اگر دور است را نزدیک کند. 

 در وادی اول می‌گوید نزدیک‌ترین انسان‌ها به خداوند پاک‌ترین آن‌ها است پس ما با عدم تفکر یا تفکر غلط از نعمت ، لطف و رحمت خداوند فاصله گرفته‌ایم و هرکس از این‌ها فاصله بگیرد در درد و رنج فرو می‌رود اگر هم از درد و رنج بخواهیم برویم بیرون، راهکار دارد که از تفکر تا عشق است.دستور جلسه دوم ؛ پنجمین سال رهایی مسافر حسن

 

تولد حسن عزیز را به خودش و هم‌سفرشان و در رأس به بنیان کنگره تبریک می‌گویم. ایشان کمتر در شعبه می‌آیند و ممکن است دوستان جدید ایشان را نشناسند ولی قدیمی‌ها ایشان را می‌شناسند. در شعبه استیجاری شیخ بهایی در خیابان مشتاق ایشان از اول ساخت‌وساز و تأسیس شعبه حضور داشتند و در قسمت اوتی بالای یک سال مسئول و خدمتگزار بودند.

در پارک ، خودش و هم‌سفر محترمش همیشه حضور داشتند و هنوز هم حضور دارند. یک سال نگهبان ورزش دارت بود و قدیمی‌ترها در ورزش با ایشان کاملاً آشنایی دارند.

من به حسن آقا تبریک می‌گویم بابت حرکتش که چندین سال روی خودشان کارکرده و زحمت‌کشیده و ساعت‌ها روی این صندلی‌ها نشسته است و تفکر کرده تا امروز این جایگاه را کسب کرده است و در صلح و آرامش قرارگرفته است و از نعمت و لطف خداوند در قالب کنگره ۶۰ استفاده می‌کند.

 

برای حسن آقا بهترین‌ها را از خداوند آرزو می‌کنم. در تولد ۳ سال رهایی برایش جایگاه راهنمایی را آرزو کردم ولی به هر دلیلی قبول نشدند و از ایشان می‌خواهم که برای امسال بخواند و انشا الله در آزمون کمک راهنمایی قبول شوند 

از حافظ  تقدیم شما می‌کنم که مربوط به وادی چهارم می‌شود: 

مژده وصل تو کو کز سر جان برخیزم          طایر قدسم و از دام جهان برخیزم 

به ولای تو که گر بنده خویشم خوانی          از سر خواجگی کون و مکان برخیزم 

یا رب از ابر هدایت برسان بارانی               پیشتر زان که چو گردی ز میان برخیزم

کنگره ۶۰ همان باران هدایتی است که در اشعار حافظ می‌آید که یا رب از ابر هدایت برسان بارانی. باران نعمت است کنگره اگر بتوانیم از آن استفاده کنیم و دستمان باز باشد.

پس از سخنان استاد٬ مشارکت مسافران و هم‌سفران و قرائت آوای کنگره 60 پنجمین سال رهایی مسافر حسن  را با شور و شوق فراوان جشن گرفتیم 

 

اعلام سفر مسافر حسن: 

آنتی ایکس مصرفی: تریاک و شیره ، مدت تخریب: ۱۷ سال ، ۱۳ ماه و ۲۴ روزبه راهنمایی علی آقا سفر کردم رهایی هم ۵ سال و ۶ ماه

در ادامه سفر نیکوتین داشتم به روش دی اس تی و آدامس نیکولایف به مدت ۱۰ ماه به راهنمایی آقا امید سفر کردم چند روزی هم هست که از سیگار رها هستم.

 

آرزو هم‌سفر شهرزاد : آرزو می‌کنم همه مسافران و هم‌سفران به خواسته‌هایشان برسند و همیشه سالم و سرحال باشند.

آرزو مسافر حسن  : آرزو می‌کنم همین‌طور که من توانستم از علم  کنگره استفاده کنم ، کنگره هم شعاع اضافه کند و همهٔ افراد بتوانند از این علم استفاده کنند.

 

سخنان مسافر حسن: 

گفتی پیاله نوش کن ، غم در دلت خاموش‌کن

گفتم مرا مستی دهی ، با باده‌ای هستی دهی

گفتی که مستت می‌کنم ، پر ز آنچه هستت می‌کنم

گفتم چگونه از کجا؟  گفتی که تا گفتی خدا

گفتی که درمانت دهم ، بر هجر پایانت دهم

گفتم کجا ، کی خواهد این؟ گفتی صبوری باید این

گفتی تویی دردانه‌ام  ، تنها میان خانه‌ام

ما را ببین ، خود را مبین ، در عاشقی یک‌دانه‌ام

گفتی بیا ، گفتم کجا ، گفتی در آغوش بقا

گفتی ببین ، گفتم چه را ؟ گفتی خدا را در خودت 

واقعاً از همهٔ شما و این‌همه انرژی تشکر می‌کنم ، از همهٔ عزیزان و همهٔ کسانی که مرا همراهی کرده‌اند و لایق این بوده‌ام که بتوانم به این عزیزان خدمت کنم تشکر می‌کنم.

 

 از  تخریب‌های خودم نمی‌گویم چون یاد گرفته‌ایم که از تجربه‌های تلخ گذشته فقط درس بگیریم و با امید به آینده زندگی کنیم. دوست دارم این موضوع را بگویم که کنگره چیزهایی به من یاد داده است که در هیچ کجای دنیا ، هیچ دانشگاهی و با هیچ هزینه‌ای نمی‌توانستم این چیزها را یاد بگیرم. 

زمانی که تخریب داشتم با خودم کنار آمده بودم که باید تا آخر عمر مصرف‌کننده باقی بمانم ولی با ورودم به کنگره طرز  تفکرم عوض شد و فهمیدم که باید همان‌گونه که  استفادهٔ ضرر دار مواد را تجربه کرده بودم  و خودم خواستم و مصرف‌کننده شدم و این تخریب را درست کردم  الآن هم باید خودم تلاش کنم و مسئولیت مشکلاتم را روی دوش کسی نیندازم و هیچ‌کسی به‌جز خود من نمی‌تواند این مشکل را حل کند.

 خیلی خوشحالم که توانستم در این فاصلهٔ زمانی که کنگره شکل‌گرفته است ، باشم و بتوانم در این مکان حضورداشته باشم و آموزش بگیرم و خانواده‌ام را همان‌طوری که صلاح و مصلحت است بسازم.

از راهنمای عزیزم علی آقا تشکر می‌کنم که هر دستوری به من بدهند حکم فرمان را برای من دارد و من سمعأ و طاعتأ اجرا می‌کنم و باید فرمان‌بردار خوبی باشم تا بتوانم برای زندگی خودم فرمانده خوبی باشم. 

از آقای مهندس که چنین بستری را برای ما فراهم کردند که بتوانیم از منجلاب بیرون  بیاییم و در اقیانوس شنا کنیم تشکر می‌کنم از راهنمای سفر اولم آقای خلیل زاده و  از راهنمای سفر سیگارم آقای امید تشکر می‌کنم

 

سخنان هم‌سفر شهرزاد:

   

من هم خوشحالم که در پنجمین سال رهایی پدرم در این جشن زیباکنار پدرم هستم از همهٔ شما عزیزان و آقای مهندس و خانم آنی و علی آقا راهنمای پدرم تشکر می‌کنم.
گل رهایی

مرزبان کشیک

تایپ: هم‌سفر محمدجواد و  مسافر مجیدت از لژیون ۱۲

عکاس:مسافر مجتبی

تنظیم و ارسال تصاویر:مسافر مصطفی

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی و جشن تولد،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مریم همسفراحسان سه شنبه 27 آذر 1397 14:43
تبریک ویژه خدمت حسن آقا وهمسفرگلشون....
مسافر حسن یکشنبه 25 آذر 1397 09:47
حسن آقا منم توفیق شرکت در جشن شما رو نداشتم ولی بسیار خوشحالم بابت این روز و برای شما و همسفرتون آرزوی سلامتی و جایگاه بالاتر دارم
مسافر محسن شنبه 24 آذر 1397 14:50
حسن آقا آزاد مردی مبارکتون باشه
شیرینی این جایگاه گوارای وجودتان
من سعادت نداشتم در این جشن شرکت کنم اما از صمیم قلب این روز رو خدمت شما ، همسفر محترمتان و علی آقا راهنمای بزرگوارتان تبریک و شاد باش عرض می نمایم
با آرزوی جایگاههای بالاتر برای شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو