هر ماه یک سوال
جمعه 3 شهریور 1396 ساعت 13:50 | نویسنده این مطلب : همسفر فاطمه ق | ( نظرات )

به نام خداوند بخشنده و مهربان

هر ماه یک سؤال

سؤال این ماه : فرق بین خودخواهی و خویشتن دوستی در چیست ؟

برای پاسخ به این سؤال به ادامه مطلب مراجعه کنید...


کمک راهنما هم‌سفر سارا: 

خودخواهی به معنی خودپسندی ، تکبر ، غرور و خودستایی است .خویشتن دوستی یا خویشتن‌پروری که همان تربیت نفس است را می‌توان عزت‌نفس معنی کرد که به معنای احترام به خود است . فردی که عزت‌نفس دارد، باور خود توانمندی در او هست. یعنی اطمینان دارد که توانایی فکر کردن، آموختن و تجربه کردن را دارد. در جهت خودشناسی و انسان‌شناسی قدم برمی‌دارد و آنچه ضد انسانیت است و در انسان تخریب ایجاد می‌کند را انجام نمی‌دهد. مثلاً از مواد مخدر استفاده نمی‌کند چون به او زیان می‌رساند٬ از ضد ارزش‌ها دوری می‌کند زیرابه او ضربه وارد می‌کند .

شخصی که به خود احترام می‌گذارد، پنهان‌کاری نمی‌کند. یعنی صور آشکار و پنهانش بر هم منطبق است. انسانی شاد، سرزنده دارای آرامش است. افکار منفی، غیبت، قضاوت، بدگمانی، کینه و نفرت ندارد. احساس حیات و زندگی دارد، احساس کار کردن، احساس تشکیل خانواده و احساس کمک به دیگران دارد. به دیگران انرژی می‌دهد و از آن‌ها انرژی می‌گیرد، یعنی دیگران از در کنار او بودن و مصاحبت با او لذت می‌برند. در کل زمین وجودی‌شان آباد و با طراوت است، یعنی محبت در درونشان جاری است و حال خوش دارند. تلاش برای رسیدن به مقام انسانی دارند و علم و دانش و سرمایه خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند.

انسان‌های خودخواه پر از نفرت، کینه ، بدبینی و حس انتقام هستند. چون محبت درونشان خشک‌شده و نمی‌توانند از اطرافیان، هستی و کائنات و حتی قدرت مطلق انرژی بگیرند و انرژی بدهند. افراد بسیار زهرآگین هستند و این در کلام و اندیشه‌هایشان نمایان است. بعضی از این افراد که از دانایی، ظرفیت و نقطه تحمل بالاتری برخوردارند، خویشتن‌داری می‌کنند، یعنی آن حس خودخواهی خود را نشان نمی‌دهند. ولی کسی که ظرفیت و دانایی پایین دارد زهر خودش را به دیگران انتقال می‌دهد و آن‌ها را از تعادل خارج می‌کند و این‌گونه انرژی می‌گیرد.

این خودخواهی ریشه در جهالت انسان دارد و مربوط به ضلع ترس و منیت مثلث جهالت می‌شود. به گفته جناب مهندس ما انسان بد نداریم٬ بد بودن و بد شدن انسان‌ها از جهل، ترس از دست دادن و منفعت‌طلبی آن‌هاست.


کمک راهنما هم‌سفر مانا:

خودخواهی زاییده مثلث جهالت و نادانی است (منیت، ترس، ناامیدی) ولی خویشتن دوستی حاصل دانایی است. چون تا خودمان را دوست نداشته باشیم نمی‌توانیم دیگران را دوست داشته باشیم و این آغاز عشق و ورود به وادی چهاردهم است. عشق به خالق عشق بلاعوض به مخلوق است.


کمک راهنما هم‌سفر فاطمه ق: 

خودخواهی یعنی اینکه انسان همه‌چیز را برای خودش بخواهد و بهترین از هر چیز را برای خودش در نظر بگیرد و حاضر نباشد که این بهترین را به دیگران ببخشد. مثلاً بهترین صندلی را برای خودش می‌خواهد، در اردو و مسافرت بهترین جای خواب و نشستن را برای خودش می‌خواهد، بهترین قسمت غذا را برای خودش می‌خواهد، در فروشگاه شلوغ و یا نانوایی زودترین نوبت را برای خودش می‌خواهد، بهترین جای پارک ماشین را برای خودش می‌خواهد و... تافته جدا بافته است. همه‌ی خوبی‌ها، لذت‌ها و راحتی‌ها را برای خودش می‌خواهد. حاضر است برای منافع خود به دیگران ضربه بزند و برایش مهم نیست دیگران چه می‌شوند. جایگاه خود را برتر از دیگران می‌داند.

اما در خویشتن دوستی انسان مراقب است که از جانب خودش یا دیگران ضربه‌ای به او وارد نشود. خودش را دوست دارد. به این معنا که خود را سرزنش نمی‌کند، قیافه‌ی خود را دوست دارد، افکار خود را دوست دارد حتی منفی (چون بخشی از خلقت اوست)، خود را انسانی کامل و تمام‌عیار نشان نمی‌دهد و خود را بی‌عیب نمی‌داند، بلکه عیب‌های خود را می‌پذیرد و برای برطرف کردن آن‌ها صبر می‌کند، آموزش می‌گیرد و تلاش می‌کند.

انسانی که خودش را دوست دارد حق اشتباه کردن به خود می‌دهد و اشتباهات را بستری برای پیشرفت می‌داند و خود را به خاطر اشتباهاتش می‌بخشد. موفقیت‌های کوچک خود را مورد تشویق و تحسین قرار می‌دهد (در درون خود)، مثلاً وقتی در جلسه مشارکت می‌کند به خود آفرین می‌گوید و از همه مهم‌تر انسانی که خودش را دوست دارد از جسم خود مراقبت می‌کند و با مصرف الکل، مواد مخدر، قرص و تغذیه‌ی ناسالم و نادرست شهر وجودی خود را تبدیل به ویرانه نمی‌کند.

پس خویشتن دوستی یعنی اینکه ما نمی‌توانیم دیگران را تغییر دهیم، پس آن‌ها را به حال خودشان بگذاریم و این انرژی که صرف تغییر دیگران می‌کنیم صرف تغییر خودمان کنیم. ما نمی‌توانیم طرز زندگی را به دیگری بیاموزیم، هر کس باید دروس مخصوص به خودش را یاد بگیرد. تنها کاری که می‌توانیم بکنیم این است که زندگی را برای خودمان بیاموزیم و در پایان خویشتن دوستی یعنی به تعادل رساندن جسم، روان و جهان‌بینی.


کمک راهنما هم‌سفر مرضیه:

اگر انسان بخواهد بقیه را دوست داشته باشد در ابتدا باید خود را دوست داشته باشد تا بتواند به دیگران هم محبت کند  و این یعنی خویشتن دوستی.

ولی اگر انسان  فقط خودش را دوست داشته باشد  و همه‌چیز را برای خودش بخواهد  و تنها دنبال منافع خود باشد  این یعنی خودخواهی.

پس اگر انسان خودخواهی٬  باشم و تنها به دنبال منافع خود باشم طبق سی دی کفر آقای امین سدی جلوی پیشرفت خود می‌سازم، اما وقتی هر آنچه برای خوددوست دارم برای دیگران هم بخواهم طبق قانون برای خودم هم اتفاق می‌افتد، پس با خودخواهی چیزی جزء محرومیت  نصیبمان نمی‌شود اما با خویشتن دوستی می‌توانیم به همه‌چیز برسیم.


پاسخ کمک راهنما هم‌سفر زهره:

قبل از ورود به کنگره همیشه فکر می‌کردم کسانی که به خودشان اهمیت می‌دهند مثلاً باوجود داشتن مشکلاتی در زندگی٬ به کلاس‌های مختلف علمی٬ ورزشی٬ هنری و ... می‌روند٬ به سر و وضع خود می‌رسند٬ به خوراک خود اهمیت می‌دهند و ... انسان‌های خودخواهی هستند که فقط به فکر خود هستند و هیچ‌کس و هیچ‌چیز برایشان مهم نیست.

اما با آموزش های کنگره متوجه تفکر غلط  خود شدم٬ متوجه شدم که این خویشتن دوستی است نه خودخواهی٬ متوجه شدم که ما از خویشتن دوستی به دیگردوستی می‌رسیم٬ متوجه شدم که اگر توانستم خودم را دوست داشته باشم آن‌وقت می‌توانم دیگران را هم دوست داشته باشم٬ فهمیدم که اگر توانستم برای خودم ارزش قائل شوم آن‌وقت می‌توانم برای دیگران هم ارزش قائل شوم.

در وادی چهاردهم آمده که یکی از پایه‌های اصلی رسیدن به عشق و محبت٬ یعنی رسیدن به‌جایی که همه‌کس و همه‌چیز را دوست داشته باشی کارکرد سیستم ایکس خود است. من زمانی می‌توانم به اطرافیانم خدمت کنم که خودم از تعادل لازم برخوردار باشم و زمانی از تعادل لازم برخوردارم که سیستم ایکس سالمی داشته باشم و زمانی سیستم ایکس سالمی خواهم داشت که به ورزش٬ تغذیه٬ خواب٬ افکار مثبت داشتن٬ امید داشتن و ... اهمیت بدهم.

خودخواهی به معنای این است که ما خوبی‌ها را فقط برای خود بخواهیم و بدی‌ها را برای دیگران بخواهیم. خود را از همه‌کس و همه‌چیز برتر دانستن٬ منیت داشتن٬ چهره‌ای عبوس و گرفته داشتن٬ از دیگران انتظار داشتن و .... از ویژگی‌های انسان‌های خودخواه است و در کل انسان‌های خودخواه بازی زندگی‌شان به‌نوعی بازی در ناآگاهی است.

اما خویشتن دوستی به معنای این است که من برای خودم ارزش قائل هستم٬ درواقع برای جایگاه و مقام والای انسانی خود ارزش قائل هستم و خودم را دست‌کم نگرفته‌ام. امیدوار بودن٬ باایمان بودن٬ شاد بودن٬ دارای هدف و آمال بودن٬ متفکر بودن٬ مردم‌دار بودن٬ خودباوری٬ اعتمادبه‌نفس و ... از ویژگی‌های انسان‌های خویشتن دوست است و در کل انسان‌های خویشتن دوست٬ بازی زندگی‌شان بازی در آگاهی است.

تهیه کننده: هم‌سفر فاطمه ق

مرتبط با: هر ماه یک سوال،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرحکمت دوشنبه 6 شهریور 1396 01:23
بسیارعالی بود سپاس فراوان از خانم ساراخانم مانا خانم فاطمه خانم مرضیه وخانم زهره ی عزیز بابت مطالب آموزنده
همسفر فرزانه شنبه 4 شهریور 1396 20:33
باسلام وخدا قوت خدمت تمامی استادان گرامی بسیار عالی وپرمحتوا بیان شده بود با سپاس از خانم فاطمه ی عزیز
همسفر مرضیه شنبه 4 شهریور 1396 16:50
از همه ی عزیزان بابت صحبتهای زیبا وآموزنده سپاسگذارم خدا قوت خدمت خانم فاطمه عزیز
شنبه 4 شهریور 1396 09:16
با تشکر از کمک راهنماهای عزیز عالی وآموزنده بود.خدا قوت
همسفر معصومه جمعه 3 شهریور 1396 17:21
باشکر از خانم زهره عزیز،خانم مانا خانم مرضیه خانم سارا
خانم فاطمه،بسیار زیبا بود
همگی خدا قوت،،
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic