گزارش جلسه عمومی روز پنجشنبه مورخ 1396/12/10
جمعه 11 اسفند 1396 ساعت 14:55 | نویسنده این مطلب : مسافر : علی الف | ( نظرات )
به نام قدرت مطلق الله

روز پنج‌شنبه 96/12/10جلسه چهارم از دور اول کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 نمایندگی شیخ بهایی با نگهبانی مسافر ایجنت نمایندگی مسافر جلال، استادی دیده بان محترم مسافر مجید سلامی و دبیری مسافر علی با دستور جلسه اول: هفته دیده بان  رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود.

یک دیده‌بان باید دوره‌های خدمتی‌اش را خیلی خوب گذرانده باشد و آن عمل سالمی 

که مدنظر کنگره است و همه قوانین را رعایت کرده باشد. 


 

در مورد این هفته دیده‌بان باید بگویم که دیده‌بان همان‌طور که از اسمش مشخص است کسی است که باید همه‌چیز را نگاه یا رصد کند و نگاهش باید نگاه دقیق باشد. کسانی که در زمان جنگ بودند یا با مسائل نظامی آگاهی دارند می‌دانند که دیده‌بان کسی است که از همه جلوتر می‌باشد و نگاه می‌کند اما کسی او را نمی‌بیند و شاید افراد در جبهه جنگ دیده‌بان را اصلاً نمی‌شناسند اما تمام راه‌ها و عملیات‌هایی که می‌خواهند انجام بشود توسط دیده‌بان راهنمایی می‌شود. 

 

حالا برای آشنایی بیشتر با اسم دیده‌بان در کنگره باید بگویم که نقش دیده‌بان در کنگره هم همین است و دیده‌بان وظیفه‌اش رصد کردن است.

دیده‌بان هنگام وارد شدن به هر نمایندگی به همه‌چیز توجه می‌کند برای مثال همین امروز هنگام ورود به شعبه شیخ بهایی یک سری چیزهایی دیدم که دفعه قبل ندیده بودم و به ایجنت نمایندگی گفتم ، این کاری که انجام می‌دهیم فضولی نیست بلکه نامش نگاه کردن است و وظیفه ما هم همین است که در شُعب حضورداشته باشیم و نقاط ضعف را ببینیم، مسائل را توضیح دهیم و همین‌طور نقاط قوت را پیدا کنیم و در بقیه شعب اجرایی کنیم.

 

ما نقاط قوت را توضیح نمی‌دهیم ولی حتماً نقاط ضعف را شرح می‌دهیم و سعی می‌کنیم که برطرف شوند

ولی بدانید نقاط قوت جدید را خود من شخصاً در نمایندگی‌های دیگر اجرایی می‌کنم. 

همان‌طور که در نوشتارها خوانده می‌شود اولین مرجع تصمیم‌گیری‌ها بنیان‌گذار کنگره و بعدازآن کنگره دیده‌بانان و در آخر نگهبان کنگره شصت ازلحاظ تصمیم‌گیری بالاترین رتبه‌ها رادارند. در حال حاضر بنیان‌گذار کنگره و نگهبان کنگره جناب مهندس هستند که از مواضع قانون حکم ایشان بالاتر از دیده‌بانان است البته از جایگاه بنیان کنگره کار دیده‌بانان نوشتن قوانین است ولی این قوانین را به چه صورت می‌نویسند؟ 

از همین رصد کردن‌ها در نقاط مختلف، همان‌طور که گفتم نقاط ضعف و نقاط قوت را می‌بینند و در جلسه دیده‌بانان مطرح می‌کنند و آنجا راجب به آن بحث و گفتگو می‌شود و با اکثریت آرا به‌عنوان یک قانون برگزیده‌شده و اعلام می‌شود. 

 

ما در سال 96 به دلیل مشغله و کار زیاد دیده‌بانان جلسات کمتری داشتیم ولی اصولاً در هر 21 روز جلسه تشکیل می‌دهیم  و راجب امورات شعب بحث و بررسی می‌کنیم.

دیده‌بان به‌جز مطرح کردن و تصویب قوانین یک وظیفه دیگر هم دارد که تعریف خارج از کنگره‌اش یک معاونت است ولی در کنگره دیدبان گفته می‌شود و در حقیقت دستیاران جناب مهندس هستند برای مثال فعالیت اصلی من در قسمت مالی است و آقای ترابخانی در قسمت راهنماها، آقای حکیمی در قسمت شهرستان‌ها و خانم آنی در قسمت هم‌سفران و...

این‌ها همه غیر از مسئولیت قانون‌گذاری در مکان‌های دیگری هم فعالیت دارند، گاهی بعضی‌ها راهنما شده‌اند زیرا ما دیدبان کمک راهنما نداریم و بلافاصله با گرفتن مقام دیدبانی شال آن‌ها از نارنجی به آبی تغییر می‌کند.

 

همان‌طور که جناب مهندس فرمودند شاید شما کمتر اطلاع داشته باشید که یک دیده‌بان در هفته حدود دو هزار کیلومتر مسافت طی می‌کند برای سرکشی به نمایندگی‌های مختلف ایران و یک دیده‌بان در هفته حدود سه الی پنج روز از صبح تا آخر وقت برای انجام امورات در کنگره حضور دارد. 

یک مسئله‌ای هست که شاید قشنگ نباشد که من برای شما بگویم و ممکن است سو تعبیر شود که من دارم از خودمان تعریف می‌کنم و شما من را یک شخصی خارج از گروه دیده‌بان‌ها بدانید در این قسمت من برای آشنایی بیشتر شما با دیده‌بان میگویم که اگر ما اینجا در آسایش و آرامش نشسته‌ایم و سقفی بالای سرمان است همه تلاش دیدبانان، مرزبانان و ایجنت ها است و اگر این تلاش ها به ثمر می‌نشیند این‌ها کمک شما اعضای کنگره است  یعنی ما همه مثل حلقه‌های زنجیر به هم متصل هستیم و اگر شما کمک نکنید چهارده دیدبان که هیچ، صد و چهل دیده‌بان هم اگر باشند بازهم کاری پیش نمی‌رود. 

کار ما کار گروهی است همه ما به هم وابسته‌ایم، دیدبان به ایجنت، ایجنت به دیدبان، مرزبان به ایجنت و بلعکس. 

رسیدن به این مرحله دیده‌بانی اصلاً به‌راحتی نیست و بار بسیار سنگینی است. دیده‌بان باید صحیح نگاه کند، صحیح تصمیم بگیرد، درصد اشتباهش باید بسیار اندک باشد چون تصمیم‌گیرنده است. 

برای تصمیم‌گیری در مورد بعضی موارد شاید شش ماه زمان می‌برد، روی موضوعات بحث و برسی می‌شود و برای بعضی مسائل کارگروه تشکیل می‌شود و کارگروه ما پنج نفر از زبده‌ترین‌ها می‌باشند که هر هفته جلسه تشکیل می‌دهند و دو الی سه ساعت بحث و بررسی می‌کنند و تبادل‌نظر می‌کنند و تحقیق می‌کنند تا یک قانون تصویب شود.

 وقتی‌که درصدد تصویب آن قانون برمی‌آییم باید بدانیم کاملاً عمل سالم را انجام داده باشیم چون ما با یک نفر طرف نیستیم ما با یک گروه طرف نیستیم ما با پنجاه نمایندگی در بیست‌ودو استان و بالغ‌بر پنجاه‌هزار نفر اعضای کنگره طرف هستیم یعنی اینکه مسئولیت همه اعضا بر دوش کنگره دیدبانان است که کار بسیار دشوار است ولی من زیاد نمی‌توانم از کار دیدبانان تعریف کنم چون خودم دیدبانم و خیلی سخت است که از تلاش‌ها بگویم. 

همان‌طور که میدانید آقای مهندس چند بار در کنگره اعلام کرده است که ما برعکس جاهای دیگر که همه‌چیز به‌صورت هرمی است، کنگره را به یک درخت تشبیه می‌کنیم که بنیان کنگره مثل ریشه این درخت است و تنه این درخت دیدبانان و شاخ و برگش می‌شوند مرزبان، ایجنت، کمک راهنما و میوه‌های این درخت که به ثمر می‌رسند می‌شوند مسافران و هم‌سفران پس باید به این درخت توجه کامل بشود تا میوه‌های خوبی داشته باشد و تمام تلاش‌ها بر گردن جناب مهندس و دیدبانان است.

جناب مهندس خودشان روز چهارشنبه این قضیه را اعلام کردند که طراحی اینکه این دیدبانان باید چهارده نفر باشند به‌گونه‌ای بود که نفر اول را خودشان انتخاب کردند و با همفکری با نفر اول، نفر دوم انتخاب شد و الی‌آخر.  

برای انتخاب یک دیدبان از وقتی‌که آقای مهندس اعلام کردند هرکسی کاندیدای موردنظر خودش را مطرح می‌کند و بحث و تصمیم‌گیری می‌شود و این کار حدود یک سال طول می‌کشد. دیدبان باید پارامترهای زیادی داشته باشد حتی جزئیات ظاهری او مثل رفتار، صحبت کردن یا لباس پوشیدن هم مد نظر است. 

یک دیده‌بان باید دوره‌های خدمتی‌اش را خیلی خوب گذرانده باشد و آن عمل سالمی که مدنظر کنگره است و همه قوانین را رعایت کرده باشد. 

در کنگره برای هر خدمتی یک سقف زمانی مشخص‌شده که ایجنت و مرزبان می‌تواند چهارده ماه خدمت کند و کمک راهنماها چهار سال که ممکن است به پنج سال هم برسد و دیدبان هم به همین شکل است.

از روز اولی که جناب مهندس شروع کردند به دیدبان گرفتن، اعلام کردن که مدت خدمت دیدبان هم باید یک سقفی داشته باشد که این مدت چهار سال می‌باشد و قابل تمدید برای یک دوره دیگر است به‌جز چند نفر از آنان که به‌صورت کلیدی کار می‌کنند شاید یکی‌شان من باشم چون من بیش از هفده سال در کنگره حضور دارم و حدود شانزده سال است که این فرصت رادارم که در جایگاه دیدبانی به همه عزیزانم خدمت کنم. 

شاید برای خیلی‌ها جای بحث باشد که هنر این دیدبان‌ها در چه موضوعی است؟ و اینکه یک دیدبان به‌جز زندگی شخصی‌اش چگونه در هفته چند روز کامل در کنگره است؟ و درآمد و کار شخصی دیگری هم دارند؟  این‌ها مسائل خیلی مهمی است 

من در جلساتی که حضور داشتم نگهبان یا مرزبان از من می‌خواستند که جلسه را برای پرسش و پاسخ بازکنم و برای خیلی‌ها سؤال بود که دیدبانانی که در هفته چند روزبه شهرستان‌ها می‌روند و در تهران جلسات تشکیل می‌دهند آیا از طریق کنگره درآمدی هم دارند؟ 

باید بگویم که در کنگره شصت برای نمونه هم حتی یک نفر کسی که حقوق بگیرد نداریم در اینجا تمام افرادی که خدمت می‌کنند در بیرون از کنگره هم‌شغل دارند ما در کنگره همه‌چیز را به‌صورت یک مثلث بیان می‌کنیم که هنر دیدبان این است که در همه مسائل، کار، خدمت و خانواده‌اش را متعادل نگه دارد.  

من به جناب مهندس گفته‌ام که صحبت کردن در جلسات دیدبان برای من مشکل است چون مجبورم از دیدبانان تعریف کنم و خودم هم جزء همان افرادی هستم که از آنان تعریف می‌کنم اما امروز جلسه را برای مشارکت باز می‌کنیم و افرادی که قدیمی‌تر می‌باشند و در حال خدمت‌اند و کسانی که تجربه بیشتری دارند می‌توانند در مورد دیدبانان صحبت کنند. 

متشکرم که به صحبت‌های من توجه کردید

 در ادامه جلسه مسافران و همسفران از دیده بان محترم مسافر مجید سلامی تقدیر و تشکر به عمل آوردند.


ضمنا قبل از شروع جلسه در نمایندگی شیخ بهایی میزبان دیده بان محترم مسافر علی خدامی بودیم.تایپ: مسافر علی الف

عکاس: مسافر مجتبی

ارسال تصاویر: مسافر مصطفی

مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی و جشن تولد،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر جلیل یکشنبه 13 اسفند 1396 23:56
خدا قوت و خسته نباشید خدمت علی آقا آقا مجتبی و آقا مصطفی عزیز
همسفرفاطمه یکشنبه 13 اسفند 1396 14:31
این هفته پرشگون رو خدمت تمامی دیده بانان محترم تبریک عرض میکنم ازسخنان زیبای جناب آقای سلامی بسیار انرژی گرفتم.خداقوت خدمت تمامی کسایی که در برپایی این جشن باشکوه زحمت کشیدند
شنبه 12 اسفند 1396 09:53
با سلام وخیر مقدم از حضور شما در اصفهان هفته دیده بان را تبریک میگویم خدمت دیده بان محترم آقای سلامی وکلیه دیده بانهای بزرگوار خدا قوت میگویم وبرای همگی آرزوی صحت وسلامتی دارم
همسفر مانا شنبه 12 اسفند 1396 07:25
خدا قوت به همه دوستان که در بر پایی این جشن زحمت کشیدند.
مسافر علی الف جمعه 11 اسفند 1396 23:49
سلام ، این جلسه بسیار مفید بود و خود من شخصا از حضور جناب آقای سلامی و اینکه از نزدیک ایشان را ملاقات کردم بسیار خشنود شدم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات