کارگاه آموزشی خصوصی همسفران؛ دوشنبه 96/02/25
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 ساعت 23:43 | نویسنده این مطلب : همسفر شهلا | ( نظرات )
به نام قدرت مطلق الله

روز دوشنبه 96/02/25جلسه هشتم از دور دوازدهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی به نگهبانی همسفر مهین ،استادی همسفر فاطمه و دبیری همسفر مریم با دستور جلسه وادی نهم وتاثیر آن روی من؛ راس ساعت ۱۶ شروع به کار کرد.

 حالا از کجا بفهمیم که آیا نقطه تحمل من در مسائل مختلف بالا رفته یا نه؟ به طور مثال زمانی که بچه کوچک من خانه را بهم ریخت و توانستم سر او داد نزنم و به آرامی با او صحبت کنم آن وقت نقطه تحملم بالا رفته، یا هنگامی که کسی به ما توهین می‌کند اگر عصبانی نشدیم آن وقت نقطه تحملمان بالا رفته

سخنان استاد:

خیلی خوشحالم که برای بار دوم توانستم این جایگاه را لمس کنم، دستور جلسه امروز وادی نهم و تاثیر آن روی من.وقتی نیرویی از کم شروع بشود و به درجه بالا و بالاتری برسد نقطهٔ تحمل پیدا می‌شود. حالا ببینیم اصلاً نقطه تحمل یعنی چه؟ واژه ی تحمل یعنی توان پذیرش یا به عبارتی همان ظرفیت، در کنار کلمهٔ تحمل از نقطه استفاده شده به این معنی که کوچک‌ترین تغییری نقطهٔ مذکور را جا به جا می‌کند و همه چیز دچاره دگرگونی می‌شود. این وادی کاربردی است لازمهٔ اجرای وادی هشتم است فرد باید حرکت بکند تا نقطه نحمل خود را بالا ببرد و در ادامه وادی دهم داریم صفت گذشته در انسان صادق نیست چون جاری است اینجا هنگامی که نقطه تحمل بالا رفت صفت فرد تغییر می‌کند.

در ابتدای وادی پیامی داریم که می‌گوید: پیام برای کسانی که به دنیایی تازه قدم نهاده‌اند اینجا منظور افرادی است که شروع به تغییر خود کرده اند و به خویش خویشتن توجه نمایند یعنی به نفس خود توجه می‌کنند. باید اگر سخنی می گوییم آن را به نقطه عمل برسانیم و به آنچه خداوند خلق کرده توجه کنیم و این را بدانیم که بازتاب اعمال خودمان به خودمان بر می‌گردد.

خداوند هنگامی که انسان را خلق کرد او را بر سر یک دو راهی قرار داد یکی راه تقوا و دیگری فسق و فجور و به او اختیار کامل داد تا خودش مسیرش را انتخاب کند در این راه دو راهنما برای انسان قرار داد٬یکی راهنمای درونی که همان عقل است و یکی راهنمای بیرونی که همان پیامبران و پیام آوران قدرت مطلق هستند که از طرف خدا گسیل شدند تا فرمانهای خدا را به ما ابلاغ کنند حالا فرمان‌ها چه میگویند؟

فرمان می‌گوید: دزدی نکن، غیبت نکن، رشوه نگیر، در امور شخصی دیگران تجسس نکن و کارهای ضد ارزشی دیگر را انجام نده.

راه ضد ارزش‌ها خیلی جذاب و دوست داشتنی است و انسان فکر می‌کند از این راه زودتر به خواسته‌های خود می رسد ولی در انتها این راه باعث نابودی خودمان می‌شود و این راه مانند نوشیدن زهری است در جامی طلایی و در مقابل آن راه ارزش‌ها مثل نوشیدن آب در کوزه ای گلی است.

انسان برای دوری از ضد ارزش‌ها باید نقطه تحمل خود را به آرامی بالا ببرد و این به صورت تک شاخه ای امکان ندارد مثلاً من نمی‌توانم غیبت کنم ولی دروغ نگویم باید به صورت کلی و به آرامی حذف شوند آقای مهندس در CD هم گفتند حتی بیماری هارا هم نمی‌توان تک شاخه ای درمان کرد، مثلاً معده درد شاید علت فقط معده نباشد و از اعصاب هم باشد.

 همه چیز در هستی دارای نقطه تحمل است و اگر از نقطه تحمل خود عبور کند دچار دگرگونی می‌شود و از شکل اولیه خود خارج می‌شود. انسان‌ها هم دارای نقطه تحمل‌های گو ناگونی هستند و هر شخص با شخص دیگر متفاوت است و اگر فرد از نقطه تحملش خارج شود دچار عصبانیت می‌شود. حالا وظیفه من همسفر چیست؟ من باید در موقع حرف زدن با مسافرم مراقب باشم که از نقطه تحمل او فراتر نروم، شایدحرفی یا رفتاری به نظر من ساده باشد ولی شخص مقابل را کاملاً بهم بریزد. این من هستم که انتخاب می‌کنم که شخص به من احترام بگذارد یا به او این اجازه را می‌دهم که به من بی احترامی بکند.

 نقطه تحمل را می‌توانیم در دو جهت مثبت و منفی گسترش دهیم که اصولاً در جهت منفی خیلی راحت است و نیاز به هیچ آموزش، تفکر وتجربه ای ندارد و همراه با لذت است، مثلاً هنگامی که افرادی غیبت می‌کنند در آن لحظه خیلی لذت می‌برند و نیاز به هیچ آموزشی ندارند ولی در ادامه باعث نابودی خود می‌شوند حالا در مقابل این افراد در غیبت نکردن بسیار نقطه تحمل پایینی دارند پس به عبارتی هر چه نقطه تحمل ما در جهت مثبت بالا برود در جهت منفی پایین می‌آید بالا بردن نقطه تحمل در جهت مثبت سخت است ولی امکان پذیر است و نیاز به تفکر، آموزش وتجربه دارد که همان دانایی است و هر چه دانایی فرد بالا تر برود نقطه تحمل او در جهت مثبت بالاتر می‌رود برای بالا برذدن نقطه تحمل به دو پا رام‌تر نیاز داریم:1-تکرار منظم مو ضوع 2-در نظر گرفتن و رعایت طول زمان یا گذشت زمان.

استاد عزیزد فرمودند حالا از کجا بفهمیم که آیا نقطه تحمل من در مسائل مختلف بالا رفته یا نه؟ به طور مثال زمانی که بچه کوچک من خانه را بهم ریخت و توانستم سر او داد نزنم و به آرامی با او صحبت کنم آن وقت نقطه تحملم بالا رفته، یا هنگامی که کسی به ما توهین می‌کند اگر عصبانی نشدیم آن وقت نقطه تحملمان بالا رفته و با خواندن به تنهایی وادی‌ها نمی‌توانیم نقطه تحمل را بالا ببریم وباید دانسته‌ها را عملی کنیم و موقعی قادر به عملی کردن آن هستیم که در آن موقعیت قرار بگیریم.

 انسان موقعی که می‌خواهد در صراط مستقیم قرار بگیرد نیروهای منفی و باز دارنده کاملاً او را احاطه می‌کنند تا از مسیر دورش کنند مثل وقتی که می‌خواهیم در جلسات کنگره شرکت کنیم همان روز هزار بهانه جور می‌شود که ما را از آمدن به کنگره باز دارد ولی باید بدانیم که این نیروها نقش نیروی مکمل را دارند و ما به وسیله آن‌ها ست که خوبی‌ها را تشخیص می‌دهیم و باید با علم وآگاهی و بالا بردن دانایی خود آن‌ها را از سز راه خود بر داریم. درست مثل موقعی که من قصد داشتم برای امتحان کمک راهنمایی ثبت نام کنم نیر وهای منفی کاملاً مرا احاطه کرده بودند و مدام به خود می‌گفتم من قادر خواندن این همه مطلب نیستم و امتحان نمی‌دهم تا اینکه خدا را شکر برای اولین بار در جایگاه استادی قرار گرفتم و ‌ذره ای از خدمت را چشیدم و از همان موقع تصمیمم عوض شد شروع کردم به برنامه ریزی و از همین جا حرکت را شروع کردم. و دقیقا وقتی برایم مشکلی پیش می‌آمد جواب سوالم را از کتاب 60 درجه می‌گرفتم و انگار که کتاب با من حرف می‌زد و خدا را شکر شرکت کردم و مطمئنم اگر قبول هم نشوم تلاشم به مقدار کافی نبوده و باید بیشتر تلاش کنم و نقطه تحملم را بالا ببرم چون ما باید نقطه تحملمان را با جایگاه ها برابر کنیم، در این مدت من به خیلی چیزهای دیگر هم رسیدم خوابم را توانستم تقریباً تنظیم کنم. جواب خیلی از سوالاتم را از مطالب گرفتم، برنامه ریزی کردن را یاد گرفتم، و متوجه شدم که چقدر از وقتم را به بطالت می‌گذراندم، انسان اگر هدف داشته باشد دیگر سر در گم نیست امید وارم تمامی عزیزانی که برای این امتحان زحمت کشیدند هر کدام که به صلاحشان است به این خدمت بزرگ دست پیدا کنند.

گزیده ای از مشارکتهای همسفران:

نقطه تحمل اکتسابی است مثلاً فردی که می تواند یک کیسه سیمان را با خودش حمل کند نقطه تحمل او از لحاظ جسمی بالاست ولی اگر به همین فرد حرفی زده شود بلافاصله بهم می ریزد چون نقطه تحمل روحی و روانی او پایین است پس ما باید با توجه به پارامتر زمان و تکرار منظم موضوع در تمام مسائل ارزشی نقطه تحملمان را بالا ببریم که نیاز به آموزش، تجربه و تفکر داریم مثلاً برای یادگیری زبان انگلیسی ما نیاز به آموزش و دانایی داریم ولی برای بالا بردن نقطه تحمل در مسائل ضد ارزشی نیازی به تفکر،تجربه و آموزش نداریم.

بعضی وقتها ما با رفتارمان باعث می شویم دیگران به آستانه آشوب کشیده شوند چون ما از دیگران توقع داریم  مثلاً از مسافرمان انتظار داریم خیلی سریع یکسری خواسته هایمان را به انجام برساند و او را به آستانه آشوب می رسانیم، بعضی وقتها به دلیل تنفر و انزجاری که از دیگران داریم باعث بهم ریختگی آنها می شویم. ما باید یاد بگیریم برای کنار گذاشتن ضد ارزشها، خودمان را عوض کنیم مشکلات همیشه هستند تا ما بفهمیم چقدر توانسته ایم آموزش ببینیم.اگر من می خواهم ببینم نقطه تحملم چگونه است؟ باید ببینم زبانم چه می گوید و گوشم چه می شنود و بر مبنای نقطه تحمل و پذیرش افراد با آنها برخورد کنم.

نویسنده:همسفر شهلا

تصویرگر:همسفر فهیمه

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،

برچسب‌ها: کنگره ۶۰٬وادی نهم،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فاطمه جمعه 29 اردیبهشت 1396 23:07
با سلام و عرض خدا قوت
با تشکر از تمامی زحمات شما عزیزان
ارزو میکنم در این دوراهی که قراربگیرید و ندانید از کدام طرف بروید
ان هم 2راهی بین الحرمین است و در این هنگام ندانید به سمت حرم حسین بروی یا حرم عباس
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو