كارگاه آموزشی خصوصی همسفران؛ دوشنبه 95/12/09
دوشنبه 9 اسفند 1395 ساعت 23:06 | نویسنده این مطلب : همسفر زهره | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق الله

روز دوشنبه 95/12/09جلسه دوازدهم از دور یازدهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی  به نگهبانی همسفر شهناز و استادی همسفر مرضیه و دبیری همسفر سارا با دستور جلسه: "جهان بینی و فرق نگاه مسافر با معتاد" راس ساعت 15 شروع به کار کرد.

فرق نگاه همسفر نسبت به مسافر است كه دیگر به مسافر به چشم انسان بی شخصیت نگاه نمی کند بلکه به چشم انسان بیمار نگاه میکند.


دستورجلسه ی امروز جهان بینی وفرق نگاه مسافر با معتاد است،کلمه ی اعتیاد از عود می آید یعنی فرد عادت به مصرف موادمخدر کرده است وچون باید به مصرف مواد برگشت کند معتاد نام گرفته است.

در کنگره  برای اولین بار مثلث درمان اعتیاد که شامل" سه ضلع ؛جسم ،روان وجهان بینی است "؛ترسیم شد و بر عکس انجیوهای ترک مواد مخدر، بار اعتیاد را فقط روی یکی از این اضلاع می اندازند ولی در کنگره باید هر سه ضلع به موازات هم اصلاح شود تا درمان انجام بگیرد ..درمان اعتیاد موقعی انجام میگیرد که شخص مصرف کننده مصرف مواد مخدر را قطع کند ولی حال بدی پیدا نکند وحتی با دیدن مواد مخدر و یا صحنه ی مصرف و یا ابزار مصرفی حالش بد نشود زیرا در هرسه ضلع به تعادل رسیده است و درمان شده است.حتی در بدترین شرایط اجتماعی هم کششی به سمت مواد مخدر ندارد و کلا با مواد بی حساب شده است.

مسئله ی جهان بینی روی جسم و روان در درمان اعتیاد نقش بسزایی دارد و باید جهان بینی هم درست شود ؛جهان بینی: نگرش،احساس وادراکی است که ما از جهان پیرامون خود دریافت می کنیم که هم درونی وهم بیرونی است.حالا میخواهیم ببینیم در اثر مصرف مواد مخدر چه اتفاقی برای جهان بینی فرد  حادث می شود؟

فرد مصرف کننده بخاطر انجام کارهای ضدارزشی در تاریکی ها بسر می برد پس نمی تواند درست ببیند و یا درست برداشت نماید،برای فرد مصرف کننده مصرف مواد مخدر در رأس همه ی کارها و در اولویت است.مواد مخدر فرماندهی شهر وجودی فرد معتاد را در دست میگیرد و او را برده ی خود می کند و به او فرمان می دهد.

جهان بینی فرد معتاد ،معتاد گونه است یعنی او را بسمت انحرافات وتفکرات اشتباه سوق می دهد و ذره ذره فضای منفی را بر نگرش او حاکم می کند و روی اخلاق و رفتار او تأثیر می گذارد و باعث می شود که فردی پرتوقع وبدبین شود و طوفان های خشمگین در زندگی بوجود آورد و نتواند تصمیم درستی بگیرد.

ودیگر واژه ی منفی معتاد که در انجیوهای دیگر بکار برده میشود و کار را سخت می کند و کارها و رفتارهای منفی دیگر بخاطر استفاده از کلمه ی معتاد به آنها نسبت داده شود در صورتیکه بعضا شاید مصرف کننده مواد مخدر باشند ولی از جنبه های لباس و ظاهر و شغل و شرایط اجتماعی موقر و موجه باشند و بخاطر ترس از کلمه ی معتاد هیچ اقدامی برای درمان اعتیاد خود انجام نمی دهند.


مسأله فرق نگاه خیلی مهم است وتا زمانی که فرق نگاه  ایجاد نشد  درمان اعتیاد هم صورت نگرفت ،اولین فرق نگاه زمانی اتفاق افتاد که آقای مهندس به مساله معتاد و اعتیاد به یک شکل دیگر نگاه کردند و گفتند این یک بیماری جسمی است که به موازات اینکه جسم آنها بیمار شده است روان و جهان بینی هم بیمار شده است و تلاش کردند تا نفس مخربش را به نفس تعالی برسانند.

فرق نگاه بعدی زمانی اتفاق می افتد که به مصرف کننده ی مواد مخدر واژه ی  مسافر اتلاق میشود چون واژه ی معتاد بار منفی زیادی دارد ولی با واژه ی مسافر خیلی از ترس هایشان از بین رفت وشروع به حرکت کردند.مسافر یعنی حرکت ،زندگی  و کسی که جسم و روان وجهان بینی او به تعادل رسیده است .مسافر کسی است که مبدا و مقصد و هدفش مشخص است و پویا است .

فرق نگاه همسفر نسبت به مسافر است كه دیگر به مسافر به چشم انسان بی شخصیت نگاه نمی کند بلکه به چشم انسان بیمار نگاه میکند.

فرق نگاه یعنی به مشکلات به عنوان نعمت یاد کنیم وتلاش کنیم واز راه درست به خواسته های خود برسیم .

فرق نگاه یعنی مسافر بار مسئولیت زندگی خود را بعهده ی دیگران نگذارد و خودش همه مسائل و مشکلاتش را حل نماید.

یک معتاد حتی وقتی به جهان های دیگر برود باز هم معتاد است ولی یک مسافر میداند که صفت گذشته در انسان صادق نیست زیرا جاری است.

مسافر اعتیادش را به گردن کسی نمی اندازد و می گوید بخاطر جهل و نادانی خود مصرف کننده شدم ولی معتاد دیگران را در اعتیاد خود مقصر میداند.

معتاد میگوید اعتیاد درمان ندارد ولی مسافر می داند که اعتیاد درمان دارد.

معتاد میگوید من پاکم ولی شب ها خواب ندارم ولی مسافر حال خوبی دارد.

معتاد میگوید چرا کسی به من پول قرض نمیدهد ولی مسافر میگوید کسی وظیفه ای در قبال تو ندارد و خودت باید تلاش کنی.

برای مسافر به روش تدریجی برای همیشه پرونده ی اعتیاد بسته می شود ولی معتاد ممکن است برگشت کند.

برای مسافر آخرین چیزی که گرفته میشود مواد مخدر و برای معتاد اولین چیز مواد مخدر است که قطع میشود.

همسفرها وقتی نسبت به مسافر نگاهشان تغییر کند به زندگی ومشکلات هم قشنگتر مینگرند .

گزیده ای از مشارکت همسفران

این جهانبینی کنگره است که فرق نگاه را به وجود می آورد. اولین فرق نگاه همان نام مسافر است که به شخص مصرف کننده می دهند، مسافر یعنی کسی که سفر می کند و از سفرش لذت می برد چون هدفش مشخص است.همان واژه مسافر است که به فرد قدرت، انگیزه و اعتماد به نفس می دهد تا در جهتی حرکت کند که تغییرات، در خودش و همسفرش به وضوح دیده شود. یک مسافر وقتی به کنگره می آید به قوه تشخیص می رسد تا راه درست را از راه نادرست تشخیص دهد و با آموزش کنگره متوجه می شود مشکلات اصلی به گردن خودش است پس مشکلات را می پذیرد و اقدام به حل مشکلات می کند. مسافر هدف مشخصی دارد و برای رسیدن به هدفش تلاش می کند ولی هدف معتاد فقط این است که مواد مصرف نکند. فرق نگاه یعنی عشق بلاعوض داشته باشم، بدون چشم داشت ببخشم، فرق نگاه یعنی بتوانم بدون توقع چشم پوشی کنم. جهانبینی کنگره به من یاد می دهد که دنیا جای زیبایی است و ارزش زندگی کردن دارد پس من باید تفکرات و جهانبینی خودم را عوض کنم و از این حس ناامیدی دربیایم تا دیدم نسبت به زندگیم عوض شود و همین فرق نگاه است که باعث می شود خیلی چیزها را ببینیم و درک کنیم.

نویسنده:همسفر الهه

تصویرگر:همسفر فهیمه

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فرزانه سه شنبه 10 اسفند 1395 18:02
باسلام وخدا قوت خدمت خانم زهره والهه وفهیمه یعزیز وتبریک به خانم مرضیه برای استادی خوبشان
همسفر حکمت سه شنبه 10 اسفند 1395 10:04
جایگاه استادی را خدمت خانم مرضیه ی عزیز تبریک عرض میکنم. خدا قوت خدمت خانم زهره الهه و خانم فهیمه و خانم زهره ی عزیز
همسفرزهرا (ب) سه شنبه 10 اسفند 1395 00:45
خداقوت به خانم زهره،خانم فهیمه وخانم الهه عزیز
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic