گفت و گو با همسفر الهام
جمعه 2 تیر 1396 ساعت 16:19 | نویسنده این مطلب : همسفر آزاده | ( نظرات )

به نام دانا ی راز

لذت از خدمت

گفت و گو با همسفر الهام در باب دستور جلسه هفتگی (ظرفیت و مسئولیت،قبله گم کردن)


من اگر امروز ظرفیت این را نداشته باشم که یک مسئولیت را انجام بدهم حتی اگر آن تی کشیدن کف سالن شعبه باشد ،مطمئناً نمی‌توانم آن مسئولیت را به‌درستی انجام بدهم  و از آن کار هیچ لذتی نمی‌برم .....


با سلام، لطفاً طبق رسم کنگره خودتان را معرفی کنید؟

سلام دوستان الهام هستم هم‌سفر علی‌اکبر، با آنتی ایکس مصرفی تریاک و با پانزده سال تخریب وارد کنگره شدیم، یازده ماه و بیست‌وشش روز سفر کردیم، باراهنمای مسافرم آقای مهدی پوستی و راهنمای عزیز خودم خانم سارا. امروز هم به شکر خدا هفت ماه و بیست‌وچهار روز است که گل رهایی را از دستان پرمهر آقای مهندس دریافت کرده‌ایم.

لطفاً کمی از نحوه آشنایی خود با کنگره برایمان بگویید؟

یکی از دوستان مسافرم  کنگره را به ما معرفی کردند که خدا را شکر مسافر من قبول کردند ولی متأسفانه دوستشان به خاطر مشکلی دیگر به کنگره نیامدند.

آیا در کنگره خدمتی هم انجام می‌دهید؟

بله خدا را شکر من در حال حاضر در خدمت وبلاگ شعبه شیخ بهایی و وب لژیون خانم سارا هستم.

 حس شما از این خدمتی که انجام می‌دهید چیست؟

خیلی دوست دارم، حس خیلی خوبی است و به من حال خیلی خوشی دست می‌دهد ،وقتی دستور جلسه را تایپ می‌کنم احساس می‌کنم که خیلی انرژی گرفته‌ام و مخصوصاً زمانی که دوستان کامنت می‌گذارند انرژی‌ام دو برابر می‌شود.

   نقش یک هم‌سفر در حال خوش خانواده چیست؟

یک هم‌سفر خیلی می‌تواند مؤثر باشد ،اگر حال خودش خوب باشد و بتواند آن حال خوش را به خانواده‌اش یعنی به مسافر و بچه‌هایش منتقل کند ،مطمئناً حال خوش در خانه می‌ماند و ادامه‌دار می‌شود ،ولی اگر یک هم‌سفر حال  و روحیه خوشی نداشته باشد حال بقیه را هم حتماً خراب می‌کند .

به نظر شما لازمه انجام خدمت درست در کنگره و یا بیرون از کنگره چیست؟

همان‌طور که آقای مهندس در سی‌دی‌شان گفته‌اند ،ظرفیت است .ما باید ظرفیت انجام یک کار و یا یک مسئولیت را داشته باشیم .من اگر امروز ظرفیت این را نداشته باشم که یک مسئولیت را انجام بدهم حتی اگر آن تی کشیدن کف سالن شعبه باشد ،مطمئناً نمی‌توانم آن مسئولیت را به‌درستی انجام بدهم  و از آن کار هیچ لذتی نمی‌برم .

 برداشت شما در مورد دستور جلسه ظرفیت و مسئولیت چیست؟

برداشت من خیلی قشنگ است چون آدم برای انجام هر کاری و هر چیزی که به دست می‌آورد باید ظرفیت و تحملش را داشته باشد .من اگر امروز قرار است پول هنگفتی به من برسد باید ظرفیتش را داشته باشم ،حتی من دراین‌باره تجربه‌ای دارم که شوهر من یک ملک پدری داشتند و وقتی‌که می‌خواستند آن را بفروشند ،بااینکه قبل از آمدن من به کنگره بود ،همیشه ترس از این نکته داشتم که اگر این پول به زندگی من  بیاید آیا من ظرفیت درست استفاده کردنش رادارم و می‌توانم درراه درست استفاده کنم یا نه ؟ و همیشه دعایم سر نماز همین بود که خدایا ظرفیت استفاده از این پول را به ما بده .

دقیقه هر کاری که انسان می‌خواهد انجام بدهد باید ظرفیتش را در خود ببیند ،اگر من امروز می‌خواهم مسئولیتی را قبول کنم باید ظرفم اندازه آن کار باشد .اگر قرار است من مرزبان شعبه بشوم باید ظرفیت برخورد با تازه‌واردی که حال خرابی دارد را داشته باشم ،زیرا ممکن است که با من بداخلاقی هم بکند ولی چون من این مسئولیت را قبول کرده‌ام باید این‌قدر ظرفیتم بالا باشد که بتوانم با روی خوش و گشاده ایشان را راهنمایی کنم و حتی وقتی به‌عنوان یک مشاور تازه‌واردیم اگر دیدم حتی به حرف‌هایم گوش نمی‌کنند باید با برخورد خوب و گشاده‌رویی ایشان را راهنمایی و دعوت به کنگره بکنم .

چه اتفاقی می‌افتد که فردی که می‌خواهد خدمت کند به‌تدریج قبله و هدف خود را گم می‌کند ؟

بستگی به ظرف وجودی ما دارد که ممکن است آن را به‌سرعت پرکنیم و دچار منیت و خودخواهی و غرور بشویم و باعث بشود که برخوردمان با بقیه بد باشد  و آن مسئولیتی که قبول کرده‌ایم را نتوانیم به نحو احسن انجام بدهیم و این باعث می‌شود که آن قبله و راه و هدفی که به خاطرش این مسئولیت را قبول کرده‌ایم را گم کنیم و در ادامه آن خدمت را از دست می‌دهیم .

 چگونه می‌توانیم خود را از آسیب‌های قبله گم کردن در امان نگه‌داریم ؟

تنها با تفکر و تجربه و آموزش ،اگر ما آموزش گرفته باشیم و تجربه کرده باشیم و راجع به آن مسئولیتی که می‌خواهیم قبول کنیم تفکر کرده باشیم که من که می‌خواهم امروز این مسئولیت را انجام بدهم ،چگونه می‌خواهم این کار را بکنم  و ظرفیت خودم را تا اندازه‌ای بالابرده باشم که بتوانم این مسئولیت را قبول کنم ، می‌توانم بگویم که هدف و قبله‌ام را گم نمی‌کنم و همین‌طور با بالا بردن نقطه تحمل خودم و اینکه با کوچک‌ترین صحبتی و یا حرکتی  به هم نریزم  و به‌قول‌معروف قاطى نکنم می‌توانم خدمت‌ها را به درستی انجام بدهم .

  نشانه‌های حال خوش و تغییر یک فرد چیست؟

این‌که من اخلاق و رفتاری که قبلاً داشتم را دیگر نداشته باشم مثلاً خود شخص من قبلاً زود عصبانی می‌شدم و سر بچه‌هایم داد می‌کشیدم و سر کوچک‌ترین چیزی به هم می‌ریختم و عصبی و ناراحت و دلگیر می‌شدم و همه این‌ها را بر سر بچه‌هایم خالی می‌کردم و سعی می‌کردم کار طرف مقابل را تلافی بکنم ،الآن هم نمی‌گویم که خیلی عوض‌شده‌ام ولی بازهم نسبت به قبلم خیلی تغییر کرده‌ام ،کمتر عصبی می‌شوم و به هم می‌ریزم و این تغییرات را به‌صورت خیلی زیاد در مسافرم دیدم ،چون ایشان خیلی زود دادوبیداد و دعوا می‌کرد ولی الآن او حتی من را راهنمایی می‌کند و کمک می‌کند تا حال خوشم را از دست ندهم و این تغییرات فراوان در مسافرم را مدیون راهنمایشان و کنگره هستم و همین‌طور تغییراتی که خودم نسبت به قبل کرده‌ام را مدیون کنگره و آقای مهندس هستم.

 کدام‌یک از آموزش‌های کنگره را بیشتر توانسته‌اید در خودتان عملی بکنید ؟

فکر می‌کنم بالا بردن نقطه تحمل بوده ،اگر کسی بتواند همه‌چیز را تحمل کند این خودش می‌تواند راهی باشد برای ادامه مسیر و پیدا کردن چیزهای دیگر و من این مسئله را در آموزش‌های کنگره خیلی دوست دارم و سعی می‌کنم در زنگی‌ام عملی‌اش کنم.

نقش خدمت در تربیت نفس ما چیست ؟

این خیلی مهم است که من بتوانم خدمتی را انجام بدهم که شاید قبلاً برایم کسر شأن بود مثلاً تمیز کردن کف سالن یا جمع‌کردن صندلی‌ها یا شستن سرویس بهداشتی ،قبلاً برای من به خاطر منیت و خودخواهی و غرورم سخت بود ولی من هم یک نفر مثل بقیه هستم و این باعث می‌شود که منیت و خودخواهی‌ام پایین بیاید که لااقل صندلی که خودم رویش نشسته‌ام را جمع کنم و بتوانم یک خدمتی انجام داده باشم  و خدمت‌های بالاتر هم مثل خدمت در وبلاگ می‌تواند مدیرت زمان را به من آموزش بدهد که من هم به کارهایم برسم و هم سر موقع دستور جلسه را برای سایت آماده کنم و بتوانم به بچه‌ها و مسافرم هم رسیدگی کنم .

کلام آخر ؟

خدا را شکر می‌کنم که کنگره را در سر راه ما قرارداد و من و خانواده‌ام ،این حال خوش امروزمان را مدیون کنگره هستیم ،از جناب آقای مهندس دژکام بسیار سپاسگزارم همین‌طور از خانواده محترمشان و از راهنمای مسافرم آقای مهدی پوستی که در تغییرات مسافرم نقش بسیار مهمی داشتند و راهنمای خوب خودم خانم سارا که همیشه با صحبت‌هایشان به من آرامش می‌دهند و سپاس از همه عزیزانی که در کنگره خدمت خالصانه و مخلصانه می‌کنند .

ممنون از این‌که وقت خود را در اختیار ما قراردادید.

تهیه‌کننده:هم‌سفر آزاده

مرتبط با: مصاحبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فرزانه یکشنبه 4 تیر 1396 01:27
با سلام وخدا قوت به همه یعزیزان بسیار عالی بود واز مصاحبه با خانم الهاماستفاده کردم برای الهام عزیز وتمامی خدمت گذاران کنگره ارزوی سلامتی وبهروزی مینمایم
شنبه 3 تیر 1396 18:55
خسته نباشید خدمت خانم ها آزاده و الهام عزیز.
یک همسفر شنبه 3 تیر 1396 15:04
خداقوت به خانم آزاده عزیز.از خانم الهام هم تشکر میکنم،امیدوار روزبه روزبیشتری را تجربه کنید.
یک همسفر شنبه 3 تیر 1396 15:04
خداقوت به خانم آزاده عزیز.از خانم الهام هم تشکر میکنم،امیدوار روزبه روزبیشتری را تجربه کنید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic