کارگاه آموزشی خصوصی همسفران : دوشنبه 96/1/21
دوشنبه 21 فروردین 1396 ساعت 22:39 | نویسنده این مطلب : همسفر : الهام | ( نظرات )

به نام نامی عشق

روز دوشنبه 96/1/21جلسه سوم از دور دوازدهم  کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی به نگهبانی همسفر مهین ،استادی همسفر صفورا و دبیری همسفر زهره با دستور جلسه وادی هشتم و تاثیر آن روی من ،راس ساعت 15شروع به کار کرد . 

زمانی که پشت ماشین هستیم اگر تصادف کنیم و مقصر باشیم، نمی توانیم فقط با معذرت خواهی مسئله را حل کنیم و باید خسارت  وارد شده را جبران کنیم . در طول زندگی هم اگر در مسیر ضد ارزشها قرار بگیریم مسلما به جسم و روان خودمان تخریبهایی وارد کرده ایم و باید آن را سامان دهیم که جبران این خسارتها یک هدف بزرگ برای مسافران و همسفران کنگره باید باشد . 

خلاصه سخنان استاد:

قبل از هر چیز از خدا تشکر می کنم که به من عنایت داشته که من امروز روی این صندلی نشستم و این جایگاه را لمس می کنم بعد از آن از آقای مهندس، بنیان گذار کنگره تشکر می کنم و سپس از راهنمای عزیزم تشکر میکنم که همیشه به من انرژی می دهند . از مسافرم قدردانی می کنم که به واسطه ایشان من به کنگره آمدم .

وادی هایی که در کتاب عشق آمده را ما می توانیم به عنوان راه حل مشکلات و یک نقشه ی حساب شده در مسیر زندگی به کار ببریم . به قول فرمایش آقای مهندس ،ما هفت وادی گذشته را در خورجین داریم ،ما به این آگاهی رسیدیم که قبل از تصمیم گیری و انجام کارها باید تفکر کنیم و واقع بینانه به مشکلات خود نگاه کنیم و به خوبی درک کردیم که هیچ موجودی بیهوده پا به هستی نگذاشته و هیچ کسی به اندازه خود انسان به خودش فکر نمی کند و اینکه هر کسی برای رسیدن به خواسته هایش کارهایی را انجام می دهد و باید مسئولیت کارهایش را قبول کند و همان طوری که در وادی ششم آمده ،حکم عقل خود را که به عنوان فرمانده ذکر شده اجرا کند .

می بینید که این 14 وادی مثل یک پازل است و هر کدام تکمیل کننده ی دیگری است . در مورد دستور جلسه امروز باید بگویم این وادی حکم قانون را برای ما دارد مثل قوانین دیگر زندگی و این قانون حرکت در راه ارزشها و صراط مستقیم است . همانطور که می دانید هر موجود زنده ای خواسته و نیازی دارد و باید برای رسیدن به خواست منطقی و عقلانی خود در مسیر باشد و حرکت کند یعنی هیچ چیزی با ساکن بودن اتفاق نمی افتد. در مسیر حرکت، برای رسیدن به اهداف باید ضد ارزشها را حذف کرد و حرکت را با تفکر و هدف ادامه داد. بعضی مواقع زیاد بها دادن به جزئیات ما را از هدف اصلی دور می کند پس نباید جزئیات را خیلی زیاد مورد تحلیل قرار دهیم . خیلی وقتها برای انجام دادن یک سری کارها برنامه ریزی می کنیم و لحظه شماری می کنیم که زمان مناسب عملی کردن آن برسد ولی ناگهان ترسی که در لایه های زیرین وجودی ما قرار داشته ما را منصرف می کند، پس باید این ترس را به عنوان نیروی بازدارنده تلقی کرده و آن را از بین برد . این ترس را قبل از اینکه استادی امروز را بگیرم با تمام وجود حس کردم .

در ادامه استاد فرمودند:بعد از این باید هدفمان را از انجام کار و شروع حرکت بشناسیم و در واقع نباید کاری را بدون هدف شروع کنیم ،البته باید بدانیم حرکت بدون مقدمه و نداشتن اطلاعات کافی ،ما را به مقصد نمی رساند . برای مثال ،گذشته خودم ،من فقط تلاش می کردم ولی هدف خاصی نداشتم . در اطراف ما ممکن است کسانی باشند که برای خواسته هایشان تلاش نمی کنند و مسلما به جایی نمی رسند . وقتی در مسیر قرار می گیریم، نیروهای آسمانی و یا زمینی باعث می شوند بر سر دو راهی قرار بگیریم و اینجاست که هر کسی بر اساس دانایی و خردمندی خود مسیری را انتخاب می کند که او را به هدفش نزدیک تر می کند . اگر در مسیر ضد ارزشی و انحرافی قرار بگیریم ،باعث می شود ما از هدف اصلی دور شویم و به جایی برسیم که اصلا دوست نداریم  و فکرش را هم نمی کنیم .

زمانی که پشت ماشین هستیم اگر تصادف کنیم و مقصر باشیم، نمی توانیم فقط با معذرت خواهی مسئله را حل کنیم و باید خسارت  وارد شده را جبران کنیم . در طول زندگی هم اگر در مسیر ضد ارزشها قرار بگیریم مسلما به جسم و روان خودمان تخریبهایی وارد کرده ایم و باید آن را سامان دهیم که جبران این خسارتها یک هدف بزرگ برای مسافران و همسفران کنگره باید باشد . در ابتدای کار باید بخشیدن را یاد بگیریم و باید خودمان را به خاطر آسیب هایی که به خودمان زدیم ببخشیم . اگر این بخشش نباشد نباید انتظار هیچ تغییری را در خودمان داشته باشیم . فرد خردمند کسی است که می داند بهترین گنج ،گنج درون خودش است و همیشه در تلاش است برای سر و سامان دادن به این گنج .

حالا اگر روی این تخریبها چه از طرف خودمان یا دیگران پافشاری کنیم ،مثل این است که در کنار یک درخت کهنسال پوسیده ،تعدادی نهال بکاریم که ممکن است دیر یا زود این درخت قدیمی روی نهال های ما فرو بریزد و هر آنچه ما کاشته ایم از بین ببرد . برای همین آقای مهندس مراسم پیمان را در این وادی پیشنهاد دادند که بسیار عالی و تاثیر گذار است و بعد از آن از قدرت مطلق می خواهیم که در هر مسیری پا می گذاریم اینقدر به ما دانایی بدهد که بتوانیم خواسته های معقول خود را تشخیص دهیم و برای رسیدن به آن ها در مسیر الهی قرار بگیریم . ضد ارزشها را تشخیص بدهیم و از بین ببریم .

در آخر استاد به مناسبت روز میلاد امام علی (ع) و روز مرد چند جمله فرمودند :

فردا روز مرد است و به نظرم آمد چند جمله ای هم در مورد فردا بگویم ،در این زمانه مرد بودن جرات می خواهد که برای رفاه حال همسر و بچه ها ،صبح زود بزنی بیرون و در تاریکی شب برگردی . خانم ها تا حالا همسر تان از آرزوهایش برایتان گفته است ؟ گاهی به جای اینکه تو آغاز کننده باشی سکوت کن و اجازه بده که لحظاتی او گوینده باشد و از خودش بگوید . بانو بیا امسال در کنار هدیه ای که برای همسرت تهیه کردی ،در یک برگه کاغذ چند تا از ویژگی های او را بنویس و از او به خاطر این ویژگی هایش تشکر کن. 

گزیده ای از مشارکت همسفران:

با حرکت راه نمایان می شود یعنی وقتی که ما شروع به حرکت می کنیم کائنات و طبیعت در مسیر راه به ما کمک می کند و هرچه بیشتر می رویم راه برای ما روشن تر می شود تا به هدفمان که صلح و آرامش است برسیم. پس برای رسیدن به صلح و آرامش و حال خوش باید حساب خودمان را تسویه کنیم یعنی جبران خسارت نماییم که ما همسفران در اثر جهل و نادانی خودمان به جسم و روان خودمان آسیبهایی وارد کرده ایم که با ورزش کردن و تغذیه مناسب و همچنین انجام عمل سالم می توانیم به بازساری جسم و روان خودمان بپردازیم. همچنین بتوانم محبتی که به خانواده و فرزندانم نمی کردم را جبران کنم، هدف داشته باشم و هدفم را مشخص کنم و در هر لحظه از حرکتم امید داشته باشم. آب وقتی زلال و شفاف است که در حرکت است ولی وقتی بی حرکت باشد بعد از چند روز می گندد.

در وادی هشتم اجرای پیمان را داریم، این پیمان مثل یک محافظ و تذکردهنده است که حواسمان را جمع کنیم کارهای ضدارزشی انجام ندهیم و با بستن پیمان وادی هشتم تلاش می کنیم که در جهت خواسته هایمان حرکت کنیم و از خداوند می خواهیم که ما را به خواسته هایمان برساند و سعی می کنیم با خدمت به انسانهای دردمند خطاهایمان را جبران کنیم و این پیمانی است فقط بین من و قدرت مطلق که هیچ کس نباید از آن مطلع شود.

نویسنده:همسفر الهام

تصویرگر:همسفر فهیمه

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر چهارشنبه 23 فروردین 1396 12:50
خداقوت به خانم الهام وفهیمه وتشکر از استاد بابت مطالبشان .
همسفر سه شنبه 22 فروردین 1396 00:52
خداقوت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic