هر ماه یک سوال
شنبه 6 آبان 1396 ساعت 17:50 | نویسنده این مطلب : همسفر فاطمه ق | ( نظرات )

به نام خداوند دانا وتوانا

هر ماه یک سؤال

سؤال این ماه : فرق بین خواسته و آرزو چیست ؟

لطفا به ادامه مطلب مراجعه نمایید...


کمک راهنما؛ همسفر فاطمه  ق: 

این دو، یعنی خواسته و آرزو در دل یکدیگرند وبسیار نزدیک به هم!  آرزو یعنی چیزی را می خواهیم اما با حالت حسرت و اشتیاق  فراوان ، در این حالت از تعادل برخوردار نیستیم و فقط یک چیز برایمان مهم است. در خواسته چیزی را می خواهیم، اما تحمل وجود دارد و کاملا در تعادل هستیم.

آرزو همان افکاری است که هر لحظه به ذهن انسان می رسد، همانند نوری که به سطح نا هموار می تابد وبه طور نا منظم منعکس می شود. این انعکاس نا منظم مانند همان افکاری است که هر لحظه به ذهن ما می رسد، یا همان آرزو ها.که در ذهن خودمان می گوییم اگه" بشه چی میشه". اما زمانی که یک فکر از این افکار را انتخاب می کنیم و آن را در اولویت قرار می دهیم و آن آرزو یا فکر را آنقدر می خواهیم که برای رسیدن به آن تفکر می کنیم، برنامه ریزی می کنیم و تا رسیدن به آن دست از تلاش برنمی داریم ؛در واقع خواسته داریم.  پس خواسته ابتدا یک فکر یا آرزو بوده که زیاد به آن فکر کرده ایم و در مورد آن احساس پیدا می کنیم و اقدامی در موردش انجام می دهیم و وقتی اقدام می کنیم نتیجه  ای به دست می آید. اگر فقط فکر کنیم ولی اقدامی نکنیم فقط یک آرزو داریم.

ممکن است بگوییم من خواسته قبول شدن در کنکور یا درمان اعتیاد یا ... را داشتم. خواندم، اقدام کردم ولی موفق نشدم . یادمان باشد مسئولیت رسیدن به آن خواسته به عهده ماست. به جای آنکه زانوی غم بغل بگیریم و از بخت و اقبال گله وشکایت کنیم، تحقیق و بررسی کنیم و ببینیم چه طوری باید حرکت کنیم، چه برنامه ای بریزیم تا به نتیجه برسیم؟

آرزو ممکن است هرگز محقق نشود  ولی خواسته واقعی است و طرح آن در ذهن ما نقش بسته و احتمال رسیدن به آن زیاد است. در واقع آرزو خواسته ای مبهم است که برای رسیدن به آن هیچ تفکر سازنده ای در کار نیست اما وقتی در مورد آن تفکر و برنامه ریزی می کنیم به خواسته تبدیل شده است. خواسته و آرزو هر دو در ذهن دارای جاده و راهی مشخص اند ولی در جاده ی خواسته علائم نصب شده و فرد را در جهت رسیدن کمک می کند. اما در جاده آرزو علائمی وجود ندارد یا در آن حد نیست که بتواند فرد را راهنمایی کند.

در پایان برای تبدیل شدن آرزو به خواسته باید از یک سری درونیات بگذریم. باید بخشش و گذشت را به خوبی انجام دهیم. کارها را به خاطر نفس کار وبه بهترین نحو انجام دهیم .با عشق انجام دهیم .  

به امید محقق شدن همه ی خواسته های معقول مان !   


کمک راهنما؛ همسفر زهره ت:

اگر کمی به زندگی روزمرهٔ خود نگاه کنیم می بینیم که ما شاید در روز چندین بار در تبریکاتمان یا تعارفاتمان با یکدیگر کلمهٔ« آرزو » یا جملهٔ « از خداوند می خواهم که» را به کار می بریم٬ مثلاً می گوییم آرزوی بهترینها را برای شما دارم٬ یا آرزوی موفقیت برای شما دارم٬ یا از خداوند می خواهم که هر چه زودتر مشکلاتتان حل شود٬ و.... خیلی وقتها هم برای خودمان آرزو می کنیم که ای کاش من فلان همسر را داشتم یا ای کاش من فلان خانه را داشتم یا از خداوند می خواهم که سال دیگر من کمک راهنما شوم یا خواستهٔ این را دارم که سال دیگر خانه دار شوم و...

که البته داشتن این خواسته ها یا آرزوها چیز بدی نیست و طبیعی است؛ چون انسان نفس دارد و نشانهٔ نفس هم این است که خواسته دارد یعنی می خواهد.

  اما در مورد اینکه کدام  آرزو و کدام خواسته است٬ من فقط نظر شخصی خودم را می نویسم.

 در رابطه با چیزهایی که برای دیگران می خواهیم؛ مثلا وقتی می گوییم آرزو می کنم که خوشبخت شوی اگر فقط در حد کلام و ظاهری باشد این فقط یک نوع عادت رفتاری است٬ که نه می تواند خواسته باشد و نه آرزو. اما اگر واقعا خوشبختی و موفقیت کسی خواستهٔ قلبی من باشد و کاری که از دستم برمی آید برای خوشبختی آن انجام دهم این می شود خواسته. اما اگر موفقیت و خوشبختی کسی را بخواهم اما کاری که از دستم برمی آید را در جهت برآورده شدن آن انجام ندهم این می شود آرزو.

اما در مورد خودمان برای اینکه بدانیم چیزهایی که ما می خواهیم آرزو است یا خواسته و یا آرزو بهتر است یا خواسته و یا اینکه آرزو و خواسته چه فرقی با هم دارند؟ نظر خودم را در چند مورد بیان می کنم:

۱-وقتی من بدون تفکر فقط چیزی را می خواهم داشته باشم این آرزو است اما اگر بعد از تفکر کردن و متمرکز شدن روی چیزی٬ بخواهم آن را داشته باشم این خواسته است.

۲-وقتی من برای رسیدن به چیزی که می خواهم هیچ تلاشی نکنم این آرزو است اما اگر برای رسیدن به آن تلاش کنم و آن را در الویت برنامه های زندگی ام قرار دهم خواسته می شود.

۳-خواسته چیزی است که ما به آن نیاز داریم اما ممکن است ما به آرزوهایمان نیازی نداشته باشیم.

۴- خواسته تمنای دل است اما آرزو ممکن است همینطوری یکدفعه به ذهن ما بزند و ما بدون در نظر گرفتن عواقب آن بخواهیم چیزی را داشته باشیم.

۵- با رسیدن به خواسته احساس آرامش می کنیم اما ممکن است با رسیدن به آرزو احساس آرامش نکنیم.

۶-در خواسته وقتی تلاش می کنیم اما به آن نمی رسیم به هم نمی ریزیم چون می دانیم یا هنوز ظرفیت آن را نداشته ایم یا هنوز فرمان آن صادر نشده است و... اما در آرزو وقتی به آن نمی رسیم به هم می ریزیم.

۷- اگر با بدست آوردن چیزی٬ بخواهیم چیزی را به دیگران بفهمانیم یا ثابت کنیم مثلا دیدی که من هم توانستم٬ دیدی که من هم از شما کمتر نیستم٬ یا برای تایید دیگران بخواهیم به آن برسیم این آرزو است٬ اما در خواسته هدف فقط رسیدن به آرامش خودمان است پس به عبارتی آرزو ممکن است ناخالصی داشته باشد اما خواسته ناخالصی ندارد.

۸- در خواسته هر چقدر که در مسیر رسیدن به آن قدم بر می داریم و به آن نزدیک تر می شویم حس خوبی پیدا می کنیم.

۹- برای رسیدن به خواسته حاضر هستیم سختیهای زیادی را تحمل کنیم. اما در آرزو با رسیدن به سختی و مشکل شروع به نق زدن و... می کنیم.

10- خواسته ممکن است گاهی کم رنگ شود ولی هیچ وقت از بین نمی رود. اما آرزو چیزی است که تغییر می کند امروز ممکن است من چیزی را بخواهم اما فردا یا ماه دیگر چیز دیگری را بخواهم.

برای روشن تر شدن مطلب مثال رسیدن به جایگاه کمک راهنمایی را می زنم. وقتی من بعد از اینکه تفکر کردم به این رسیدم که رسیدن به جایگاه کمک راهنمایی نیاز من است چون بوسیلهٔ آن می توانم احساس آرامش کنم و با عشق برای رسیدن به آن تلاش کنم و از سختی های راه نهراسم و اگر به آن نرسیدم ٬ ناامید نشوم و باز تلاش کنم این یعنی من خواستهٔ رسیدن به این جایگاه را دارم. اما اگر من بخواهم به جایگاه کمک راهنمایی برسم که به دیگران ثابت کنم که من هم می توانم٬ یا اگر یک روز بخواهم به این جایگاه برسم و یک روز بگویم من نمی توانم٬ یا در راه رسیدن به آن با مواجه شدن به مشکلات شروع به نق زدن کنم و.... می توانیم بگوییم این آرزو است.

پس می شود گفت که خواسته نوعی آرزو است که روی آن تفکر شده و ناخالصی های آن برداشته شده است.

در پایان باید بگویم که زیاد مهم نیست که من کلمهٔ «خواسته» را به کار می برم یا کلمهٔ «آرزو» را بلکه مهم٬ میزان تلاش من و نیت قلبی من و آن حسی است که پشت آن چیزی که می خواهم٬ دارم.


   

مرتبط با: هر ماه یک سوال،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مجید ترک پور یکشنبه 7 آبان 1396 22:37
با تشکر از هم سفر خانم فاطمه و هم سفر خانم زهره
بسیار زیبا و جالب و بصورت روان توضیح دادید

مسافر مجید ت
همسفر مانا یکشنبه 7 آبان 1396 16:46
خانم ها زهره و فاطمه عزیز خیلی عالی بود .
خانم فاطمه عزیز خیلی ممنون بابت سوالات خوبتون.
یکشنبه 7 آبان 1396 14:46
باسلام وخدا قوت وتشکر از سرکار خانم فاطمه وزهره ی عزیز که بارمز گشایی کلمات به ما اموزش میدهند
همسفرلیلا ازسلمان فارسی یکشنبه 7 آبان 1396 12:27
باسلام وخسته نباشید.بسیارزیبا واموزنده بود.
به امید موفقیت های روزافزون شما
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات