مشارکت های مکتوب لژیون هفتم در باب دستور جلسه هفتگی
سه شنبه 6 آذر 1397 ساعت 01:16 | نویسنده این مطلب : مسافر محسن | ( نظرات )

به نام خدا

باید دانست هیچ موجودی به میزان خود انسان به خویشتن خویش فکر نمی کند .برداشت مسافر مجید

پیام وادی سوم بسیار مهم و ارزشمند می باشد که اگر بخواهیم در مورش گفتگو کنیم و یا چیزی بنویسیم زمان زیادی می طلبد و اما برداشت من از این وادی : هیچ کس به اندازه خودش به خودش نیکی و بدی نمی رساند . این موضوع در ضرب المثلها و ابات بزرگان نیز بسیار حائز اهمیت و یادآوری شده است  مانند "شیشه نزدیک تر از سنگ ندارد خویشی ، هر شکستن که به هر کس برسد از خویش است " در این بیت منظور از خویش ، خویشاوند نیست بلکه خود شخص است و یا به قول حافظ " من از بیگانگان هرگز ننالم ، که با من هرچه کرد آن آشنا کرد " . آشنا تر از خود انسان به انسان مگر چه کسی می تواند باشد ؟ این منم که خود را بهتر از دیگران می شناسم . این منم که می توانم از خود شخصیتی بسازم که که زبانزد همه باشد . این منم که می دانم کدام کارم درست و یا غلط است . این منم که اگر بخواهم می توانم انسان باشم و مثل یک انسان در میان مردم زندگی کنم . این منم که نقاط ضعف خودم را می شنامس و حتی تواناییهایم را فقط کافیست که بدانم و بفهمم . خوب می دانم که اگر صبح از خواب بیدار شدم باید خودم دنبال کارهایم بروم و گرنه هیچ کس دیگری برای من این کار انجام نمی دهد حتی نزدیکترین آدما به من . اما حیف که نمی دانم ! نه اینکه ندانم . فکر کنم به باور ن نرسیدم . برای همین است که اول این وادی با این جمله شروع می شود " باید دانست " . من خودم در همین باید دانست مانده ام و تلاش می کنم که بدانم . امیدوارم این باید دانست ها را زود بدانیم و باور کنیم تا فرصت داریم چون خیلی از باید دانست ها را دیر می فهمیم و یا باور نمی کنیم و یا نمی خواهیم که بدانیم اما اگر بخواهیم به تکامل برسیم و از مشکلات نجات پیدا کنیم باید " باید دانست " ها را بدانیم .

برداشت مسافر علی  از وادی سوم

ما در این وادی برای زندگی مان شروع تازه ای داریم . شروعی که ما را به سلامتی و صلح و آرامش و آسایش و لذت بردن از زندگی می رساند و با نگاه کردن به طبیعت ، مانند صوت  و صدای موسیقی در جهان خود بدرخشیم و خودمان کلید مسیر و زندگی کردن خودمان را پیدا کنیم و این را بدانیم که برای پیدا کردن هر چیزی در زندگی مان باید تلاش و جستجو کنیم و اگر غیر این باشد ما هیچ گاه به واقعیت و زندگی کردن نخواهیم رسید واگر در زندگیمان به مشکلی برخودر کردیم .باید فعالیت و تلاش کنیم که خودمان مشکل خودمان را حل نمائیم و انتظار و منتظر نباشیم که کسانی بیایند و مشکل ما را حل کنند که هیچ گاه اینطور نیست و نخواهد شد که اگر اینطور باشد که ما منتظر کسانی باشیم کاملا در اشتباه هستیم . و ما اگر مشکلی داشته باشیم باید با تفکر سالم و کوشش و تلاش بی دریغ برای رفع آن مشکل تلاش نمائیم . و نباید منتظر خانواده و یا اشخاص دیگری باشیم که  مشکلات ما راحل کنند ما می توانیم از اشخاص که تجربه دارند و یا کسانی که علم و دانش بالایی برخوردار هستند کمک و مشورت بگیریم ولی در آخر امر باید مسئولیت خودمان را خودمان به دوش بگیریم و حتی تصمیم آخر با خودمان هست .

ما به این دنیا پا نهاده ایم تا زندگی کنیم و زندگی هم مشکلات خودش را دارد که باید برای حل آنها تلاش نمائیم . مثلا اگر من به اعتیاد رو آورده ام و مصرف کننده شدم نباید تمام تقصیر ها را به دوش اشخاص و خانواده ام و یادوستان بگذارم باید بپذیرم که خودم باعث و بانی این عمل ناپسند شده ام .

ما باید در انجام هر کاری با تفکر و صبر و امیدواری سعی در حل مشکلاتمان نمائیم زیرا با تلاش کردن در راه مستقیم  نتیجه می گیریم ولی در غیر این صورت به تاریکیها و ظلمات می رسیم و در منجلاب غرق خواهیم شد ما باید مواظب شیطان باشیم  هر گاه خواست افکارمان را در دست بگیرد و ما را به سوی خودش بکشاند موفق نشود چون شیطان در هر عمل ضد ارزشی به زیباترین شکل وارد اندیشه ما می شود . من از این وادی نتیجه می گیرم که کلیه مشکلات و مسئولیت های زندگی را بپذیرم و سختی های زندگی را با جان و دل پذیرا باشم و در هر زمینه ای با مشورت گرفتن از افراد صالح و آگاه به تصمیم نهایی برسم .

برداشت مسافر جمال از وادی سوم

ما در زندگی خود باید  کلید مسیر خود را بیابیم و بدانیم که خودمان باید مشکلاتمان را حل کنیم .

اگر دچار درد و رنج و مشکلات جسمی و روحی واقتصادی و روانی هستیم علت آن چیست ؟

یک مفهوم این است که ممکن است در گذشته عمل اشتباهی انجام داده ایم و این کار  در اثر بذری است که ما در گذشته کاشته ایم و آبیاری کرده ایم .. باید با تدبیرو تفکر مشکلات را به آرامی حل کنیم .

مفهوم دوم این است که بگوییم ما در به وجود آمدن این مشکلات هیچ نقشی نداشتیم مثلا اگر دچار یک بیماری هستیم بگوییم مربوط به ژن بوده که از پدر و مادر به ما انتقال یافته است . به هر حال این پرسش مطرح می شود که اکنون چه باید بکنیم ؟

برای جواب این سوال دو راه داریم یکی این که بنشینم که به زمین و زمان ناسزا بگوییم و منتظر باشیم تا دیگران مشکل ما را حل کنند و یا اینکه بدانیم که هیچ کس بیشتر از خود ما نمی تواند به ما کمک نماید . و ما با تفکر و صبر واستقامت اقدام به حل مشکلات خود بنمائیم  .

برای حل این مشکلات و حرکت به سوی آرامش باید نیروهای تخریبی و بازدارنده را بشناسیم و بدانیم که این نیروها به زیباترین شکل و به صورت ظاهرا دلسوزانه وارد اندیشه وافکار ما می شوند تا ما را به نیستی برسند این نیروها دائما در حال القا پیام های منفی خود هستند تا ما را از مسیر خارج نمایند ما باید بدانیم که با دشمن بسیار نیرومندی مواجه هستیم که قابل رویت نیست واین دشمن منتظراست تا ما همه چیز را رها کنیم و در گوشه ای بنشنیم تا نابود شویم. پس بهتر است که روی پای خود بایستیم و منتظر کمک دیگران نباشیم و تا لحظه مرگ از تلاش خود دست برنداریم و موانع را یکی پس از دیگری بر داریم . و در این مسیر عقل سلیم حکم  می کند که نردبان را پله پله بالا رویم.

برداشت مسافر محمد  از وادی سوم

باید بدانیم که هیچ کس به اندازه خود من دلش به حال من نمی سوزد . شاید عزیزترین کسانی که می شناسیم بخواهند به من کمک کنند ولی نقش اصلی و تاثیر گذار را خودم بازی می کنم ودر واقع نقش اول زندگی را خودم بازی می کنم .

هر زمان که مشکلی برایم ن پیش می آید باید بدانیم که آن مشکل را خودم قبلا بر اثر ناآگاهی بوجود آورده ام .

مثال معروف که خود کرده را تدبیر نیست کاملا اشتباه است. پس تدبیر هست من باید با صبر واستقامت به صورت تدریجی مشکلات را حل کنم و هرگزامیدم را از دست ندهم و نباید فریب نیروها منفی یا بازدارنده را بخوریم که از طریق آدمهای منفی باف به ما القا یا الهام می شوند.

اگر با مشکلات و مسائل  به صورت منفی برخورد کنیم هیچ دردی از ما نمی کاهد بلکه باید تا لحظه مرگ از تلاش خود دست بر نداریم و با امیدواری تمام بر زندگی نگاه کنیم چون نا امیدی مانند موریانه تمام وجود ما را خواهد خورد . پس باز هم نتیجه می گیریم که کلید مسئولیت زندگی خود را خودمان بپذیریم و سختی های آن را با دل و جان بپذیریم و با تمام توان و تفکر و تدبیر مسائل را حل نمائیم . و اگر جایی به مشورت احتیاج داشتیم با انسانهای صالح و اهل فن مشورت کنیم ولی نهایتا تصمیم را خودمان بگریم زیرا

هیچ موجودی به میزان خود انسان به خویشتن خویش فکر نمیکند.

برداشت مسافر آرش از وادی سوم

ما باشروع زندگی در این وادی برای خود آغازی تازه داریم . که ما را به سلامتی صلح و آرامش و آسایش برساند . ولی شرط آن حرکت است ، اجرا و عمل کردن و

گیرم که پدر تو بود فاضل   از فضل پدر تو را چه حاصل

ارزش واعتبار هر فرد به علم و هنر و سرمایه وجودی خود است نه به فضایل پدر یا اصل و نسبش .

در این وادی شروع زندگی و احیا دیگری را می آموزیم شروعی جدید یا مسیری جدید و راه صراط مستقیم شروعی با تدبیرو تفکر شروعی که می آموزیم از جملاتی مثل خود کرده را تدبیر نیست فاصله بگیریم . وباید گفت خود کرده راتدبیر هست و هر قفلی کلیدی دارد و باید اینگونه تفکر کرد .

بار دگر بنده شویم نقطه تابنده شویم       وصل بر این دایره ی رحمت گردنده شویم .

و باید شروعی باشد با سه پارامتر : پندار سالم ، گفتار سالم ، کردار سالم . و باید خودمان و حس هایمان را بیدار کنیم تااطلاعات درست و درک از مطالب و مسائل زندگی را به عقل برساند تا بهترین تصمیم و بهترین فرمان را صادر کند.

و باید آموخت که اگر ما بهترین کتابها و بهترین دوستان دانشمند و بهترین قدرت بیان را داشته باشیم ولی به مرحله عمل در نیاورم هیچ ارزشی ندارد . مثال من اگر بهترین دوست کوهنورد را داشته باشم ولی خودک کوه نرفته باشم چگونه می توانم بفهمم که بالا رفتن از کوه و فتح قله چه معایب و چه مزایایی دارد . و به چه شکل باید حرکت کنیم . که آسیب نبینیم پس باید برای درک مسئله باید کوه رفت تا هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی با تمام وجود کوه راهم لمس کنم و هم حس کنم . .اگر مشکل اخلاقی وافسردگی داریم اگر بیماری جسمی ، مشکل مادرزادی ، مشکل خانوادگی و مشکل اجتماعی و مشکل عاطفی و عشقی و.... داریم باید آموخت به چه طریق آن را حل کنیم و بهانه جویی نکنیم و بهانه های جور و اجور مثل سرنوشت من این بوده من شانس ندارم ، ژن من این بوده و تقصیرات را به گردن پدر و مادر و زمین و آسمان و دیگران انداختن کار غلط و اشتباهی است و باید دانست که اگر به این روش تفکر سرانجام به واسطه نیروهای القاء و الهامات منفی به تاریکی و نیستی و نهایتا خودکشی می رسد. 

مرتبط با: مشارکت های مکتوب،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
آریا سه شنبه 13 آذر 1397 23:14
سلام خدا قوت خیلی استفاده کردم با تشکر
حسن جوانمرد سه شنبه 6 آذر 1397 23:05
خداقوت میگم خدمت سالارعزیز
مدیر وبلاگ سه شنبه 6 آذر 1397 11:59
با سپاس از راهنمای محترم لژیون هفتم آقا سالار که در جمع آوری این مطلب همکاری نمودند و خدا قوت خدمت همه اعضای لژیون هفتم
مجید ترک پور سه شنبه 6 آذر 1397 11:02
خدا قوت به اعضای لژیون هفتم
ایده جالبیهٔ که نظرات چند تا از اعضای لژیون را هم بذارید

امیدوارم همهٔ مسافران سفر اول به وادی سوم در سفرشون عمل کنند و با تلاش و کوشش و تفکر درست به رهایی برسند و رهاییشون پا برجا باشه
مسافر مجید ت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic