مشارکتهای مکتوب
پنجشنبه 4 خرداد 1396 ساعت 12:43 | نویسنده این مطلب : همسفر رویا | ( نظرات )

به نام او که مهربانترین است

مشارکتهای مکتوب لژیون هشتم همسفران

در استحكام پایه های مالی وعلمی كنگره من چه كرده ام؟

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد
وقتی دستی را به یاری می گیری،
بدان که دست دیگرت در دست خداست...


همسفر فاطمه:

در کنگره کارگاههای آموزشی، در روزهای مختلف هفته دایر است . بعد از اتمام مشارکت اعضاء در جلسات رسمی ، سبدی به گردش در می آید . سبدی که گویی به خودی خود دارای دست و پاست و یا بهتر بگویم مثل یک پرنده است که به صورت چرخشی در آسمان کنگره در حال پرواز است . این سبد در مقابل تک تک حاضرین جلسه گرفته می شود و هر کس در حد توان و با توجه به وسع مالی خود، مبلغی را در این سبد قرار می دهد . هر چند قرار دادن پول در این سبد اجباری نیست ولی حاضرین بنا به خواست و اختیار خود در این کار خدا پسندانه شرکت می کنند .مبلغ جمع آوری شده در سبد ، برای تأمین هزینه های کنگره است و در پایان هر جلسه مبلغ کل به اطلاع حاضرین رسانده می شود . این عمل در کنگره به قانون یازده مشهور است . حال سوالی که ذهن را درگیر می کند این است که به راستی با اطلاع از اوضاع کنونی و وجود هزینه های سرسام آور امروزی ، مبالغ جمع آوری شده در سبد، پاسخگوی مخارج کنگره است ؟ بی شک قطره است در برابر دریا ، پس برای تأمین مخارج شماره حسابی در نظر گرفته شده است به نام حساب ذخیره زمین تا اعضاء و حامیان آنان برای مشارکت بیشتر به این حساب مراجعه کنند . حالا وظیفه مسافر یا همسفر چیست ؟ هر کس به اندازه توان مالی خود می تواند کمک کند . به طور مثال به جای اینکه در سال چندین سفر سیاحتی و زیارتی داشته باشیم ، هزینه یکی از سفرها را نادیده گرفته و آن را به کنگره دهیم و یا راه حل ساده تر اینکه به قانون یازده توجه بیشتری کنیم و هنگام گردش سبد مبلغی بیشتر از روزهای قبل در سبد قرار دهیم تا به رسم ادب کمی از زحمات فعالان کنگره را هر چند ناچیز جبران کنیم . نظر من به عنوان یک همسفر این است که با نجات یک شخص می توان یک جامعه را نجات داد ، شاید کمک های ما کم و کوچک باشد ولی همین کمک های کوچک است که باعث احداث ، یا تعمیر و تجهیز شعبه دیگری از کنگره می شود که نمونه خوبی برای باقیات و صالحات است.

همسفر زهره مقیمی:

در پیام کنگره ما می گوییم ما یک گروه مردم نهاد هستیم و به هیچ گروهی وابسته نیستیم و از لحاظ مالی به خود متکی می باشیم .

حال در دستور جلسه این هفته آمده من چه کرده ام ؟ این مفهوم آن را می رساند که دوباره بر می گردد روی جهان بینی من که من برای کنگره چه کرده ام ؟کاری به کار دیگران نداشته باشم و ببینم منی که وقتی روز اول به  کنگره آمدم با حال خراب و کوله باری از غم و غصه، افسردگی ،نا امیدی ،خشم،نفرت و ... آمدم و  بعد از مدتی کم کم حالم خوب شد٬ توانستم چشم های بسته ام را باز کنم و جهان پیرامون خود را ببینم . حالا من برای این حال خوشم چه کرده ام ؟ تمام کسانی که در گنگره بودند به من خدمت بلا عوض کردند تا آرامش را به زندگی من برسانند تمام آموزش ها، علم های ناب کنگره ،صندلی ،چایی ،انرژی های مثبت، خدمت ها، برای من رایگان بود  . ولی حالا که من به آرامش رسیدم جهان بینی خودم را بالا بردم، تفکر کردم ،باید به این نتیجه برسم که قانون هستی عین عمل و عکس العمل است حالا که آنها کاشتند و من خوردم حالا من بکارم تا دیگران بخورند .

تک تک افرادی که در کنگره به رهایی می رسند هم چون جواهری هستند که حضورشان نه تنها پایه های مالی را قوت می بخشد بلکه بنای کنگر ه را نیز شکل می دهد و هر یک از ما قطره ای از دریا هستیم که نبود هر کداممان رحمت را٬ دریا را شامل نمی شود.

در کنگره  هر فرد به هر شکل هرکاری که از دستش ساخته است، امور مالی را حمایت می کند ومن هم باید اول از سبد پول گرفته ،رهجوی خوبی بوده و بعد خدمت کردن ، مشارکت کردن ، کمک راهنماشدن و مرزبان شدن و در توانم به حساب زمین کمک  کنم تا بتوانم قطره ای از این دریا باشم تا دیگران هم به حال خوش برسند.چون :

این جهان کوه است و فعل ما صدا         باز می آید این صداها را ندا

همسفر فهیمه اشرفیان:

هر سیستمی در هرکجا که باشد برای ادامه راه نیاز به مسائل مادی دارد و اگر این نکته در نظر گرفته نشود پایدار نخواهد بود چون کوچکترین فعالیت ها هزینه بردار هستند چه برسد به فعال بودن و گسترش دادن سیستم .

کنگره سیستمی است که هم برای رها شدگان و هم برای سفر اولی ها نقطه امیدی است . تا هنگامی که راه را نیافته ایم هزاران نذر و نیاز می کنیم که فرجی حاصل شود و بعد از یافتن راه و دیدن آموزشهای رایگان٬ رسیدن به آرامش٬ به رهایی ارزش این مکان بیشتر از پیش برایمان روشن می شود. حتی اگر هنوز در سفر اول باشیم  باز لطفی که شامل حالمان شده قابل قدردانی است. همانگونه که در نوشتار کنگره 60 می خوانیم ما به هیچ گروه وابسته نیستیم و از نظر مالی به خود متکی می باشیم پس بر ما واجب است برای تعالی و پایداری و حفظ و نگهداری این سیستم تا جایی که می توانیم کمک مادی داشته باشیم و کمترین آن حمایت از سبد ،خرید سی دی و در حد امکان کمک به خرید زمین می باشد.                    

 همسفر فهیمه دری:

تداوم و پایداری هر سازمانی وابسته به محکم بودن پایه های مالی وعلمی آن سازمان دارد . یعنی در ابتدا باید بودجه لازم برای تشکیل و نگهداشت سازمان وجود داشته  باشد و سپس با علم به روز و انتقال علم به همنوعان سازمان پیشرفت داشته باشد و تفاوت c60  با سایر ارگانها این است که هیچ ارگانی از c60  حمایت نمی کند و خود اعضا بایستی کمک کنند و علم و دانش  c60 شناخت و آگاهی از صورت مسئله اعتیاد، شناخت صور پنهان انسان، فلسفه وجودی خلقت ،علم جهان بینی و ...  می باشد که بسیار ارزشمند است . کنگره 60  با در نظر گرفتن تمامی مشکلات، سخاوتمندانه امکانات مالی و علمی خود را در اختیار تک تک اعضا  قرار می دهد تا اعضا  در کمال آرامش و در مسیر درمان خود حرکت کنند پس دو مسئله علمی و مالی لازم و ملزوم( مکمل) یکدیگرند.

ما در کنگره به دانایی رسیدیم . کنگره تفکر و اندیشه ما را عوض کرد نفس ما را احیا کرد و بینش ما را از خودمان و اطرافمان تغییر داد. حال در ازاء این همه انرژی و علم و آرامشی که از کنگره گرفته ایم چه باید بکنیم ؟ ما بایستی انرژی خودمان را برای آموزش و خدمت صرف کنیم و قدر جایگاهمان را بدانیم و به آموزشهایمان عمل کنیم در راستای اهداف کنگره حرکت کنیم و از هر کمکی دریغ نکنیم  ما آرامش فعلی زندگی مان را مدیون کنگره هستیم و طبق قانون عمل وعکس العمل چنانچه بی تفاوت باشیم به راحتی این آرامش را از دست خواهیم داد. به عقیده من کمک به کنگره تکلیف الهی می باشد در جهت داشتن آرامش و حال خوش خودمان٬ باید به این تکلیف الهی عمل کنیم در نهایت هر چه فکر می کنم در ازاء یافته هایم در کنگره هیچ کمکی به کنگره نکرده ام و از خداوند می خواهم که در انجام این تکلیف مرا یاری کند.

معصومه اسکندری:

ما هر نوع خدمتی می توانیم به کنگره بکنیم از کمک به سبد گرفته تا خرید سی دی هفتگی ،من باید بنشینم با خود فکر کنم در قبال تحولی که در زندگی من اتفاق افتاد چه کردم اگر بگویم آیا دینم را اداء کرده ام ؟ این اشتباه است چون آقای مهندس می گویند شما هیچ دینی به کنگره ندارید دینی گردنتان نیست. اگر من امروز در این مکان مقدس قرار دارم و دارای تفکری نسبتاً سالم و یا عملکرد درست شده ام به علت وجود همین مکان مقدس و امن می باشد. قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود٬ یا یک چوب صدا ندارد .

البته ما در کنگره یاد گرفته ایم که اولین خدمت را به خودمان بکنیم تا بتوانیم به دیگران و کنگره خدمت کنیم . در یکی از پیام های کنگره می گوییم که ما به هیچ گروهی وابسته نیستیم و از لحاظ مالی به خود متکی هستیم . این خود کیست ؟ این خود، خود من هستم . من می توانم پایه های مالی کنگره را قوت ببخشم .

کوچکترین کاری که می شود کرد در حفظ همین صندلی که اشغال کرده ایم کوشا باشم که خود در تخفیف هزینه ها مالی کمک می کند .

اگر ما نمی توانیم باری برداریم لااقل باری نشویم . واقعا به این اعتقاد داریم که در مقابل کاری که برایمان کرده اند باید کاری کنیم و قدر دان باشیم و مطمئن باشیم که اگر قدر دارن نباشیم کائنات به هر شکلی آن را از ما می گیرد .

واقعا این مثل یک حقیقته شکر نعمت نعمتت افزون کند . من به شخصه هر وقت کمک مالی به زمین کنگره داشتم یا کمک به سبد ( البته همیشه سعی کرده ام سبد را حمایت کنم ) خداوند از جایی که فکرش هم نمی کردم همه جوره حمایتم کرده است .کفر نعمت از کفت بیرون کند. اگر در قبال کمک دیگران بی تفاوت باشیم مطمئن باشیم از روزگار میچشیم .

ما وقتی به درختی کمک می کنیم و به درخت می رسیم و مواد لازم در اختیارش می گذاریم واقعا انتظاری از درخت نداریم ؟ باید درخت  چیزی در اختیار تو بگذارد تا تو بتوانی از آن محصول ( البته از ثمره اش ) برگردی و دوباره در اختیار درخت بگذاری . این چرخش باید باشد . فکر کن اگر نباشد چه اتفاقی می افتد؟!

همسفر الهه کاشی:

برای هر آموزشی و آموختنی ابتدا به ساکن توان مالی مطرح می شود تا به تبع آن امکانات آموزش فراهم شود . پایه های مالی و علمی اصلی ترین ستون هایی که که فعالیت کنگره 60 روی آن استوار گردیده است .

پایه اول : توان مالی برای فراهم کردن امکانات آموزش٬پایه دوم : علم و تولید علم برای ارائه به مصرف کنندگان و بوجود آوردن سیستم و طراحی فرآیند آموزش در جهت درمان و رهایی از اعتیاد .

علم و دانش کنگره 60 در درمان اعتیاد موضوعی نیست که بتوانیم به سادگی از کنار آن بگذریم اگر این علم و دانش و  اگر این شناخت و آگاهی از صورت مسئله اعتیاد در اختیار ما قرار نگرفته بود آیا هرگز قادر به درمان اعتیاد و رسیدن به رهایی بودیم ؟

به خودم می گویم آیا فراموش کرده ام که قبل از آشنایی با کنگره چه ترک ها که نکردم ، چه زلت ها و چه خواری ها که نکشیدم . آن هم بی نتیجه زیرا نمی دانستم و اعتیاد را نمی شناختم . صورت مسئله اعتیاد را بلد نبودم و در جهل و ناآگاهی دست به هر اقدامی می زدم تا شاید به رهایی برسم . با چنان حسرتی به انسان های سالم نگاه می کردم گویی آن هافوق انسانند که سالم هستند بارها و هر روز با خودم می گفتم آیا می شود آیا می شود من هم روزی مواد مصرف نکنم ؟ اما نمی شد. یعنی نشد که نشد. تا زمانی که با کنگره آشنا شدم و اینجا بود که با علم و دانش کنگره توانستم به رهایی برسم .

کنگره با در نظر گرفتن همه مشکلات ، سخاوتمندانه امکانات مالی و علمی خود را در اختیار تک تک ما  و دیگرانی که در راهند قرار داده و قرار خواهد داد تا در کمال آسایش و آرامش در مسیر درمان خود گام برداریم .

نکته قابل توجه این است که این امکانات مالی و علمی هر دو در درون کنگره 60 بوجود آمده و تولید شده است . تمامی امکانات مالی کنگره 0 حاصل کمک های اعضای کنگره است . حاصل جمع شدن قطره قطره و دانه دانه کمک های اعضای کنگره است . علم و دانش کنگره نیز محصول تلاش و تحقیقات پایه گذار و موسس کنگره 60 آقای مهندس دژاکام است .کسی که چهل سال در دنیای اعتیاد به سر می برد نزدیک به 10 سال نامزدی اعتیاد ، 17 سال اعتیاد به عنوان مصرف کننده و 14 سال به عنوان کسی که برای اولین بار از دنیای اعتیاد رای همیشه ترخیص شده و به درمان قطعی رسیده و تلاش می کند این علم و دانش را به تمام دنیا صادر کند .

اگر در مقابل خدمات و کمک هایی که به ما می شود و پاسخ ما بی تفاوتی باشد بطور قطع بی تفاوتی پاسخ خود را خواهد داشت و آن از دست دادن شرایطی است که در آن به ما کمک شده است . و اگر پاسخ ما به آنچه دریافت نموده ایم تلاش در جهت بازپرداخت آن باشد قطعا پاسخی که به دنبال خواهد داشت ادامه شرایط در وضعیت بهتر خواهد بود.

شکر نعمت نعمتت افزون کند            کفر نعمت از کفت بیرون کند .

اگر در مقابل هر آن چه که از کنگره دریافت نموده ایم بی تفاوت باشیم بایستی منتظر باشیم تا این نعمت از کفمان بیرون شود و اگر بی تفاوت نباشیم و مانند درختی  باشیم که در مقابل آنچه دریافت نموده میوه های مرغوب و شیرین تولید کند باید منتظر باغبانی باشیم که  به این درخت توجه بیشتری خواهد کرد باید منتظر افزون نعمت باشیم . کسانی که به هر نحوی سعی می کنند نقشی در استحکام پایه های مالی و علمی داشته باشند همان درخت میوه هستند که هر آنچه دریافت نموده چندین برابر باز پس می دهند و حال این تلاش کمک مالی باشد، کمک داوطلبانه به گردش سبد پول در جلسات باشد ،کمک به حساب زمین و ساختمان باشد ،درمان موفق و در ادامه کمک راهنماشدن باشد، نوشتن مقاله و مطلب باشد ،پرورش استاد باشد، نوشتن آغاز نامه باشد و یا هر خدمتی دیگری باشد همه و همه مصادیق تلاش در جهت استحکام پایه های مالی و علمی است.

سخن دیگر اینکه در کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر از قول سردار آمده است که باید بدانیم همه ما برای خدمت و آموزش قدم به حیات نهاده ایم ابتدا آموزش و سپس خدمت درست انجام دهیم . با تمام این تفاسیر این را باید بدانیم که به قول نگهبان کنگره 60 خداوند لیاقت خدمت به بندگانش را به هر کسی نمی دهد اگر ما در طلب این سعادت نباشیم بسیارند کسانی که سخت در طلبند.

همسفر رویا:

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد
وقتی دستی را به یاری می گیری،
بدان که دست دیگرت در دست خداست...

به نظر من این سوال یک هشدار و آگاهی است برای من که بیشتر بفهمم کجا آمده ام به مکانی که هزاران هزار شخص معتاد به درمان می رسند بدون  اینکه برای ورود بخواهند از آن ها پولی دریافت شود .من قبل از این که به کنگره بیایم به خاطر مشکلاتی که با مسافرم داشتم به مراکز مشاوره زیاد می رفتم و  هر نوبت مبلغی که پرداخت می کردم مبلغ کمی نبود ولی متاسفانه کاملا من قانع نمیشدم و برایم کلاس های مشاوره با هزینه های آنچنانی کاربردی نبود ولی به خاطر اینکه می خواستم تغییر کنم و زندگی ام را بهتر کنم همیشه مشاوره می گرفتم وقتی با کنگره آشنا شدم در ابتدا برایم مطالب خیلی سنگین بود ولی به مرور زمان تمام گم کرده های زندگی ام را پیدا کردم همه آنچه در بیرون مرا قانع نمی کرد غیر از بحث درمان اعتیاد مسافرم که مدیون متد هوشمندانه  آقای مهندس هستم مشکلات رفتاری که ناخودآگاه از من سر می زد اصلاح شد و من همه آن چه را که می دانستم و نمی توانستم عملی کنم کنگره به من یاد داد که کاربری کنم حال در  قبال این همه تغییر در زندگی چه درمان اعتیاد و چه درست شدن رفتارهای فردی و اجتماعی من چه مبلغی باید پرداخت کنم.

جایی که برای ما هیچ هزینه ای دریافت نمی کنند بی انصافی است که بخواهیم همین طور رد شویم من متعجب هستم که کنگره را هیچ ارگانی از لحاظ مادی حمایت نمی کند ولی اینقدر با شکوه وبا عظمت همه برنامه هایش اجرا می شود. بر خودم لازم می بینم که حتما همیشه به سبد کنگره  هر آنچه برایم مقدور است پول بیندازم تا اینکه هر چه بهتر و بیشتر کنگره گسترش پیدا کند و تمام سعی وتلاشم را میکنم تا بتوانم به کنگره خدمت کنم تا شاید حداقل کمی جبران این همه اطلاعات مفید و حال خوشی که به من داده را کرده باشم . مطمئنا همین کمک کردن چه مادی چه معنوی به همنوعان خودمان باعث میشود دیدمان وسیع شود و شکر گزار نعمت هایی شویم که خدا در سر راهمان قرار داده و قدر شناس باشیم و تمام تلاشمان را برای کمک به دیگران بکنیم تا بتوانیم حس های زیبایی تجربه کنیم.

 همسفر زهره توکلی:

انسان موجودی فراموش کار است فراموشی هم می تواند بار مثبت داشته باشد و هم بار منفی، در بعضی موارد فراموش کردن برخی از وضعیت ها و رخدادهای زندگی می تواند برای ما مفید باشد و گاهی اوقات نیز می تواند مخرب باشد و فراموش کردن کاری که کنگره برای ما کرده است می تواندبسیار تا بسیار مخرب باشد و این دستور جلسه از این جهت با اهمیت است که کمی تعمق کنیم و دچار این فراموشی نشویم .

کسانی می توانند در استحکام پایه های مالی و علمی کنگره قدمی بردارند که با گوش جان آموزش ها را دریافت کرده باشند و خدمتهایی که کنگره به آنها کرده باشد را با تمام وجودشان حس کرده باشند.

در استحکام پایه های مالی کنگره باید بدانیم که: ما به کنگره کمک نمی کنیم به خاطر اینکه کنگره به ما نیاز دارد بلکه کمک می کنیم چون ما به کنگره نیاز داریم ،کنگره شاید نیاز مالی به من نداشته باشد چرا که اگر من کمک نکنم هستند کسانی که کمک بکنند. اما نکته ای که هست اگر من نتوانم به مکانی که در آن احیا شده ام مکانی که این قدر به  من داده ،کمک کنم و ببخشم چه طور می توانم صفت بخشندگی را که برای رسیدن به آرامش به آن نیاز دارم کسب کنم ؟!

انسانی که قصد خدمت و کمک به کنگره را دارد باید از آنچه که دوست دارد بخشی را کنار بگذارد و ببخشد چون خدمت مالی از مازاد اموال آن لذتی که باید به فرد بدهد٬ نمی دهد بلکه هنگامی که از آن چیزی که احتیاج داری می بخشی آن گاه این خدمت شعفی به سزا برای ما خواهد داشت.

 در استحکام پایه های علمی کنگره باید بدانم که: با نوشتن مقالات ، آغاز نامه ها و ... می توانم در این زمینه قدمی بردارم ٬وقتی من خوب سفر می کنم٬ وقتی حرمت و قوانین کنگره را رعایت می کنم٬ وقتی وارد حاشیه نمی شوم و ... یعنی دارم از علم کنگره حمایت می کنم.

به شخصه در کنگره چیزهایی نصیب من شده که من هنوز به مرحله درک بسیاری از آنها نرسیده ام و به این جمله ایمان دارم که اگر در مقابل هر آنچه که از کنگره 60 دریافت نموده ام بی تفاوت باشم بایستی منتظر باشم تا این نعمت را از دست بدهم .

با احترام همسفران لژیون هشتم٬لژیون کمک راهنما همسفر زهره توکلی

نگارش متن و تصویر:همسفر رویا

                                                                   

مرتبط با: مشارکت های مکتوب،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سارا یکشنبه 7 خرداد 1396 10:26
سپاس و خداقوت از راهنما و اعضای لژیون هشتم. بسیار عالی بود
شاد و پیروز باشید..
همسفر سمیه شنبه 6 خرداد 1396 11:56
با عرض سلام وادب خدمت همه دوستان ، از کمک راهنمای خوبم خانم زهره سپاس گزارم وخدا قوت به بچه های لژیون ، مطالب خیلی زیبا و کامل بود
همسفر زهره جمعه 5 خرداد 1396 12:06
خدا قوت به خانم زهره وخانم رویا میگویم.خیلی مشارکت هازیباوکلی بیان شده بود.از همه بچه های لژیون تشکرمیکنم.
همسفر مانا جمعه 5 خرداد 1396 00:56
از خانم زهره و همسفران لژیون هشتم ممنون.همه مطالب عالی بود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو