جلسه همسفران روز دوشنبه ۹۶/۰۴/۲۶
سه شنبه 27 تیر 1396 ساعت 01:06 | نویسنده این مطلب : همسفر شهلا | ( نظرات )

به نام آفریننده آسمان و زمین

روز دوشنبه ۹۶/۰۴/۲۶ جلسه اول از دور سیزدهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی با نگهبانی همسفر سارا و استادی همسفر مهین و دبیری همسفر مهتاب با دستور جلسه :« وادی یازدهم و تاثیر آن روی من» راس ساعت 16  آغاز به کار کرد.

حالا چرا این‌قدر در جهان فیزیکی مهم است که آموزش بگیریم و دانایی را بالا ببریم؟ به دلیل این‌که ما در این جهان ابزارهایی در اختیار داریم که به‌واسطه آن‌ها می‌توانیم به آن سطح تعادل برسیم. هر چه انسان در این جهان تلاش کند و به میزان دانایی خود بیفزاید، در جهان دیگر راحت‌تر به تکامل می‌رسد...

در ابتدای جلسه شاهد تعویض جایگاه نگهبانی و دبیری بودیم.

از زحمات همسفران خانم مهین و خانم زهره و مریم بابت ۱۴ جلسه نگهبانی و دبیری تشکر می کنیم و به همسفران خانم سارا و خانم مهتاب تبریک عرض می نماییم.

 استاد فرمودند:

خدا را شکر که امروز هم فرصت یک خدمت دیگر به من داد.

قسمتی که در این وادی بیشتر راجع به آن صحبت می‌شود حضور نیروهای تخریبی در جهان هستی است آن‌هم به این دلیل است که طبق فرمان خداوند٬ اتفاق افتاده است. اگر نیروهای اهریمنی در کنار نیروی انسانی قرارگرفته به دلیل این است که در زمان خلقت انسان، خداوند نیروی اختیار به انسان داده تا انسان توسط نیروی اختیاری که دارد بتواند راه درست و غلط را انتخاب کند. نیروی اهریمن یا شیطان انسان را به‌زور نمی‌برند، کار او فقط و فقط دعوت کردن است به کارهای ضد ارزشی و چون انسان جاهل هنوز به دانایی و تکامل نرسیده٬ به سمت نیروهای منفی گرایش پیدا می‌کند و نمونه‌اش مصرف‌کنندگان مواد مخدر هستند. اما آن چیز که ما باید بدانیم اینستکه حالا اگر ما متوجه شدیم که در اثر جهل و نادانی، خودمان به خودمان ضربه زدیم حالا با وارد شدن به کنگره، می‌خواهیم راه رسیدن به آرامش را پیدا کنیم.

در وادی یازدهم انسان را به چشمه تشبیه می کند و سطح ارتفاع که چشمه باید داشته باشد که بتواند جوشش داشته باشد. اگر انسانی می‌خواهد بشود چشمه جوشان و رود خروشان، دو موضوع را باید در نظر بگیرد، یکی منابع اطلاعات صحیح در مسیر دانایی و دوم اختلاف‌پتانسیل درونی و بیرونی برای کسب انرژی.صحبت از منابع اطلاعاتی می‌شود، یعنی چه؟ یعنی گرفتن آموزش‌ها، اگر دقت کنیم و به این مسئله ایمان داشته باشیم که انسان بقاء دارد و از بین نمی‌رود و مرگی در کار نیست، مفهوم این وادی خیلی عمیق و عمیق‌تر است برای انسان.

 زمانی که انسان از یک نقطه نفسش شروع شد و وارد جهان هستی شد تبدیل می‌شود به یک اقیانوس و باز تبدیل می‌شود به یک نقطه، وقتی پیمان الست بسته شد آن زمان هم‌٬ نفس وجود داشت آن موقع ما بودیم فقط معلوم نیست چند میلیارد سال در قبل جهان هستی و کل کائنات وجود داشتیم، آن چیزی که در این مورد انسان صدق می‌کند، انسانیت و معرفت انسان را به نمایش می‌گذارد انسان و خودش را با آن می‌شناسد. آن نفس انسان است که وقتی مرگ فرا برسد فرشتگان آسمان توسط یک‌بند زرین که نفس با جسم انسان وصل است در زمان که در جهان فیزیک زندگی می‌کند وقتی مرگ فرا می‌رسد فرشتگان می‌آیند آن بند را پاره می‌کنند و نفس را تحویل می‌گیرند و جسم متلاشی می‌شود. پس ما به ین باور اعتقاد داریم که مرگی وجود ندارد و زندگی ادامه‌دار است. حالا ما در این مراحل زندگی آموزش‌هایی را از گذشته کهن گرفتیم به این جهان فیزیکی آمدیم یکسری آموزش‌هایی می‌گیریم و می رویم به جهان دیگر و می‌بینیم یک جهان دیگر اینجا ترکیب می‌شود که انسان اگر که به‌فرمان عقل نزدیک بشود این انسان انسانی است که در آرامش است. حالا چرا این‌قدر در جهان فیزیکی مهم است که آموزش بگیریم و دانایی را بالا ببریم؟ به دلیل این‌که ما در این جهان ابزارهاییی در اختیار داریم که به‌واسطه آن‌ها می‌توانیم به آن سطح تعادل برسیم. هر چه انسان در این جهان تلاش کند و به میزان دانایی خود بیفزاید، در جهان دیگر راحت‌تر به تکامل می‌رسد و به‌فرمان عقل نزدیک‌تر می‌شود. چرا؟چون اینجا وسیله هست اما در جهان دیگر نیست، تنها تفکر و تعقل است که آن موقع است که اگر انسان به آن درجه از کفایت برسد می‌شود شو شود.و این‌همه اسرار که در این مرحله تفکر کن و تعقل کن و مسیر را درست انتخاب کن به همین دلیل است و آنچه در این مسیر تفکر و تعقل در این جهان فیزیکی مهم است و ادامه می‌دهیم حس سالم است.

نفس خوراک می‌خواهد و نمی‌توانیم بگوییم خوشبخت کسی است که ثروتمند است و خوشبختی را از دیدگاه مالی ببینیم این‌ها خوراک نفس نیستند.خوراک نفس چیز دیگری است. نور، صوت و حس است من وقتی این سه یا چهار خوراک را در جهت درست رشد بدهم در مسیر تعالی قرار می‌گیرم. نور چه‌کار می‌کند؟ نور برای ما در جهان فیزیک یعنی تصویرسازی، من وقتی حسم درست نیست، آن نور که به سمتم می‌آید همان نور است که از طرف نیروی اهریمن می‌آید پس شروع می‌کنم به تصویرسازی منفی، این تصویرسازی را دست‌کم نگیریم، هر کاری که ما انجام می‌دهیم از تصویرسازی است پس مهم است که این نور که از سمت ما می‌آید یا از سمت تاریکی است یا روشنایی؟ این القاها خیلی مهم است، مسئله بعدی صوت است، صدای خوب، صحبت خوب، موسیقی خوب، وقتی من این صوت را از طریق مثبت نمی‌گیریم و گوش می‌دهم به یک موسیقی ناراحت‌کننده، گوش می‌دهم به یک حرف ناامیدکننده و نیروی اهریمن، خب مسلماً به‌هم‌ریخته می‌شوم. ما ناامیدی را دست‌کم نگیریم، ناامیدی بزرگ‌ترین اسلحه نیروی اهریمن است.

بعد می‌آییم سر حس، حس مهم‌ترین چیز است. اولین چیز که قوه تعقل و تفکر را به کار می‌اندازد حس است، حس مثبت به من تصویر مثبت می‌دهد، حس مثبت به من صوت مثبت می‌دهد، حس مثبت به من جهت مثبت می‌دهد و این‌ها خوراک نفس ماست. خوراک نفس ما ایمان است، توکل است، شکر گزاری است. من و شما اگر یاد بگیریم با آموزش‌ها که می‌گیریم به این باور برسیم که اگر این سختی‌های زندگی و این چرخش که ما در آن می‌چرخیم بنا بر مصلحت بر ما ایجاب می‌کند که در این شرایط و موقعیت باشیم، قطعاً ناامید نمی‌شویم، در هستی آدم‌ها می‌روند و بر می‌گردند، البته طبق فرمان‌ برمی‌گردند، برای اینکه انسان‌ها باهم خرده‌حساب‌هایی دارند می‌روند و از چرخه خارج می‌شوند و مجددا طبق فرمان بر می‌گردند، برای اینکه خرده حساب‌ها را تصفیه کنند، یکی بر می‌گردد دنبال عشق گمشده، یکی بر می‌گردد دنبال مقام از دست رفته‌اش، حرکتی که ما انسان‌ها را به حرکت در می‌آورد یک نیروی مرکزی دارد که آن را می گویند مرکز هستی، من و شما به دلیل سرگرمی‌ها که برای خودمان درست کردیم از آن نیروی مرکزی غافل هستیم، نیروی مرکزی چیست؟ القاها که در هستی به ما می‌رسد نیرویی است که در کائنات وجود دارد، من وشما به اختیار خودمان حرکتی نداریم این حرکت از جای دیگری است منتها چون اینقدر سرگرم دغدغه های زندگی شدیم درک این چرخش هستی برایمان غیر قابل باور است.

وقسمت دوم: در مورد چشمه‌های جوشان و رودهای خروشان همه به بحر و اقیانوس می‌رسند. در کتاب چشمه تشبیه شده به جسم انسان‌ها و رودهای خروشان تشبیه شده به افکار و اندیشه انسان که به هر کجا که بخواهند می‌روند و از خودشان جای پا باقی می‌گذارند. اما برای چشمه جوشان شدن و در مسیر قرار گرفتن پنج مسئله را طبق سخنان آقای مهندس باید در نظر گرفت. اول اینکه انسان در جمع به تکامل می‌رسد، حلقه اتصال ما را مثل زنجیر بهم وصل کرده و با همدیگر حرکت می‌کنیم، مثال افراد کنگره که با یک دیدگاه با یک تفکر آمدیم وارد کنگره شدیم با حال خراب، و الان مثل زنجیر بهم پیوستیم و داریم یک خط مستقیم را ادامه می‌دهیم. مسئله دوم:تکامل بخشیدن به دانش در حال آموزش، آموزش که من می‌گیرم را ادامه بدهم و متوقف نشوم و مسئله سوم توان و قدرت فکری خود را بالا ببریم با حرکت درستمان، مسئله چهارم که مسئله بسیار مهمی است از بین بردن ترس‌های ساختگی است، یکسری از این ترس‌ها ما را متوقف می‌کنند و آسیب زننده است و اینها ترس‌هایی هستند که نیروی منفی می‌دهد و می گوید نرو٬ تو نمی‌توانی، حرکت نکن نمی‌شود. بر این ترس‌ها باید غلبه کنیم چطوری؟ به این شکل که امیدوار باشیم دانش را بالا ببریم و بدانیم این دشواری‌ها آمده‌اند که من انسان را بسازند و هدایتم کنند. مسئله پنجم: ایجاد محبت واقعی، پایه محبت بلاعوض معرفت است، شناخت و آگاهی مهم است، محبت و معرفت دو پایه نردبان عشق است، هر عشقی محبت است اما هر محبتی عشق نیست، هر محبتی معرفت است اما هر معرفتی محبت نیست. ما باید در این مسیر پایه‌های معرفت، محبت و عشق خودمان را به مسیری هدایت کنیم تا بشویم فرد عاشق.

کلمه عشق از کجا آمده؟ کلمه عشق از گیاهی بنام عشقه گرفته شده عشقه گیاهی است که خودش از خودش نمی‌تواند تغذیه کند می‌آید به دور گیاهان دیگری می‌پیچد و اینقدر این گیاه را در اختیار خود می‌گیرد تا تغذیه شود و آن گیاه را نابود می‌کند و می سوزاند تا خود زندگی کند. عشق برای ما انسان‌ها هم همینطور است ما و گذشته را آتش به جانمان می‌اندازد گذشته ما را می‌سوزاند و ما را می‌کند عاشق و این جاست که می‌گوید: عاشق را حساب با عشق است با معشوق چه کار دارد، و اینجاست که فرد می‌گوید من اقیانوسم من رسیدم به اقیانوس، اقیانوس یعنی کجا؟یعنی رسیدن به مرحله بالا و بالایی عاشقی بلاعوض که تمام موجودات را دوست داشته باشم و بدانم آن خدایی که من را آفرید مسیری که سر راه من قرار داده مسیر درست و مسیر به تکامل رسیدن من است.

گزیده ای از مشارکتهای همسفران:

وادی یازدهم در مورد قانون مهمی که خواست درونی ما انسانهاست صحبت می کند چون خواسته های ما مثل همان چشمه های جوشان و رودهای خروشان هستند و رسیدن به رهایی و آرامش یعنی رسیدن به بحر و اقیانوس.

یک همسفر باید مثل رود حرکت سالم داشته باشد و مثل آب رود سودمند باشد و با خدمت کردن به دیگران انرژی مثبت بدهد.

وادی یازدهم به ما می گوید حرکت کن و زمان را از دست نده تو با حرکت خودت می توانی مسائلت را حل کنی.

کسانی می توانند به چشمه جوشان تبدیل شوند که از دیگران توقع نداشته باشند.

یک همسفر برای اینکه به یک چشمه جوشان تبدیل شود اول باید ببیند به کجا می خواهد برسد آیا می خواهد به آرامش  و تعادل برسد آیا می خواهد از بندهای اهریمن رها شود.

شیطان برای اینکه انسان را از مسر خودش منحرف کند با توجه به ویژگی انسان که موجودی حریص،ناسپاس و زیانکار است انسان را به مسیر ضدارزشها دعوت می کند پس جایی که ما غیبت می کنیم و یا ضدارزش انجام می دهیم در واقع دعوت شیطان را پذیرفته ایم و جزو یاران شیطان شدیم.

 

نویسنده: همسفر شهلا

عکاس: همسفر فهیمه

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرشهناز چهارشنبه 28 تیر 1396 19:19
سلام وخداقوت خدمت تمامیه خدمتگذاران کنگره
مسافر مجید سه شنبه 27 تیر 1396 11:59
سلام و خدا قوت خدمت همه خدمتگذاران (مسافران و همسفران ) کنگره ، بخصوص نگهبان ، دبیر و استاد جلسه
شاد ، موفق و پیروز باشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic