کارگاه آموزشی خصوصی مسافران؛ سه شنبه 97/01/21
سه شنبه 21 فروردین 1397 ساعت 23:55 | نویسنده این مطلب : مسافر : امیر | ( نظرات )
به نام خالق زیبایی

سه شنبه 21 فروردین 1397 سومین جلسه ازدور پانزدهم از سری کارگاههای آموزشی وخصوصی کنگره 60

نمایندگی  شیخ بهایی اصفهان به نگهبانی مسافر جواد و استادی مسافر علی اصغر و دبیری مسافر سعید

با دستور جلسه:دانایی ، دانایی مؤثر و سواد راس ساعت 17 آغاز به کار کرد.ما همواره باید سه ضلع تفکر و تجربه و آموزش را در سطح هم بالا ببریم تا دانایی ما مؤثر واقع شود .


دانایی از واژه دانستن می آید و دانستن یعنی یک موضوعی را کاملا بدانیم .
وقتی یک بچه به دنیا می آید و تا زمانی که می خواهد به مرحله تکامل برسد ، چند سالی طول می کشد و در طول این چند سال ، موضوعاتی را فرامیگیرد . یک سری از این دانشها بصورت غریزی می باشد و یک سری نیز به صورت اکتسابی  می باشد. 
در تمامی ادیان بر این موضوع اتفاق نطر دارند که مثلا نباید دروغ گفت ، نباید غیبت کرد ، رشوه نباید گرفت ، چشم به دنبال مال کسی نباید داشت و یا در زمینه اعتیاد تمامی دنیا نسبت به این عمل به این نتیجه رسیده اند که این کار ، کار ناشایستی است  .
خود ما نیز در دورانی که مصرف کننده بودیم کاملا می دانستیم که مصرف مواد مخدر کار بسیار بدی است ولی با این وجود بازهم به کار خود ادامه میدادیم یعنی با علم به اینکه مضرات این عمل خویش را می دانستیم و واقف بودیم که چه ضررهایی هم به خود و هم به خانواده و هم به جامعه می زنیم ولی باز همچنان به کار خود ادامه میدادیم و علتش هم فقط این بود که پشت این عمل ما دانایی مؤثری وجود نداشت . در واقع همه ما هم دانا بودیم و هم آگاه بودیم که این کار ما ،کار خوبی نیست.


وقتی که ما دانایی را به مرحله عمل درآوریم ، همچنان که در وادی پنجم هم گفته شده : وقت آنست که افکارتان را به مرحله عمل تبدیل کنید لذا این مرحله را دانایی مؤثر می گویند یعنی آن علمی که در وجود خود داشتید را ، عملیاتی کرده اید.
این موضوع صرفا فقط در زمینه اعتیاد نیست به عنوان مثال یک نفر می رود و در یک رشته ای به صورت تخصصی آموزش می بیند و از تجربیات اساتید خود استفاده می کند و با تفکر به این که آیا این کارها و این تجربیات برای من ثمره ای دارد یا نه !! و به نتیجه دلخواه خود می رسد . ما به این نوع دانایی ، دانایی خاص می گوییم و یا اگر بخواهیم مثالی دیگر بزنیم : یک جراح قلب فقط می تواند در زمینه درمان مشکلات قلبی مهارت داشته باشد و با این حساب این شخص اگر در جاده ای اتومبیلش خراب شود  این مهارت او برایش کار ساز نخواهد بود و بلعکس این موضوع نیز صادق است یعنی یک راننده هیچ وقت نمی تواند یک  بیمار را جراحی کند . چرا که علم او علم خاص می باشد. 


ما همواره باید سه ضلع تفکر و تجربه و آموزش را در سطح هم بالا ببریم تا دانایی ما مؤثر وافع شود .
آموزشهایی که ما در کنگره می بینیم مثل آموزش جهان بینی آموزش رفتارهایی که مطابق با عرف و خرد جهانی است و بطور کلی آموزشهایی را می بینیم که حد و مرز خودمان را بیشتر بشناسیم که البته به این نوع آگاهی ها ، علم عام میگویند .

گل رهاییخدمتگزارانمرزبان کشیکتایپ:مسافر امیر

عکاس:مسافر رضا
مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی مسافران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: