سی دی آموزشی؛ شرک
دوشنبه 21 فروردین 1396 ساعت 19:19 | نویسنده این مطلب : همسفر:فهیمه | ( نظرات )

خلاصه سی دی شرک

از آقای امین دژاکام

شرک در انسان چگونه بوجود می آید؟  شرک در مرحله ای که اختیار وجود دارد ( یعنی از بین چند چیز یکی را انتخاب کردن) بوجود می آید....

اگر انسان شریكی برای خداوند قائل شود ( در عمل، گفتار و كردار) آنوقت شریكی برایش بوجود خواهد آمد. این طبق قانون عمل و عكس العمل می باشد. وقتی انسان دچار شرك شود یعنی در فرمان عقلش شریكی بوجود بیاید این نتیجه مستقیم شرك است. وقتی در فرمانهایش شریك بوجود بیاید آن موقع خیلی از فرمانهایش اجرا نمی شود....

 


اگر انسان بخواهد به حالت تعادل برسد واحساس لطیفی را تجربه کند و به سطوح بالا برسد هیچ راهی ندارد مگر این که علم بیاموزد. به همین دلیل پیامبر (ص) فرموده اند : زگهواره تا گور دانش بجوی. به عبارت دیگر ما نمی توانیم در سفر دوم خودمان به توفیقاتی دست پیدا کنیم بدون این که علمی را بیا موزیم.

تعریف علم: کشف و درک قوانین هستی که در درون ما جاری و در بیرون ما هم جاری هست و به راستی و درستی دلالت داشته باشد.(یا قوانین را کشف می کنیم یا آنها را یاد می گیریم) در پشت هر تاریکی باید یک سری تفکراتی را پیدا بکنیم . اعتیاد ، فقر، بیماری بر انسان حاکم نمی شود، مگر این که در پشتش یک تفکری وجود داشته باشد که بر راستی ودرستی دلا لت نداشته باشد که در جهانبینی باید پیدا کنیم. در کلام الله در مورد انسان ها از واژه های خا ص استفاده می شود مانند مومنین، محسنین، متفکرین، کافرین، صابرین، سابقون، منافقون و ما در کنگره برای اینکه مطلب را درست بفهمیم باید یکسری کلمات را درست متوجه بشویم . اگر کافرین را اشتباه متوجه شویم تمام داستان گفته شده را اشتباه متوجه می شویم و تمام تفکرات زیر سوال میرود.

قرآن کتاب عظیمی است.از قرآن برای مسافرت و مراسم خاص استفاده می کنند و خیلی ها به صورت نمایشی از آن استفاده می کنند.چرا چون قرآن کتابی هست که بدون تعارف صحبت کرده و از یکسری کلمات در آن برداشت اشتباه شده است. بعضی کلمات، اشتباه معنی شده مثل فیها خالدون ( آنها تا ابد در دوزخ می مانند) و در جای دیگر در قرآن می گوید اگر شما ظلمی یا خوبی بکنید به اندازه ذره ای به شما ستم نمی شود که با جمله قبل تناقض دارد و ضربه بی نهایت محکمی به قرآن زده است. پس اگر متکلمی در صحبتهایش از کلماتی استفاده کند که در آنها تناقض موجود باشد از اعتبار ساقط می شود. نیروهای شیطانی با دو سه حرکت دافعه را زیاد می کنند و اینطوری آدمها را از خیر الکثیر محروم می کنند.

در مورد كلام الله روی خواندن و ترتیل بیشتر ازآن چیزی كه برای درك معانی بوده متمركز شدند. باید معنای فارسی آنرا بخوانیم از 50 تا یكی را بفهمیم و اجرا بكنیم همان كافی است .

شرك به معنی شریك می باشد و خداوند در مورد شرك آیات بسیار مهمی رابیان كرده. خداوند اینكه برای او شریكی بیاورید را نمی پذیرد و نمی بخشد و فروتر از آنرا برای هر كس كه بخواهد و هر اندازه كه باشد می بخشد. شرك برای هیچ مخلوقی قابل بخشش نیست. شرك در مقام انسان بروز می كند چون انسان دارای اختیار می باشد و توان این كار را دارد که  برای خدا شریک پیدا کند. مطلبی از پیامبر (ص) : شرك از راه رفتن مورچه ای در شب تاریك بر روی سنگ سیاه نادیدنی تر است. یعنی اینقدر آرام و بیصدا و زیرکانه اتفاق می افتد که خودمان هم متوجه نمی شویم که مشرک شده ایم.

حالا خداوند چه معامله ای برای كسانی كه شرك می ورزند میكند. خداوند برای هر چیزی ملكی( فرشته ای ) را گماشت. برای هر خیری، برای ثروت،علم برای دانش، سلامتی، محبت كه بر این امر نظارت و مراقبت می كنند. در مورد كمك فرشتگان به انسان در چند جای  قرآن صحبت شده( زمانی كه شما در جنگ بدر تیر می انداختید ولی این تیرهائی نبود كه شما می انداختید ما به شما كمك می كردیم تا تیرها به هدف بخورد) پس فرشتگان خداوند موجودات تخیلی نیستند ، نیروهائی هستند که برای محافظت و نگهبانی انسانها هستند حتی برای كودكان هم این مسئله وجود دارد. در داستانهای یونان باستان از خدایان زیاد نام برده می شد از خدای عشق آفرودیت یا ونوس یاری می طلبم و اینها شوخی نبوده. یونان، پایه گذار حكمت است.مطالبی كه در فلسفه یونان وجود داره یك چیزی مثل عرفان و حكمت خودمان است و صرفا استدلال عقلی نیست.  پس یونانیهای باستان هم به وجود فرشتگان و فرماندهان ( نیروهای الهی) دست یافته بودند.  در حال حاضر نیرومندترین کشورهای دنیا قانون اساسی شان را بر اساس فلسفه  و حکمت یونان نوشتند. مسئله ای كه در یونان بوجود آمد این بود كه این خدایان بعدها در جنگ بنام بت رزق و روزی، بت جنگ، خدای برده داری، خدای تجارت، خدای رفاقت و...نیروهای مافوق آمدند و شروع به خدمت به انسانها كردند و پایه گذاری یكسری علوم توسط انسانهای حكیم و دانشمند شد. ولی بعد انسانها آمدند این فرماندهان را که توسط امر خدا فرستاده شده بود بجای خدا گرفتند كه یكسری طرفدار خدای جنگ، یكسری خدای روزی، یكسری خدای عشق و ...هر كدام شاخه ای را گرفتند  و آنها را سمبل گرفته بودند و آنها را عبادت می كردند. و باعث شدند كه با برداشتهای غلط، بت پرستی در زمین رواج پیدا كند كه فرمان آمد این بساط باید جمع شود و حضرت ابراهیم جهت انجام این ماموریت تمام بتها را خرد كرد و در زمان حضرت محمد هم این كار انجام می شد. لازم بذکر است هرچه محیط انسان بکرتر باشد حس ها باز تر می باشد و نیروهای الهی را بهتر حس می کند.

شرک در انسان چگونه بوجود می آید؟  شرک در مرحله ای که اختیار وجود دارد ( یعنی از بین چند چیز یکی را انتخاب کردن) بوجود می آید. طبق قانون عمل و عکس العمل ، هر کاری که انجام می دهیم یک عمل محسوب می گردد و یک عکس العملی در مورد آن وجود دارد که اگر ذره ای کار خوب بکنی نتیجه اش را می بینی و اگر ذره ای کار بد انجام دهی باز نتیجه اش را می بینی.

خداوند فرمانروای آسمانها و زمین است و با علم خود بر آن احاطه دارد . این آیه بارها در قرآن تکرار شده. پس وقتی اختیار به انسان داده می شود یعنی خداوند می گوید: یک بخشی از آفرینش خودم را به تو تفویض می کنم و تو اختیار پیدا میکنی . پس انسان فرمانروای بخشی از سیستم آفرینش ( جسم خود ) می باشد.

اگر انسان شریكی برای خداوند قائل شود ( در عمل، گفتار و كردار) آنوقت شریكی برایش بوجود خواهد آمد. این طبق قانون عمل و عكس العمل می باشد. وقتی انسان دچار شرك شود یعنی در فرمان عقلش شریكی بوجود بیاید این نتیجه مستقیم شرك است. وقتی در فرمانهایش شریك بوجود بیاید آن موقع خیلی از فرمانهایش اجرا نمی شود. بعنوان مثال انسان وقتی در گیر اعتیاد  می شود دیگر فرمانهاش در اختیارش نیست و ربوده شده و در اختیار شیطان قرار داده میشود و چه عذابی از این بدتر که یک موجودی یا یک چیزی یا یک امری در فرمان عقل با شما شریک شود. این وعده خداوند است كه می گوید كسانیكه شرك می ورزند بخشیده نمی شوند. اگر انسان در مسئله شرک از حد بگذرد به نقطه ای می رسد که فرمانروائی وجودش را با موجود دیگری شریک می شود و اصطلاحا تسخیر می شود که نتیجه اش یک عذاب خیلی خیلی سنگین می شود. حالا اگر انسان در مورد ماده چیزی را هم تراز خدا بیاورد، مثلا انسانی که صاحب مادیات می باشد را هم شان خدا قرار دهد، در مسائل مادی به گونه ای قرار می گیرد که اگر خواست پولی خرج کند به او فرمان می دهد که خرج بکند یا نه و در واقع اختیار مال خودش را ندارد مثلا فرزندش نیاز مالی دارد ولی نمی تواند برای فرزندش خرج کند. و یا اگر صاحب مقامی را در جایگاه خدا بگذارد ، جایگاه خودش از او گرفته خواهد شد و از انجام دادن عمل ناتوان می شود. وقتی انسان فرمان عقلش را با کسی شریک باشد جبر بوجود می آید. مصرف مواد، فرمان عقل را از ما میگیرد. هرچه انسان در فرمان عقل با موجود دیگری شریک باشد به همان اندازه در عذاب و رنج می باشد.

ما وقتی یكسری فر مانها را نقض می كنیم در ادامه، فرمانهای ما نقض می شود و كاملا همان قانون عمل و عكس العمل می باشد. پس برای بیرون آمدن از آن باید چکار کنیم؟ باید دقیقا برعکس عمل کنیم تا اینکه فرمان عقل را بدست گیریم. عقل می تواند فرمان را اجرا كند مثلا در مصرف مواد اگر مواد نباشد دست و پا و حافظه و تمركز و آرامش و تمام اینها از كنترل ما خارج می شوند. یا مثلا ما خوابمان می آید ولی نمی تونیم بخوابیم .

شرك مراتبی دارد. یعنی ممكن است الان شرك نداشته باشیم ولی در آینده بوجود بیاید. مسافر سفر اول که به خوبی سفر میکند شریکش (یعنی همان مصرف موادش )دارد از او جدا می شود.

داستان حضرت آدم اولین باری كه شرک بوجود آمد خدا فرمود به درخت نزدیك نشو و از این شجره نخور . ولی شیطان می آید و وسوسه میکند و آدم وسوسه را اجرا می كند . یكی وسوسه شدن و یكی بوجود آمدن خواسته است. شرك زمانی متولد میشود كه انسان خواسته ای در درونش بوجود می آید و اگر خواسته خلاف فرمان خداوند باشد و آنرا اجابت كنی شرك وارد میشود.در واقع شرک دغ الباب کرده یعنی شرک در را زده وشما باز کردی و شرک را وارد کردی. شرك ذهنی نیست .

رستگار شدن به این بستگی دارد كه من مسئله شرك را درك كنم و در عمل به اجرا دربیاورم. یعنی فرمان خدا را اجرا كنم.  در واقع باید مسئله شرک را در اجرا کردن فرمانهای خداوند به اثبات برسانیم. مثلا دروغ نگو، خوش رفتار باش، غیبت نکن، زنا نکن و....اگر فرمان را اجرا کردیم از شرک فاصله گرفتیم ولی اگر برعکس عمل کردیم وارد شرک شدیم یعنی از زمانی که با انتخاب خود نقض فرمان کردبم وارد شرک می شویم . برای من یک دامنه اختیاری وجود دارد که تا زمانی که من از یکسری مسائلی خارج نشدم دامنه اختیار من محدود است . دامنه اختیار یعنی حق انتخاب. کسی که ده گرم تریاک میخورد یا  دو گرم کراک میزند دامنه اختیارش خیلی محدود است در حدی است که یك چای بخورد یا یك سیگار بکشد این شخص نمی تواند صبح زود کوه یا استخر برود. هیچ زمان دامنه اختیار انسان صفر نیست و ما در اختیار انتخاب داریم.

اگر انسان شروع به نقض فرمان كند ، مسئله شرك متولد میشود  و برای برگشت از شرك راهش این است كه تمام كارهائی را كه انجام داده معكوسش را انجام دهد و در عمل به اثبات برساند.

آیات زیادی در قرآن در مورد شرک سخن گفته اند. سوره لقمان آیه 13 : فرزندم به خدا شرك نیاور چرا كه شرك ستم بزرگی است ، چون كاملا به خودت برمی گردد. جائی که شرک هست شیطان هم هست که اختیار را بدست بگیرد انسانی که شرک دارد حسود هم هست. اگر فرمانهای خدا را اجرا کردی مشرک نیستی.

اولین کسی که آزمایشهای سخت خداوند را پشت سر می گذارد و از شرک خارج می شود حضرت ابراهیم بود.( عزیزترین کس او فرزندش بود که پس از سالها به او داده شد را از اوگرفت) و او پذیرفت و فرمانبردار بود و به درجه خلیل الله رسید . یعنی اگر هر انسانی بالاترین چیزی را که دوست دارد، خداوند از او بگیرد  و  او بپذیرد به درجه خلیل الله میرسد. پس دوست خدا کسی است که در فرمانبردار بودن خداوند شک نکند.

برای خارج شدن شرک در ماده که در بالا توضیح داده شد، باید یک پنجم از پولی را که بدست آوردیم در راهی که به آن اعتقاد داریم رها کنیم که کم کم دوباره از اسارت ماده خارج می شویم مانند همان روش تدریجی درمان در بیماری اعتیاد.

ممكن است كسی به خدای نادیدنی اعتقاد چندانی نداشته باشد ولی مشرك هم نباشد.یعنی بطور عادی قوانین خدا را اجرا كند و برعکس آن مثلا خداوند می گوید از این راه پول درنیاور ولی ما عمل نمیکنیم در واقع با نقض فرمان وارد مسئله شرک می شویم. شیطان می گوید من فقط شما را دعوت می کنم . وقتی انسان با نقض فرمان وارد شرک شد از نقطه تعادل خارج می شود و آن وقت در درون انسان شریکی بوجود می آید. یعنی بین شخص و خداوند شریک قائل شده و طبق قانون عمل و عکس العمل در درونش شریکی قرار می گیرد که اجازه پول خرج کردن را از او میگیرد  و لذت پول خرج کردن هم از او گرفته می شود که مثل اعتیاد، اول از پول درآوردن لذت می برد ولی بعد از یک مدت اجازه خرج کردن و لذت خرج کردن از او گرفته می شود.

با احترام؛ کمک راهنما زهرا جابر زاده

نگارش متن:  همسفر فهیمه

 

مرتبط با: متن یا خلاصه سی دی های اموزشی،

برچسب‌ها: كنگره 60، سی دی شرك،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: