مشارکت های مکتوب
پنجشنبه 27 مهر 1396 ساعت 11:16 | نویسنده این مطلب : همسفر رویا | ( نظرات )

به نام خداوندی که عاشقی ش دل می خواهد نه دلیل

مشارکت های مکتوب همسفران

در باب دستور جلسه هفتگی : ازدواج

اگر زن و شوهر به وظیفه خویش آشنا باشند و عمل کنندمحیط خانه مانند بهشت‏ برین با صفا و نورانى میگردد.


سلام دوستان زهراهستم یک همسفر مرزبان خانواده

کلمه زوج درلغت نامه دهخدا به معنای دوتاشدن ودونیمه شدن می‌باشد. طبق این معنی من فکرمیکنم کسی که ازدواج میکند باید یک نیمه اش وجود خودش باشد ویک نیمه طرف مقابلش وباید آنقدر نزدیک به هم ودریک جهت درچرخه زندگیشون وهستی باهم بچرخند تا در نهایت یکی شوند "  در چرخه زندگی وهستی..."

ازدواج پیمانی الهی است که باید طبق فرمان انجام گیرد و بزرگترین تعهدات انسانها دراین پیمان مقدس اتفاق می افتد.

وبه همین خاطر از اصلی ترین مراحل تکامل انسان است.

یک ازدواج موفق باتفکری صحیح آغاز می‌شود و باکسب تجربه و آموزش ادامه می یابد واگرطرفین این پیمان ، درست به تعهدات خود عمل کنند، بدون شک باتفکر وحرکت صحیح به رشد عقلی وتواناترشدن هم کمک می‌کنند و هرکدام تکیه گاهی برای حمایت های عاطفی دیگری میشوند واینها سلامتی روحی و جسمی و ذهنی افراد را تامین میکند، وآنها رابه یک آرامش و احساس رضایتی عمیق میرساند.

ودرادامه این چرخش، تولید نسل و وجود بچه معنای زندگی را کامل می‌کند که همین نقاط مشترک واحساسات مشترک باعث میشود آنها عشق حقیقی و واقعی رادرک کنند .

سلام دوستان سمیه هستم یک همسفر از لژیون هشتم

درمورد ازدواج از زوایای متعددی می توان صحبت کردو دستور جلسه را آنالیز کردو عنوان کردن پرسش هایی و به مشارکت گذاشتن پاسخ ها، تا حدی در این هفته نتیجه گیری کرد.

ازدواج موفق چیست و با چه معیارهایی شروع می شود؟
راهکارهایی برای پیشبرد زندگی مشترک به سمت آرامش
چرا سن ازدواج بالا رفته و بیان راهکارها

در مورد پرسش اول باید این را بگویم انتخاب مناسب شریک زندگی، مهمترین مرحله زندگی هر فرد می باشد و ما در کنگره آموخته ایم انتخاب بدون آگاهی و دانایی ممکن نیست.

در مورد سوال دوم آقای مهندس بسیار زیبا مثلث ازدواج را تشریح کردند که دو ضلع جنس مذکر و مونث و قاعده مثلث را باید به نقاط مشترک معطوف کنیم نه نقاط غیر مشترک . هر چه روی نقاط غیر مشترک متمرکز شویم فاصله زوجین زیاد می شود و این یک اصل بسیار کاربردی در زندگی مشترک است در رسیدن به آرامش .

در مورد پرسش سوم اینکه افزایش بی سابقه سن ازدواج مشکلات زیادی به دنبال دارد از جمله : افسردگی ، مبتلا شدن به وسواس در انتخاب همسر ، افزایش انحرافات ، احساس سربار بودن در خانواده و ...

و علت را می توان در بالا رفتن آسیب های اجتماعی مانند : بی بندو باری ، طلاق ، روابط سرد همسران دخالت اطرافیان نه تنها موجب از هم پاشیدن خانواده ها شده بلکه باعث سلب اعتماد جوانان از ازدواج گردیده است و همچنین نداشتن دلایل اعتقادی و نداشتن شغل مناسب نیز جزء مشکلات ازدواج می باشد که با پایین آوردن سطح توقعات و دوری از تجمل و در کل با گسترش فرهنگ قناعت و ساده زیستی می توان تا حدودی به این مشکل غلبه کرد .

و دلایل دیگری که به نظرم می آید منسوخ شدن ارزش های معنوی است و کم رنگ شدن ایمان در خانواده ها است .

سلام دوستان رویا هستم یک همسفر از لژیون هشتم

خداوند بزرگ در قرآن مجید از این نعمت‏ بزرگ یاد کرده‏ مى‏فرماید:

 از خود شما برایتان همسران آفرید تا با آنها انس بگیرید و آرامش خاطر پیدا کنید، و در میانتان دوستى و مهربانى افکند و در این موضوع براى اندیشمندان آیات و نشانه‏ هایى‏ است.

آرى خداى مهربان یک چنین نعمت گرانبهایى را به بشر عطا کرده‏ است لیکن افسوس و صد افسوس که از این نعمت‏ بزرگ قدردانى نمیکند و چه بسا،بواسطه نادانى و خودخواهى، همین کانون مهر و مودت‏ را به صورت یک زندان تاریک بلکه جهنم سوزانى تبدیل می ى‏سازد. در اثرجهالت و نادانى بشر است که محیط نورانى و با صفاى خانواده به صورت‏ زندان دردناکى تبدیل مى ‏شود که اعضاء خانواده ناچارند تا آخر عمر در آن‏ زندان تاریک بسر برند یا پیمان مقدس زناشویى را متلاشى سازند.

اگر زن و شوهر به وظیفه خویش آشنا باشند و عمل کنندمحیط خانه مانند بهشت‏ برین با صفا و نورانى مى‏ی گردد.

راستى به غیر از کانون گرم خانواده کجا را سراغ دارید که براى جوانان پناهگاه‏ مطمئنى باشد؟ علاقه به خانواده است که جوانان را از افکار پراکنده واضطرابهاى درونى نجات میدهد. در آنجاست که می توانند یار و مونس ‏با وفا و مهربانى پیدا کنند که در شرایط و گرفتاریها یار و غمگسارشان‏ باشد.

پیمان مقدس زناشویى رشته ه‏اى است آسمانى که دلها را بهم پیوندمی‏زند، دلهاى پریشان را آرامش میدهد افکار پراکنده را به یک هدف متوجه میسازد. خانه،جایگاه عشق و محبت،کانون انس و مودت و بهترین آسایشگاه است.

سلام دوستان فرزانه هستم یک همسفر از لژیون دوم

در کلام الله شریف آمده است که خداوند همه ی موجودات زنده را از دو جفتِ نر و ماده آفرید و یا شما را به صورت زن و مرد آفریدیم تا موجب آرامش یکدیگر باشید. برای ادامه نسل احتیاج به جنس مذکر و مونث می باشد تا هستی ادامه پیدا کند. در مورد انسان جدای از ادامه نسل، این دو جنسِ نر و ماده آفرینششان موجب آرامش و آسایش و به کمال رسیدن می گردد. 

با پیشرفت بشر و پیدا شدن تکنولوژی روش زندگی انسان ها دستخوش دگرگونی هایی شد که بعضی از این دگرگونی ها مثبت و بعضی منفی است. یکی از دگرگونی ها، بالا رفتن سن ازدواج به دلایل مختلف مانند: ادامه تحصیل و یا بالا رفتن توقعات و چشم و هم چشمی می باشد که موجب پایین آمدن زاد و ولد و روند منفی در رشد جمعیت کشورهاست کما اینکه در کشورهایی مانند آلمان رشد جمعیت منفی است و این کشورها با کمبود نیروی انسانی و نظامی مواجه هستند. این موضوع دارای اهمیت فراوانی است زیرا اگر نیروی انسانی در کار نباشد تولیدات آن کشور رو به زوال می رود.

آن چه در ابتدا برای ازدواج مهم به نظر می رسد توافق دو طرف در مورد ازدواج و نحوه ی زندگی است. اما باید دانست هر کس سلیقه و نظر متفاوتی در مسائل مختلف دارد و باید به نظرات یکدیگر احترام بگذاریم و خودخواه نباشیم. موضوع دیگر تمرکز نکردن بر روی نقاط ضعف و اختلاف عقیده یکدیگر است. هر زوج باید روی نقاط مشترک یکدیگر تمرکز کنند و آن را قوی سازند تا به یکدیگر نزدیک شوند و مهر و محبت بین آنان بیشتر گردد. 

در مسائل حیاتی و بسیار مهم زندگی اگر نظراتمان یکی باشد مسلما زندگیِ بهتر و آسوده تری خواهیم داشت. به قول معروف همیشه نیمه پر لیوان را ببینیم.  دیدن نقاط ضعف اشخاص به ویژه همسر و تمرکز روی نقاط اختلاف، نشانه ی این است که ما هنوز در صراط مستقیم قرار نگرفته ایم که مدام در پی بگو مگو و مطرح کردن خواسته های خود هستیم بنابراین برای این که بدانیم در چه مرحله ای از تزکیه و پالایش قرار داریم باید نگرشی عمیق به درون خود داشته باشیم و بدانیم چقدر حاضر هستیم از خواسته های خود به خاطر همسرمان بگذریم. 

مسئله ی مهم دیگر این که هر زوج باید در کنار یکدیگر و پشتیبان هم باشند تا بتوانند مسائل و مشکلات زندگی را حل و فصل کنند. ما همسفران با یاری رساندن به مسافرانمان باید قدر زنگی خود را بدانیم و کسی که داناست هر آن چه که دارد را حفظ و نگهبانی می کند و آن را از دست نمی دهد. ما در کنگره یاد گرفته ایم که هر کس در زندگی و جلوی راه ما قرار می گیرد علت و معلولی دارد و هیچ چیزی بی حکمت نیست. 

اگر مصرف کننده ای کنار ما قرارگرفته به علت این بوده که ما با مکانی به نام کنگره آشنا شویم و به تزکیه و پالایش بپردازیم و آموزش بگیریم تا ارتقاء پیدا کنیم و آن چه در ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است عشق و محبت بلاعوض به همسرمان است. اگر بخواهیم مدام بدی هایش را ببینیم نمی توانیم زندگی خوب و آرامی داشته باشیم و هر ابلهی می تواند جنگ افروزی کند اما ایجاد صلح و صفا و آرامش کار هر کس نیست. باید آنقدر دانایی را بالا ببریم و عشق و ایمان را در خود تقویت کنیم که خوب و بد، هر دو را دوست بداریم و بتوانیم با آن زندگی کنیم.

کبوتر با کبوتر باز با باز      کند همجنس با همجنس پرواز

  

تایپ: همسفر رویا

 
مرتبط با: مشارکت های مکتوب،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سارا جمعه 5 آبان 1396 21:20
بسیار عالی بود
خداقوت و سپاس از همه عزیزان همچنین خانم رویای عزیز
همسفرحکمت یکشنبه 30 مهر 1396 07:19
ممنون ازهمه ی عزیزان بابت مشارکتهای زیبایتان مطالب بسیارآموزنده ودلنشین بودوخیلی لذت بردم وسپاس وخداقوت خدمت خانم رویای عزیز
شنبه 29 مهر 1396 01:44
با سلام وخدا قوت وسپاس از استاد گرامی سرکار خانم زهره وسپاس از خانم سمیرا ورویای عزیز
همسفر مرضیه فولادگر جمعه 28 مهر 1396 19:24
بسیار مطالب زیبا وآموزنده بود. سپاس فراوان وخداقوت خدمت خانم رویای عزیز،موفق وپیروز باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic