کارگاه آموزشی خصوصی همسفران : دوشنبه 96/7/10
دوشنبه 10 مهر 1396 ساعت 21:34 | نویسنده این مطلب : همسفر : الهام | ( نظرات )

به نام نامی عشق

روز دوشنبه96/07/10  جلسه یازدهم از دورسیزدهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی با نگهبانی همسفر سارا، استادی همسفر مریم و دبیری موقتهمسفر زهره با دستور جلسه وادی اول و تاثیر آن روی من راس ساعت 15 آغاز به کار کرد.

 اگر حرف یا درد دلی با کسی داریم چند لحظه تفکر کنیم که آیا گفتن این حرف و یا درد دل برای ما مشکلی به وجود می آورد یا نه؟ زندگی مان را به هم می ریزد یا نه؟باید تفکر کنیم تا پشیمان نشویم. زمانی تفکر به وجود می آید که افکار به کنار بروندو فقط یک مسئله مطرح شود. ...

 

خلاصه سخنان استاد:

ای برادر تو همه اندیشه ای                     ما بقی خود استخوان و ریشه ای

در کتاب و در وادی اول  استاد کامل و جامع برای ما توضیح می دهند که تفکر چیست و چگونه به وجود می آید.  تفکر یک حرکت ذهنی درونی است که در ذهن ما انجام می گیرد. تفکر دارای مبدا، مقصد و هدف است و انسان از آن تفکرخواسته و هدفی دارد. هر ساختاری قبل از به وجود آمدن یک فکر و یا یک اندیشه بوده است مثل همه ی ساختارهای موجود، برای مثال همه چیزهایی که درون این سالن وجود دارد که یک ساختار است و برای به وجود آمدن هر کدام تفکری انجام گرفته است.

همیشه لازم است تفکر کنیم و هر چیزی که به آن فکر کنیم همان خواهد شد. حال به چه چیزهایی فکر کنیم . به چه چیزهایی فکر نکنیم. به چیزهایی که به ما ارتباطی ندارد فکر نکنیم. چرا باید فکر خود را مشغول چیزهایی کنیم که به ما ارتباطی ندارد و بی جهت ذهن خود را چند روز درگیر آن کنیم. من اگر خیلی بلدم فکر کنم یک فکر برای زندگی خودم بکنم که این طور آشفته نباشد، چرا این قدر آشفته است یا فکر نکردم و یا درست فکر نکرده ام.

حال چگونه فکر کنم، اول باید ببینم که در کجای کار قرار گرفتم و یک نقشه ای بکشم که قابل اجرا باشد. نباید نقشه ای عظیم بکشم باید نقشه ای باشد که به آرامی بتوانم آن را انجام بدهم حتی ممکن است چند سال طول بکشد. باید یه مشکلات خود واقع بینانه نگاه کنیم، می دانیم که اراده به تنهایی کافی نیست تا مشکلات ما حل بشود. برای انجام کارها باید اول قدرت بدنی لازم را داشته باشیم، فوت و فن آن را بیاموزیم، هدف و انگیزه لازم را داشته باشیم و تمرین لازم را انجام بدهیم. باید از نظر مشورتی افراد با تجربه و دیگران استفاده کنیم ولی تصمیم نهایی را خودمان بگیریم تا اعتماد به نفس لازم در ما به وجود بیاید.

همیشه این را در نظر داشته باشیم که خلقت سازمان و تشکیلاتی است که همه چیز در آن با نهایت دقت برنامه ریزی شده است و هر لحظه آن را کنترل می کند. این نیروی مافوق به صورت خودکار، اگر انسان به طرف فسق و فجور برود او را در فرو رفتن به اعماق تاریکی ها یاری می هد و اگر انسان به طرف تقوی و ارزش ها حرکت کند او را در جهت روشنایی ها مورد حمایت و یاری قرار خواهد داد. برای این نیروی مطلق هیچ کس فرقی نمی کند و به صورت خودکار، کار خودش را انجام می دهد و برای او زبان، نژاد و رنگ پوست فرقی ندارد."پاکترین انسانها نزدیکترین افراد به آن نیرو هستند".

استاد در آخر فرمودند:امیدوارم که هر وقت، هر صحبتی با شخصی داریم چه دوست و چه فامیل، یک لحظه تفکر کنیم و از خود بپرسیم که آیا این حرف من او را ناراحت می کند یا خیر ؟ آیا غیبت نیست؟ تهمت نیست؟ آیا این صحبت من باعث در گیری و دلخوری بین همه نمی شود؟ اگر حرف یا درد دلی با کسی داریم چند لحظه تفکر کنیم که آیا گفتن این حرف و یا درد دل برای ما مشکلی به وجود می آورد یا نه؟ زندگی مان را به هم می ریزد یا نه؟باید تفکر کنیم تا پشیمان نشویم. زمانی تفکر به وجود می آید که افکار به کنار بروندو فقط یک مسئله مطرح شود. 

گزیده ای از مشارکتهای همسفران:

خداوند با این همه عظمت و بزرگی که داشته برای خلق انسان تفکر کرده  است. پس منٍ انسان هم باید در تمام کارهایم تفکر کنم. این تفکر و اندیشه فقط برای این جهان نیست بلکه در جهانهای دیگر هم این تفکر و اندیشه ادامه دارد و هر چه که ما بتوانیم تفکر و اندیشه را در جهان مادی به راه مستقیم هدایت کنیم در جهانهای بعدی با آرامش زندگی می کنیم.

تفکر در دو جهت مثبت و منفی است تفکرات مثبت ما را از حاشیه ها دور می کنند و باعث می شوند ذهن ما روی موضوعی زوم کند و تفکرات منفی در قالب نیروهای شیطانی در مسیر راه ما قرار می گیرند و باعث می شوند ما به پیشرفت خودمان شک کنیم. در این وادی می گوید ساختارها را با تفکر خلق کن ساختارها نیروهایی هستند که اهداف مشخصی دارند و اهداف ساختارها حفظ بقا و رشد و توسعه است که به آنها قدرت زیادی می دهد.

چه تفاوتی بین افکار و تفکر وجود دارد؟ ما وقتی تفکر می کنیم روی یک موضوع خاص تفکر می کنیم یعنی یک خواسته داریم و هر چه که انرژی داریم روی خواسته فکر می کنیم ولی در افکار ما به مسائل و خواسته های متعدد می پردازیم که ما را به مقصد و هدف معلومی نمی رساند. ما نمی توانیم در مقابل ذهنمان سدی قرار دهیم که افکار منفی وارد ذهن ما نشوند ولی می توانیم ذهن خودمان را مدیریت کنیم یعنی بتوانیم خواسته های نا معقول را رها کنیم و در مورد خواسته های معقول تفکر کنیم و امید داشته باشیم و بدانیم اگر خواسته ما امروز انجام نشد حتماً دلیلی وجود داشته، پس برای به انجام رسیدن خواسته هایم زمان بدهم.

 

 

اهدا لوح تقدیر خدمت همسفر اعظم به مناسبت کمک مالی به کنگره

اهدا گل رهایی 

همسفر نرگس رهجوی خانم خاطره

تا باد چنین بادا !

نویسنده: همسفر الهام

عکاس: همسفر فهیمه

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر زهرا یکشنبه 16 مهر 1396 22:13
خداقوت خدمت خانم سارا عزیز و خانم زهره دبیر جلسه
خداقوت خدمته مامانه گلم ب خاطره استادی پر شور و عشق
مامان جان انشاالله شال کمک راهنمایی را بر گردنت ببینیم
ک بسیار برازنده ات هست
دوستت دارم مادرم ب خاطره تمامه مهربانی هایت و صبوری هایت و گذشت هایت و بزرگواری هایت بر دستانت بوسه میزنم بهترینم
همسفرالهه سه شنبه 11 مهر 1396 16:29
تبریک و خداقوت خدمت خانم خاطره ونرگس عزیز
مجید ترک پور سه شنبه 11 مهر 1396 11:17
خدا قوت خدمت نگهبان جلسه ، استاد جلسه و دبیر جلسه

ماشالله و آفرین به همسفر خانم نرگس به خاطر رهاییشون و کمک راهنمای محترم خانم خاطره به خاطر زحماتشون و همچنین همسفر خانم اعظم به خاطر کمک مالی به کنگره و همه خدمتگذاران شعبه

موفق و سربلند باشید

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات