گزارش جلسه خصوصی همسفران دوشنبه ۹۶/۰۸/۲۹
دوشنبه 29 آبان 1396 ساعت 23:56 | نویسنده این مطلب : همسفر زهره | ( نظرات )

بنام خداوند جان و خرد

روز دوشنبه۹۶/۰۸/۲۹ جلسه چهارم از دور چهاردهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی با  استادیهمسفر ناهید٬ نگهبانی همسفر آزاده و دبیری همسفر فرخنده با دستور جلسه:« وادی سوم » راس ساعت ۱۵ آغاز به کار نمود.


اگر مسئولیت کارها و مشکلات را خودمان بپذیریم و در رفع آنها تفکر و تلاش و کوشش لازم را انجام دهیم حتی میتوانیم کلید مسائل غیر قابل حل را هم پیدا کنیم و در این مسیر خداوند و خانواده و دیگران هم به کمک و یاری ما می آیند.


در ابتدا یک مروری روی وادی های قبل میکنم. در وادی اول با تفکر ساختارها آغاز می شود  ما باید برای زندگی خودمان با تفکر سالم برنامه ریزی صحیح داشته باشیم. در وادی دوم یاد میگیریم که هیچ کدام ما بی ارزش نیستیم اگر خودمان هم این را بگوییم چون خداوند هیچ چیزی را بیهوده نیافریده است. در وادی سوم گفته شده که هیچ موجودی به میزان خود انسان به خویشتن خویش فکر نمیکند.

در ابتدای وادی گفته شده باید دانست یعنی باید این موضوع را کاملاً بدانیم و درک کنیم. بعضی از انسانها تفکرشان این است که همه باید به آنها در مشکلات و کارهایشان کمک کنند و به دیگران نیازمندند و هیج اعتقادی به توانایی خودشان ندارند مثلاً میگویند من می خواهم غیبت نکنم ولی نمیتوانم٬ دست خودم نیست یا هر کار ضد ارزش دیگری را ولی این درست نیست.

اگر کسی بخواهد مشکلات و خراب کاریهای خود را به گردن دیگران بیندازد همیشه بدبخت است و نمی تواند آنها را حل کند چون ریشه مشکلات را باید در درون خودمان پیدا کنیم که چه شده و چه کارهایی را دانسته و ندانسته انجام داده ایم که حالمان اینقدر خراب است و آرامشی در زندگی نداریم.

در وادی سوم گفته شده که انسان اگر خود جستجو نکند حتی اگر با همه کاوشگران ماهر هم همنشین باشد به موضوع واقعی نمیرسد یعنی مثلاً با نشستن با شعرا نمیتوان شاعر شد چون خودمان باید شعر گفتن را شروع کنیم و برای رسیدن به هر هدف و مقامی باید روی خودمان حساب کنیم نه روی دیگران.

در حل مشکلات روحی٬ روانی٬ عشقی٬ عاطفی٬ اقتصادی و یا چیزهای دیگر بالاترین نقش بر عهدهٔ خودمان است و نباید انتظار داشته باشیم که دیگران بیایند و آنها را حل کنند.

اگر مسئولیت کارها و مشکلات را خودمان بپذیریم و در رفع آنها تفکر و تلاش و کوشش لازم را انجام دهیم حتی میتوانیم کلید مسائل غیر قابل حل را هم پیدا کنیم و در این مسیر خداوند و خانواده و دیگران هم به کمک و یاری ما می آیند.

من همسفر، زمانی که به کنگره آمدم در درجه اول به خاطر به آرامش رسیدن خودم بود چون زمانی که از تجربیات و آموزشهایی که راهنمای عزیزم خانم لیلا به من میدادند و با مطالعه ی وادی ها و گوش دادن به سی دی ها استفاده کردم متوجه شدم به خاطرضدارزشهایی که در وجود خودم بوده حال من از حال مسافرم خرابتر است.

من در گذشته تفکر درست نداشتم و درست هم عمل نمیکردم و به اشتباه فکر میکردم صمیمی بودن با فامیل و آشنایان این است که در مورد مسائل زندگی و مشکلاتم با آنها درد و دل کنم و از آنها کمک بخواهم و با اینکار به آنها اجازه وارد شدن در حریم خصوصی  زندگی ام را دادم حتی بعضی وقتها به جای من تصمیم میگرفتند.

خیلی وقتها حرفهایی را به من میزدند و کارهایی از من میخواستند که خارج از توانایی من بود و اگر هم انجام نمی دادم با کم محلی و بی احترامی آنها روبرو میشدم و حالا فهمیدم که تقصیر خودم بوده چون هیچ ارزشی برای خودم قائل نبودم و به خودم هم فکر نمیکردم و همیشه میخواستم مورد رضایت و تأیید دیگران باشم چون خودم را باور نداشتم و واقعاً این رفتار مرا رنج میداد و همیشه ذهن من درگیر دغدغه ها و کارها و حرفهای دیگران بود و مدام دلهره و اضطراب داشتم که کسی از دستم ناراحت نشود. و اگر از طرف دیگران رفتار و حرف ناحقی به من زده میشد آنها را مقصر میدانستم و از دستشان ناراحت و عصبانی میشدم .

ولی وقتی معنی این وادی را به خوبی درک کردم عیب را در درون خودم پیدا کردم که مقصر اصلی هستم و در این کره زمین هیچ کسی نیست که به اندازه من ناهید به فکر خودم باشد و تصمیم گرفتم برای خارج شدن از مشکلات و به دست آوردن آرامش و آسایش نیروهای درون خود را پیدا کنم و نیروهای تخریبی و بازدارنده که کاملاً قوی هستند را بشناسم و از انسانها منفی باف دوری کنم.

و بطور کلی تاثیری که وادی سوم روی من ناهید داشت این بود که خوب تفکر کنم و مسئولیت کارها و مشکلاتم را خودم بر عهده بگیرم و از هیچ کسی هم انتظار نداشته باشم و با تلاش و کوشش تا جایی که بتوانم تمام سدها و مشکلات را یکی یکی از سر راهم بردارم و هیچ وقت هم ناامید نشوم و تمام حال خرابی ها و مشکلاتی که طی سالها برای خودم بوجود آورده بودم را آرام آرام و با مرور زمان از بین ببرم و همیشه روی خودم حساب کنم و به فکر خودم باشم ولی در این راه هم از راهنماییها و تجربیات و راهکارهای ثمربخش راهنمای عزیزم خانم لیلا هم استفاده می کنم ولی در نهایت تصمیم نهایی را باید خودم بگیرم.

تایپ: همسفر زهرا

عکاس: همسفر مهتاب

ارسال عکس: همسفر فهیمه

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،

برچسب‌ها: کنگره ۶۰، وادی سوم،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرالهه شنبه 4 آذر 1396 18:13
استادی خانم ناهید فوق العاده بود مرحبا برشما با این همه تلاش وپشتکار
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic