گزارش عملکرد لژیون دوم، کمک راهنما همسفر سارا نجاران
یکشنبه 2 مهر 1396 ساعت 17:50 | نویسنده این مطلب : همسفر: سارا | ( نظرات )

به نام آرام بخش قلبها

عملكرد لژیون دوم همسفران؛ كمك راهنما همسفر سارا نجاران

موضوع: سی دی گوهرجان

پایان هر مشکل سرآغاز مشکل دیگر است. زمانی که مشکلی حل شد مشکل بعدی خودش را نشان می دهد. بعد از سفر اول و رهایی مشکلات تمام نمی شود. ما گفتیم هر چه قوی تر می شویم......

مشارکت همسفر فاطمه باب دستور جلسه قضاوت و جهالت:

ما همیشه مردم را مورد قضاوت قرار می دهیم. یک موقع یکی را می گوییم قدش کوتاه است، دیگری کچل است یا پوست تیره ای دارد، چقدر چاق یا پیر شده و... هر کسی را به نحوی مورد قضاوت قرار می دهیم. با آموزش های کنگره یاد گرفتیم بهتر این است که خودمان را مورد قضاوت قرار دهیم. مقابل آیینه بایستیم و عیب و مشکلات خود را ببینیم. از دیگران، دوستان بخواهیم عیب و ایراد ما را بگویند. در دوران پیغمبر قضاوت و جهالت بسیار بوده است. زمانی پیامبر با اصحاب و خانواده شان به سفر می روند در طول راه همسرشان آیشه به علت ضعف و ناتوانی از کاروان عقب می ماند و پیغمبر یکی از یاران قابل اعتمادشان را می فرستند تا او را بیاورد. برگشتن آنها به غروب و تاریکی خورد و افراد جاهل و نادان در مورد آیشه و یار پیامبر شروع به قضاوتهای بد کردند. زمانیکه پیامبر متوجه قضاوتهای مردم شدند به خداوند پناه بردند و خداوند آیه ی یازدهم سوره نور را نازل فرمود: به مردم بگو بدون آگاهی در مورد دیگران قضاوت نکنید، تهمت نزنید و دیگران را مورد قضاوت قرار ندهید. این آیه به نام افک یعنی تهمت نازل شد. پیامبر فرمودند مراقب رفتار، حرکات و حرف زدن خود باشید و کسی را مورد قضاوت قرار ندهید. ما با قضاوت بیجا در مورد دیگران انرژی از دست می دهیم. انشالله با یادگیری و درک این دستور جلسه مراقب رفتار، اعمال و حتی حرکات صورت خود باشیم و با حرکت صورت دیگران را مورد قضاوت و تمسخر قرار ندهیم.

همسفر سارا: جلسه قبل از سی دی هفت خوان گفتیم: داستان زندگی ما هم مانند داستان رستم و اسفندیار که در شاهنامه فردوسی آمده به گونه ای است که برای رسیدن به اهدافمان باید از هفت خوان یعنی مراحل متعدد بگذریم. چیزی که در وادی سیزدهم آمده، پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگر است، پایان هر مشکل سرآغاز مشکل دیگر است. زمانی که مشکلی حل شد مشکل بعدی خودش را نشان می دهد. بعد از سفر اول و رهایی مشکلات تمام نمی شود. ما گفتیم هر چه قوی تر می شویم مشکلات سنگین تر می شود. بعد از گذراندن یکسری مراحل به جایی می رسیم که مشکلاتمان بی رنگ و بدون خطر می شود. ممکن است همان مشکلات برای کسانی که توانایی کمتری دارند سخت باشد ولی برای فردی که از هفت خوان گذشته سهل و آسان است. کسی که از مراحل تزکیه و پالایش گذر می کند با مشکلات به هم نمی ریزد و ناشکری نمی کند. باید دانست که مشکلات به اندازه توان من خواهد بود.

 چرا سفر دوم سخت تر است؟ چون تو از گذرگاه سخت عبور کرده ای پس قوی و دانا شده ای و سختی های بیشتر را می توانی تحمل کنی. اینجاست که خودم را محک می زنم آیا می توانم با فراگرفتن این آموزش ها از پس مشکلات برآیم. آمدم آموزش گرفتم تا با مشکلات راحت برخورد کنم و ناامید نشوم، با اجرای آموزش ها شاد، راحت و با برنامه زندگی کنم. با تزکیه و پالایش درونِ خود، از کارها و زبان کسانی که زمین وجودیشان سمی است ضربه نخواهم خورد به شرط این که دوربینم را روی خودم زوم کنم و ناخالصی های درون خودم را ببینم با این کار نیمی از راه را رفته ام. اکثر ما قبول داریم که رفتارمان بد است، مسافرمان را به آشوب می کشیم، نمی بخشیم و تند هستیم ولی بعضی قبول ندارند که مشکل از خودشان هم هست. گاهی قرار گرفتن بعضی افراد در کنار ما خواسته خود ما بوده، بخاطر پیشینه ما بوده و خود ما او را جذب کرده ایم و گاهی به خاطر این بوده که ما پیشرفت و رشد کنیم و بتوانیم آموزش بگیریم، به تعادل برسیم و بعد به تعالی برسیم. هدف ما بعد از تعادل، تعالی است. با دانستن هدف در زندگی هیچ موقع ناامید نمی شویم، جا نمی زنیم و بی خیال همه چیز و آموزش گرفتن نمی شویم. ما باید از درون به خودمان ودیگران محبت داشته باشیم، درونمان را از دروغ، حسادت، کینه، نفرت، قضاوت و... پاک کنیم. در مراحل اول تزکیه و پالایش ما از درون خود خبر نداریم خیال می کنیم پاک و مطهر هستیم و دیگران بد هستند ولی زمانی که دوربینم را روی خودم زوم می کنم و درون خودم را مورد بررسی و کنترل قرار می دهم می بینم نه! من هم ناخالصی و خرده شیشه دارم و بسیاری از کارها را از حسادت و کینه انجام داده ام. ما قبلا خار و خاشاک و ناخالصی های درون خود را نمی دیدیم پس اول باید مشکلات درون خودمان را پیدا کنیم تا رها شویم. گاهی مهمانداری های ما به دلیل پزدادن و خودنمایی و تایید دیگران است. این جاست که می گوییم باید درون خود را بشناسیم که نیت ما از انجام کارها چیست و این صورپنهان ماست.

هیچ کس به اندازه خودم نمی تواند مرا شاد کند. یک روز شاد و پرانرژی را خودم با رفتار و اعمال خودم می آفرینم. آقای مهندس می گویند الکی شاد بودن هم خوب است. سکوت در برابر عصبانیت دیگران خوب است، به خاطر این که می خواهم آرامش داشته باشم. داروی درمان ما آموزش و اجرای چهارده وادی است باید آن ها را قورت دهیم. از تفکر شروع شده، زمانی که می خواهم حرفی را بزنم یا کاری را انجام دهم اولین قدم تفکر کردن است.

همسفری که دوست دارد مسافر را به آشوب بکشد برای این است که جاهل و نادان به علوم انسانی و خودشناسی است. خودش را دوست ندارد سینه اش پراست از کینه و نفرت و انتقام  و نمی داند زندگی با صلح و آرامش چقدر زیباست. متوجه نیست به خاطر درون سمی خودش می خواهد آرامش را از مسافرش بگیرد. ما قبل از آن که دیگران را اذیت کنیم و به آشوب بکشیم اول خود را به هم می ریزیم. منفی بودن و آرامش نداشتن، حال خوش و حوصله مرا می گیرد و در من ضعف ایجاد می کند. زندگی که هر روز در آن دعوا است به خاطر درون به هم ریخته ی خود ماست.

همسفر زهرا: ما برای شادشدن و آرامش خودمان می توانیم بهترین لباس، آرایش، فنجان چایی و موزیک شاد را برای خودمان بگذاریم و هرچه که به ما آرامش می دهد را انتخاب کنیم و لذت ببریم. برای یک بار هم که شده اول برای خودم غذا بکشم.

همسفرسارا: آفرین! این همان خویشتن دوستی است سوال این ماه بود که کمک راهنمایان پاسخ دادند و در سایت مطرح شد. خویشتن دوستی و احترام به خود. چه اشکال دارد من خود را تحویل بگیرم و از خودم پذیرایی کنم همان طور که از همسر، فرزند و مهمانم پذیرایی می کنم.

خلاصه کنفرانس همسفر زهرا از سی دی گوهرجان:

ما انسان بد نداریم. ذات انسان را خدا آفریده و روح خدا در ما دمیده شده است و ذاتا پاک هستیم ولی بسته به شرایط، انسان می تواند اهریمنی هم بشود و این که انسان ها گاهی بد می شوند از مسائل سازنده زندگی است. انسان با سه چیز بد می شود. اول نادانی که بخاطر نداشتن  اطلاعات درست است و داشتن اطلاعات غلط و نادرست. دوم ترس از دست دادن که اگر من حس کنم کسی می خواهد زندگی مرا به هم بریزد با او بد می شوم. سوم بخاطر منافع بازهم بد می شویم و برای این که یک پله از دیگران بالاتر باشیم پا روی او می گذاریم و بالا می رویم. انسان اگر جهل، ترس و منفعت طلبی را کنار بگذارد می تواند انسان خوبی باشد. بدترین انسان ها با یک ذره بالا پایین کردنشان به بهترین انسان تبدیل شده اند. کسی که افسردگی دارد با دارو خوب نمی شود و این یک بیماری روحی است که بر اثر خصلت های بد به وجود آمده است. یا نادان هستم، یا ترس دارم یا منفعت طلب هستم و حرص می زنم که دچار افسردگی شده ام. درقالب انسان همه چیز تغییر می کند یعنی افراد بد همیشه بد نمی مانند و بر عکسِ آن هم هست انسانی که خیلی خوب است می تواند بدترین فرد شود. رفتار و کردارما دست خود ماست. در کنگره جناب مهندس توانستند قالب و ساختار انسان را تغییر دهند و اعتیاد را درمان کنند.

گوهر جان به چه معناست؟ گوهر چیز با ارزش که با سختی به دست می آید. گوهرجان به دوچیز بستگی دارد یکی جسم و دیگری جان. جسم از خاک است و جان یا جن که وجود دارد اما نمی بینیم از آتش است. نفس ما می تواند گوهرجان ما باشد. برای به دست آوردن الماس، خیلی باید سختی کشید پس ما هم باید از سختی ها و پلیدی ها بگذریم تا نفس خود را در دست بگیریم. خیلی چیزها را می بینیم ولی چشم می بندیم تا بتوانیم نفس خود را مثل گوهر نورانی کنیم. نفس ما مورد شکار قرار می گیرد یعنی به واسطه ی نفس امکان دارد ما را گول بزنند و اذیت و آزار کنند و از راه به در کنند. بعضی رفیق ها انسان را ازراه درست دور می کنند این به دلیل وجود همین مثلث جهل، ترس، منفعت طلبی است.

همسفر سارا: بزرگترین دشمن ما نادانی است. اکثراً منافع خودمان را می خواهیم و نمی دانیم منافع ما با دوست داشتن و محبت درونی است. با محبت کابوس ها، ترس ها و بسیاری از درد های ما برطرف می شود. ما باید ریشه مان مهربانی باشد و این را به دیگران انتقال دهیم. باید به جایی برسیم که همه را حتی کسی را که به ما اذیت می کند را دوست داشته باشیم و بدانیم فردی که به ما ظلم کرده بهترین معلم ماست. درون ما هم فضائل هست و هم رذائل. شیطان با زیباترین لباس وارد افکار و اندیشه ما می شود و زشت ترین کارها را برای ما زیبا جلوه می دهد. اگر با ناراحتی دیگران خوشحال شدیم بدانیم درون ما ناخالصی هست. من دیگران را نمی توانم تغییر دهم ولی خودم را می توانم عوض کنم، حس هایم را تغییر دهم و مهربان باشم. اگر به جایی رسیدم که خواسته پیشرفت و آموزش نداشتم آن جا سقوط من است. انسانی درست است و حرکتش درست است که خواسته اش آموزش، یادگیری و رشدیافتن در صراط مستقیم باشد و تولید داشته باشد..........

بقیه مباحث به دلیل این که شاید ازحوصله شما خواننده عزیز خارج باشد تایپ نشده است.

با احترام کمک راهنما همسفر سارا نجاران ، لژیون دوم 

 

مرتبط با: گزارش لژیون های آموزشی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر مهری پنجشنبه 9 آذر 1396 22:13
با سلام وعرض خدا قوت خدمت استاد وراهنمای بسیار خوب و فعال سرکار خانم سارا استادی بسیار زیبایتان رااز سایت دنبال کردم البته افتخار حضور در جلسه رانداشتم بسیار لذت بردم از سخنان زیبایتان بهترین ایام را برایتان خواهانم
اعظم همسفرمهدی (میر داماد) چهارشنبه 5 مهر 1396 11:12
خداقوت خدمت خانم سارای عزیزم
کامل و جامع بود
شاد باشید
همسفر فاطمه چهارشنبه 5 مهر 1396 10:17
خدا قوت عالی بود
همسفر زهرا لژیون 15 سه شنبه 4 مهر 1396 10:13
عالی بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic