گزارش جلسه خصوصی همسفران دوشنبه ۹۶/۰۸/۰۱
دوشنبه 1 آبان 1396 ساعت 21:52 | نویسنده این مطلب : همسفر:فهیمه | ( نظرات )

به نام یکتا خالق عشق

روز دوشنبه96/08/01  جلسه چهاردهم از دور سیزدهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی با نگهبانی همسفر سارا، استادی همسفر مریم و دبیری همسفر فرزانه با دستور جلسه: « ازدواج »راس ساعت 15 آغاز به کار کرد.

خداوند هستی را خلق کرده و همه جیز را در اختیار ما قرار داده تا تجربه کنیم و آموزش بگیریم و استفاده کنیم. انسان باید بداند که خوشی و ناخوشی در زندگی مشترک است و بنابراین هیچگاه عشق را نباید با چیز دیگری عوضی بگیریم.

خانم مریم صحبت خود را اینگونه آغاز نمودند:

دستور جلسه این هفته ازدواج است و یک دستور جلسه جدید می باشد. استحکام خانواده هم یکی از اهداف کنگره می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است .ازدواج به عبارتی مزدوج شدن یا جفت شدن است.

ازدواج هم قوانین خاص خودش را دارد. انسان باید اول هدفش را از ازدواج کردن مشخص کند و بعد یک شناخت کافی در مورد وظایفش داشته باشد و سعی کند که از نظر فکری و جسمی و خانوادگی به هم نزدیک باشد و این خیلی مهم است.

به نظر من انسان اگر خواهان تکامل باشد ازدواج میتواند مکمل بسیار خوبی برای به تکامل رسیدن ما باشد.

همانطور که میدانید انسان در جمع به تکامل می رسد و به تنهایی حرکت کردن یا تنها ماندن میتواند مسیر را برای کامل شدن سخت کند.

آقای مهندس در فرمایشاتشان می فرمایند:من کسی را از ازدواج منع نمی کنم و به کسی هم توصیه نمی کنم که ازدواج کند یا نکند.

و مثال افرادی را زدند که با هم آشنایی نداشتند می آیند و یک شهر اسلامی را تصرف می کنند بعد می بینند افرادی ظهر و شب شروع به اذان گفتن و نماز خواندن میکنند وزیر نزد پادشاه می رود و میگوید با این افراد چکار کنیم پادشاه میگوید اینها نماز میخوانند و اذان میگویند ضرری به ما نمی رسانند و کاری با ما ندارند شما هم کاری با آنها نداشته باشید.

حالا این داستان ماست اگر ازدواج به کنگره ضرری نمی رساند ایرادی ندارد. آقای مهندس می فرمایند: ازدواج یک مثلث است که دو ضلع آ نرا زن و مردی که با هم ازدواج میکنند تشکیل می دهند و ضلع بعدی قاعده است که مهمترین ضلع آن است. در قاعده باید روی نقاط مشترک کار کنیم و ما نمی توانیم فقط روی نقاط غیر مشترک کار کنیم.هر چه این نقاط غیر مشترک زیادتر باشد طول قاعده زیادتر می شود و دو ضلع دیگر مثلث از هم فاصله می گیرد.در انسانها هیچ چیز مشابه به هم نیست.

ما باید یاد بگیریم که نقاط مشترک همدیگر را پیدا کنیم ،آن چیزی که زندگی را محکم نگه میدارد مشترکات است. نباید روی نقاط اختلاف کار کنیم . بعضی از زن و شوهرها روی نقاط غیرمشترک کار میکنند و میخواهند یکدیگر را مثل خودشان کنند.

ما نمیتوانیم کسی را انتخاب کنیم که صد در صد با ما جور باشد. ازدواج یکی از سرنوشت ساز ترین و میتواند بهترین انتخاب باشد. بعد از ازدواج مرد یا زن شخصیت دیگری را پیدا میکنند به شرط اینکه ازدواجشان موفق باشد.


میگویند پشت سر هر مرد موفق یک زن قوی و پشت سر هر زن موفق یک مرد قوی وجود دارد و هر دو با احترام گذاشتن به هم میتوانند نیرویی به این قدرت بیفزایند.

«من درکنگره یاد گرفتم آدم برای این که ریشه داشته باشد باید تشکیل خانواده بدهد.»

و هیچ چیز جای خانواده را برای آدم پر نمی کند. اگر خداوند بالاترین نعمتها را به انسان بدهد ولی انسان خانواده نداشته باشد نمی تواند به اندازه ای که خانواده دارد از آن نعمتها لذت ببرد.

آقای امین در سی دی خانواده می فرمایند:آنچه باعث استحکام درخت می شود ریشه هایی است که درون خاک دارد و ازدواج هم در واقع همان ریشه ای است که به وجود می آید و باعث می شود ما محکمتر و استوار تر قدم برداریم و اگر انسان ریشه ای محکم و قوی داشته باشد می تواند در برابر مشکلات مقاوم باشد.

زمانی که ما وسیله ای را میخریم تحقیق می کنیم که چه کاری انجام دهیم که آن وسیله ماندگاری بیشتری داشته باشد. اما زمانی که ازدواج می کنیم دیگر دنبال چیزی نمی رویم و تحقیق انجام نمیدهیم که چگونه زندگی کنیم که زندگی مان به هم نخورد و آرامش بیشتری داشته باشیم. ما باید بتوانیم زندگی خود را قدرت و قوت بدهیم تا نهایتاً خوشبختی و خوشحالی را تجربه کنیم.

حالا به نظرتان چرا سن ازدواج بالا رفته و فرزندانمان از ازذواج گریزانند؟

آقای مهندس میفرمایند:یکی از معضلات کشور ما که در آینده با آن مواجه هستیم جمعیت منفی است وقتی ما در کشورمان تولید مثل و تولد نداشته باشیم جمعیت رو به کاهش می رود و وقتی جمعیت رو به کاهش  رفت مشکلات شروع می شود، دیگر نیروی کار نداریم، دیگر ساختمان سازی نداریم و... و جامعهٔ ما به یک جامعه پیر و غیر کار آمد٬ تبدیل می شود و این موضوع یک زنگ خطر برای کشور ما و کل دنیاست و در ادامه  سخنان آقای مهندس به نظر من یک سری مسائلی هم که باعث شد فرزندانمان از ازدواج گریزان شوند:

1-    این که من تا بحال عشق ورزیدن را به فرزندم نیاموخته ام.

2-     و شاید هیچگاه من با الفاظ عاشقانه و احترام  همسرم را صدا نزدم.

3-    و یا این که اصلا احساساتم را بروز نداده ام و درحضور فرزندم با محبت با همسرم صحبت نکرده ام.

4-    و یا اینکه من اصلا ً نتوانسته ام مسئولیت پذیری را به فرزندم آموزش دهم.

خداوند هستی را خلق کرده و همه جیز را در اختیار ما قرار داده تا تجربه کنیم و آموزش بگیریم و استفاده کنیم. انسان باید بداند که خوشی و ناخوشی در زندگی مشترک است و بنابراین هیچگاه عشق را نباید با چیز دیگری عوضی بگیریم. گاهی قدرت مطلق در زندگیتان کسی را که میخواهید به شما نمیدهد بلکه کسی را سر راهتان قرار میدهد که لازم دارید تا از شما همان بسازد که میخواهید و شما را به تکامل می رساند.

انشالله که بتوانیم با آموزش گرفتن و رعایت قوانین و حفظ حرمت خانواده زندگی کردن را به فرزندانمان آموزش دهیم تا:

1-    از مسئولیت گرفتن ترس نداشته باشند.

2-    همه چیز را مادیات نبینند.

3-    در انتخاب خود آزاد باشند و با مشورت گرفتن پیش بروند.

4-    مسئول انتخاب خود باشند.

5-    کاری کنیم که اشتیاق در آنها زنده شود.

6-     و در آخر اینکه  کسانی  که خانواده دارند محکم به خانواده خود بچسبند و روی نقاط مثبت و مشترک همدیگر کار کنند و بیاموزیم که هیچگاه ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خود مقایسه نکنیم.

گزیده ای از مشارکتهای همسفران

ازدواج برای بقای نفس و تکامل انسان است ازدواج تملک نیست٬ تعهدی است برای یک زندگی پایدار، پس بهتر است قبل از ازدواج مهارتهای زندگی کردن را یاد بگیریم. معیارها و اهدافمان را مشخص کنیم و با تفکر درست شریک زندگیمان را انتخاب کنیم، نفسمان را با آگاهی به تکامل برسانیم. ما در کنگره عشق و محبت را به معنای واقعی درک کردیم در نتیجه توانستیم عشق و محبت را در زندگی مشترکمان جاری کنیم تا با آرامش زندگی کنیم.

زن و شوهر نباید عادتهای رفتاری یکدیگر را زیر سئوال ببرند و از یکدیگر عیب جویی کنند زمانی که به رفتارهای کوچک و بزرگ شریک زندگیتان ایراد می گیرید به خیال خودتان سعی در اصلاح رفتار او دارید در صورتی که با این رفتار شما عشق و محبت در زندگیتان کمرنگ می شود. قدرت طلبی باعث می شود عشق و آگاهی از بین برود.  زمانی که هنوز خودمان را نمی شناسیم چه انتظاری داریم طرف مقابلمان را بشناسیم.

 امواجی در صور پنهان انسانها وجود دارد که این کشش را به وجود می آورد تا دو نفر مجذوب هم شوند که این امواج برگرفته از روز الست است یعنی این انتخاب از همان روز الست اتفاق افتاده است پس اگر دو نفر خیلی به هم علاقمند هستند و شما هیچ تقارنی بین آنها نمی بینید فکر نکنید که یک چیز ظاهری و الکی هست بدانید این ریشه در صور پنهان انسانها دارد.

 

گل رهایی

 

همسفر الهام رهجوی خانم آزاده

در ادامهٔ جلسه٬ پس از قرائت پیام انتخابات توسط مرزبان کشیک انتخابات نگهبانی برگزار گردید:

 

پس از شمارش آراء همسفر فرخنده برای ۱۴ جلسه نگهبانی جلسات خصوصی همسفران انتخاب شدند. از طرف اعضای کنگره کسب این جایگاه را به ایشان تبریک عرض می کنیم.

نویسنده: همسفر زهرا

عکاس: همسفر فهیمه

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر مانا سه شنبه 2 آبان 1396 01:09
خدا قوت خدمت خانم ها زهرا و فهیمه عرض میکنم.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic