گزارش جلسه عمومی روز پنجشنبه مورخ 1397/05/25
جمعه 26 مرداد 1397 ساعت 17:03 | نویسنده این مطلب : مسافر : علی الف | ( نظرات )
به نام نامی اولین عاشق که اوست

 روز پنج‌شنبه 1397/05/25 جلسه چهارم از دور هفدهم کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 نمایندگی شیخ بهایی با نگهبانی  مسافر عباس ، استادی مسافر جلال و دبیری مسافر علی  با دستور جلسه اول:عدالت. ایا همه افراد در کنگره باهم برابرند؟  و دستور جلسه دوم:جشن اولین سالروز رهایی مسافر محمد رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود. باید کسب معرفت کرد! پس از کسب معرفت و اطلاعاتی که به دست آوردیم باید آن را اجرایی کنیم؛ یعنی برسیم به عمل سالم.....

 

خلاصه سخنان استاد:

خداوند را شاکرم که این توفیق دوباره حاصل شد در خدمت شما عزیزان باشم. جلسه امروز به‌صورت دو دستور جلسه که اولی دستور جلسه هفتگی و بعدی دستور جلسه اولین سال رهایی محمد عزیز است برگزار می‌شود. امیدوارم جلسه خوب و پرباری داشته باشیم.

 در مورد دستور جلسه اول، عدالت! آیا همه افراد کنگره ۶۰ باهم برابرند؟ 

عناوین دستور جلسات به‌نوعی برنامه‌ریزی و طراحی‌شده که ما باید موضوعات خیلی مهمی را از آن برداشت کنیم. اصلاً فلسفه کار کردن دستور جلسات به همین شکل است؛ که شورای دیده‌بانان و بنیان کنگره ۶۰ در طول سالیان سال به این نتیجه رسیدند که این دستور جلسات می‌تواند بیشترین کمک را به مسافران و هم‌سفران داشته باشد. چون می‌توانیم بی‌نهایت دستور جلسه داشته باشیم. ولی دستور جلسه امروزمان همین‌طور که از عنوانش مشخص است، قسمت اولش عدالت است و در ادامه توضیحی از همان عدالت را برای ما تداعی می‌کند. آرم یا همان شعار کنگره ۶۰ هم دارای واژه عدالت است (عدالت-معرفت-عمل سالم). این اهمیت دستور جلسه را می‌رساند. ولی در مورد عدالت دستور جلسه‌هایی داریم از قبیل قضاوت و جهالت؛ که این‌ها باید به‌صورت ریشه‌ای بررسی شوند و امروز وقت نمی‌شود که در این زمان کم در موردش صحبت کنیم. به‌طورکلی یک اشاره به آن می‌کنیم و در طول هفته می‌توانیم برداشت کامل از دستور جلسه داشته باشیم. 

همان‌طور که گفتم شعار اول کنگره ۶۰ (عدالت-معرفت-عمل‌سالم) است، نقطه شروع این مثلث ازنظر من معرفت است؛ کاری که ما در طول سفر اول و دوم انجام می‌دهیم. تک‌تک وادی‌های کنگره ۶۰ این را به ما یاد می‌دهد که آن اطلاعات و آگاهی‌مان را کامل کنیم و به‌نوعی معرفتمان را افزایش بدهیم. همان‌طور که می‌بینیم در نوشتارها نقطه مقابل معرفت که جهل و نادانی است را ریشه تمام مشکلات هر انسانی دانسته است؛ پس اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل است که ما باید ۱۴ وادی را کارکنیم و به همین دلیل باید سی‌دی‌های آموزشی کارکنیم تا بتوانیم به‌خوبی از پس دو چیز بربیاییم که در درجه اول اعتیاد است و در درجه دوم مشکلات زندگی است. پس اول باید کسب معرفت کرد! پس از کسب معرفت و اطلاعاتی که به دست آوردیم باید آن را اجرایی کنیم؛ یعنی برسیم به عمل سالم؛ که باز خود این رسیدن یک سری پیچ‌وخم‌هایی دارد که در طول این ۱۰-۱۱ ماه، ما می‌توانیم به‌راحتی آن را در حد خودمان تشخیص بدهیم که آیا عمل سالم است یا عمل به‌ظاهر نیک است. پس از معرفت شروع می‌شود، منتهی می‌شود به عمل سالم و بعدازاین که این دو مرحله را گذراندیم، کمی دیدگاهمان نسبت به عدالت روشن‌تر می‌شود.

 در ادامه دستور جلسه که آیا همه افراد در کنگره باهم برابرند؟» در نگاه اول یا در نقطه شروع افرادی که وارد کنگره می‌شوند، جواب مثبت است؛ بله؛ یعنی من جلال، علی، حسن و غیره در نقطه شروع که وارد کنگره می‌شویم، عدالت در مورد همه ما به یک‌شکل اجرا می‌شود؛ وقتی‌که تازه‌وارد هستیم. ولی در ادامه در قاعده این قانون هستی است که قطعاً باید یک سری تفاوت‌های بین من جلال و مسافرها داشته باشیم که آن جایگاه شخص را نشان می‌دهد؛ یعنی جایگاه یک مرزبان در شعبه و جایگاه یک تازه‌وارد قطعاً یکسان نیست. چون مرزبان ۱۱ ماه گوش‌داده به راهنمایش، بعد یک مدتی از سفرش گذشته است، بعد رأی گرفتند و با تجمیع رأی اعضا شده است مرزبان؛ و الآن هم در حال خدمت است یعنی به‌نوعی وقت وزندگی را صرف کرده است. یا مثلاً جایگاه یک دیده‌بان قطعاً با جایگاه یک راهنما متفاوت است؛ یا راهنما با سفر اول یا سفر دوم. تمام این جایگاه‌ها در کنگره یک جایگاه خاص خودش را دارد؛ که تا این حد بیشتر اشاره نمی‌کنم که در هفته بتوانیم برداشت کامل و جامع داشته باشیم.

 

و اما دستور جلسه دوم که تولد یک سال رهایی محمد عزیز است. طبق آیین کنگره باید در مورد محمد عزیز نیز چند دقیقه صحبت کنیم. من سعی می‌کنم خصوصیات بارز محمد را بگویم؛ محمد روزی که به لژیون وارد شد، تخریب مواد آن‌چنانی نداشت. البته ازنظر تخریب در سیستم ایکس فرقی نمی‌کند که چه مقدار مصرف کند یا چند تا مواد مصرف کند. منظورم این است که بعد جهان‌بینی و مسائل روحی و روانی بیشتر اذیتش می‌کرد تا مصرف مواد. وقتی‌که وارد شد، با توجه به مشورت‌هایی که از یکی از دوستانش که قبلاً کنگره آمده بود گرفته بود، از قوانین و آداب کنگره اطلاع داشت. اکثر بچه‌ها با محمد در ارتباط بودند؛ از قبل به‌واسطه شغلی که داشت در ارتباط بودند. چنددقیقه‌ای باهم صحبت کردم؛ حضوروغیابش را برایش توضیح دادم؛ و الحق از وقتی‌که وارد لژیون شد زمانی که برای کنگره می‌گذاشت خیلی مستمر و خوب بود و من در نظرم نمی‌آید که غیبت کرده باشد. مرتب اول وقت اینجا بود. از خصوصیات دیگری که محمد داشت، سخت می‌شد که جلویش را بگیری تا خدمت نکند و  این را مرزبان‌ها  می‌داننددر سفر اول که بود دائم من دغدغه‌ام این بود که چکار کنم که این بچه خدمت نکند. انرژی خیلی بالایی داشت. ازآنجایی‌که هم فنش هم توانایی‌اش را داشت در هر زمینه‌ای، هر جا که بچه‌ها گیر می‌کردند منتظر بود. منتظر این بود که مثلاً بگویند برای ساخت‌وساز شعبه فلان جا گیر کردیم. هر پیامی می‌دادند اگر کسی نمی‌رفت، محمد داوطلب بود؛ هرچند که به او اشاره می‌کردیم که محمد کمتر برو، تو فعلاً سفر اولی و باید بنشینی. ولی  خدا را شکر با مراقبت‌هایی که از خودش کرد و حواس مرزبانان که به او بود، این خدمت‌ها همه خیلی کمک‌حالش شد؛ چون خدمت خیلی خوب است ولی گاهی وقت‌ها باید در سفر اول مواظب باشیم؛ چون تجربه نشان می‌دهد که وقتی‌که در سفر اول خدمت می‌گیرند ممکن است از سفرشان بازبمانند. با همه حال در سفر اول خیلی خوب بود و در همین سفر اول دبیری لژیون را گرفت. بعد در قسمت ورزش، ورزش بانی را گرفت؛ همان‌طور که اکثر بچه‌ها دیدند و نیاز نیست من بگویم. برای قسمت پارک که تهران اعلام کرد برای ورزش بروند جزو اولین نفراتی بود که اعلام آمادگی کرد. الآن که هر هفته مسابقه دارند می‌رود برای فوتبال. تمام این‌ها از عشق خدمت شروع شد و به نقطه سفر دوم رسید، قطعاً در ادامه به جایگاه‌های بالاتری منتهی می‌شود؛ به‌شرط این‌که کماکان مثل قبل تمام قوانین و حرمت‌های کنگره را رعایت کنیم. جا دارد به محمد عزیز تبریک بگویم. 

یک اشاره‌ای هم بکنم از میان تمام این خدمت‌ها که انجام داد، این بود که برای هفته گل‌ریزان و کمک‌های مالی پیش‌قدم می‌شد و خدمت مالی می‌کرد و مزد کارش هم این شد که سلامت به درمان رسید و الآن دارد یک زندگی خوب را تجربه می‌کند. در درجه اول به خودش تبریک می‌گویم، به بنیان کنگره آقای مهندس تبریک می‌گویم؛ به خانواده محترمش، به فرزندان عزیزش، هادی و دخترخانمش تبریک می‌گویم؛ و امیدوارم که سال‌های سال در کنار هم به‌خوبی و خوشی زندگی کنند. یک تبریک ویژه به مرزبانان عزیز که زحمت می‌کشند و همچنین ایجنت محترم و کلیه بچه‌ها که سهیم هستند در رهایی‌ها و تولدها؛ که بارها گفته‌ام که تمامی اعضایی که در یک شعبه هستند از فردی که به‌عنوان نگهبان نظم است تا فردی که به‌عنوان مرزبان یا ایجنت است در رهایی‌ها و تولدها سهیم هستند. به قول آقای مهندس ما در کنگره ۶۰ درمان گروهی داریم؛ یعنی تمامی ما تلاش می‌کنیم تا یک نفر رها شود!

 

  پس از سخنان استاد٬ مشارکت مسافران و هم‌سفران و قرائت آوای کنگره اولین سالروز  رهایی مسافر محمد را با شور و شوق فراوان جشن گرفتیم:

اعلام سفر مسافر محمد:

آنتی ایکس مصرفی: تریاک و شیره، روش درمان دی اس تی، داروی درمان اوتی، باراهنمایی آقا جلال 10 ماه و 21 روز سفر کردم،  رشته ورزشی فوتبال، رهایی 1 سال و چند روز.

 

آرزو مسافر محمد:

آرزو می‌کنم که همه دوستان سفر اول حاضر در جلسه، به رهایی برسند و باحال خوش به آغوش خانواده‌شان برگردند تا بتوانند این جایگاه را تجربه بنمایند

 

صحبت های مسافر محمد:

من از تمام دوستان تشکر می‌کنم که کمکم کردند در این شعبه به رهایی برسم. همچنین از مهندس دژاکام و خانواده محترمشان و جناب آقای جلال امینی بابت تمام این آموزش‌ها و راهنمایی‌ها تشکر می‌کنم.

من از بدو ورود به کنگره که جذب این مکان شدم ، همیشه سعی کردم تا در حد توانم خدمت کنم تا کمکی باشد برای به رهایی رسیدن افرادموقع ساخت‌وساز این شعبه، همواره اینجا حضور داشتم و کمک می‌کردم به‌طوری‌که شب آقا جلال به‌زور مرا ازاینجا بیرون می‌کردهمیشه سعی کردم اگر مصالحی لازم است، بگردم و باقیمت پایین‌تر برای شعبه محیا کنم تا با مبلغ اضافی بتوانیم شرایط راحت‌تری برای درمان محیا کنیم.

از همان ابتدا ورود به لژیون، همه سی‌دی‌های هفتگی را به‌موقع نوشته‌ام و هنوز هم می‌نویسم چون میدانم که جهان‌بینی باعث می‌شود بتوانم در صلح و آسایش زندگی کنممن قبل از اینکه سفر اولم تمام شود در امتحان کمک راهنمایی هم شرکت کردم، هفتادوسه دقیقه سر جلسه بودم و به قبولی‌ام اطمینان کامل داشتم، ازقضا نمره قابل‌قبول هم‌کسب کردم ولی از آکادمی با من تماس گرفتند و سؤال کردند موقع امتحان روی کدام پله بوده‌ام و وقتی‌که متوجه شدند آن موقع مصرف من پنج‌دهم سی‌سی بوده، قبولم نکردندمن از این موضوع خیلی ناراحت شدم ولی آقا جلال گفتند که وقت برای این کار بسیار است و انشالا که این دفعه شرکت می‌کنم.

به نظر من برای انجام یک سفر خوب، افراد در کنگره باید همواره تحت فرمان راهنما باشند و هرچه گفت پیروی نمایندخود من در طول سفر حتی یک‌بار هم کمی بیشتر دارو مصرف نکردم، هیچ‌وقت نه دارد زیاد می‌آوردم و نه کم می‌آوردم.

موقع سفر اول، همیشه در کلاس‌ها شرکت می‌کردم و سعی می‌کردم کارم را خیلی سبک‌تر کنم تا سفرم به مشکلی نخورد و مسئله بعدی که به رهایی‌ام خیلی کمک کرد، ورزش کردن و حضور در پارک بوددر طول این مدت تنها یک‌بار شد که در پارک حضور پیدا نکردم وگرنه همه جمعه‌ها ساعت 6 صبح حاضر بودم و مدتی هم ورزشبان شدم و همه مسئولیت هارا به نحو احسن انجام دادم

زمانی که وارد کنگره شدم، همه دوستان و همه کارهایم را گذاشتم کنار و به‌نوعی پایبند ادب شدمفکر می‌کنم کسی که بتواند به خودش غلبه کند و یکسری مسائل را رها کند همیشه پیروز است.

الآن خیلی خوشحالم که هر شب ساعت هشت به خانه می‌روم، بچه‌هایم را می‌بینم و با خانواده به تفریح می‌رویم و همه این لذت را مدیون کنگره‌امتا الآن بیشتر از 40 نفر مصرف‌کننده را که از مشتریان محل کارم بوده‌اند به کنگره آوردم چون همیشه دوست داشتم اگر چیز خوبی را تجربه می‌کنم، دیگران را هم با خودم شریک کنم.

در آخر از همه دوستان حاضر در جلسه تشکر می‌کنم، خیلی ممنونم که در جشن من شرکت کردید.

و در ادامه...

 

گل رهایی

مرزبانان کیشیک


تایپ :  مسافر علی الف و هم‌سفر محمدجواد

عکاس: مسافر مجتبیمرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی و جشن تولد،


لینک های مرتبط: کنگره 60،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
محسن مرزبان میرداماد جمعه 16 شهریور 1397 00:42
محمد جان عرض تبریک خدمت شما و راهنمای محترمتان

همیشه شاد باشید.
مهدی بناییان سه شنبه 30 مرداد 1397 23:24
محمد جان تبریک عرض میکنم
پیروز وسربلند باشی
محمد رضا رحمت الهی شنبه 27 مرداد 1397 23:10
تبریک به محمد عزیز و راهنمای بزرگوارِ ایشان.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic