هر ماه یك سوال
یکشنبه 8 اسفند 1395 ساعت 17:25 | نویسنده این مطلب : همسفر فاطمه ق | ( نظرات )

هر ماه یك سوال


سوال این ماه: ناامیدی و راهکارهای خروج از نا امیدی

 

برای پاسخ به این سوال با ما در ادامه مطلب همراه شوید....


پاسخ کمک راهنمایان محترم 

همسفر سارا نجاران :

 انسانهای بدون تفکر ناامید هستند .پس اجازه ندهیم اتفاقات روزمره زندگی ما را مختل کند .وقتی تفکر من سالم نباشد هر واکنش اشتباهی باعث ناامیدی من می شود .لازم است در زندگی معنی واقعی سرسختی را بدانم ، استوار باشم وکم نیاورم .مصمم بودن باعث می شود دل ما نرم و باگذشت شود .

با آگاهی وشناخت می توانیم از ناامیدی بیرون بیاییم .اگر معتقد باشیم که انسان بقاء دارد وشامل نفس و روح است و زندگی قبل از تولد و پس از مرگ هم هست ، هیچ گاه ناامید نمی شویم .اگر زمانی فکر کنیم که خدا مرده آن زمان است که یاس و ناامیدی در ما به وجود می آید. باید دانست تبدیل ،تغییر و ترخیص در همه جا و برای همه موجودات هست .کل حیات بر مبنای تغییر ، تبدیل و ترخیص است .سالها روزگار بر انسان گذشت و ذره ذره تکامل پیدا کرد تا به اینجا رسید .نیرویی هست که ما را یاری می کند وت کامل پیدا کردن مستلزم خواسته ، حرکت و تلاش ماست .

همسفر فخری شهبازی :

اگر انسان به شهر وجودی خودش نگاه کند متوجه می شود که هر کدام از ما بر میلیاردها سلول فرمانروایی می کنیم که این سلولها مانند سربازان فدایی در خدمت ما هستند حالا به دلیل جهالت یا هر چیزی مثلا اعتیاد ، ما آنها را منهدم کرده ایم .این نشان می دهد که ما یک موجودیتی داشته ایم که این سربازها در خدمت ما هستند و از ما حمایت می کنند.

برای خلاصی از ناامیدی باید اندیشه خود را عوض کنیم ، تفکرات خودمان را تغییر دهیم تادر احساس ما تغییر به وجود بیاید.این همان کاری است که در کنگره انجام می شود، زمانی که شخص در جلسات و لژیون حاضر می شود و آموزشها را می گیرد،به مرور این اندیشه غلط از بین می رود و استخر وجودی شخص هم کیفیت و هم کمیت خوبی پیدا می کند .پس ناامیدی یعنی بسته بودن کانالهای ورودی وخروجی انرژی .

برای خروج از ناامیدی باید کانالها را باز کرد و آب استخر را تصفیه کرد، یعنی تزکیه و پالایش انجام داد.نکته ای که در تکامل انسان وجود دارد این است که شخص یک جایی باید مقداری تکانه و فشار را وارد کند تا بتواند از آن مرحله عبور کند .

همسفر مانا خان باباپور :

ناامیدی یعنی انسان نسبت به ارزشمندی خود، آینده و جهان احساس تردید داشته باشد و در این حالت است که فرد انگیزه خود را برای پیشرفت ، یادگیری و... به طور کلی جنبه های مثبت زندگی از دست خواهد داد. 

چند راهکار برای مقابله با آن :

1 – توجه داشتن به قدرت و بخشندگی خداوند ، بدانیم که خدا بزرگتر از سختی هایی است که برایمان پیش آمده است.

2 – روی پیشرفتهایمان تمرکز کنیم ، لیستی از آنها تهیه کنیم و نقاط قوت وضعف را بسنجیم .

3 – گاهی هدف اصلی را فراموش می کنیم و یا اصلا بی هدفیم .افراد بی هدف دچار سردر گمی و ناامیدی هستند.

4 – چرا چنین اتفاقی افتاد را از خود نپرسیم چون در گذشته می مانیم .

5 – خوشبختی هایمان را بشماریم ، خواهیم دید جنبه های خوب ما از بدمان بیشتر است .

6 – آخرین باری که حس ناامیدی داشتیم را به یاد آوریم که پس از مدتی از بین رفته و مطمئن باشید این بار نیز حل می شود .

7- از تجارب افراد موفق استفاده کنیم ،خودمان را با آنها مقایسه نکنیم .

8 از تفریحات سالم و ورزش غافل نشویم .

همه این نکات یعنی بالا بردن جهان بینی و تغییر نوع نگاه  .برای آموزش بیشتر از سی دی های شادبودن ، ناامیدی ، امید وناامیدی ، ابرهای تیره و فرق نگاه و اسب عصاری استفاده کنید .

همسفر فرخنده نظری :

تعریفی که از یاس وناامیدی می توان ارائه کرد عبارت است از اینکه انسان نسبت به ارزشمندی خود ، آینده وجهان احساس تردید داشته باشد وحالتی است که فرد انگیزه خودرا برای پیشرفت ، موفقیت ویادگیری از دست می دهد .

عواملی که باعث احساس ناامیدی در انسان می شود :

1- نداشتن هدف درست در زندگی  2- مقایسه خود با دیگران  3- فراموش کردن خدا 4- برداشت نادرست و تعمیم شکست خود در زمینه های دیگر  5- سستی ، تنبلی و اهمال کاری در کارها  6- ضعف اراده و اعتماد به نفس  7- عدم سخت کوشی و تلاش  8 – قاطع نبودن در تصمیمات 9- منفی نگری ، خود بینی و تنگ نظری  10 – تک روی و عدم استفاده از افراد متخصص و با تجربه  

راههای پیشگیری و درمان نا امیدی : 

1-      تواناییها و استعدادهای خویش را در نظر آورید.

2-اگر اشتباهی انجام دادید به جای سرزنش خود ، عمل خود را سرزنش کنید .

3-برای خود اهداف بلند مدت وکوتاه مدت داشته باشید و ابتدا هدفهای کوچکتر را در نظر بگیرید .نرسیدن به اهداف بزرگ در وقت محدود انسان را دچار ناامیدی می کند .

4-      مثبت اندیش باشید وجملات منفی مثل من آدم ضعیفی هستم و همیشه شکست میخورم را هرگز برزبان نیاورید. 

5-      بیش از توان خود انتظار نداشته باشید ، همه افراد مثل هم نیستند و شرایط و امکانات یکسان ندارند .

6-      ارتباط طولانی با افراد مایوس وافسرده نداشته باشید .

7-      با افراد موفق دوست شوید وبه جای مقایسه خود با آنها از تجارب آنها استفاده کنید. 

8-      به خداوند توکل نمایید .

9-      از تفریحات سالم و ورزش غافل نشوید. 

10-  حرف آخر اینکه زندگی را سخت نگیرید ، زندگی لذت بخش تر از آن است که فکر می کنید ، فقط شرط آن این است که اهل عمل باشید .

همسفر فاطمه قاسمی :  

حالشو ندارم ، حسش نیست ، حوصله ندارم ، ظرفها رو بعدا می شویم ، دکمه لباس رو بعدا می دوزم ، حالا بعد میروم حمام ، بعدا گرد گیری می کنم ، بعدا سی دی گوش می دم ، بعدا آشغالا رو بیرون می برم ، اصلا این کارا بکنم که چی بشه ؟ چه فایده ای داره ؟ درس بخونم که چی ؟ من نمیتونم ، من کجا و این خواسته  کجا ! ما که شانس نداریم ، ما همیشه بدبختیم ، این زندگی لعنتی به چه دردی می خوره ؟ اصلا چرا به این دنیا اومدیم ؟ 

اینها علائم و نشانه ها و تفکرات فردی است که در ناامیدی قرار دارد ، حسی که همه ما همسفران ومسافران آن را بارها وبارها تجربه کرده ایم و به قول استاد امین در اثر نرسیدن به خواسته ای که برای ما حیاتی بوده دچار این غم و اندوه یا حس شده ایم .دچار بی حسی یا نبودن انرژی شده ایم . ناامیدی یعنی همان تنبلی و در درجات شدیدتر همان افسردگی است .

راهکار :

 حرکت کنیم ، نه به معنای راه رفتن ، بلکه به معنای عمل کردن به آموزش ها ، نه به معنای انجام یک کار خارق العاده ، بلکه برداشتن یک گام یا قدم کوچک ،انجام هر کاری که دوست داریم و در آن مقطع به ما لذت می دهد ( البته در مسیر درست ).مثل رفتن به طبیعت ، رفتن به فروشگاه و خرید کردن ، گوش دادن به موسیقی دلخواهمان ، کتاب خواندن ، آرایش کردن ، رقصیدن ، تغییر دکوراسیون منزل ( جابه جایی وسایل ) ، وقت گذراندن با یک نوزاد یا طفل کوچک ، پیاده روی ، ورزش ، صحبت کردن با یک دوست مورد اعتماد ، گوش دادن به سی دی و خدمت کردن در کنگره و... 

این قدم کوچک مطمئنا در تاریکی نا امیدی مثل نوری است که انرژی ما را اندکی تغییر می دهد و در ادامه می توانیم با آموزش جهان بینی به سطح انرژی بالاتری دست پیدا کنیم .برای خروج از ناامیدی تنها کسی که می تواند به ما کمک کند خودمان هستیم و تا زمانی که حرکت نکنیم همچنان در تاریکی خواهیم بود .

ونکته آخر اینکه در ناامیدی بدانیم این شرایط ماندگار و ابدی نیست چون در این جهان همه چیز در حال تغییر است و این نیز بگذرد.

همسفر زهره توكلی:

ما در كنگره یاد می گیریم كه مسائلمان را ریشه ای حل كنیم.به نظر من انسان ناامید هر كاری بكند مثلا به مكانهای شاد برود،با افراد پر انرژی رفت و آمد كند،موسیقی گوش دهد و...این كارها همه خوب است اما مقطعی می باشند و وقتی فرد دوباره به تنهایی خودش برمی گردد ناامیدی سراغش می آید و در جهنم درونی خود می سوزد.برای اینكه از ناامیدی خلاصی پیدا كنیم باید همزمان كه روی تفكراتمان كار می كنیم موارد بالا را انجام دهیم.یعنی هم در صور آشكار و هم در صور پنهان باید حركت كنیم و تغییراتی ایجاد كنیم.

دقت كنید ببیند افرادی كه وارد كنگره می شوند از جمله خود ما همه با كوله باری از ناامیدی وارد شدیم اما بعد از چند ماهی اكثرا دارای چهره های شاد شدیم چه اتفاقی می افتد كه افراد اینگونه تغییر می كنند؟این افراد در واقع با حركت كردن ،آموزش گرفتن،تلاش كردن،در جمع حاضر شدن،خدمت كردن و... علاوه بر اینكه در صور آشكارشان تغییر كردند در صور پنهانشان هم تفكراتشان را تغییر دادند، جهان بینی و دیدگاهشان را تغییر دادند و تبدیل به یك فرد باایمان شدند به همین خاطر اینقدر چهره های آنان شاد و بشاش شده است.

ناامیدی یك نوع تفكر است ناامیدی ما، فكر ماست ما با افكارمان ناامید می شویم كه ریشه ی آن در بی ایمانی فرد است.اگر انسانی ایمان واقعی داشته باشد هیچ وقت به ناامیدی نمی رسد.در حرف بله ایمان ما از همه قوی تر است اما در عمل چی؟ آقای مهندس در سی دی مستان می فرمایند: انسانی كه ایمان داشته باشد زندگی برایش قابل تحمل می شود.انسانی كه ایمان داشته باشد یوسف گم گشته باز آید به كنعان ،انسانی كه ایمان داشته باشد پایان شب سیه سپید است، انسانی كه ایمان داشته باشد هیچ كس تا ابد در تاریكی نمی ماند،انسانی كه ایمان داشته باشد خود خداوند گفته صد بار اگر توبه شكستی باز آی،انسانی كه ایمان دارد پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگریست هیچ وقت ناامید نمی شود.پس اگر بتوانیم به تفكرات سالم برسیم و از تفكرات سالم به ایمان سالم برسیم  می توانیم از ناامیدی خارج شویم.

آقای مهندس در سی دی انرژی نفس می فرمایند بعضی ها می گویند الكی من امیدوار باشم این زندگی چه دارد كه من امیدوار باشم ! آره الكی امیدوار باش.حتی اگر این امید واهی باشد باز به نفع توست.

 

 

مرتبط با: مشارکت های مکتوب، هر ماه یک سوال،

برچسب‌ها: كنگره 60، ناامیدی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر دوشنبه 9 اسفند 1395 07:45
خداقوت ممنون از سخنان این عزیزان سخنان هرکدام از راهنمایان چون طلا ارزشمند است شکر شکر شکر....بابت این همه لطف و محبت
اعظم همسفرمهدی یکشنبه 8 اسفند 1395 23:54
خداقوت وبسیارعالی
تشکر از تمام خدمت گزاران کنگره
پاینده باشید
مسافر مجتبی.لژیون آقای محمد رضا اکبری یکشنبه 8 اسفند 1395 23:05
دستمریزاد.سپاس و درود.خیلی خوب و آموزنده.پاینده باشید
آرزو.ص یکشنبه 8 اسفند 1395 22:38
با تشکر از کمک راهنمایان محترم.بسیار آموزنده بود.
همسفر الهام یکشنبه 8 اسفند 1395 20:02
مطالب مفید وبسیار آموزنده ای بود ، امیدوارم تک تک ما بتوانیم این راهکارها را در زندگی خود به کار ببریم
سپاس فراوان از همه راهنمایان عزیز که با سخنان خود راه را به ما نشان می دهند، به خصوص راهنمای عزیزم خانم سارا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو