گفت و گو با همسفر محبوبه
یکشنبه 22 اسفند 1395 ساعت 11:10 | نویسنده این مطلب : همسفر آزاده | ( نظرات )

به نام یگانه بی همتا

گفت و گو با همسفر محبوبه خان احمدی

دعای تحویل سال با نگاهی جدید

 اولین چیز در سال جدید شنیدن دعای تحویل سال است که بخشی از آن می گوید: "یا محول الحول و الاحوال "و البته اغلب فکرشان به سمت تحول در زمینه مادی  می رود ،ولی به نظر من رهجوی کنگره این جمله را به معنای واقعی حس می کند و اول برای حال خودش و عوض شدن صفاتش  دعا می کند و بعد برای بقیه موارد .

 


لطفا خودتان را معرفی کنید؟

محبوبه هستم همسفر محسن ، با بیش از پانزده سال تخریب وارد کنگره شدیم و آخرین آنتی ایکس مصرفی مسافرم هروئین و شیشه به همراه مواد دیگر و مدت دو سال و نیم است که به کنگره می آییم  ،راهنمای ایشان آقای علی کاظمی و راهنمای خودم خانم فاطمه عزیز و و امروز هم دقیقا یک ماه و دو روز است که به دستان آقای مهندس رها شده ایم.

لطفا برایمان بگویید چگونه با کنگره آشنا شدید؟

مسافرم در مکانی که مصرف می کردند به وسیله یکی از افرادی که آنجا حضور داشتند پیام کنگره را دریافت کردند و با توجه به این که ایشان از ترک های متعدد مسافرم با خبر بودند پیشنهاد آمدن به کنگره را دادند و کتاب شصت درجه زیر صفر را به اشان معرفی کردند که بعد از آن ابتدا مسافرم به کنگره آمدند و سه ماه بعد از ایشان هم من به کنگره آمدم ،البته دو سال قبل از آن آقای مهندس را در یک برنامه تلوزیونی دیده بودم.

چگونه متوجه شدید که همسرتان اعتیاد دارند و آسیب های اعتیاد بر زندگی شما تا چه اندازه بود؟

زمانی که ما در دوران عقد بودیم ، در یک مسافرت دو روزه از رفتار و حرکات ایشان تقریبا متوجه شدم ولی وقتی به ایشان گفتم ،جواب دادند که این موضوع به صورت تفننی بوده ،از آن روز به بعد همیشه در شک بودم ،منتها نمی خواستم به رویشان بیاورم و خود ایشان هم زیر بار قبول این موضوع نمی رفتند ،تا این که ده ماه بعد از عروسی مان یک شیشه محتوی آب سوخته پیدا کردم و ایشان پذیرفتند و گفتند که مدتی است درگیر اعتیاد شده اند و در حال حاضر با این روش در حال درمان می باشند و از همان موقع تا الان این ترک ها و روش ها ادامه پیدا کرد .

مهمترین تخریب اعتیاد بر زندگی ما این بود که زمان برای مسافرم گم شده بود و من همیشه برایش ساعت هدیه می خریدم ولی هیچ وقت از آن استفاده نمی کرد ،من همیشه ساعت خانه را نیم ساعت جلوتر تنظیم می کردم که به وعده ها و قرارهایمان برسیم ولی با این حال همیشه دو ساعت دیرتر از همه به مهمانی ها می رسیدیم و اغلب ایشان در مهمانی ها حضور نداشتند و مهم تر از این اثراتی بود که مشاجرات ما بر روی پسرم می گذاشت .

زمان هایی که من فکر می کردم پسرم خواب است یا در صندلی عقب ماشین است و یا سرگرم بازی است و با مسافرم بحث می کردیم ،از این نکته غافل بودیم که او تمام این مسائل را متوجه می شود و این مسئله را بعدها به من گفت و برای همین همیشه بچه نا آرامی بود و به دلیل جو نا آرام خانه ما از آوردن بچه دوم خودداری کردیم که این مسئله هم آسیب های زیادی به فرزندم وارد کرد .

مفهوم کنگره برای شما چیست؟

کنگره امن ترین جا برای من است ،هر وقت که حالم بد بوده است بهترین جایی که می توانسته حالم را خوب کند کنگره بوده است و حاضر نیستم با هیچ چیز و هیچ جایی آن را عوض کنم چون به نظر من بهترین کارخانه انسان سازی است .

یک همسفر خوب از دیدگاه کنگره چگونه همسفری است؟

زمانی که همسفر به کنگره می آید با دوتا بعد روبه رو است ،یکی کار هایی است که باید برای خودش انجام بدهد و دیدی که باید نسبت به خود عوض کند و دیگری این که در کنارش همسفر بودن برای مسافرش است و همسفر بودن زمانی تاثیر گذار است که اول به خودش توجه کند ،زمانی که گفته می شود مسافرت را رها کن یعنی ذهن خود را از او خالی کن و درگیر صفات خودت باش و خودت را بشناس ،اگر اینگونه در مسیر تزکیه بیفتد تازه حس هایش باز می شود و می فهمد که باید چگونه در کنار مسافرش گام بردارد ،پس اولین مسئله پرداختن به خود است چرا که اینگونه می تواند نه تنها در نقش همسفر بلکه در تمام نقش ها مانند مادر ،فرزند و خواهر و ... به خوبی عمل کند.

با توجه به طولانی شدن مدت سفر اول مسافرتان ،چه چیزی باعث شد که در کنگره بمانید و ادامه بدهید؟

اولین جلسه لژیون من را پاگیر کرد زیرا به خیلی از سوالات من پاسخ می داد و چون که محیط ها و ترک های دیگر را هم تجربه کرده بودیم ،بار آموزشی و مطالب کنگره و حس خوبی که در کنگره بود باعث شد من در کنگره بمانم و اگر در سال اول به خاطر اسباب کشی مجبور شدم که یک جلسه نیایم ،الان دیگر هیچ چیزی باعث نمی شود که من کنگره را ترک کنم .

لازمه خدمت در کنگره چیست؟

به نظر من اولین چیزی که در خدمت کردن مهم است آموزش می باشد ،در قسمتی از پیام ها هم گفته می شود اول آموزش و بعد خدمت درست انجام دهیم ، یعنی در کنار هر مسئولیتی که داریم نباید آموزش دیدن را فراموش کنیم و با حضور در لژیون و گوش دادن به سی دی ها و داشتن خواسته قوی ،می توان خدمت صادقانه و درست و تاثیر گذاری انجام داد .

نقش لژیون در آموزش و پیشرفت رهجو تا چه میزان است؟

به نظر من بخش زیادی از بار آموزشی کنگره در لژیون ها انجام می شود و بسته به این که رهجو بخواهد به چه میزان از این مطالب استفاده کند ،همه چیز برایش آماده و محیا می باشد .سی دی ،کتاب و راهنما و همه چیز هست و مانند یک دانشگاه می ماند و دیگر این به من رهجو بستگی دارد که بخواهم تا چه میزان از این آموزش ها استفاده کنم و چقدر تلاش کنم تا به هدفم برسم.

به عنوان یک همسفر نوع نگاه شما از سال گذشته تا کنون چه تغییری کرده است ؟

زمانی که ما به کنگره می آییم در حال سفری هستیم که از شور به شعور می رسیم ،یعنی در ابتدای کار با همان آموزش اندک فکر می کنیم که همه چیز را آموخته ایم که آن همان شور است و هرچقدر زمان می گذرد پله به پله به شعور نزدیک می شویم ،به طور مثال زمانی که فرد به خودش فشار می آورد که دروغ نگوید آن می شود شور و به محض بالا رفتن هیجاناتم دروغ هم می گویم ولی زمانی که دروغ نگفتن هم مانند دیدن جزو صفاتم قرار بگیرد و به آن حد از کمال برسم  این می شود شعور ، من هم سعی می کنم هرچه پیش تر می روم این شور خود را به شعور تبدیل کنم و برایم خیلی اهمیت دارد که تغییری صورت بگیرد .

فرق نگاه تا چه حد می تواند بر روند زندگی افراد موثر باشد؟

خوب زندگی جریان دارد و کسی نمیتواند بگوید من می خواهم بمیرم و زندگی نکنم و حتی افسرده ترین آدم ها هم زندگی شان همچنان ادامه دارد ولی فرق نگاه چیزی است که می تواند روند زندگی انسان را فوق العاده لذت بخش کند و هدف انسان را مشخص کند زیرا کسی که دید مادی دارد و همیشه غر می زند ،هیچوقت به اصل زندگی اش نمی رسد و تازه زمانی که در مسیر تزکیه بیفتد می فهمد که هدفش از به دنیا آمدن چیست .

رهجوی کنگره چگونه سال جدید خود را آغاز می کند؟

اولین چیز در سال جدید شنیدن دعای تحویل سال است که بخشی از آن می گوید: " یا محول الحول و الاحوال" و البته اغلب فکرشان به سمت تحول در زمینه مادی  می رود ،ولی به نظر من رهجوی کنگره این جمله را به معنای واقعی حس می کند و اول برای حال خودش و عوض شدن صفاتش  دعا می کند و بعد برای بقیه موارد .

اگر در ایام عید مشکلی برای یک همسفر پیش بیاید چگونه باید مشکل خود را حل کند(با توجه به در دسترس نبودن راهنما و کنگره)؟

 خوب در ایام تعطیلات نوروزی کنگره شاید تماس با راهنما کار درستی نباشد و فرد باید فقط و فقط طبق آموزش هایی که در کنگره دیده عمل کند و اگر آموزش ها را درست دریافت کرده باشد همان لحظه به او القاء می شود،همینطور سی دی ها خیلی به فرد کمک می کند زیرا جواب تمام سوالات ما در آنها هست .

برای همسفران سفر اول که مسافرانشان خوب حرکت نمی کنند چه پیشنهادی دارید ؟

نمی خواهم بگویم که این  کار سختی نیست زیرا گریز زدن مسافر  واقعا مشکل است اما اگر ایمان محکمی به خدا داشته باشیم و بدانیم که خداوند بهترین ها را برای بندگانش می خواهد و در هر مقطعی هر اتفاقی که برای من می افتد یا این که روزی من است و یا این که یک بار آموزشی برای من دارد ،پس باور داشته باشم که این یک مسیری است که باید طی کنم و به حرکتم ادامه بدهم زیرا زمانی که انسان در مسیر مستقیم حرکت می کند هرچیزی که برایش پیش می آید یک خیریتی در آن هست .

کلام آخر؟

هزاران بار خداوند را شاکرم ،شب ها زشمان خواب و صبح هنگام بیداری و در هر زمانی خداوند را شکر می کنم که در این وانفسا که اینقدر به هم ریختگی و درگیری بین مردم زیاد است خداوند کنگره را جلوی راه ما قرار داد و لایقمان دانست که  بیاییم و استفاه کنیم و صمیمانه از آقای مهندس و خانواده محترمشان و تمام اعضای کنگره و مسافرم که به خاطر ایشان توانستم به این مکان بیایم  و راهنمای خوبم و راهنمای مسافرم بی نهایت سپاس گزارم و همینطور  از پسر عزیزم ممنونم که در تمام این سالها همراه و غمخوار ما بودند و انشالله بتوانیم جبران سالهای گذشته را برای ایشان بکنیم و همچنین برای سال نو بهترین  چیزهایی که ممکن است را برای تمام مردم سرزمینم و تمام اعضای کنگره خواهانم.
سپاس فراوان از این که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید و در مصاحبه ما شرکت کردید ، امیدوارم سال خوب و پر برکتی پیش رو داشته باشید .

تهیه كننده:همسفر آزاده

مرتبط با: مصاحبه،

برچسب‌ها: كنگره 60، مصاحبه،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
حکمت جمعه 27 اسفند 1395 11:14
سلام خنم محبوبه عزیز
از نکات خوب گفتگوی شما استفاده می کنیم .انشاالله همیشه اینچنین پرانرژی باشید و آرزوی بهترین ها را برای شما و خانواده محترم شما دارم.
همسفرزهرا (ب) یکشنبه 22 اسفند 1395 21:15
آفرین بر خانم محبوبه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic