گزارش کارگاه آموزشی عمومی پنج شنبه 1397/08/24
جمعه 25 آبان 1397 ساعت 19:43 | نویسنده این مطلب : همسفر محمدجواد | ( نظرات )
به نام خدا

روز پنج‌شنبه 1397/8/24 جلسه دوم از دور هجدهم کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 نمایندگی شیخ بهایی با نگهبانی مسافر مصطفی ،  و استادی مسافر حسین  و دبیری  مسافر علی  با دستور جلسه: گلریزان  رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود

 

من اعتقادم بر این است که کسی به لژیون مالی می‌آید نباید با شور و حال خاصی وارد بشود و این خوب نیست و باید فرد با آگاهی وارد شود  و بداند که برای چه چیزی دارد خرج می‌شود و هزینه می‌شود و آن موقع که این اتفاق افتاد حتماً  از کنگره ممنون است 

دستور جلسه این هفته گل‌ریزان هست ، شاید زمانی که می‌خواهیم در مورد این دستور جلسه صحبت بکنیم به دلیل چیزهایی که از قبل یاد گرفتیم و ذهنیتی که داریم برای هرکدام از ما صحبت کردن سخت باشد ولی از دلایل ورود خود من به لژیون مالی این بود که از خودم پرسیدم ،  این‌که می‌گویم یک دلیل به این خاطر است که انسان خیلی از مواقع به فکر سود و منفعت آنی خودش هم خیلی فکر می‌کند مثلاً چه سود و چه منفعت آنی خواهد داشت به‌غیراز این‌که بعدها چه اتفاقی خواهد افتاد که همه ما این را می‌دانیم.

یک نگاهی که کردم به لژیون مالی و افرادی که سال‌های قبل بودند این بود که افرادی وارد می‌شوند و دیگر خارج نمی‌شوند. درصورتی‌که قانونی وجود ندارد و در اگر فردی وارد لژیون مالی شد می‌تواند سال بعد نباشد و اجباری وجود ندارد که اگر کسی وارد لژیون مالی شد هرسال آن را تمدید کند ولی جذابیت قضیه این است که زمانی که افراد وارد می‌شوند دیگر خارج شدنشان را من ندیده‌ام‌.

و این سؤال برای من پیش‌آمده بود که انگار یک خبری و چیزی هست در لژیون مالی و به‌واقع زمانی که وارد لژیون مالی شدم این خبر را دیدم که ابراز و گفتن آن بسیار برای من راحت است ولی برای افرادی که نیستند و باور آن سخت است نه. برای خود من هم به دلیل ایمان خودم که کم بود سخت بود ما یک‌چیزی را که با آن بزرگ شدیم و از بچگی یک سؤال بدی را که از ما پرسیدند و انشا دادند این بود که علم بهتر است یا ثروت.

آقای مهندس هم دیروز در مورد معنویات و مادیات صحبت کردند و ما را در جایگاهی قراردادند که آیا مال بهتر است یا دانایی؟ که شاید اشتباه‌ترین سؤال بود و ما با این سؤال بزرگ شدیم و جایی هم که وارد می‌شویم و زمانی که حرف از پول یا مال می‌زنند آن ذهنیت را نداریم و فکر می‌کنیم که جایی از معنویات دارد صحبت می‌شود نباید سخنی از پول به میان بیاید درصورتی‌که در واقعیت جامعه چیزی که وجود دارد این است که اگر مال یا پول وجود نداشته باشد، چیزی وجود ندارد چون این برق و این جایگاه و این کنگره‌ای که هست پول می‌خواهد.

صحبتی دیگر وجود دارد و این است که اگر ما بخواهیم معنویات یا پول را معنی کنیم چه چیزی می‌شود؟ آیا پول منظور مادیات است؟ و آیا کمک کردن به دیگران یا نمازخواندن می‌شود معنویات؟

اصلاً این‌طور نیست. همان نماز یا کمکی که ما به دیگران می‌کنیم، می‌تواند عین مادیات باشد و همان پولی را که کسب می‌کنیم و در جایگاهی خرج می‌کنیم، می‌تواند عین معنویات باشد و این چیزی بود که در هنگامی‌که به کنگره آمدیم، آقای مهندس این را به ما یاد دادند و خود من هم‌زمانی که به‌جایی می‌رفتم که خیلی راجع به پول صحبت می‌کردند حس خوبی نداشتم.

آقای مهندس در صحبتی که دیروز کردند این را گفتند که بعضی از افراد آمدند در کنگره و بعد دیدند که انگار خبر‌هایی وجود دارد و هست‌ و همین‌طور افرادی که وارد لژیون مالی شدند، دیدند که واقعاً خبری وجود دارد.

من اگر اینجا در این جایگاه هستم و یک مقدار برای من سخت است صحبت کردن در این زمینه، دلیلش این است که من می‌خواهم خبری را به دیگران برسانم که آن خبر را هنوز خودم درکش نکرده‌ام و فقط چشمه‌ای از آن را دیدم ولی هنوز کامل آن را درک نکردم اما فقط کافی است بفهمیم که یک‌چیزی هست غیرازاین ظاهری که ما داریم می‌بینیم. 

این کمک کردن و ورود به لژیون مالی چند  حسن دارد یکی این‌که انسان‌ها نجات پیدا می‌کنند مثلاً یک هروئینی از دام هروئین خلاص می‌شود یا یک خانواده ازهم‌پاشیده به هم وصل می‌شوند البته نجات پیدا کردن انسان‌ها در کنگره ۶۰ دیگر برای ما درکش آسان است؛ چون هرروز و هر هفته ما این را لمسش می‌کنیم. ولی اگر ما بخواهیم به شهرداری یا استانداری برویم و در مورد کنگره ۶۰ حرف بزنیم، باید بگوییم که چگونه انسان‌ها نجات پیدا می‌کنند و حتی ممکن است باور نکنند ولی اتفاقی که دارد در کنگره ۶۰ می‌افتد، لازمه‌اش درآمد مالی است و لازمه‌اش جایی است که ما در آنجا بنشینیم و دیگران وارد بشوند و به مشکل برنخوریم.

 

در مورد شعبه سلمان می‌دانید که تا آنجایی پیش رفت که پلمپش کردند به دلیل همسایه‌ها. یا جای قبلی شیخ بهایی همیشه این مشکل را با همسایه‌ها داشتیم و واقعاً اگر آن پول آن موقع جمع نشده بود آیا به‌راحتی می‌توانستیم اینجا بنشینیم پس کجا می‌توانستیم باشیم؟ آیا در پارک می‌توانستیم باشیم که ۵ نفر بیشتر نمی‌گزارند و به قول آقای مهندس که اگر اجازه هم می‌دادند آیا می‌شد که در سرما و گرما در پارک باشیم پس این امر غیرممکن است. 

اگر بخواهیم کمک کنیم به این مورد که این اتفاق خیلی بزرگی است که من گفتم که خودم هنوز نتوانسته‌ام درکش کنم پس یکجایی را من شریک می‌شوم در آن از پولی که در لژیون مالی جمع می‌شود خصوصاً امسال که این اتفاق دارد می‌افتد. ابتدا باید شعبه‌ای برای سلمان خریداری بشود و باید این ذهنیت را داشته باشیم که هیچ تفاوتی در این‌که پول من در سلمان، شیخ بهایی یا شعبه‌ای در دوردست‌ترین جای ایران خرج بشود ندارد که در کنگره باید اول همین را یاد بگیریم چون انسان‌ها همه مانند هم هستند و هیچ فرقی ندارند. 

امسال خصوصاً برای شعبه سلمان است که این‌همه مشکل دارد و باید زمین یا ساختمانی خریداری شود که هزینه آن بسیار بالاست حال این هفته گل‌ریزان و لژیون مالی برای این است که افرادی بتوانند در این لژیون شرکت کنند که توانایی آن رادارند و روی صحبت من باکسانی است که توانایی مالی آن رادارند. 

من اعتقادم بر این است که کسی به لژیون مالی می‌آید نباید با شور و حال خاصی وارد بشود و این خوب نیست و باید فرد با آگاهی وارد شود  و بداند که برای چه چیزی دارد خرج می‌شود و هزینه می‌شود و آن موقع که این اتفاق افتاد حتماً  از کنگره ممنون است من مثال می‌زنم که بنده یک روزی به آقای گلی گفتم که فلان چیز را می‌خواهیم برای پارک تهیه کنیم و این مبلغ پول را نیاز داریم و آقای گلی کمک کردند و بعدازآن تا یک ماه که آقای گلی من را می‌دیدند از من تشکر می‌کردند پس این باید از روی آگاهی باشد. 

بعضی از ره‌جوهایم پرسیدند که من چه قدر کمک کنم. من هم گفتم آن‌قدری کمک کن و پول بده که در واقعیت یک مقدار دردت بیاید یعنی یک مقدار باید سخت باشد. شاید یک نفر با ۱۰۰ هزار تومان سختش باشد و یکی هم با ۱۰۰ میلیون تومان سختش باشد چون اگر به این جایگاه رسید که سختمان باشد و بدهیم، این کارساز است

 

برای مثال نفس بگوید این مقدار پول نده ولی نه این‌که توانش را نداشته باشم یا قرض کنم یا یک‌چیزی را که لازم داشته باشم بفروشم یا یک چک بکشم و بگویم حالا ازاینجا و آنجا درستش می‌کنم و ما باید این کار را انجام ندهیم چون چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. 

یک‌چیزی هست که باقیات‌الصالحات می‌گویند و این یعنی زمانی که ما نیستیم ولی دارند این حسنه را برای ما می‌نویسند یعنی هر یک‌نفری که اینجا دارد حالش خوب می‌شود برای فردی که در یک موزاییک یا صندلی یا زمین شریک است تا ابد برای او حسنه می‌فرستند چه خودش باشد یا نباشد و هیچ‌چیزی زیباتر از این نیست. 

روز سه‌شنبه جشن گل‌ریزان است و دوستان سفر اولی که می‌خواهند شرکت کنند با اجازه راهنما می‌توانند شرکت کنند و تا زمانی که در سفر اول هستند نمی‌توانند در لژیون مالی باشند ولی به‌محض ورود به سفر دوم می‌توانند در لژیون مالی باشند. 

افرادی که این بالا هستند، خود من که عضو لژیون مالی هستم و نگهبان آقا مصطفی جعفری و دبیر علی آقا جیهانی هم در لژیون مالی عضو هستند و این اجازه و منتی است که خداوند بر سر ما گذاشته است چون بعضی از مواقع می‌گویند گذشت کردن از مال یک مقدار از گذشت کردن از جان‌سخت‌تر است و این چیزی نیست مگر عنایت خداوند بر کسانی که وارد می‌شوند. 

من کلام‌ خودم را تمام می‌کنم و باز تائید می‌کنم که افرادی که توانایی دارند در هراندازه خودشان را آماده بکنند برای روز سه‌شنبه و افرادی هم که همین‌الان آمادگی‌اش رادارند می‌توانند همین‌الان بروند کارت بکشند و برگه‌اش را پیش خودشان نگه‌دارند تا روز سه‌شنبه اعلام کنند و اگر شرایط خاصی باشد مثل چک شاید بتوانند با آقای صدیقی هماهنگ کنند تا به این واسطه بتوانند وارد لژیون مالی بشوند و هر میزان که امکان دارد بتوانیم کمک کنیم.

گل رهایی

 خدمتگزاران

مرزبان کشیکتایپ:هم‌سفر محمدجواد 

عکاس:مسافر امید 

تنظیم و ارسال تصاویر:مسافر مصطفی

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی و جشن تولد،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: