كارگاه آموزشی خصوصی همسفران؛ دوشنبه 95/11/25
سه شنبه 26 بهمن 1395 ساعت 00:44 | نویسنده این مطلب : همسفر : محبوبه | ( نظرات )

به نام قدر مطلق الله

روز دوشنبه 95/11/25 جلسه یازدهم از دور یازدهم کار گاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی به نگهبانی "همسفر شهناز"استادی اسیستنت محترم شعبه شیخ بهایی "همسفر مریم داوودی" ودبیری "همسفر سارا"با دستور جلسه "هفته دیده بان "راس ساعت 15 شروع به کار نمود.

دیده بانها؛مانند عقاب چشمهای تیز بینی دارندو چشم آنها چشم کنگره ای است. دیده بان  یعنی دیدن،ما هم می بینیم، اما دیدن ما کجا ودیدن آنها کجا!!! ......

 دیده بانها،همچون کوه استوارند. چرا..؟چون کنار بزرگ مردی مانند آقای مهندس آموزش می بینند.....

خلاصه سخنان استاد:

خدا را شکر می کنم یکبار دیگر توانستم در خدمت خدمتگزاران کنگره باشم.خیلی خوشحالم که آنقدر آموزشهایتان خوب بوده و آنقدر خوب عمل کرده اید که واقعا یک شعبه خوب وفعال دارید.

ما در کنگره در چهار فصل سال جشن داریم.در فصل بهار،جشن کمک راهنماست که بر هر رهجو واجب است که از راهنمای خود تشکر کند.جشن بعد در تابستان است که جشن مرزبان و ایجنت می باشد.در فصل پاییز،بزرگترین جشن را داریم که جشن همسفر است و در فصل زمستان جشن دیده بان را داریم و بر ما واجب است که از آنها قدردانی کنیم.

همان طور که می دانید کنگره؛ یک سازمان مردم نهاد است که در راستای درمان اعتیاد و درمان آسیب هایی که بر اثر اعتیاد بر خانواده ها وارد شده، کار می کند و انسانهای سالم وصالح پرورش می دهد.

یکی از گروههایی که در کنگره فعالیت می کند،گروه چهارده نفره دیده بانها هستند.این گروه قوانین را وضع کرده و به تمامی شعب، ابلاغ می کنند و بعد از آقای مهندس، بالاترین مرجع در کنگره می باشند.

ساختار کنگره،هرمی نیست بلکه شجره ای است. شجره یعنی درخت،حالا ریشه این در خت ،آقای مهندس هستند ،تنه درخت،دیده بانها و شاخه های درخت؛ کمک را هنماها و مرزبانها هستند.

انتخاب دیده بانها،بر اساس یک سری اصول است و این جور نیست که هر کسی از راه آمده و دیده بان شده باشد. اینها از فیلترها ی بسیاری گذشته اند..این عزیزان در مسئولیتهایی که داشته اند ،به بهترین نحو عمل کرده اند.

دیده بانها؛مانند عقاب چشمهای تیز بینی دارند و چشم آنها چشم کنگره ای است. دیده بان  یعنی دیدن،ما هم می بینیم، اما دیدن ما کجا ودیدن آنها کجا!!! آنها نقاط ضعف و قوت را خوب می بینند و در صورت لزوم،تصمیمات لازم را اتخاذ می کنند.دیده بانها ،خدمتگزاران چراغ خاموش کنگره هستند و کسی آنها را نمی بیند.آنها پشت پرده خدمت می کنند. شال دیده بان،سفید رنگ است و در دو بخش عمومی و تخصصی فعالیت می کنند.تعیین اهداف بلندمدت و کوتاه مدت کنگره بر عهده دیده بانها است.همچنین تعیین قوانین داخلی کنگره،مثل انتخاب ایجنت،  تعیین و جابه جایی دستور جلسات سالیانه،شرایط پذیرش راهنماها،راه اندازی شعب بر عهده آنها است.

در کلام الله آمده که کارهای خود را،با شور و مشورت انجام دهید.کنگره هم بر حسب فرامین کلام الله عمل می کند.مشورت شورای دیده بانها باعث می شود که درصد خطا و اشتباه به حداقل برسد.

دیده بانها،همچون کوه استوارند. چرا..؟چون کنار بزرگ مردی مانند آقای مهندس آموزش می بینند.

قوانین تعیین شده در جلسات دیده بانی به تصویب می رسد و هم آقای مهندس در روزهای چهارشنبه به اطلاع اعضای حاضر می رسانند و هم به شعب سراسر کشور ابلاغ می گردد.

 خانم آنی ؛دیده بان قسمت همسفران وبخش خانواده است و هر ماه یکبار با اسیستنت های شعب،جلسه دارند و کلیه مسائل مربوط به همسفران،باید به اطلاع ایشان برسد.

خانم کماندار هم دیده بان قسمت ورزش همسفران است و مرزبانهای ورزش هرگونه کاری در زمینه ورزش را با ایشان در میان بگذارند.

آقای حکیمی؛دیده بان شهرستانها هستند.ایشان مرتب در حال رفت و آمد به اصفهان،اراک،سمنان وبقیه شهرستانها هستند و دین ایشان بر گردن تک تک ما هست و باید به نحو شایسته از ایشان قدردانی کنیم ،خصوصا که برای شعب اصفهان،بسیار زحمت کشیدند.

فردا سه شنبه جلسه خصوصی مسافران  شعبه شیخ بهایی،به جلسه عمومی تبدیل شده است و جشن دیده بان با حضور آقای حکیمی برگزار خواهد شد و حضور پر رنگ شما همسفران باعث پر شکوه شده جشن می شود. انشالله به بهترین شکل از ایشان قدردانی کنیم.در پایان پیام هفته دیده بان را قرائت می کنم که:

دیده بانها؛ ستونهای کنگره هستند که بنای کنگره بر روی شانه های این عزیزان قرار دارد.

واما چند نکته را دوست دارم برایتان بگویم.همه ما در هر جایگاهی که هستیم،رهجو هستیم و باید یک رهجوی خدمتگزار باشیم.مگر می شود رهجویی احترام را یاد نگیرد!!!مگر می شود رهجو،فقط به راهنمای خودش احترام بگذارد و به بقیه راهنماها و مرزبانها احترام نگذارد!!! رهجوی واقعی ؛رهجویی است که شال خدمت را گردن هر فردی ببیند،به آن فرد و جایگاهش احترام بگذارد،حالا کمک راهنما، مرزبان،ایجنت وهر جایگاهی در کنگره .

مگر می شود رهجویی به کنگره بیاید، آموزش ببیند، اما از حرمتها پیروی نکند!!!مگر می شود رهجویی به کنگره بیاید اما در بیرون کنگره با هم رفت وآمد داشته باشد!!!اگر کسی هم می خواهد از شعبه با فرد دیگری برود ،حالا یا به علت سرما، گرما، برف و یا باران و یا سختی مسیر،باید تا قسمتی از راه  را با او برود نه اینکه تا در خانه او را برسانند. نه اینکه رهجو در خانه خانم فلانی بود و بگوید مرا برسان و یا با مسافرش باشد و او را برساند.این برخلاف قوانین است.اگر فردی می خواهد خدمتی بکند و رهجویی را تا مسیری برساند،این بنا نمی شود که ما متوقع شویم.این را من رهجو بدانم که هر قانون وحرمتی را زیر پاگذاشتم، اولین نفرخودم  هستم که ضربه اش را می خورم.

همه ما اینجا می آییم که آموزش بگیریم، مگر می شود رهجویی احترام و تواضع را از راهنمایش یاد نگیرد!!!همه راهنماها این خصوصیات را دارند واگر نداشتند، راهنما نمی شدند.رهجو باید قوانین را از کمک راهنما یاد بگیرد،چون می خواهد روزی،جا پای او بگذارد.

انشالله همه ما بتوانیم به اهداف کنگره برسیم و قوانین را رعایت کنیم و رهجوی خوبی باشیم. در پایان برای همه دیده بانها،آرزوی سلامتی و عاقبت به خیری دارم.امیدوارم فردا حضورخوبی داشته باشید.

 

گزیده ای از مشارکت همسفران:

در کنگره سه بخش وجود دارد یکی بخش آموزشی که خود آقای مهندس بر عهده دارند و بخش دوم بخش اجرایی و بخش سوم قانون گذاری است که دیده بانان قوانین را وضع می کنند و ما وظیفه داریم که قوانین را به طور کامل اجرا کنیم دیده بانان بعد از آقای مهندس مهمترین و حساسترین جایگاه را دارند دیده بانان مانند یک سکان دار کشتی هستند که در مسیر راه خیلی جلوتر را می بینند و اگر موانعی وجود داشته باشد سریع اطلاع می دهند دیده بان کارش دیدن است ولی خودش هیچ وقت دیده نمی شود دیده بانان خدمت را با تمام وجودشان درک کرده اند و از خواسته های خودشان گذشتند تا ما بتوانیم در این مکان امن آموزش بگیریم دیده بانان با ایمان ترین افراد هستند که با عشق بلاعوض خدمت می کنند و در مسیر پیشرفت کنگره قدمهای بسیار زیادی را برداشته اند و قدشان در صور پنهانشان رشد بسیار زیادی کرده است و به همین علت است که جلوتر و پیش تر از بقیه می توانند ببینند چون قوانین الهی را با حس سالم ترکیب کردند و به عمل سالم رسیدند تا به این جایگاه مهم دست یافتند و اگر این جشن ها را در کنگره برگزاز می کنیم به این خاطر است که ما گاهی سپاس گذاری را فراموش می کنیم و با سپاس گذاری کردن در کنگره دوست داشتن را تمرین می کنیم و این هفته را به همه دیده بانان عزیز تبریک می گوییم و از زحمات این عزیزان تشکر و قدردانی می کنیم.

نویسنده:همسفر محبوبه

تصویرگر:همسفر فاطمه ج

 

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: