مشارکت های مکتوب همسفران
پنجشنبه 1 تیر 1396 ساعت 08:12 | نویسنده این مطلب : همسفر رویا | ( نظرات )


به نام خدای رئوف و غفور حمید و لطیف و مجید و صبور

مشارکت های مکتوب لژیون  دوازدهم همسفران

در باب دستور جلسه هفتگی : ظرفیت و مسئولیت (قبله گم کردن)

پس نتوانستن در کنگره معنایی ندارد.امیدوارم  تلاش کنم و دانسته هایم را عملی کرده  و دنبال توجیه نباشیم .خداوندا قبل از اینکه  چیزی را به من دهی ظرفیش را بده .

 


سلام دوستان اعظم هستم یک همسفر

دستور جلسات هفتگی کنگره 60 هرکدام در جای خود بسیار مهم است و درک فهم و اجرای آنها در زندگی( بطور عام )در افکار واعمال و عمکرد ما در کنگره ( بطور خاص) تاثیرگذار است و ما را به تعادل که فوق درمان است هدایت می نماید .دستور جلسه این هفته نیز از این امر مستثنی نیست و و از سه بخش تشکیل  شده است . ظرفیت ، مسئولیت ، قبله گم کردن

1-    ظرفیت : اسم مصدر عربی از ریشه ظرف به معنای گنجایش ، وسع، اندازه ، میزان تحمل . در جزوه جهان بینی 2  به مفهوم مورد نظر کنگره در خصوص ظرفیت اشاره شده است که کمیت انرژی و میزان زلالی آب کیفیت انرژی و ابعاد و شکل استخر نمایانگر ظرفیت هرشخصی می باشد که ارتباط مستقیم با دانایی دارد . در واقع ظرفیت بیشتر یعنی دانایی بیشتر و بالعکس . از طرفی در وادی نهم به نقطه تحمل اشاره شده است که هر نیروی نقطه تحمل دارد که اگر از آن بگذریم به آشوب می رسیم .

2-     مسئولیت : اسم مصدر عربی ریشه سئل به معنای وظیفه ،تکلیف ؛  رسالت . پاسخگو بودن عهده دار اعمال و رفتار در واقع مسئول کسی است که مورد سوال قرار میگیرد . انسان به ذات مکلف و مسئول است و در واقع چون اختیار دارد مسئول اندیشه و گفتار وکردار خود می باشد.

3-     قبله گم کردن: قبله به معنای جهت و مسیر حرکت می باشد در واقع اصطلاح قبله گم کردن به معنای جهت و مسیر را گم کردن است نتیجه آن هدف را گم کرده و نرسیدن به مقصود است و آنچه موردنظر این دستور جلسه  می باشد حالت سوم است در واقع وقتی ظرفیت انسان کمترا ز مسئولیت هایش باشد نتیجه آن قبله گم کردن است .

اگر مصداق این دستور جلسه را در کنگره جستجو کنیم به ما می گوید خدمت یعنی مسئولیت و با توجه به اولیت بندی مطرح شده در دستور جلسه ابتدا ظرفیت و بعد مسئولیت باید ابتدا ظرفیت و دانایی لازم را کسب کنیم و بعد خدمت در کنگره که بصورت داوطلبانه است را بپذیریم .

برای بالا بردن ظرفیت تنها راه افزایش دانایی از طریق آموزش ، تجربه ، تفکر است در واقع نقطه تحمل خود در مواجه با ناملایمات وسختی ها را در طول زمان و با تکرار  منظم موضوع افزایش دهیم. میشود گفت ظرفیت آدم همان دانایی آدم است که هر چه قدر بیشتر باشد ظرفیتش هم بزرگتر میشود و امکانات خداوند و هستی بی نهایت است.


سلام دوستان آسیه هستم یک همسفر

مشاوره ای یک لیوان آب برداشت و روی زمین ریخت بعد به زن و شوهر 2 ابر اسفنجی داد تا آب ریخته شده را جمع کنند و توی لیوان بریزند، زن و شوهر متعجبانه این کار را کردند مشاوره گفت حالا لیوان رو روی میز بگذارید و کمی صبر کنید . بعد از لحظاتی ، مشاوره گفت: 1- شما همه آب ریخته شده رو نتوانستید جمع کنید 2- آب کمی هم که با اسفنج جمع کردید گل آالود شده 3 – بعد از کمی صبر آب گل آلود ته نشین می شد ولی با هر بار تکان لیوان آب دوباره گل آلود می شد؛ که باز باید کمی صبر کرد تا  ته نشین بشه 4- آیا می شد به نبودن میکروب توی لیوان آب اطمینان داشت ؟!!!

 این دقیقاً زندگی ما آدمهاست ، گاهی با رفتار شتابزده و غیر منطقی اشتباه می گیریم اما بعد سعی می کنیم که اشتباهمان را حل کنیم ؛ اما خیلی زمان میبره تا آب گل آلود  جمع شده زلال شود، یعنی ظرفیت قبلش را ندارد  چون یکبار از ظرفیتمون کم شده و با کمترین تکانی دوباره آلوده می شد. یعنی زمان میبره تا دوباره بتونم همدیگر رو تحمل کنیم. سعی کنیم حرفهایی که  زندگی مون راگل آلود میکند نزنیم، سعی کنیم زندگی را مثل شستن لیوان و پر کردن آب تمیز و زلال ، همیشه تمیز و با نشاط نگه داریم و هر وقت از هم دلخوریم مدتی صبر کینم و بعد از آرام شدن از هم، گلایه کنیم. مواظب لیوان پر ازآب زندگی هامون باشیم.

- به اهداف بزرگمان نمی رسیم .... می دانی چرا ؟! چون شخصیتمان آنقدر بزرگ نیست که هدفمان در آن بگنجد پس باید با بینش و آگاهی شخصیت خودمان را رشد بدهیم تا ظرفیت پذیرش هدف های بزرگ را بدست بیاوریم .

- زمانی که توی یک لیوان بیش از حد آب بریزی که سر ریز بشود مقصر٬ لیوان نیست مقصر ما هستیم که بیش از ظرفیت لیوان در آن آب ریختیم. پس مراقبت ظرفیت طرف مقابل مان باشیم تا لبریزش نکنیم و با تراش دادن ظرفیت وجودی خودم با تیشه٬ بینش٬ تفکر و آگاهی ظرفیت وجودی را هر روز بزرگ و بزرگتر کنیم.

سلام دوستان سمیرا هستم یک همسفر

 خلقت ظرفیت است که هر موجودی چه ظرفیت دارد ؟ مسئولیت است که هر موجودی چقدر جوابگو است ؟ پذیرش است که هر موجودی چقدر پذیرش می کند ؟یعنی چقدر مسئولیتش را می پذیرد و در نهایت قبله گم کردن است که درمورد انسانهایی است که وقتی به جایی می رسند دیگر معبود خود راگم می کنند و آن کسانی باعث شدند به آن جایگاه برسند را فراموش می کنند و می گویند اینها قبله گم کرده اند. تمام  هستی بر مبنای ظرفیت بنا شده است . مثلا گازها دارای یک ظرفیتی هستند بعضی از گازها کشنده و بعضی از آنها مایه حیات و زندگی هستند. ظرفیت یعنی ظرف ، ظرف بعضی از انسانها به اندازه یک استکان و بعضی ها به اندازه یک دریا است و ما باید  به اندازه ظرفیت هر کسی به او مسئولیت بدهیم اگر بیشتر شد باعث تخریب  می شود و بر مبنای پذیرشش مسئولیت به او داده می شود و اگر غیر از این باشد قبله گم می شود.

سلام دوستان فاطمه هستم یک همسفر

ما انسانها برای اینکه مسئولیتی را قبول کنیم، اول باید نگاه کنیم به خود که آیا ظرفیت این مسئولیت را داریم یا نه ؟ اگر ظرفیت لازم را برای انجام آن کار یا  مسئولیت را نداشته باشیم نمی توانیم آن را  به درستی به پایان برسانیم .

مثلا من زمانی می توانم در پرورش فرزندم موفق باشم که در زمان تصمیم گیری برای بچه دار شدن به ظرفیت خودم نگاه کردم و بدانم که می توانم مسئولیت فرزندی را که به  این دنیا می آورم به درستی انجام دهم . به نظر من  تغییر شرایط هم می تواند در ظرفیت ما اثر گذار باشد ، و ما نباید چشم بسته زیر بار مسئولیت هایی برویم که در انجام رساندن آنها به مشکل بر خورد کنیم و ناگزیر در هر شرایط باید ابتدا درست فکر کنیم و بعد تصمیم بگیریم ما با به کنگره آمدن آموزش می بینیم و همین آموزش ها باعث میشود که تجربه  کسب کنیم و همین تجربه ها موجب افزایش ظرفیت در ما می شود. ولی این حضور ما در کنگره باید مستمر باشد ،تا متوجه شویم که چه باید بکنیم و چه نباید بکنیم.اگر به گذشته خودمان نگاهی بیندازیم به وضوح می بینیم که کارهایی را قبول کرده ایم که به شکست رسیده ایم ولی الان همان کار یا مسئولیت را  به درستی انجام می دهیم و این نشانه ظرفیت است که درما به وجود آمده است.

سلام دوستان الهه هستم یک همسفر

با نگاهی سطحی به کلمات و واژه های این عنوان می توان تا حدی به مفهوم آن پی برد. اما برای درک عمیق تر باید نگاهی عمیق به واژه ها داشته باشیم.در ابتدا نگاهی داریم به واژه ی ظرفیت و مسئولیت.

ظرفیت٬ یعنی تا چه اندازه گنجایش دارد و مسئولیت از مسئول می آید٬ یعنی کسی که مورد سوال قرار می گیرد و باید در مقابل مسئولیت خود پاسخگو باشد. مسئولیت یعنی یک وظیفه ای که بر عهده ما گذاشته اند و ما باید در مقابل سوالاتی که در ارتباط با آن مطرح می شود پاسخگو باشیم. برای درک بیشتر از یک مثال استفاده می کنیم اگر یک لیوان آب را در نظر بگیریم این لیوان می تواند مقدار معینی آب و مایعات را در خود جای دهد و اگر بیشتر از این گنجایش در آن بریزیم٬ آب اضافی سرریز می شود یعنی ظرف گنجایش یا تحمل آب اضافی را ندارد. هر چیزی یک نقطه تحمل دارد که اگر نیروی بیشتری به آن وارد شود از وضعیت تعادل خارج می شود مثل سرریز شدن آب.

چگونه می شود ظرفیت را بالا برد؟

ما باید ذره ذره ظرفیت خودمان را بالا ببریم و یک مرتبه نمی شود ظرفیت را بالا برد. برای اینکار باید تفکر٬تجربه و آموزش و یا به عبارتی دیگر دانایی٬ ظرفیت و نقطه تحمل خودمان را بالا ببریم تا بتوانیم عامل و مجری خوبی برای مسئولیتهای خودمان باشیم و در مقابل مسئولیت٬ هر زمان مورد سوال قرار گرفتیم بتوانیم پاسخگو باشیم.

ظرفیت هر انسانی بستگی به دانش آن شخص دارد.باید بدانیم اگر پولی به ما داده می شود باید دانش خرج کردن آن را داشته باشیم و همین طور اگر به من جایگاهی داده می شود باید دانش استفاده از آن را داشته باشم و همین ظرفیت من را بیشتر می کند و مسئولیتهای بالاتری به من داده می شود.   

سلام دوستان اعظم هستم یک همسفر 

ظرفیت: یعنی یک ظرف تا چه اندازه ای گنجایش دارد. مسئولیت از ریشه سئل ، سوال و مسئول یعنی کسی که مورد سوال قرار می گیرد٬  بایستی در قبال خود پاسخگو باشد. مسئولیت یعنی وظایفی که بر عهده ما گذارده شده و بایستی در مقابل سوالاتی که در ارتباط با آن مطرح می شود پاسخگو باشیم مثال : اگر یک لیوان آب را در نظر بگیرید این لیوان میتواند مقدار معینی آب با میعات دیگر در خود جای دهد که به آن مظروف  می گویند .اگر ما بیشتر از این گنجایش آب داخل لیوان بریزیم آب اضافی سرازیر می شود .یعنی ظرف گنجایش یا تحمل مظروف را ندارد .ظرفیت همان دانایی است و مسئولیت برای انسان به میزان دانایی فرد می باشد اگر شخصی دانایی٬ مسئولیت پایین تری داشته باشد تخریب بوجود می آید و اگر برعکس آن هم باشد یعنی شخصی از دانایی برخوردار باشد و مسئولیت بزرگتری را به او بدهند آن هم تخریب بوجود می آورد و در نتیجه  قبله یا آن  هدف گم می شود.

اما درمورد تغذیه دانایی ما نسبت به خودمان و هر آنچه استفاده می کنیم زیرا ما بریک مجموعه  بزرگ که همان جسم ما باشد حکومت می کنیم .آیا من حاکم عادلی هستم ؟!این سوالی که من همیشه از خودم می پرسم وقتی که به لژیون جونز آمدم می کنم .آیا  با تغذیه نامناسب و وزن بیشتر می توانم مسئولیت را به درستی انجام بدهم. متاسفانه خیلی کند حرکت می کنم و این اصلا خوب نیست و بعضی اوقات به خودم می گویم مسئولیت خود را نسبت به خودم نمی توانم انجام بدهم چطور توقع کارهای  بزر گتر را داری؟ اما یاد گرفته ام که نباید ناامید باشم که صفت گذشته در من صادق نیست و جاری هستم پس نتوانستن در کنگره معنایی ندارد.امیدوارم  تلاش کنم و دانسته هایم را عملی کرده  و دنبال توجیه نباشیم .خداوندا قبل از اینکه  چیزی را به من دهی ظرفیش را بده .

با احترام اعضای لژیون دوازدهم٬لژیون کمک راهنما همسفر اعظم امینی

نگارش متن:همسفر رویا

مرتبط با: مشارکت های مکتوب،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: