خلاصه سی دی شیر و موش
شنبه 27 خرداد 1396 ساعت 10:02 | نویسنده این مطلب : همسفر:فهیمه | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق

خلاصه سی دی شیر و موش

بیشترین هدف خالق هم همین بوده است که شرایطی را بوجود آورد که انسان از زندگی بهره مند شود. پس جهان بینی این نیست که ما بخواهیم بفهمیم روح چیست ؟ یا دنیای قبل و بعد از مرگ چگونه است؟ جهان بینی این است که بلد باشیم یک غذای خوب درست کنیم و حرکت کنیم که بتوانیم انسانها  را و یا حتی خانواده خودمان را دور یکدیگر جمع کنیم  و یک رابطه صلح و دوستی برقرار کنیم و یک زندگی آرام داشته باشیم......


جهان ینی هنر  زندگی است.  هنر درست زیستن است. بیشترین هدف خالق هم همین بوده است که شرایطی را بوجود آورد که انسان از زندگی بهره مند شود. پس جهان بینی این نیست که ما بخواهیم بفهمیم روح چیست ؟ یا دنیای قبل و بعد از مرگ چگونه است؟ جهان بینی این است که بلد باشیم یک غذای خوب درست کنیم و حرکت کنیم که بتوانیم انسانها  را و یا حتی خانواده خودمان را دور یکدیگر جمع کنیم  و یک رابطه صلح و دوستی برقرار کنیم و یک زندگی آرام داشته باشیم.

جهان بینی می خواهد به ما بیاموزد که دست از دشمنی بر داریم که این دشمنی ها مانند اسید اول خودمان را می خورد و بعد به دیگران آسیب می زند. پس جهان بینی درست زندگی کردن، در آرامش بودن، مردم دار بودن، کسی را ضعیف نپنداشتن و در آسایش بودن  را به ما می آموزد.

بزرگترین اشتباه ما انسانها بر چسب زدن به دیگران است. مثلا فلانی کثیف است، دزد است، مال مردم خور است و ..... و این برچسب زدن بزرگترین گناهی است که انجام می دهیم چون اکثر این برچسبها اشتباه زده می شود. هیچ کس را نباید ضعیف پنداشت ممکن است همین شخص ضعیف بارها به ما کمک کند.

داستان شیرو موش:

بود شیری با بیشه ای خفته                 موشکی کرد خوابش آشفته                    آنقدر دور شیر بازی کرد

با سر و  دوشش اسب بازی کرد              آنقدر گوش شیر گاز گرفت                    که رها کرد و گاه باز گرفت

شیری در گوشه جنگل خوابیده بود که موشی با شیطنتش شیر را از خواب بیدار می کند و شروع به گاز گرفتن گوش شیر می کند و اینقدر اینکار  را تکرار می کند تا شیر عصبانی شده و کله موش را در دست می گیرد و می خواهد موش را زیر پنجه اش له کند و به موش می گوید با دم شیر بازی میکنی؟.... موش که ترسیده بود گریه می افتد و شروع می کند به التماس کردن مانند افرادی که وقتی سوار کار هستند زبانشان دراز است ولی وقتی دچار مشکل می شوند شروع می کنند به التماس کردن. موش گریه کنان گفت تو شاه هستی و من یک موش. شیر باید با یک شیر بجنگد. هم رزم من گربه است. تو بزرگی و من از تو طلب بخشش می کنم و معذرت می خواهم. شیر قبول کرد پنجه اش را باز کرد و موش سریع فرار کرد. این مثال افرادی است که در ضعف قرار می گیرند. هیچ کس را نباید کوچک بشماریم و  بگوئیم که کاری از دستش بر نمی آید.... اتفاقا چند روز بعد شیر داخل یک دام اسیر می شود. موش که می بیند شیر به دام افتاده برای رهائی او اقدام می کند و بندهای تله را می جود و شیر را از دام آزاد میکند. این داستان چند پند به ما می دهد:

1-      اینکه اگر قدرت نداری با قوی تر از خودت درگیر نشو و با کسی درگیر شو که حریفت باشد.

2-      بخشیدن بهتر از انتقام است. بزرگترها باید گذشت داشته باشند.

3-      کسی که کاری برایمان انجام می دهد قدرش را داشته باشیم.   

4-      هرکسی که هر بدی یا خوبی انجام بدهد به خودش می کند.

5-      آدم ها را نمی توان کوچک تصور کرد شاید همین افراد ، سود زیادی برای ما داشته باشند مانند نجات شیر توسط موش.

داستان دو موش:

این داستان مانند زندگی ما انسانهاست که موش با تجربه و آگاه هرچه بگوید موش جوان قبول نمی کند مانند وقتی که معلم، استاد، پدر و ... حرفی به ما می زنند که ما گوش نمی کنیم و دچار مشکل می شویم.

موضوع داستان از این قرار است که دو تا موش که یکی دنیا دیده و دیگری جوان بود در گوشه ای لانه داشتند و در همان اطراف هم گربه ای بود که بسیار زبان باز و دروغگو بود. گربه تا چشمش به موش افتاد شروع کرد به چرب زبانی کردن و ... گربه شروع کرد که ای موش تو چقدر زیبائی پیش من چرا نمی آیی هرچیزی بخواهی من دارم. موش با تجربه به موش جوان گفت : از لانه بیرون نرو. گربه دارد تو را گول می زند و اگر بیرون بروی تو را می گیرد.

بچه موش که تحت تاثیر چرب زبانی گربه قرار گرفته بود حرف موش عاقل را نشنیده گرفت و گفت چرا من را از بیرون رفتن منع می کنی گربه با من دوست است حتی شبیه من است او هم گوش و دم دارد و ....موش دانا گفت: فرار کن گربه مانند گرگ حیله گر است موش جوان گفت: فرار نمی کنم و گربه تا این حرف را شنید خوشحال شد و گفت من دوست تو هستم بیا و نترس.

موش با تجربه گفت: ببین چقدر حیله گر است گربه با موش سنخیتی ندارد. گرگ و بره هم نمی توانند با هم دوست باشند. گربه گفت این حرفها را نشنیده بگیر پیر ها اکثرا خرف هستند. من نقل و بادام دارم و به تو میدهم و تو به او بده. موش جوان حرفهای گربه را حقیقت برداشت کرد و نزد گربه رفت تا پیش گربه رسید صدای جیغش درآمد که بی جهت گول حرفهای گربه را خوردم من چنین دوستی نمی خواهم. از این به بعد حرف بزرگترت را بشنو. هر کس حرف بزرگترش را نشنید مانند تو  به ضرر می افتد.

نصیحت پدر به فرزند:

در این دنیا یک پسر دارم بنام خسرو که بسیار باهوش است. البته از دید من چون پدرش هستم هر چه فرزند زشت باشد به دید پدر و مادرش زیباترین است. حالا چند نصیحت به تو میکنم:

اول اینکه سحر خیز باش، در سحر یک نشاطی است که با روح در ارتباط است. دست و صورتت را بشوی زیرا تمیز بودن تو نشان دهنده اینستکه در چه مرحله ای قرار داری. لباس تمیز بپوش مهم نیست جنس لباست چیست مهم تمیز  و آراسته بودن لباس است. وقتی می خندی دهان خود را تا آخر باز نکن.

وقتی سر سفره هستی دست درازی نکن و از ظرفی غذا بردار که جلو دست خودت است . در ظرف دیگران دست نبر.

با مادرت مهربان باش و با چشم ادب به پدرت نگاه کن چون اگر این دو نفر راضی باشند خداوند هم خشنود می شود. عیب دیگران را نگو و فکر بد به خودت راه نده و در انجام کار هایت به خداوند پناه ببر.

تا زمانی که جوان هستی حر فه ای را یاد بگیر اگر حرفه ای بلد نباشی از زندگی لذتی نمی بری و همیشه در سختی هستی.

بهترین چیزی که انسان دارد و اگر از دستش داد دیگر آنرا بدست نمی آورد، زمان است دیگر نمی توانی آنرا بخری.

هرشب که می خواهی بخوابی فکر کن که امروز از نظر علمی چه سودی بردی و چه چیزی به تو اضافه شده است. ببین امروز چه چیزی یاد گرفته ای و روزی را که کار نکرده ای جزء عمرت حساب نکن .

من می روم و تو این نوشته ها را می خوانی به اینجا که رسیدی دعاکن.....

همسفر وجیهه رهجوی خانم فاطمه قاسمی

 از لژیون اول

نگارش متن: همسفر فهیمه

مرتبط با: متن یا خلاصه سی دی های اموزشی،

برچسب‌ها: سی دی شیر و موش،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
دوشنبه 29 خرداد 1396 17:27
خدا قوت خدمت خانم وجیهه بسیار عالی وآموزنده بود
همسفر سارا یکشنبه 28 خرداد 1396 12:18
بسیار عالی و آموزنده بود
خداقوت و سپاس از خانم وجیهه عزیز همچنین خانم فهیمه عزیز
شاد و پیروز باشید..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic