هر ماه یک سوال
شنبه 4 آذر 1396 ساعت 16:52 | نویسنده این مطلب : همسفر زهره | ( نظرات )

به نام خالق یکتا

هر ماه یک سؤال

سؤال این ماه: چگونه مسافرم را رها کنم؟

لطفا به ادامه مطلب مراجعه نمایید...


کمک راهنما؛ همسفر سمیرا

رها کردن به معنای ترک کردن٬ حل کردن٬ آزاد کردن٬ خلاص کردن٬ رهانیدن و نجات دادن است.

گاهی اوقات برداشت های ما از زندگی غلط است به دلیل اینکه دانش ما پایین است و از نوشتارها و گفتارها عقب هستیم. کار زیادی می کنیم و سختی زیاد هم می کشیم ولی به نتیجه نمی رسیم چون نقشهٔ راه را بلد نیستیم و راه را اشتباه می رویم. مهم سختی کشیدن و زحمت کشیدن نیست٬ مهم این است که این سختی کشیدن و زحمت کشیدن ما در جهت هدف باشد پس بودن راه و هدف خیلی مهم است.

رها کردن به این معنی نیست که بی تفاوت باشیم. همسفر از طریق القا روی مسافر تاثیر می گذارد. مسافر اختیار دارد و خودش باید راهش را انتخاب کند. باید مسافرم را رها کنم چون کاری از دستم برنمی آید جز اینکه شرایط را سخت تر می کنم. باید باورهای غلط و وابستگی هایم را رها کنم. رها کردن یعنی امید داشتن٬ تلاش٬ حرکت٬ بخشیدن٬ عاشق شدن و در نهایت سپردن همه چیز به دست خالق و به انتطار نشستن.

گاهی آنقدر به مسافر و مشکلات گیر می کنیم که حتی نمی توانیم خود را از آن رها کنیم مانند ماهی که به قلاب گیر کرده و برای نجات خود در تقلاست. اگر از روی عقل٬ ایمان و عشق مسافرم را بپذیرم هم خود به آرامش می رسم و با رها کردن او تازه خودم را بیشتر می شناسم و می توانم با آموزش گرفتن و بالابردن دانایی برای اطرافیان و صدالبته برای خودم مفید باشم. اگر ما بخواهیم به مسافرانمان کمک کنیم اما نقش خود را به عنوان یک همسفر ندانیم مثل کسی است که آتش گرفته و ما می خواهیم او را با بیل خاموش کنیم.

کمک راهنما؛ همسفر فخری

طبق آموزشهای کنگره هیچ چیز در این جهان بی دلیل نیست٬ افرادی که در یک خانواده زیر یک سقف زندگی می کنند به دلیل حس های مشترکی که بین آنها وجود داشته باعث شده این افراد در یک خانواده و در کنار هم قرار بگیرند. طبق قوانین هستی و آنچه که در جزوه جهان بینی گفته شده:

در جهان هر چیزی٬ چیزی جذب کرد     سرد سردی کشید و گرم٬ گرمی

پس یک همسفر باید بپذیرد که اگر در کنار یک مصرف کننده قرار گرفته به دلیل حس های مشترکی بوده که با او داشته و این شخص عامل رشد اوست. پس با همهٔ مشکلاتی که دارد او را می پذیرد چون همه چیز طبق خواست و فرمان اتفاق می افتد پس اگر من می خواهم مسافرم خوب شود فکر نکنم که من همه کاره هستم و هر چیزی که می گویم درست است و مسافرم باید انجام دهد. اینطوری فقط دست و پای کائنات را می بندم تا درست نشود. پس واگذار می کنم به کسی که بهتر از من می داند یعنی قدرت مطلق و من حرکت خودم را انجام می دهم.

کمک راهنما؛ همسفر آزاده

انسانها در مسیر زندگی از گذرگاه هایی عبور می کنند و با مشکلاتی روبرو می شوند که با توجه به آگاهی و شناختی که به دست آورده اند مبادرت به حل آنها می نمایند٬ هر چقدر دانایی انسان بیشتر٬ قدرت مواجه و حل مشکلات هم بیشتر خواهد شد.

اما گاهی اوقات توانایی های نصفه نیمه و یا دانش های کسب نشده به انسان این اجازه را نمی دهد که مشکلات را بشناسد٬ تجزیه و تحلیل کند و آنها را بپذیرد و حل نماید. در اینگونه مواقع انسانها از خود بیگانه می شوند و در صدد این بر می آیند که بار مشکلات خود را بر دوش دیگران بیندازند و یا اصلا مشکل خود را نادیده انگاشته و دائماً در حال کنگاش و جست وجوی اشکالات و نواقص دیگران باشند و آنچنان در این روند ذوب می شوند که دیگر خود را نمی بینند و آگاهی و شناخت را نسبت به خود از دست می دهند٬ خود را جزئی از وجود اطرافیان( کسانی که با آنها پیوند محبت دارند ) می دانند البته از دیدگاه منفی و این وابستگی اجازهٔ هر گونه حرکت٬ تفکر و عدول از نظرات گذشته را از ایشان می گیرد و این وابستگی ذهنی به شدتی است که تصور می کنند اگر لحظه ای آن موضوع یا فرد را رها کنند٬ فاجعه ای به وقوع خواهد پیوست و همه چیز از تعادل خارج خواهد شد!

حال آنکه رها کردن و پذیرفتن واقعیت٬ باعث می شود همه چیز در جای خود قرار بگیرد و ثبات روحی و روانی و حتی جسمی در فرد شکل بگیرد. صحبت کردن در این باره آسان اما اِعمال این افکار در رفتار انسان٬ کار در ظاهر دشوار اما در حقیقت سهل است. یک نقطه تفکر می تواند٬ بازکردن بندهای اسارت و بردگی انسان از دست و پای خودش٬ چنان قدرت عمل و تحرکی به انسان بدهد که از قوه ی تخیل خارج باشد.

کمک راهنما؛ همسفر زهره:

رها کردن یعنی در ظاهر و باطن آرامش داشتن. حال چطور می شود با وجود داشتن یک مصرف کننده و با وجود داشتن مشکلات دیگری آرامش داشت؟!

 باید دانست که اولین قدم برای رها کردن و آرام شدن٬ پذیرش است. باید بپذیرم که روزی من فعلا همین زندگی است٬ همین مسافر است٬ تکامل من با همین مسافر است و ... . باید پذیرفت اما نه به اجبار بلکه با آگاهی. باید با بالابردن دانایی و تغییر جهان بینی٬ تفکر و اندیشه ام را عوض کنم٬ تا توان بخشیدن و پذیرفتن و در نهایت رها کردن را پیدا کنم چون اینها همه توان می خواهد و  به دست آوردن این توانایی٬ کار هر کسی نیست. برای این کار باید مرتب در حال آموزش گرفتن باشم تا بتوانم راحت تر بپذیرم. با آموزشهایی که می گیرم متوجه می شوم که اگر من در کنار یک مسافر حال خراب قرار گرفته ام همین طوری اتفاقی نبوده بلکه دلیل دارد٬ متوجه می شوم که در این هستی٬ هیچ کس مجازات اشتباهات دیگران را نمی دهد٬ پس اگر من ا‌ذیت می شوم دلیل دارد٬ متوجه می شوم که هر چیزی در زمان خودش اتفاق می افتد و...  .

پدیرفتن این مسئله مثل یک داروی تلخ است اگر توانستم آن را بخورم آن وقت موفق می شوم.

  اگر بتوانم مسافرم را به معنای درست رها کنم هم به نفع من و هم به نفع مسافرم است. رها کردن یعنی مسئولیت درمانش را به خودش واگذار کردن٬ در کارهای مسافر دخالت نکردن اما حواسم باشد که این رها کردن به بی تفاوتی نرسد و برای این کار باید حمایت عاطفی همسفر قطع نشود این محبت نباید سوری باشد بلکه باید همسفر یک محبت عمیق درونی نسبت به مسافر داشته باشد تا بتواند با تغییراتی که در خود بوجود می آورد از طریق القا روی مسافر تاثیر بگذارد.

همسفر باید مسافرش را رها کند تا در این مدت بتواند توان خودش را بالا ببرد و خود را آماده کند که اگر او روزی خواست بتواند کمکش کند. همسفر زمانی می تواند به مسافرش کمک کند که ۱- کاملا او را دوست داشته باشد ( برای این کار باید چهرهٔ واقعی او را زیر آوارهای اعتیاد ببیند)۲- خودش را دوست داشته باشد و خودش را به عنوان یک همسفر باور کند و نقش خود را کاملا جدی بگیرد.   

وظیفه و نتیجه همسو هستند وقتی من به وظایف خودم ( مادری٬ همسری٬ همسفری و...) برسم می توانم مسافرم را رها کنم و به نتیجه هم خواهم رسید. انشاا..

 

 

مرتبط با: هر ماه یک سوال،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر زیبا میرداماد لژیون۴ سه شنبه 7 آذر 1396 10:38
باسلام خدمت خدمت گذاران صادق
صحبتهای زیبا ودلنشین وپرمحتوا بود آموزش گرفتم
مچکرم وآرزوی موفقیعت روز افزون شمارا دارم
همسفرالهه شنبه 4 آذر 1396 18:06
عزیزان خیلی عالی وپرانرژی این سوال را جواب دادید ممنون
همسفر فاطمه ف شنبه 4 آذر 1396 16:53
خیلی تشکر میکنم از کمک راهنماهای عزیز باصحبت های دلنشین وآموزنده استفاده کردم خداقوت خدمت خانم زهره عزیز.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic