گزارش جلسه خصوصی همسفران دوشنبه ۹۶/۰۸/۱۳
دوشنبه 13 آذر 1396 ساعت 22:20 | نویسنده این مطلب : همسفر:فهیمه | ( نظرات )

به نام یکتا آموزگار هستی

روز دوشنبه۹۶/۰۹/۱۳ جلسه پنجم از دور چهاردهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی با  استادیهمسفر آسیه٬ نگهبانی همسفر آزاده و دبیری همسفر فرخنده با دستور جلسه:« رابطه یادگیری با معرکه گیری» راس ساعت ۱۵ آغاز به کار نمود.

برای درمان اعتیاد اگر عشق به رهایی نباشد مطمئن باشیم نیروی مخوف شیطان بسیار قویتر از ماست. اعتیاد بیماری ای نیست که بتوان با سهل انگاری و باری به هر جهت بودن آن را درمان کرد. درمان اعتیاد نیروی عظیمی را می طلبد که جز با نیروی عشق نمی شود به مصافش رفت و این عشق، عشق به آموختن و عمل کردن است.


سخنان استاد:

در کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر٬ مبحث بهترین راه از قول سردار میخوانم «باید بدانید که ما همه برای خدمت و آموزش پا به حیات نهاده ایم ابتدا آموزش٬ سپس خدمت درست انجام دهیم.»

 هر کدام از اعضای کنگره مسافران و همسفران واقعی دو خصوصیت خاص دارند: آموزش دیدن و خدمت کردن٬ که اگر این دو مشخصه در کسی بصورت پررنگ قابل دیدن باشد٬ آن وقت است که شخص در حال حرکت مفید و مؤثر است.

در کنگره اگر شخص در حال آموزش و یادگیری نباشد از مسیر خارج می شود و وارد مسائل حاشیه ای می شود. عده ای بسیار کم وارد این مسائل می شوند و اینها افرادی هستند که نیروهایشان را صرف آموزش و خدمت نمی کنند. این اشخاص به طور خودکار جذب مسائل منفی می شوند٬ غیبت می کنند٬ دیگران را نقد و بررسی می کنند٬ در مورد اشخاص تجسس می کنند و خلاصه اینکه معرکه می گیرند.

به قول معروف: اگر افسار نفس و خواسته های آن را در دست نگیریم، نفس افسار ما را در دست خواهد گرفت و به سمتی می برد که خودش می خواهد.

حال بیاییم به این موضوع از زاویهٔ دیگر نگاه کنیم.

چه مسافران ما که همان مصرف کنندگان مواد مخدر هستند و چه ما همسفرهایی که کنار آنها به اینجا آمده ایم تا به درمان و رهایی برسیم باید از راهنمایی راهنما و کمک راهنماهای خودمان و یا مرزبانان٬ در پروسه درمان تبعیت کنیم و حرفهای آنها را گوش کرده و در نهایت عمل کنیم.

بعضی وقتها راهنماها چیزی می گویند و یا مسئله ای را مطرح می کنند که لازم است رهجو اجرا کند مثلاً به مسافران ما برنامه جدید می دهند و یا در مورد پوشش و یا بقیه اموری که لازم است برای رسیدن به درمان و رهایی به آنها امر و نهی می کنند. در این زمان رهجو ممکن است بعضی از مسائل برایش جالب نباشد و هنوز به دانایی نرسیده باشد که بداند انجام این مهم برای درمان و رهایی او ضروری است در این حالت به دلیل جهل و نادانی شروع به نق زدن کرده و وارد مسائل منفی شود.این حالت برای هرهمسفری که هنوز به تعادل و آگاهی نرسیده است هم ممکن است اتفاق بیفتد و شروع کند به گفتن چراها٬ مثلا چرا راهنمای من چنین برنامه ای به من داده است٬ چرا من را تحویل نگرفته است و هزاران چرای دیگر... و خلاصه این که ممکن است صدها مورد مسئله منفی و مخرب در ذهن ایجاد شده و حال همسفر خراب شود.

معمولاً نق زدنها و وارد حاشیه شدنها و معرکه گیری ها ، ابتدا در ذهن و تفکر ایجاد می شود و از آنجایی که به هرچه فکر کنیم همان برایمان اتفاق می افتد. در عمل هم این مسئله نمود پیدا می کند و شخص عملاً  از مسیر خارج می شود و اگر ادامه پیدا کند ممکن است کاملاً شخص را از مسیر درمان خارج کند. در این حالت ممکن است شخص جذب افرادی شود که خود آنها هم در چنین تفکراتی غوطه ور هستند. و مسلماً در چنین جمع هایی خبری از آموزش نیست و روز به روز بیشتر در افکار منفی خود فرو می روند و ممکن است به جایی برسند که هر آنچه بدست آورند از دست بدهند.

کسانی که آموزش می بینند و خدمت می کنند تغییرات را در تفکرات، اندیشه و جهان بینی آنها به وضوح می بینیم و اینگونه مسائل برایشان معنا و مفهومی ندارد. اما کسانی که تماشاچی خدمت دیگرانند و از چرخه آموزش و خدمت باز می مانند، مشمول این تغییرات در تفکرات و جهان بینی نمی شوند و تمام نیرو و توجهشان روی عملکرد دیگران است و این یکی از بدترین حالاتی است که ممکن است یک انسان دچار آن شود و شروع می کند به ایراد گرفتن، غیبت کردن و نقد کردن عملکرد دیگران.

خسی را در چشم دیگران می بیند ولی چوب را در چشم خودش نمی بیند. قدر مسلم دو موضوع در یک زمان نمی تواند ذهن را اشغال کند.برای همین در تمام جلسات کنگره در بدو شروع جلسه نگهبان می خواند: برای رهایی از دست بزرگترین دشمن خودمان که جهل و نادانی خودمان است 14 ثانیه سکوت می کنیم و به خدا پناه می بریم.

 ما دشمن خارجی نداریم٬ دشمن ما٬ در درون ماست. هیچکس از بیرون نمی تواند به ما آسیب برساند آن کسی که ما را نابود میکند جایگاه ما را متزلزل می کند و به ما آسیب می رساند فقط و فقط خود ما هستیم، جهل و نادانی ماست؛ جهل و نادانی که ممکن است در درون هر انسانی باشد و برای همین باید بیاموزیم، یاد بگیریم و آموزش ببینیم و عمل کنیم.

به قول یکی از استاتید کتاب 60 درجه زیر صفر٬ انسانهایی می توانند با این بیماری مبارزه کنند که دارای خصوصیات کاملتری هستند. شاید این خصوصیت عشق به آموختن و آموزش و عشق به خدمت به همنوع باشد.

وقتی برای انجام هر کاری عشق در میان باشد آن کار به شکل دیگری انجام می شود به بهترین شکل ممکن، و از انجام آن نهایت لذت را می بریم. زمانیکه عشق باشد چیزی بنام مانع معنا و مفهوم ندارد.

برای درمان اعتیاد اگر عشق به رهایی نباشد مطمئن باشیم نیروی مخوف شیطان بسیار قویتر از ماست. اعتیاد بیماری ای نیست که بتوان با سهل انگاری و باری به هر جهت بودن آن را درمان کرد. درمان اعتیاد نیروی عظیمی را می طلبد که جز با نیروی عشق نمی شود به مصافش رفت و این عشق، عشق به آموختن و عمل کردن است.

من در اینجا مطالب خود را با جمله کوتاهی از گابریل گارسیا به پایان می رسانم:

زندگی ساختنی ست نه ماندنی٬ بمان برای ساختن٬ نساز برای ماندن٬ منتظر نباش کسی برایت گل بیاورد٬ تلاش کن٬ بذری بکار٬ از آن مراقبت کن٬ خود صاحب گل خواهی شد.

گل رهایی

همسفر اکرم رهجوی خانم فرخنده

همسفر سمیه رهجوی خانم زهره

همسفر زهرا رهجوی خانم شهناز

همسفر محبوبه رهجوی خانم اعظم

تا باد چنین بادا!

نویسنده: همسفر زهرا

عکاس: همسفر فهیمه

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر خدیجه سه شنبه 14 آذر 1396 18:56
تبریک میگم خدمت خانم سمیه عزیز.من همیشه ازتون انرژی میگیرم.
فهیمه الف دوشنبه 13 آذر 1396 23:53
با عرض خسته نباشید خدمت خانم زهرا عزیز. خدا قوت و دست مریزاد به سرعت عملتون
همسفر مانا دوشنبه 13 آذر 1396 23:21
خدا قوت خدمت خانم ها آزاده فرخنده وآسیه عرض میکنم.
خسته نباشید خدمت همه خدمتگزاران سایت.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات