در باب دستور جلسه هفتگی؛ ازدواج
چهارشنبه 26 مهر 1396 ساعت 15:29 | نویسنده این مطلب : همسفر فاطمه ج | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق

در باب دستور جلسهٔ هفتگی: ازدواج

به قلم کمک راهنما٬ هم‌سفر سمیرا

Image result for ‫حلقه ازدواج و دست‬‎

پس در این زمانه که مشکلات فراوانی در امر ازدواج وجود دارد می‌شود با اجرایی 

کردن نکات کتاب عشق به زندگی ایده آل و نرمال رسید و در صلح و آرامش بهترین زندگی را آغاز کرد.ازدواج از مصدر باب افتعال و حروف اصلی آن (ز.و.ج) از نظر لغت زوج به معنی جفت است.

مترادف کلمه ازدواج؛ پیوند، تزویج، زناشویی، عروسی، مزاوجت، مواصلت، نکاح و وصلت می شود و متضاد ازدواج٬ طلاق است و برابر فارسی کلمه ازدواج؛ پیوند زناشویی، زناشویی و همسر گیری است.

ازدواج نخستین سنگ بنای تشکیل خانواده و بالطبع جامعه و اجتماع است. ازدواج علاوه بر آرامشی که برای طرفین ایجاد می‌کند پایه و بنیان جامعه را محکم‌تر می‌کند. خداوند متعال در قرآن خلقت زن و شوهر و محبت و مودت میان آن‌ها را از نشانه‌های حکمت خود معرفی می‌کند. پیامبر اکرم می‌فرمایند: هیچ کانونی در اسلام بر پا نشده که نزد خداوند محبوب‌تر و عزیزتر از ازدواج باشد. کسانی که زود ازدواج می‌کنند سنت پیامبر را انجام داده‌اند.

قرار گرفتن در ولایت و حمایت خداوند، به خشم آوردن شیطان، کامل شدن ایمان جوان و زیاد شدن روزی از خوبی های ازدواج است.

 امروز به خاطر عوامل متعددی از قبیل عوامل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، بالا رفتن سن ازدواج٬ تحصیلات دانشگاهی، بی‌بند و باری، نبودن شغل مناسب، مسکن، اعتیاد، تهیه لوازم و ضروریات، منسوخ شدن ارزش‌های معنوی و ... آمار ازدواج پایین آمده است.

به نظر من ترشح هورمون عشق واقعی در جوانان کم شده است. هورمون عشق (اکسی توسین) در قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس تولید می‌شود مسئله‌ای که باعث تنظیم ترشح این هورمون می‌شود داشتن یک رابطه سالم و عاشقانه با افرادی که با تمام وجود دوستشان داریم مانند هم‌سفری که با تمام تخریب‌هایی که مسافرش دارد بازهم مانده و  تلاش می‌کند به درمان برسد. داشتن علاقه و محبت باعث ترشح هورمون اکسی توسین می‌شود.

در زمان قدیم ازدواج‌ها را خیلی آسان می‌گرفتند چون چشم و هم‌چشمی نبود، توقعات بالا نبود، ساده زیستن هنر بود، قناعت داشتن  و با هم سازگار بودن موج می زد ،حرمت‌ها ، حریم‌ها و احترام‌ها در بین آن‌ها برقرار بود و بدترین چیز ممکن برایشان طلاق و جدایی بود و آن را مانند یک ضد ارزش می‌دانستند و دوست نداشتند بچه‌هایشان چه پسر و چه دختر دیر ازدواج کنند.

ولی من یک نظری دارم همین‌طور که روش دی اس تی بهترین روش است هر زوجی که می‌خواهند ازدواج کنند به‌جای اینکه پیش مشاوره بروند٬ کمتر از یک ماه هر دو نفرشان فقط کتاب عشق و سی‌دی‌های مربوط به آن را با دقت تمام گوش بدهند و نکته برداری کنند در زندگی هیچ‌گاه به مشکل برخورد نمی‌کنند. من به‌طور خلاصه نکاتی از این وادی‌ها را می‌گویم که می‌شود زندگی همراه با صلح و آرامش برایشان رقم خواهد خورد.

دو نفر که می‌خواهند پیمان ازدواج ببندند اول تفکر می‌کنند و خوب مسائل را مورد برسی قرار می‌دهند به قول آقای مهندس احساسات و عواطف امروز را نگاه نکنند و چندین سال دیگر را در نظر داشته باشند و  برای همدیگر اعتقادات، آرزوها، خواسته‌ها و توقعات خود را مشخصی کنند و باید در گفتار و رفتار خود صداقت داشته باشند.

در زندگی مشترک خود هیچ موقع احساس بیهودگی و بی فایده بودن را نکنید که فکر کنید در زندگی به درد هم نمی‌خورید و برای هم ساخته نشده اید. بلکه حس کنید برای یکدیگر فایده دارید و  آمده اید که در کنار یکدیگر به تکامل برسید.

باید بدانند اگر مشکلی دارند، چه مالی، عاطفی، روحی، دخالت‌های دیگران، بی‌خانه بودن، بی ماشین بودن خودشان باید تلاش کنند و اگر خودشان به فکر خودشان نباشند کسی برایشان کار که نمی‌کند تازه مشکل بر مشکلاتشان هم اضافه می‌کند با تلاش و کوشش، مسئولیت زندگی خودشان را بپذیرند تا به اهدافشان برسند. اگر بر روی پای خود بایستند و توکل کنند زندگی‌شان بهترین زندگی می‌شود.

اگر مشکلی در زندگی مشترکشان پیش می‌آید فقط ژست اینکه داریم فکر و تفکر می‌کنیم را به خود نگیرند به تفکرات و افکار یکدیگر احترام بگذارند. ولی حرکت و تلاش کنند تا به خواسته‌های خود برسند. زندگی مشترکی که هر دو نفر خودداری کنند از ضد ارزش‌ها و قناعت‌ پیشه کنند و کاری به قضاوت‌های دیگران نداشته باشند و تجسس و غیبت نکنند که کی وضعش خوبِ، کی چه ماشینی دارد ...، با همکاری هم تلاش کنند و پس‌انداز داشته باشند و با توکل و رضا و تسلیم در برابر خواست خداوند که هر چه سر راهشان قرار می‌دهد رحمت خداوند است و برای آموزش و ارتقاء آن‌ها است به‌پیش بروند تا به آنچه می خواهند برسند.

در تمام مراحل زندگی حکم عقل را فرمانده خود قرار دهند و هر چه فرمان می‌دهد البته فرمان‌هایی که در صراط مستقیم باشد انجام بدهند. عقل می‌گوید مشکلات یکی‌یکی حل می‌شود، باهم مهربان باشید، قدر یکدیگر را داشته باشید٬ همان کنند نتیجه‌اش به‌خوبی ختم می‌شود.

حالا که از عقل پیروی کردید جزء خردمندان هستید که قبل از لب گشودن و باهم جروبحث کردن و سخن گفتن فکر می‌کنید و با حرکت‌های صحیح و درست به آرامش و صلح می‌رسید. در این راه که پیچ‌وخم‌های زیادی دارد نترسید، پروا نکنید، و حرکت کنید به تمام آن چیزهای که می‌خواهید می‌رسید چه معنوی چه مادی.

و باهم، هم‌پیمان می‌شوید که مشکلات و سختی‌ها و کمبودها مال هر دو شما هست و هیچ‌کدام همدیگر را تقصیرکار ندانید. هیچ‌کس را وارد مشکلات زندگی خود نکنید حتی نزدیک‌ترین افراد خانواده‌تان را با این کار نقطه تحمل هر دو نفر بالا می‌رود و با کوچک‌ترین نقصان و مشکلی به هم نمی‌ریزید و با اختیار و تمرین وارد نقطه آشوب یکدیگر نمی‌شوید. گذشته‌های خود را مدام مانند چماق بر سر همدیگر نزنید. چون انسان مانند رودهای خروشان است. پس می‌شود صفت‌های بدی که در اول زندگی هست با کسب تجربه و کسب دانایی تغییر داد.  از صوت و از حس باهم بودن لذت ببرید و مطمئن باشید عشق سالم درونتان ذره‌ذره پدیدار می‌گردد٬ عشقی که هیچ‌گاه به نفرت تبدیل نمی‌گردد.

در زندگی هیچ موقع قوانین الهی و ضد ارزش انجام ندهند و با همدیگر روراست باشند و بدانند اگر اول زندگی تفکر کنند که باهم بسازند٬ به آن چیزهای که می‌خواهند در آخر کار٬ امر اولشان اجرایی می‌شود و با افکار مثبت بر همدیگر القاءمی گذارند و با احیاء همدیگر و با تحرک به زندگی که آرزویش را داشتند می‌رسند و در زمین خداوند زندگی می‌کنند. تازه‌کاری به کار دیگران و قضاوت‌های دیگران ندارند و می‌گذارند دیگران هم زندگی خودشان را بکنند.

به خاطر دانایی مؤثری که کسب کرده‌اند هرسال گلدان گل محمدی یا یاس می‌خرند و از آن نگهداری می‌کنند با این کار هم خودشان هم دیگران از بوی این گل‌ها لذت می‌برند؛ و گلخانه‌ای پر از محبت و عشق سالم دارند.

می‌دانند پایان هر مشکلی آغاز مشکل دیگر است و با تفکر و دانایی و تعقل آن مشکل را حل می‌کنند. بدون درگیری و تشنج و در کمال آرامش و صلح پیش می‌روند و چنان به عشق و محبت می‌رسند که نمی‌توانند لحظه‌ی بدون هم زندگی کنند و متوجه می‌شوند آنچه باور است محبت است و آنچه نیست ظروف تهی است.

پس در این زمانه که مشکلات فراوانی در امر ازدواج وجود دارد می‌شود با اجرایی کردن نکات کتاب عشق به زندگی ایده آل و نرمال رسید و در صلح و آرامش بهترین زندگی را آغاز کرد.

آقای مهندس در سی دی شن‌های صحرا می‌فرمایند: زندگی را سخت نگیرید٬ جدی نگیرید٬ زندگی محل گذر است می‌گذرد چه‌بهتر با خوبی و خوشی بگذرد. به‌سرعت عمر می‌گذرد. چهرهای زیبا ذره‌ذره تبدیل به چین‌وچروک می‌شود.پس تا زنده هستیم شادباشیم

در سی دی گوهر جان هم می‌فرمایند: از عصر هجر تا به امروز بعضی چیزها عوض نشده و معیار عوض نشده شکل‌ها عوض‌شده. قدیم با آتش غذا طبخ می‌کردند الآن هم با آتش در قدیم یک چوبی بود از آن‌ها آتش درست می‌کردند الآن گاز، مایکروفر و ...که باز همان حرارت است شکلش عوض می‌شود اما مفهومش عوض نمی‌شود. ولی محبت و دوست داشتن هیچ‌وقت از بین نمی‌رود.

با احترام؛ کمک راهنما هم‌سفر سمیرا

تایپ: همسفر فاطمه ج

 

مرتبط با: دستور جلسه هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شنبه 29 مهر 1396 00:54
با سلام وخدا قوت وتشکر از سرکار خانم سمیرا بسیار ۲بسیار عالی وزیبا بود وسپاس از فاطمه ی عزیزم
همسفر سمیه جمعه 28 مهر 1396 10:21
باعرض سلام وادب وخسته نباشید خدمت خانم سمیرا وفاطمه جان ، بسیار بسیار زیبا بود وآموزش گرفتم.
همسفر مانا جمعه 28 مهر 1396 01:08
چه زیبا وروان از کتاب عشق در شروع و ادامه یک زندگی استفاده کردید واقعا مثل همیشه عالی بود.
صفیه پنجشنبه 27 مهر 1396 14:44
سلام خانم سمیرااز نوشته هاتون خیلی لذت بردم.بسیارعالی بود گلم.
چهارشنبه 26 مهر 1396 23:29
خداقوت خدمت خانم سمیرا وفاطمه عزیز بسیار عالی بود انرژی گرفتم.
مجید ترک پور چهارشنبه 26 مهر 1396 22:04
خدا قوت و خسته نباشید خدمت کمک راهنمای محترم خانم سمیرا و همسفر خانم فاطمه
بسیار عالی
هر چند عمل کردن به ۱۴وادی کتاب عشق مشکل است ولی امکان پذیر است و میتواند ما را از ظلمت به طرف نور هدایت کند
مسافر مجید ت
چهارشنبه 26 مهر 1396 17:58
بسیار عالی خانم سمیرا عزیز.خداقوت خدمت فاطمه جان
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic