گزارش جلسه خصوصی مسافران دوشنبه 94/07/27 صبر ،استقامت ،آرامش
سه شنبه 28 مهر 1394 ساعت 14:01 | نویسنده این مطلب : مسافر جمال | ( نظرات )

 به نام خالق بی همتا

روز دوشنبه 94/7/27جلسه یازدهم از دوره هفتم کارگاه‌های اموزشی خصوصی مسافران کنگره 60 شعبه شیخ بهایی با نگهبانی مسافر علی اصغر و استادی مسافر مصطفی ودبیری مسافر مهران با دستور جلسه صبر, استقامت وآرامش رأس ساعت 17 اغاز به کار نمود
ابتدا بایستی صبر کرد, در ادامه استقامت نمود تا نهایتا به آرامش برسیم

کلمه صبر یعنی انجام دادن هر کار با در نظر گرفتن پارامتر زمان . اگر به کتاب مقدس که همان کلام ا... است رجوع کنیم خواهیم دید که از کلمه صبر به وفور یاد شده است.

 
استاد فرمودند :

خداوند را شکرگزارم که بار دیگر این توفیق حاصل شد تا این جایگاه را  لمس کنم و از نگهبان عزیز علی آقا سپاسگزارم که استادی این جلسه را به من واگذار نمودند.

همانطور که دبیر جلسه فرمودند دستور جلسه این هفته در مورد صبر , استفامت و آرامش میباشد.ابتدا نقل قولی ازآقای مهندس دژاکام : ابتدا بایستی صبر کرد, در ادامه استقامت نمود تا نهایتا به آرامش برسیم.

کلمه صبر یعنی انجام دادن هر کار با در نظر گرفتن پارامتر زمان . اگر به کتاب مقدس که همان کلام ا... است رجوع کنیم خواهیم دید که از کلمه صبر به وفور یاد شده است.

طبق تحقیقاتی که انجام شده کلمه صبر به تعداد 103 بار در 93 آیه 45 سوره  از قرآن تکرار شده است و مطابق وعده داده شده  خداوند به افراد صبوری که در راه مستقیم طی طریق می کنند ارزش والائی میگذارد ودر یکی از این سوره های شریف که بسیار هم معروف میباشد میفرماید:

وَالْعَصْرِ  إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ  إِلَّا الَّذِینَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

از موارد فوق می توان به  اهمیت صبر در دین مبین اسلام پی برد.

اما استقامت , در قرآن کریم به صورت مستقیم اشاره ای به استقامت نشده است اما در کلماتی مثل (استقم , استقیموا و...) که گاها به صورت مصدر میباشند اشاره گردیده است.

در مورد کلمه آرامش  هم میتوان به آیه معروف (أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ)اشاره کرد (همانا دلها با یاد خدا ارامش می گیرند)

در کتاب شریف آمده است که اگر خواستار زندگی با آرامش و امنیت  هستید بایستی همیشه چهار عامل را در نظر داشته باشید:

1- ایمان و عمل صالح

2- تسلیم محض به اراده خداوند

3- بخشش بدون منت

4- اهمیت دادن به نماز

که در مورد بخشش بدون منت می توان گفت که : بخشش والاترین و زیباترین شکل عشق است که در عوض شادی و آرامش وصف ناپذیری نصیبمان خواهد کرد.

البته در رابطه با بخشش میتوان آنرا در چند هفته پیش (هفته لژیون مالی ) مشاهده نمود که دوستان با مشارکتهای مالی خودشان ,  بخشش خالصانه خود را به نمایش گذاشتند و طبق گفته آقای مهندس در شعب اصفهان رقم قابل ملاحظه ای جمع آوری شد (حدود 400 میلیون) و این در حقیقت بخششی است بدون منت چرا که درمان خود را مدیون امکانات کنگره میدانیم.

حتی دراین شعبه می توانم از کمک راهنمای عزیز (آقای امین گلی) یاد کنم که با هدیه مبالغ زیادی به کنگره و قرار دادن مکانی جهت استفاده یکی از شعب کنگره , نمونه بارزی از بخشش بدون منت هستند که البته نتیجه این بخشش را الان می توان در زندگی ایشان مشاهده نمود.

بایستی بدانیم امکانات موجود در کنگره که به راحتی در اختیار ما قرار میگرد ,ثمره صبر و استقامت آقای مهندس دژاکام است که توانسته با تحمل مشکلات متعدد, ایستادگی کرده و به این نقطه برسند. حتی نحوه درمان بیماری اعتیاد ( استفاده از خود تریاک برای درمان بیماری اعتیاد  ) برای خیلی ارگانها و مراکز هم قابل قبول نبود اما آقای مهندس با صبر و استفامتی که از خود نشان دادند و تحمل مشکلات بسیار (مشکلات قضائی , نبود مکان مناسب برای تشکیل لژیون و.....) توانستند به این مرحله از موفقیت برسند چرا که سخنشان درست بود و روششان علمی (متد DST) بود.

منظور از صراط مستقیم در زندگی یعنی حرکت از یک نقطه به نقطه دیگر به صورت مستقیم است . این خط مستقیم در کنگره پیمودن مسیر سفر اول میباشد که حدود 11 ماه طول میکشد که میبایست با صبر و استقامت همراه باشد. البته سپری شدن این مدت (11 ماه) بسته به خواست افراد دارد چرا که اگر واقعا خواستار درمان باشند این مدت به آسانی سپری می شود همانگونه که برای خود من اتفاق افتاد.

بایستی سعی کنیم در کنگره صبرکردن را فرا بگیریم در زمان طول جلسات و لژیونها, طی کردن سفرها(بخصوص سفر اول) از انجام دادن کارهای غیر ضروری پرهیز کنیم تا بتوانیم صبوری را فرا بگیریم.من سعی میکنم در جلساتی که حضور دارم تا آخر مدت جلسه حضور داشته باشم و از مطالب عنوان شده استفاده کنم.

مصداق بارز صبر, کشاورزی است که با تحمل زمان حدودا 8 ماه و صبر کردن در این مدت , از کاشت دانه گندم تا برداشت آنرا به نظاره می نشیند تا بتواند سرانجام محصول قابل قبولی را داشته باشد. دانه های گندم نیز با قرا گرفتن در خاک , صبوری کرده و مشکلات را تحمل میکنند تا بتوانند جوانه زده و سر از خاک بیرون آورند .

نمونه دیگر صبر , صبر مادر در تولد نوزاد است که بایستی مشکلات زیادی را در مدت 9 ماه متحمل شود تا در نهایت به آرامش رسیده و فرزند سالمی به دنیا آورد تا لذت برد.

در رابطه با استقامت,  آقای مهندس میفرمایند  : انسانهایی موفقند که استقامت زیادی دارند.در کنگره افراد برای گذراندن سفر اول نیاز به استقامت دارند تا بتوانند سفر خود را با موفقیت به پایان رسانند.اگر کسی به کنگره ایمان داشته باشد و با استفاده از امکانات آموزشی موجود در کنگره و صبر داشتن و استقامت کردن , موفق خواهد شد که سفر اول خود را به خوبی به پایان رساند و میوه صبر و استقامت خود را که همان آرامش است , بچیند.  

نکته دیگر تفاوت آرامش و آسایش است. آرامش حالتی است که در درون انسان اتفاق می افتد اما آسایش با استفاده از امکانات (مال و ثروت , اموال و...) میسر میشود.در این رابطه باید بگویم که ما افرادی را میبینیم که دارای آسایش هستند اما آرامش ندارند.

از مواردی که باعث میشود آرامش ما را تحت شعاع قرار دهد , قرار گرفتن در حاشیه ها میباشد. حاشیه هائی چون (یکسان نبودن داروی مصرفی مسافرها –شکل ظاهری آنها و ...). اگر انسان خواهان آرامش است بایستی سعی کند همواره در صراط مستقیم قرار داشته باشد و ازانجام اعمال ضد ارزشی پرهیز نماید.

بعضی از افراد تصور می کنند که کنگره باید با آنها هماهنگ باشد اما فراموش کرده اند در هنگام مصرف مواد , آنها بودند که در اختیار مواد مخدر بودند.همنشینی با افراد منفی باف نیز باعث صلب آرامش از ما می شود پس از این افراد پرهیز کنید و مثبت اندیش باشید.

موارد علمی زیادی نیز وجود دارد که باعث ایجاد آرامش در انسان میشود.مواردی چون:

گوش کردن به موسیقی مناسب– دیدن مناظر طبیعی و حیوانات – باز و بسته نمودن دست – استفاده از نفس عمیق – تفکر به اعضاء بدن ومصور کردن و ایجاد تصویر در ذهن

برای مثال افرادی که تازه سفر اول خود را آغاز کرده اند کافی است که تصور کنند و خود را به جای شخصی که رها شده است و یا در مراحل پایانی سفر است , قرار دهند. سخنانم را با فرمایشی از امام صادق (ع) به پایان میبرم.ایشان میفرمایند:

صبر برای ایمان به منزله سر است برای بدن پس زمانی که سربرود تن هم میرود همچنانکه اگر سر برود ایمان هم میرود.

گاهی سکوت شرافتی دارد که گفتن ندارد همیشه در فشار زندگیت اندوهگین مشو , شاید خداست که در آغوش می فشاردت برای تمام رنجهایی که میبری صبرکن , صبر اوج احترام به حکمت خداست.

امیدوارم که با صبر و استقامت به آرامشی که مد نظرمان است برسیم چون زندگی مثل آب درون لیوان ترک خورده میباشد.آگر آب را بخوری نهایتا تمام میشود و اگر آب را نخوری , هدر میرود.پس بیاید از زندگیمان لذت ببریم جون در هر صورت تمام میشود.

  نویسنده : مسافر جمال

تصویرگر: مسافر نیما

 

 

 

 

 

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی مسافران،


لینک های مرتبط: کنگره 60،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: