گزارش کارگاه آموزشی عمومی پنج شنبه 1397/08/17
جمعه 18 آبان 1397 ساعت 18:08 | نویسنده این مطلب : همسفر محمدجواد | ( نظرات )

به نام خدا

روز پنج‌شنبه 1397/8/17 جلسه اول از دور هجدهم کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 نمایندگی شیخ بهایی با نگهبانی مسافر مصطفی ،  و استادی مسافر رسول  و دبیری  مسافر علی  با دستور جلسه: DST و تجربه من از سایر روش ها  رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود


اگر هنوز مسیری راداریم می‌رویم که نشانه‌هایی از مسیر قبل در آن است باید متوجه بشویم که این مسیر، مسیر درستی نیست. اگر مسیر ما یک مسیر نو است، اتفاقاتی که در آن می‌افتد باید اتفاقات نو باشد. اگر هنوز گیر مسائل قبل هستیم و نمی‌توانیم از آن‌ها دل بکنیم و جدا بشویم، بدانید که هنوز نتوانسته‌ایم تفکر کنگره را دریافت بکنیم.در ابتدا نمی‌توانم کِتمان بکنم خوشحالی خودم را از این‌که خداوند سعادت را نصیبم کرد تا در جمع شما عزیزان باشم. 

دستور جلسه امروز دی اس تی و تجربه من از سایر روش‌ها می‌باشد. عزیزانی که برای درمان اعتیاد به کنگره ۶۰ آمده‌اید و خلاصی از دام اعتیاد خودتان را در این مکان مقدس جستجو می‌کنید لازم است که قبل از هر چیز، درک و شناخت این مکان و جایگاهی که در آن قرار دارید و داریم را بدانید که مهم‌ترین نکته است برای درمان. 

 وقتی‌که صحبت از روش دس اس تی می‌شود، روش جدیدی بود که توسط بزرگ‌مرد تاریخ امروز جناب آقای مهندس حسین دژاکام بنیان نهاده شد برای رهایی، یکسری افراد دردمند و دردکشیده‌ای که واقعاً به اوج ناامیدی رسیده بودند.

 به‌هرحال تعریفی که ما از ناامیدی در کنگره یاد گرفتیم این است که بار غم و اندوهی که نه می‌توانیم آن را بر دوش بکشیم و نه قدرت داریم که آن را بر زمین بگذاریم یعنی اکثر ما به‌جایی رسیده بودیم که می‌دانستیم اعتیاد دارد نابودمان می‌کند و دارد همه‌چیزها را از دستمان می‌گیرد ولی قدرت این‌که کنارش هم بگذاریم نداشتیم ولی آقای مهندس دژاکام آمد راهی را ابداع کرد که ما این قدرت را پیدا بکنیم. اما چگونه!؟

 

 آقای مهندس دژاکام کاری که کرد برای درمان اعتیاد این بود که آمدند و حلقه مفقوده جهان‌بینی را درروش درمانی خودشان جا دادند و وقتی‌که صحبت از جهان‌بینی می‌شود، هدف از جهان‌بینی این است که من و شما قدرت تفکر پیدا بکنیم، قدرت استفاده از آموزش و دانش را داشته باشیم و بتوانیم از تجربیاتمان به‌درستی استفاده بکنیم.

وقتی‌که میگوییم ریشه اصلی اعتیاد نادانی و جهل ما است پس چیزی که در مقابل جهل و نادانی ما قرار دارد، دانایی است که ما باید به آن دست پیدا بکنیم.

 در کنگره ۶۰ گفته‌اند که برای این‌که شما بتوانید با مشکل بیماری اعتیاد مبارزه کنید باید دانایی‌تان را تقویت کنید و برای تقویت کردن دانایی مثلثی را ترسیم کرده‌اند که شامل تفکر، تجربه و آموزش است.

 

 اگر ما قرار باشد که وارد کنگره بشویم ولی آن چیزی که کنگره را با جاهای دیگر متمایز می‌کند را درک نکنیم مطمئن باشید که اینجا هم با جاهای دیگر فرقی نمی‌کند و در این صورت اینجا هم کمپ است یا اینجا هم هزاران کلینیک دیگر است که مردم می‌روند.

 تفاوتی که کنگره با جاهای دیگر دارد این است که دارد روی تفکر من و شماها کار می‌کند ، تفکری که اینجا دارند به من و شما یاد می‌دهند این است که یاد بگیریم چگونه فکر کردن را!

 هرگاه من از یک جای مجهول به یک جای معلوم برسم یعنی تفکر کردن. اگر تفکر کردن در من هیچ‌گونه نامعلومی را معلوم نکند، این تفکر، تفکر نیست.

جایگاهی که من قبل از اعتیاد داشتم اگر الآن هنوز داشته باشم در مورد تفکر، مطمئناً نتوانسته‌ام اینجا را درک بکنم و نتوانسته‌ام روش دی اس تی را به‌درستی بفهمم و وقتی‌که صحبت از تفکر می‌شود یعنی من در یک جایی قرار دارم که برای من مجهول و ناآشنا است و نسبت به آن علم و آگاهی ندارم و با تفکرم به یک نقطه معلوم برسم و به یک‌چیزی برسم که قبلاً نداشتم‌.

ما یک تفکر داریم و یک فکر کردن داریم. یک اندیشه  و یک اندیشیدن داریم. اندیشه و تفکر همه‌اش مربوط به زمان گذشته می‌شود. زمان‌های گذشته‌ای که در آرشیو ذهن من و شما است اگر بخواهیم از آن‌ها استفاده بکنیم مطمئن باشید که هیچ تغییری در زندگی‌مان نمی‌توانیم ایجاد بکنیم ما آمدیم اینجا که تفکر بکنیم و تفکر کردن را یاد بگیریم، فکر کردن را یاد بگیریم. فکر کردن برای به دست آوردن چیزی که نداریم چیزی که بلدش نبودیم‌. اندیشه‌هایی که از قبل در ذهن من و شما بود اگر راهگشا بود قبل از کنگره راه را برای من و شما باز می‌کرد.

ما آمدیم اینجا که اندیشیدن را یاد بگیریم‌ یعنی با اندیشیدن پی به راه نو و جدیدی ببریم که این راه نو بتواند گره‌گشای زندگی ما باشد اگر به اینجا نرسیدید، مطمئن باشید اینجا هم با کمپ هیچ فرقی نمی‌کند. 

 ما آمدیم اینجا که ضلع دوم دانایی یعنی آموزش را بشناسیم چرا به ما می‌گویند باید آموزش بگیریم!؟ آموزش به ما یاد می‌دهد که ما بتوانیم یک ارتباط منطقی بین رفتارهای مختلفمان در زندگی ایجاد بکنیم.

 یکی از معایب بزرگی که ما داریم این است که ما داریم کاری را انجام می‌دهیم و وقتی به ما می‌گویند این اشتباه است و  آخرش این اتفاق می‌افتد، میگوییم برو بابا این به آن چه ربطی دارد.

ما داریم اینجا آموزش می‌بینیم که بدانیم اولین آجری که قرار می‌دهیم بین خودمان و خانواده یا بین خودمان و شخصیتمان، این آجر شاید کوچک باشد ولی سرآغاز یک دیوار است. شاید یک آجر ناچیز باشد اما اولین آجر ، یک آغاز است که نهایتش فاصله می‌اندازد بین من و شخصیت خودم یا بین من خانواده خودم و در کنگره آموزش می‌بینم که آن آجر اولی را نگذارم ، آموزش می‌بینم که از هر آجر کوچکی صرف‌نظر بکنم و بدانم که این رفتار من یا این کردار من هرچند که کوچک و ناچیز باشد ولی به چشم می‌آید و این‌ یک قسمتی از دیوار بزرگی است که در آینده من را از خودم ، زندگی‌ام ، شخصیتم ، خانواده و همه‌چیز جدا می‌کند.

 

 آموزش به ما یاد می‌دهد که دیگر نگوییم این چه ربطی به آن دارد در کنگره به ما می‌گفتند سی‌دی گوش بدهید، می‌گفتیم سی‌دی گوش دادن چه ربطی به درمان اعتیاد دارد ما آمدیم اینجا ترک کنیم به ما می‌گویند بنویس، به ما می‌گویند از ساعت ۵ به کنگره بیا ، و بیشتر ما می‌گفتیم چه ربطی دارد؟

 این‌ها همان جزئیاتی است که در آینده در کنار هم قرار می‌گیرند و یک پازل را تشکیل می‌دهند. آموزش در کنگره یعنی همین یعنی استفاده کردن از جزء جزء آموزش‌هایی که در کنگره است. پرهیز از جزء جزء رفتارهای ناپسندی که به ذهن من و شما نمی‌رسد که چرا آقای مهندس گفتند انجام ندهید.

 یک‌زمانی در کنگره وقتی‌که می‌گفتند رابطه مالی یا کاری وجود نداشته باشد یا باهم رفت‌وآمد نداشته باشید یا تلفن ندهید، می‌گفتیم چه ربطی دارد به درمان اعتیاد. مثلاً می‌گفتیم ما داریم می‌آییم اینجا و رفیقمان کمک می‌خواهد و ما کمک نکنیم و آقای مهندس می‌گفتند نه.

 چون ایشان می‌دید که این قضیه باعث می‌شود یک دیوار بین من و رهایی من ایجاد بشود تمام چیزهایی که در کنگره‌دارند به ما آموزش می‌دهند، مصالحی است که برای ساختن یک رهایی مستحکم و بزرگ باید اتفاق بیافتد. این مصالح باید در کنار هم قرار بگیرند. تجربه‌ای که ما به‌عنوان ضلع سوم مثلث دانایی از آن یاد می‌کنیم استفاده از تجربیات بزرگانمان در کنگره است.

اگر هنوز مسیری راداریم می‌رویم که نشانه‌هایی از مسیر قبل در آن است باید متوجه بشویم که این مسیر، مسیر درستی نیست. اگر مسیر ما یک مسیر نو است، اتفاقاتی که در آن می‌افتد باید اتفاقات نو باشد. اگر هنوز درگیر مسائل قبل هستیم و نمی‌توانیم از آن‌ها دل بکنیم و جدا بشویم، بدانید که هنوز نتوانسته‌ایم تفکر کنگره را دریافت بکنیم .

نشان رهایی

خدمتگزاران


مرزبان کشیک

پیام ورزشی

تایپ:هم‌سفر محمدجواد

 عکاس:مسافر محمد لژیون بیست و چهارم 

ارسال تصاویر و تنظیم : مسافر مصطفی

مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی و جشن تولد،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مجید ترک پور شنبه 19 آبان 1397 16:23
خدا قوت به استاد عزیز آقا رسول ، نگهبان زحمتکش و پر تلاش شعبه آقا مصطفی و دبیر جلسه علی آقا
خسته نباشید به بقیه خدمتگذاران شعبهٔ شیخ بهایی
مسافر مجید ت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic