کارگاه اموزشی عمومی پنجشنبه تاریخ 1397/03/24
جمعه 25 خرداد 1397 ساعت 15:27 | نویسنده این مطلب : مسافر مصطفی | ( نظرات )
به نام خدایی که عاشقی اش دل می خواهد نه دلیل

 روز پنج‌شنبه 1397/3/24 جلسه دهم از دور شانزدهم کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 نمایندگی شیخ بهایی با نگهبانی  مسافر حسین ، استادی مسافر رسول و دبیری  مسافر اصغر با دستور جلسه اول:سیگار  و دستور جلسه دوم:سومین سال رهایی مسافر مصطفی  رأس ساعت 17:30 آغاز به کار نمود.

از عوارض سیگار کشیدن از دست دادن موها، آب‌مروارید، ایجاد چین‌وچروک در پوست، کم شدن ویتامین آ، محدود کردن جریان خون، ضایعات شنوایی، سرطان پوست، فاسدشدن دندان‌ها، پوکی استخوان، تغییر رنگ و کاهش طول عمر می‌باشد

خداوند را شاکر و سپاس گذارم که بار دیگر توفیق به من داده شد در خدمت دوستان باشم. دستور جلسه امروز در مورد سیگار است و دومین دستور جلسه در مورد سومین سالروز تولد و رهایی آقا مصطفی عزیز است که آن‌هم در موردش به‌موقع صحبت خواهم کرد.

در کنگره‌داریم آموزش می‌بینیم تا بفهمیم برای موفقیت در هر چیزی نیاز به این داریم تا هم‌آواز با طبیعت و هم‌آواز با قانون طبیعی خودش مسیر درست را انتخاب بکنیم و حرکت بکنیم.

 یک اطلاعات بسیار اندک تجربی به ما ثابت می‌کند که انسان برای تنفس نیاز به اکسیژن فراوان دارد یعنی هدف از تنفس این است که ما اکسیژن را وارد بدن خود بکنیم و سپس اکسیژن جذب ریه‌ها و بعد جذب خون بشود تا فرآیند طبیعی بدن اتفاق بیافتد.

حال در نظر بگیریم اگر به‌جای اکسیژن بیاییم کربن‌دی‌اکسیدی یا هر گاز دیگر وارد ریه‌هایمان بکنیم مطمئناً از حجم اکسیژنی که باید وارد بدن بشود کاسته می‌شود و پس‌ازاین اتفاق اکسیژن بدن به‌طور کامل تأمین نمی‌شود که این عمل باعث ضررهایی می‌شود.

انسان وقتی شروع به سیگار کشیدن می‌کند بعضی از افراد فکر می‌کنند سیگار باعث گرم شدن بدن می‌شود ولی به دلیل از بین بردن ویتامین آ و سی در بدن باعث می‌شود تپش قلب افزایش پیدا بکند و در این هنگام قلب نیاز به اکسیژن بیشتری دارد. البته باید این را در نظر گرفت که حین ورزش هم این عمل رخ می‌دهد ولی هنگام سیگار کشیدن شما به‌جای اینکه اکسیژن بیشتری به بدن بدهید حجم زیادی کربن‌دی‌اکسید را وارد ریه‌های خود می‌کنید و معلوم است که در ادامه چه اتفاقی می‌افتد.

 این را می‌دانید که قدیمی‌ها می‌گفتند که شب در زیر درخت گردو نخوابید زیرا درخت گردو برعکس بقیه درخت‌ها اکسیژن می‌گیرد و کربن‌دی‌اکسید تولید می‌کند و حتی اگر زیر این درخت بخوابید ممکن است دچار مسمومیت تنفسی شوید. وقتی این مشکل ممکن است در طبیعت برایتان به وجود آید حالا خودتان فکر بکنید به‌جای هوای پاک، یک حجم زیادی دود را داخل بدن خود بکنیم چه اتفاقی می‌افتد.

در داخل ریه‌ها نایژه وجود دارد و به روی این‌ها نایژک وجود دارد (همانند این‌که بر روی ریشه‌های بزرگ، ریشه‌های کوچک وجود دارند) و با عمل سیگار کشیدن ما این نایژک‌ها را مسدود می‌کنیم و این نایژک‌ها دیگر قادر به جذب اکسیژن نیستند. (حتی اگر در محیط سالم و بدون دود قرار بگیرند) پس به همین دلیل است که دچار آسم و تنگی نفس می‌شویم و دیگر قدرت فعالیت جسمی مثل دویدن را نداریم.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید هر ۸ ثانیه ۱ نفر به دلیل مصرف سیگار می‌میرد. این نیز جالب است که ۷۰ درصد کسانی که سیگاری هستند از سنین نوجوانی سیگار مصرف می‌کردند و این افراد اگر ۲۰ الی ۲۵ سال سیگار بکشند به همین اندازه زودتر از دیگران می‌میرند.

بعضی از افراد می‌گویند که پدر یا پدربزرگم سیگاری بوده‌اند و مثلاً ۹۰ سال عمر کرده‌اند ولی من این جواب را می‌دهم که اگر یک ماشین ساکن کار کند بهره‌وری و سودمندی به‌اندازه یک ماشین مسابقه ندارد. زیرا مواد ورودی خوبی نداشته‌اند.

و بنا بر تحقیق بنده مقاومت بدنی افراد در مقابل سیگار کشیدن متفاوت است. از عوارض سیگار کشیدن از دست دادن موها، آب‌مروارید، ایجاد چین‌وچروک در پوست، کم شدن ویتامین آ، محدود کردن جریان خون، ضایعات شنوایی، سرطان پوست، فاسدشدن دندان‌ها، پوکی استخوان، تغییر رنگ و کاهش طول عمر می‌باشد، به غیر هزینه زیاد که سیگار کشیدن برای ما ایجاد می‌کند و تحقیق‌شده است که بین ۱.۵ تا ۳ میلیون تومان در سال برای سیگار هزینه می‌شود.

 

اما دستور جلسه دوم؛ سومین سال رهایی مسافر مصطفی:

دستور جلسه دوم سومین سال رهایی مصطفی عزیز از لژیون پنجم می‌باشد. مصطفی عزیز با تخریب بالای شیره و تریاک وارد کنگره شد. با مصرف روزانه حدوداً ۲۰-۳۰ گرم تریاک! و در ابتدای کار به دلیل داشتن یکسری عادت‌های رفتاری نامناسب یک مقدار بدقلقی می‌کرد به حدی که بنده برای برنامه دادن به مصطفی و تنظیم کردن او دچار اذیت شدم.

یعنی هرگونه به ایشان  برنامه می‌دادم برخلاف انتظارم که باید بهتر می‌شد آخرش مشکل داشت و بعد مدتی متوجه شدم دو مورد مصطفی را اذیت می‌کند:

 اول این‌که ایشان از صنف ساقی‌ها بودند و همین جدا شدن از فروش مواد برایش سخت بود. این‌یک باور و واقعیت است و در ابتدا باید کاری کرد که شیرینی فروختن مواد برایشان بی‌معنا شود و وقتی‌که مصطفی به من گفت ۵ کیلو تریاک در خانه‌دارم و باید چه‌کار کنم؟ من هم سریع به او گفتم این‌ها را از خانه‌ات به هر نحوی خارج کن و نقطه مثبت این بود که سریع از این قضیه آمد بیرون.

 

مشکل دومی که داشت این بود که به‌شدت نبات مصرف می‌کرد و وقتی این موضوع را پس از مدت‌ها فهمیدم به او گفتم عامل بسیاری از مشکلات تو همین مسئله است و حتی نبات خوردن او را هم مجبور شدیم تیپر کنیم.

مصطفی این روحیه را داشت که هنگامی‌که به کنگره می‌آید همیشه به دنبال یک‌چیزی بود که آن را پیدا کند. مصطفی خواسته در وجودش بود و خیلی هم قوی بود. در ذهن او  این بود که من مصطفی لیاقتم در این جایگاهی که در آن هستم نیست و باید یک‌راه حل پیدا کنم.

 مصطفی سفر سیگارش را زیر نظر آقا مهدی انجام داد و خدا رو شکر که همه‌چیز مرتب و خوب است.


پس از سخنان استاد٬ مشارکت مسافران و هم‌سفران و قرائت آوای کنگره سومین سال رهایی مسافر مصطفی را با شور و شوق فراوان جشن گرفتیم:

 

  اعلام سفر مسافر مصطفی: 

آخرین آنتی ایکس مصرفی تریاک و شیره  ،مدت تخریب 10 سال،روش درمان دی اس تی همراه با داروی اوتی، مدت پانزده ماه و 28 روز باراهنمایی آقا رسول سفر کردم و  سه سال و 10 روز است که آزاد و رها هستم. و در ادامه سفر سیگار داشتم به راهنمایی مسافر مهدی.

.آرزو مسافر مصطفی:انشا الله که تمام سفر اولی‌ها به رهایی برسند و این جایگاه را لمس کنند

.آرزو هم‌سفر زهره: آرزو می‌کنم که تمام هم‌سفرها رهایی مسافرشان را ببیند و به حال خوش برسند

  

سخنان مسافر مصطفی:

سلام دوستان مصطفی هستم یک مسافر

اول خدا را شاکرم که در چنین شب عزیزی که بهترین عید مسلمانان جهان است تولد سه سال رهایی من قرارگرفته است. تشکر می‌کنم از جناب آقای مهندس دژاکام برای اینکه بستری فراهم نمودند تا ا به حال خوش برسیم  ، از سرکار خانم آنی تشکر می‌کنم ،از دیده بان محترم آقای احمد حکیمی تشکر می‌کنم ، از ایجنت ، مرزبانان و راهنمای عزیزم آقا رسول صادقیان کمال تشکر رادارم.

چندی پیش با همکاران قبلی‌ام  تماسی داشتم که ایشان گفتند آیا مشکل اعصاب همسرت حل شد و آیا با تو دیگر ناسازگار نیست؟ من در جواب ایشان گفتم  مشکل اصلی خود من بودم به دلیل اینکه جهان‌بینی افیونی داشتم و ساعت‌های زندگی را گم‌کرده بودم.

در زمان سوءمصرف من یک کارت ملی ساده را نداشتم، 14 سال ماشین داشتم اما گواهی‌نامه رانندگی نداشتم اما زمانی که وارد کنگره شدم مسیر زندگی‌ام عوض شد و روزبه‌روز در مسیر ارزش‌ها حرکت می‌کنم و این حرکت و این حال خوش را مدیون آقای مهندس دژاکام  و راهنمای بسیار خوبم آقا رسول  که به من  درس عشق، محبت ، راستی ، حقیقت را دادند تشکر می‌کنم .

از پدر عزیزم که در جلسه حضور دارند تشکر می‌کنم و در آخر از همسر  عزیزم به خاطر صبر و بردباری  که در طول مسیر زندگی و سفر من داشتند تشکر می‌کنم.

سخنان هم‌سفر زهره:

سلام دوستان زهره هستم یک هم‌سفر

این عید بزرگ را به بنیان گزار کنگره 60 و خانم آنی تبریک می‌گویم و کمال تشکر را از ایشان دارم. از دیده بان محترم آقای احمد حکیمی تشکر می‌کنم، از ایجنت نمایندگی و مرزبانان گروه خانواده کمال تشکر رادارم.

از راهنمای مسافرم آقا رسول  که زندگی دوباره به مسافرم بخشیدند کمال تشکر رادارم .از مسافر عزیزم آقا مصطفی تشکر می‌کنم .

یک پیام برای هم‌سفران و مسافرانی که تازه به کنگره آمده‌اند دارم که حال زندگیتان ، حال  مسافر و حال خودتان قطعاً به حال خوش خواهد رسید  همان‌گونه که برای ما اتفاق افتاد.


نشان رهایی


تایپ:مسافر مصطفی و هم‌سفر محمد جواد

عکاس:مسافر مجید ت

ارسال تصاویر:مسافر مصطفی


مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی و جشن تولد،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: