در باب دستور جلسه هفتگی٬ قضاوت و جهالت
چهارشنبه 1 شهریور 1396 ساعت 14:39 | نویسنده این مطلب : همسفر زهره | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق

در باب دستور جلسه هفتگی٬قضاوت و جهالت

به قلم کمک راهنما هم‌سفر آزاده


 قضاوت حق خداوند است چون تنها اوست که از درون و برون انسان‌ها کاملاً آگاه است و هر فرد تنها حق این را دارد که در مورد خود قضاوت نماید و شاید اگر قضاوت سازنده‌ای وجود داشته باشد همین نوع از آن است.


زمانی که انسان تصمیم می‌گیرد کسی را مورد قضاوت قرار دهد باید حداقل دو فاکتور علم و آگاهی و بی‌طرف بودن را داشته باشد. قضاوت کردن یک عکس‌العمل طبیعی مغز است یعنی سنجش در صدور حکم٬ درواقع تجزیه‌وتحلیلی که ناشی از آگاهی فرد است و نه ناآگاهی!

این‌گونه قضاوت کردن دقیقاً نقطهٔ مقابل خودشناسی و خودسازی است یعنی کسی که توانایی‌های خود را در زندگی معطوف به آنالیز و تجسس و قضاوت و محکوم کردن افراد دیگر می‌کند٬ طبیعتاً فرصتی برای شناخت نقطه‌ضعف‌ها و ارتقاء شخصیت خود نخواهد داشت.

می‌دانیم که قضاوت دیگران (بدون آگاهی) نسبت کاملاً عکس با دانایی دارد یعنی هرچقدر دانایی کمتر٬ قضاوت بیشتر خواهد بود.

مهم‌ترین صفت فرد قضاوت گر این است که عیبی را در فردی می‌بیند ولی از مشاهدهٔ همان عیب در خود عاجز است٬ کما اینکه اگر آن صفت در وجود خودش نبود اصلاً قادر به درک و حس آن نبود. در حقیقت زمانی که افراد را قضاوت می‌کنیم وارد حوزه انرژی آن‌ها می‌شویم و بار منفی آن بر ما غالب شده و ممکن است پس از مدتی خود ما همان کار را انجام بدهیم.

ورای این مسئله دروغ٬ غیبت٬ تهمت و ضد ارزش‌های فراوان دیگری در دل این مسئله نهفته است که این‌گونه بارور می‌شود و میوه‌های زهرآگین آن زندگی را به کام ما تلخ خواهد نمود. علاوه بر این اگر قوانین هستی را قبول داشته باشم متوجه می‌شوم که اگر من کسی را قضاوت کنم٬ اجازه می‌دهم دیگری هم من را مورد قضاوت قرار بدهد به عبارتی هر شخص خودش وجود خود را ناامن می‌کند یعنی اگر سرزنش کند٬ او را سرزنش خواهند کرد یا اگر دروغ بگوید و خیانت کند این اتفاقات در مورد او به وقوع خواهند پیوست.

از صفات بارز فرد قضاوت گر کفر است٬ تنها بدی‌های افراد را دیدن و بر مبنای آن تصمیم گرفتن و نادیده گرفتن خوبی‌ها عین کفر است. حتی درصورتی‌که بدی‌ها در افراد نمایان‌تر باشد٬ در قالب انسان همه‌چیز قابل تعویض است و آگاهی از اینکه افرادی که به من آسیب می‌زنند یا در اثر جهل و یا ترس و یا طمع می‌باشد می‌تواند مرهم خوبی برای من باشد. زیرا انسان دانا به اطرافیان خود آسیب نمی‌زند و فقط افرادی که دانایی آن‌ها به حد کافی نرسیده می‌توانند به بقیه آسیب بزنند و بهتر است من از این دسته نباشم.

 قضاوت حق خداوند است چون تنها اوست که از درون و برون انسان‌ها کاملاً آگاه است و هر فرد تنها حق این را دارد که در مورد خود قضاوت نماید و شاید اگر قضاوت سازنده‌ای وجود داشته باشد همین نوع از آن است.

از سوی دیگر شاید ما جزو آن افرادی باشیم که نظر دیگران برایمان بسیار مهم است تا موقعی که انسان نسبت به دیدگاه دیگران در مورد خود حساسیت داشته باشد و منبع اصلی انرژی‌اش برای زندگی را از تائید دیگران جذب کند تیر قضاوت آن‌ها برایش مهلک خواهد بود و ما فقط زمانی از حرف و قضاوت دیگران ناراحت خواهیم شد که آن صفت را هرچند ضعیف در خود داشته باشیم. پس گاهی اوقات قضاوت دیگران می‌تواند حتی برای ما سازنده هم باشد اما فقط در این حد که آن را وسیله‌ای برای ارتقاء و تغییر صفات منفی قرار دهیم نه اینکه بدون توجه به موضوع اصلی که صفت ناشایست در ماست فقط از قضاوت دیگران ناراحت شویم و شروع  به خودخوری و خودآزاری کنیم. باید این توانایی را به دست آوریم که از قضاوت دیگران عبور کنیم و به نکتهٔ اصلی پی ببریم نه اینکه حواس ما فقط معطوف به انگشت اشاره باشد و از موضوع اصلی بازبمانیم و بدانیم که گاهی بدرفتاری دیگران می‌تواند معلم خوبی برای ما باشد.

مسئله قضاوت کردن محدود به آسیب‌پذیر شدن٬ دریافت انرژی منفی٬حال بد٬ آشفتگی و هزاران مسئله دیگر می‌شود و فردی که دائماً این کار را انجام می‌دهد به‌مرورزمان دچار یک حالت وسواس گونه می‌گردد که تقریباً  هیچ‌کس از زیر تیغ قضاوت او به‌سلامت عبور نخواهد کرد٬ بیزاری و نفرت و کینه از دیگران از فیلترهای این فرد است که همه بدون استثنا از آن عبور خواهند کرد.

حال انسانی که به‌واسطهٔ منیت زیاد به خود اجازه می‌دهد در مورد همه حکم صادر کند و همهٔ افراد از منظر او گناهکارند حتی اگر خلافش ثابت شود٬ نادان است زیرا به‌جای کنکاش در خود در حال جستجو در دیگران است و دائماً درگیر برچسب و انگ زدن به بقیه است٬ چگونه می‌تواند دیگران را دوست داشته باشد و یا حتی به دوست داشتن فکر کند.

چنین فردی به انواع بیماری‌های روان‌تنی دچار خواهد شد٬ بی‌خوابی٬ ترس٬ حتی ناامیدی از اینکه همهٔ انسان‌ها به‌نوعی گناهکارند٬ تصور دنیایی کاملاً سیاه و ناخوشایند و غیرقابل اطمینان و بدتر از همه یک خویشتن ناشناس و خودی که او هیچ‌وقت فرصت نکرده با او آشنا گردد٬ او را بشناسد و دوستش داشته باشد.

درنهایت اینکه تا زمانی که با کفش‌های دیگران راه نرفته‌ایم حق نداریم که در مورد آن‌ها قضاوت کنیم. مشکلات زندگی افراد به‌اندازه ظرفیت آن‌هاست و ما خالقشان نیستیم که بتوانیم آن‌ها را قضاوت کنیم.

با احترام کمک راهنما هم‌سفر آزاده

لژیون چهارم

                                               

 

مرتبط با: مقالات و دل نوشته ها،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سارا یکشنبه 5 شهریور 1396 19:57
مقاله بسیار عالی و کامل بود
خداقوت و سپاس خدمت خانم زهره عزیز و خانم آزاده عزیز مثل همیشه زیبا و تاثیرگزار بود
جوان و جاوید باشید..
امین گلی یکشنبه 5 شهریور 1396 13:20

واقعا که مقاله ی خوبی بود. از اون نوشته هایی بود که معلومه وقت صرفش شده و تا نویسنده دانایی لازم را نداشته باشه، حتی با صرف وقت و انرژی، آخرش به این صورت نافذ و مفید و با محتوا و عمیق از آب در نمی آد.
درود بر شما.
تبریک و تشکر.
ی
امین گلی یکشنبه 5 شهریور 1396 13:19

واقعا که مقاله ی خوبی بود. از اون نوشته هایی بود که معلومه وقت صرفش شده و تا نویسنده دانایی لازم را نداشته باشه، حتی با صرف وقت و انرژی، آخرش به این صورت نافذ و مفید و با محتوا و عمیق از آب در نمی آد.
درود بر شما.
تبریک و تشکر.
ی
همسفر فرزانه شنبه 4 شهریور 1396 11:24
باسلام وخدا قوت مانند همیشه بسیار عالی دستور جلسه را بیان کردید با ارزوی سلامتی و شادکامی برای شما سرکار خانم ازاده عزیز
همسفر معصومه جمعه 3 شهریور 1396 17:00
با تشکر از خانم زهره گل وخدا قوت به خانم آزاده ،،
همسفر معصومه جمعه 3 شهریور 1396 16:32
بسیار عالی بود،،خدا قوت
همسفرزهرا.ر جمعه 3 شهریور 1396 02:41
سلام وعرض ادب خدمت خانم آزاده عزیز خیلی عالی بودخسته نباشید .⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘
همسفرحکمت پنجشنبه 2 شهریور 1396 01:28
خداقوت خدمت خانم آزاده بسیارعالی بود وبسیار لذت بردم
همسفر مانا پنجشنبه 2 شهریور 1396 00:03
مثل همیشه عالی بود.
مسافر امیر و همسفر الهام چهارشنبه 1 شهریور 1396 23:58
سلام وخسته نباشید خیلی استفاده کردیم سپاسگذاریم
ممسافر مجتبی رهجوی اقای جمالی چهارشنبه 1 شهریور 1396 19:19
تا زمانی که با کفش‌های دیگران راه نرفته‌ایم حق نداریم که در مورد آن‌ها قضاوت کنیم.
بسیار عالی بود
خدا قوت خدمت سرکار خانم ازاده و سرکار خانم زهره
خسرو چهارشنبه 1 شهریور 1396 18:13
سلام وخسته نباشیددستور جلسه بسیار اموزنده ومطالب عالی درودبرشما88
همسفر چهارشنبه 1 شهریور 1396 17:23
خداقوت بسیار عالی بود
موفق و پیروز باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو