گزارش جلسه خصوصی همسفران گلریزان
دوشنبه 15 آبان 1396 ساعت 23:43 | نویسنده این مطلب : همسفر فخری | ( نظرات )

به نام بخشنده‌ترین بخشندگان

روز دوشنبه 15/8/96 جلسه دوم از دور چهاردهم کارگاه‌های آموزشی خصوصی هم‌سفران نمایندگی شیخ بهایی با نگهبانی هم‌سفر آزاده، استادی هم‌سفر مهین و دبیری هم‌سفر فرخنده با دستور جلسه" جشن گل‌ریزان "رأس ساعت 15 آغاز به کار نمود.

خیلی از شما فکر می‌کنید که اگر من یا فلان شخص پولی را می‌دهیم پولدار هستیم٬ اصلاً این‌طور نیست...

سنگ و کلوخ و تیر و آهن و مبل و صندلی چیزهایی نیست که من بتوانم با خودم ببرم٬ چون من در جهان دیگر با تفکر و اندیشه‌ام می‌خواهم زندگی کنم...


سخنان استاد:

از شیخ بهایی پرسیدند: سخت می‌گذرد چه باید کرد؟ گفت خودت می‌گویی سخت می‌گذرد٬ سخت که نمی‌ماند. پس خدا را شکر کن که می‌گذرد و نمی‌ماند. قدری شادی با خودت به خانه ببر راه خانه‌ات را که یاد گرفت خودش با پای خودش می‌آید.

 دستور جلسه امروز و این جشن، جشن خاصی است و امیدواریم که تک‌تک ما بتوانیم در این روز عزیز سهمی داشته باشیم  و بدانیم هرروز کنگره گل‌ریزان است. انسان دائماً در حال آموزش گرفتن است و با سختی‌هایی که متحمل می‌شود و شرایطی که در زندگی‌اش پیش می‌آید در حال آزمایش است. یک نفر در کنار یک مصرف‌کننده زندگی کردن٬ یک نفر با مشکل بی‌پولی و یک نفر با بیماری، هر انسانی به هر شکلی دائماً در حال آزمایش شدن است و این روند ادامه دارد تا این انسان به حلقه‌های دیگر حیات وصل شود.

بنیان و ریشه ورود ما به حلقه‌های دیگر و تعیین جایگاه ما در جهان دیگر بستگی به میزان عملکرد ما در این جهان فیزیکی دارد. ما امروز اگر هر چیزی بکاریم در جهان دیگر برداشت می‌کنیم. کوله‌بار من، کوله باری است که من باید با خودم ببرم٬ اگر چیزی در این کوله‌بار نداشته باشم و کوله بارم خالی باشد در جهان دیگر دچار غم و اندوه می‌شوم.

 امروز اگر من و شما می‌بینیم یک نفر ثروتمند است یا یک نفر موفق است ما فقط آن چیزی را که با چشممان داریم می‌بینیم٬ تشخیص می‌دهیم و حسرت می‌خوریم که چرا حق من گرفته‌شده؟ آن جبر و اختیاری که می‌گویند اینجاست ما گذشتهٔ چنین فردی را نمی‌بینیم٬ ما پیشینه این فرد را نمی‌بینیم. نمی‌دانیم این شخص درگذشته چه‌کارهایی انجام داده که امروز موفق است. قطعاً زندگی و مسیرش درست بوده که امروز موفق است.

 من اگر می‌خواهم بعدازاین به حلقه‌های حیات دیگری که وارد می‌شوم موفق باشم، راحت باشم، درست زندگی کنم، جایگاهم یک جایگاه درست باشد٬ باید عملکردم را درست کنم. زانوی غم به بغل گرفتن و دچار غم و اندوه شدن و گفتنِ من ندارم! نمی‌شود! من بدبختم! این حرف‌ها و این کارها چیزهایی نیست که من در کوله‌پشتی‌ام بگذارم و با خودم ببرم.  آن سنگ و کلوخ و تیر و آهن و مبل و صندلی چیزهایی نیست که من بتوانم با خودم ببرم٬ چون من در جهان دیگر با تفکر و اندیشه‌ام می‌خواهم زندگی کنم. یک طول‌موجی هستم که اندیشه من به کمک من می‌آید.

انسان تنها می‌آید و تنها می‌رود. مسئلهٔ اصلی که تمام انسان‌ها را به هم وصل می‌کند٬ پیوند محبتی است که بین ما انسان‌ها وجود دارد. در یک دوره 70 یا 80 سال جهان فیزیکی ما یک پیوند خویشاوندی باهم داریم پدر، مادر، فرزند، خواهر، برادر هستیم اگر ما خویشی روحی و وابستگی روحی باهم نداشته باشیم این پیوند هیچ ارزشی ندارد. من این پول را برای چه کسی می‌خواهم بگذارم؟! برای کسی بگذارم که شاید در جهان دیگر اصلاً او را نبینم٬ حتی ممکن است بچه من نباشد یا همسر من نباشد.

 اعضای کنگره که دورهم جمع می‌شوند هیچ‌کدام از زندگی خصوصی همدیگر خبر ندارند پس چه چیزی ما را در تمام شعب به هم وصل کرده؟! آن رابطه خویشی و روحی که ما همه باهم داریم که قطعاً این پیوند محبت را ما از جهان دیگری داریم که اینجا در مکان کنگره به هم وصل شدیم. پس وظیفهٔ ما چیست؟ وظیفهٔ ما این است که دست‌به‌دست هم بدهیم و یک یدِ واحده بشویم و آن‌قدر قوی بمانیم و کمک کنیم٬ به چه کسی کمک کنیم؟ به آن افراد دیگری که بیرون از کنگره هستند و می‌خواهند به کنگره بیایند٬ ولی جاندارند.

 فقط یک روز از زندگی خودمان با مسافرمان را به یادآوریم به‌گونه‌ای شده بودیم که آرزوی مرگ بچه‌هایمان را داشتیم. ولی امروز که در این جایگاه در کنگره نشسته‌ایم این وظیفه ماست که بیاییم و دست آن‌کسی که بیرون آرزوی مرگ بچه‌هایش را دارد٬ بگیریم. دست آن شخصی که عذاب می‌کشد را بگیریم و این میسر نمی‌شود مگر اینکه کمک کنیم. چون ما زندگی‌مان ادامه‌دار است ما به این جهان نیامده‌ایم که بگوییم 70 تا 80 سال عمر می‌کنم خوش می‌گذرانم مسافرت می‌روم، زندگی می‌کنم، همه کاری می‌کنم و بعد هم تمام می‌شود و می‌میرم مسئله اینجاست که ما در کنگره یاد گرفته‌ایم که تمام‌شدنی نیست٬ حلقه‌های حیات ما انسان‌ها بی‌نهایت است ما نمی‌دانیم بعد به کجا می‌رویم یا جایگاه ما در جهان بعدی کجاست.

کنگره به انسان‌های فداکار احتیاج دارد٬ کنگره به انسان‌های کمک دهنده احتیاج دارد.  بزرگ‌ترین پاداشی که انسان می‌تواند بگیرد این است که در کنگره یک نفر را احیا می‌کند. احیا کردن یک انسان بزرگ‌ترین جهاد و بزرگ‌ترین عبادت است. یک نفر که در کنگره احیا می‌شود به دنبال آن٬‌ یک خانواده و بیست نفر، پنجاه نفر احیا می‌شوند و این کار در کنگره در حال انجام است٬ بدون هیچ پاداشی که صدالبته پاداششان را از خداوند می‌گیرند. چراکه بهترین معامله و پرمنفعت‌ترین معامله، معامله باخداست. خداوند سریع الحساب است.

 خیلی از شما فکر می‌کنید که اگر من یا فلان شخص پولی را می‌دهیم پولدار هستیم٬ اصلاً این‌طور نیست. در سال گذشته ما برای یکی از آشنایان که مریض بود می‌خواستیم پول جمع کنیم به یکی از بستگان من که درآمد ماهیانه‌اش دویست الی سیصد میلیون تومان است٬ گفتیم مقداری کمک کند سه تا خانواده صد و سی هزار تومان آوردند من این پول را برگرداندم. این شخص در کارش گره دارد٬ نمی‌تواند ببخشد٬ نمی‌تواند بدهد٬ چون اختیارش دست خودش نیست که بتواند بگذرد. شیطان شریک مالش است٬ ترس شریک مالش است٬ می‌گوید برای چه بدهم مسافرت می‌روم که خوش بگذرانم. آقای مهندس دریکی از سی‌دی‌هایشان فرمودند یک مسافر آمد٬ گفت حالم خراب است٬ گفتم چقدر به کنگره کمک کرده‌ای؟! گفت یک گونی سیب‌زمینی. گفتم باید حالت خراب باشد با این ثروتی که داری یک گونی سیب‌زمینی کمک کرده‌ای!

پس قدر خودتان را بدانید زندگی کردن در کنار یک مصرف‌کننده در هر شرایطی مخصوصاً که همه جوان هستید سختی داشته تازه به مسیری رسیده‌اید که بتوانید زندگی‌تان را سروسامان بدهید و الحق که کارتان را خوب بلد هستید و می‌دانید که کمک کردن در این مسیر هزار برابر به زندگی‌تان برمی‌گردد قدرش را بدانید.

گذر کردم به گورستان کم‌وبیش      بدیدم حال دولتمند و درویش

نه درویشی در آنجا بی کفن ماند   نه دولتمند برد از یک کفن بیش

این شعر از باباطاهر است که روی مزار پدر من نوشته‌اند زمانی که پدر من فوت شدند یک طومار نامه به مسجد آورده بودند از ساختن جاده، مدرسه، ایجاد شغل و ازدواج دختر و پسر و... که ما فرزندانش اطلاعی نداشتیم و همیشه هرکسی از آشنایان را می‌بینیم می‌گویند خدا رحمتش کند و این بزرگ‌ترین ارثی است که پدرم برای من گذاشته است یعنی یک نام نیک.

بیایید به فکر خودمان و آخرت خودمان باشیم ما چند وقت پیش به اصرار بچه‌ها یک میزی خریدیم باور کنید خواهرم به من گفت چه میز قشنگی٬ گفتم برای من فرقی نمی‌کند٬ ای‌کاش دست خودم بود و پولش را به کنگره می‌دادم. چون تک‌تک ما چیزی را در کنگره به دست آوردیم که دیگر این ظواهر زندگی ما را راضی نمی‌کند. ما در سال گذشته بهترین راندمان را داشتیم و شعبه ما جزو بهترین‌ها بود. امسال هم قطعاً همین‌طور است و انشاا... در این کشتی کنگره که روی آب درحرکت است و مبنای آن عقل و عشق و ایمان است و کارش ساختن انسان‌هاست٬ من و شما هم یک سهمی داشته باشیم. امیدوارم که امروز با یک انرژی فوق‌العاده زیادی این جشن را یاری کنید.

گل رهایی

همسفر لیلی رهجوی خانم سارا

نویسنده: هم‌سفر فخری

عکاس: هم‌سفر فاطمه خ

ارسال عکس: هم‌سفر فاطمه ج

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سارا شنبه 20 آبان 1396 15:42
سپاس و خداقوت ویژه و فراوان به خانم فاطمه عزیز، فعال و پویا، بابت تمام زحماتشون و ارسال تصاویر زیباشون
جوان و پاینده باشید..
همسفر سارا شنبه 20 آبان 1396 15:40
جشن بسیار عالی و پرانرژی بود با استادی خانم مهین عزیز امیدوارم در تمام مراحل زندگی اینطور پرانرژی و شاد باشند
خداقوت خدمت خانم آزاده عزیز و خانم فرخنده عزیز همچنین خانم فخری عزیز و خانم فاطمه عزیز بابت تهیه این گزارش زیبا ماندگار و تصاویر فنی و هنرمندانه
شاد و پاینده باشید..
همسفرالهه سه شنبه 16 آبان 1396 18:34
خداقوت خدمت خانم مهین عزیز که جلسه ای پرباروپرانرژی رابرگزارکردند.
همسفر مریم سه شنبه 16 آبان 1396 11:17
خدا قوت خدمت خانم مهین عزیز خسته نباشی خدمت خانومها فخری وفاطمه وتمامی خدمتگذاران موفق باشی
سه شنبه 16 آبان 1396 10:58
تشکر ازخانم مهین عزیزکه مثل همیشه عالی و پرانرژی بودن وجلسه ای بسیار زیباوپربارداشتن.خداقوت خدمت تمامی خدمتگذاران عزیز
همسفر زهره سه شنبه 16 آبان 1396 10:36
باعرض سلام وخسته نباشید به خانم مهین مثل همیشه عالی امسال نتونستم باشم واز صحبتهای زیبا شما استفاده کنم ارزوی بهترینها برای شما دارم وهمه دوستان شیخ بهایی
مجید ترک پور سه شنبه 16 آبان 1396 09:43
ماشالله و خدا قوت به همسفران که در این روز ، سنگ تمام گذاشتند
خدا قوت به استاد جلسه ، نگهبان و دبیر جلسه
و هم سفر خانم فاطمه به خاطر به تصویر کشیدن این تصاویر زیبا و پر انرژی و همه خدمتگذاران همسفر

مسافر مجید ت
حدیث همسفر حسن سه شنبه 16 آبان 1396 00:46
مثل همیشه عالی وپر قدرت خدا قوت خدمت خانم مهین عزیز وتمامی خدمتگذاران
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic