در باب دستور جلسه هفتگی (وادی ششم)
چهارشنبه 18 بهمن 1396 ساعت 19:26 | نویسنده این مطلب : مسافر مصطفی | ( نظرات )

به نام خالق یکتا

 در باب دستور جلسه هفتگی (وادی ششم)

به قلم مسافر علی

 آدمیان در آغاز فطرت یکسان آفریده‌شده‌اند و بعداً به سبب تجربه و تحصیل کمالات

 و تعلیم و تربیت اختلاف مرتبه پیدا کردند.

عقل یکی از اساسی‌ترین مؤلفه‌های صور پنهان انسان است، و راهنمای درونی انسان می‌باشد. عقل و نفس هر انسان هرکدام با داشتن طیف وسیع و گسترده، همیشه در حال نبردی درونی هستند و این نبرد درونی انسان را گاه در صلح و گاه در تارکی قرار می‌دهد: و این‌که عقل چه می‌گوید: و نفس چه می‌خواهد! این اساس و پایه نبرد درون انسان است! عقل همیشه و همواره در حال رهنمون کردن آدمی می‌باشد؛ و با دو فعل امرونهی: دوری از ضد ارزش‌ها و هدایت به سمت ارزش‌ها که منشأ الهی دارند و منتهای آن رسیدن به صلح می‌باشد به کار خود ادامه می‌دهید و این نشان از قدرت خداوند است. و نفس در حال صدور خواسته‌هایی است که اغلب آن‌ها نامعقول هستند و تا مادامی‌که هر انسان نتواند خواسته‌های نامعقول خود را تغییر دهد در کشاکش این نبرد است و مورد هجوم و تنش است و اگر با تغییر خواسته‌های نامعقول به معقول و کسب آموزش و تجربه و تفکر قدم‌زنان در گل گشت ارزش‌ها حرکت نماید آرام‌آرام از حَجمه تنش‌ها و به‌هم‌ریختگی‌های او کم شده و حال و هوای درونی و بیرونی او بهاری می‌شود و در درک و فهم از هستی به تعادل می‌رسد که از داشتن و شنیدن صدای عقل به شعفی دست می‌یابد که لذت عقل است.

(مَن لَم یَذُق لَم یَدر) آنکه نچشید درنیابد. در جهان‌بینی نفس با مثال شهر وجودی و ساکنین خوب و بد آن مثالی است بی‌نظیر و طیف آن در سه مرحله اماره و لوامه و مطمئنه باز و شکافته شده است: خوب است نگاهی اجمالی هم داشته باشیم و به چند مرتبه از عقل: چراکه آدمیان در آغاز فطرت یکسان آفریده‌شده‌اند و بعداً به سبب تجربه و تحصیل کمالات و تعلیم و تربیت اختلاف مرتبه پیدا کردند:

1_ عقل جزئی یا معاش یا عرفی: که همان افکار قالبی است که پیرو غریزه می‌باشد و حیوانات هم آن را می‌فهمند.

2_ عقل اشرافی: بالاتر از معاش است و انسان در ظاهر و زیور و شأن و مقام درگیراست و برای انسان تدبیر اموری ظاهری می‌کند.

3_عقل عقاله: که از عقال به معنای بستن می‌آید و آدمی را پای بند اعتقادات و خرافات بی‌اساس می‌کند و از آئین خود فقط آداب و القاب را می‌داند که مانع از رسیدن به درک از هستی می‌باشد و نمی‌تواند اعتقادات دیگران را محترم شمارد.

4_ عقل فلسفی یا استدلالی: در این مرتبه از عقل انسان بنا به اندک آگاهی که در هر مقوله خاص کسب نموده آن را با دلیل و برهان و از نگاه خود به دیگران تحمیل می‌کند. یعنی صد کلمه می‌گوید و هیچ نمی‌شنود.

5_ عقل آزاد: عقلی که با طی کردن چهار وادی در تفکر و طی کردن وادی پنجم که کاملاً اجرایی است انسان می‌تواند مانند فرمان روایی بزرگ، در جهان درون و بیرون باشد و خواسته‌های معقول خود را به اجرا درآورد. یعنی همه قوای باطنی او به مرتبه فعلیت برسد و این راز آفرینش است. یعنی وادی ششم: هم می‌تواند در عرض حرکت نماید و هم در طول: یعنی در هیچ زمینه‌ای افراط و تفریط ندارد و پای بند در هیچ بست‌وبندی نیست، به‌روز زندگی می‌کند و آبرومند. هم خدمت می‌کند و هم با آموزش رشد می‌کند و برای حرکت عرضی خود تلاش می‌کند و برای رسیدن به شأن و مقام انسانی با حرکت طولی خود که رسیدن به‌فرمان عقل است طی طریق می‌کند و این ممکن نیست مگر با داشتن، سه مؤلفه عقل و عشق ایمانی که باعث گشادگی سینه می‌شود که با گشادگی زبان بسیار فرق دارد.

6_ عقل کلی یا عقل عرشی: که انسان در درک آن عاجز است، مگر ...

عقل دیگر بخشش یزدان بود

چشمه آن در میان جان بود.

با احترام؛ کمک راهنما مسافر علی

تایپ:مسافر مصطفی
مرتبط با: دستور جلسه هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر حسین جمعه 20 بهمن 1396 14:06
سلام وخدا قوت خدمت علی آقا خیلی عالی بود
خدا قوت خدمت آقا مصطفی
مسافر شکرالله پنجشنبه 19 بهمن 1396 15:06
خداقوت خدمت استاد محترم علی آقا
مثل همیشه کوتاه پرمحتوای و زیبا
خداقوت خدمت نویسنده محترم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات