سی دی هفتگی؛ معما
پنجشنبه 30 دی 1395 ساعت 14:28 | نویسنده این مطلب : مسافر محمدجعفر | ( نظرات )

متن سی دی هفتگی معما

از مهندس دژاکام؛ سه شنبه 1395/09/30


هر کاری و هر موضوعی که در اندیشه و تفکر ما هست و بخواهیم انجام دهیم به انجام می رسد مشروط به اینکه هم از نیروهای درونی و هم از نیروهای بیرونی استفاده کنید.


سخنان استاد در تاریخ 1382/07/12 تحت عنوان معما:

برای بعضی از دوستان تازه کمی از موضوع جا افتاده و برای بعضی ها با دید بسیار متعجب اما جستجوگر باقی هست با تلاش فراوان و آن الهامات لحظه ای که برایتان به صورت تفکر و تعقل پیش می آید مسئله را مطرح می نمائید و این آغاز باز نمودن کلیدهایی است که هر یک معمایی در بر دارد و این بسیار خوب است دوستان هم در این زمینه به تلاش ادامه می دهند بسیار خوب است و این در کل کائنات به کار می آید و سبب باز نمودن معماهای سخت و بسته می شود.

معما یعنی یک مسئله حل نشده . اگر مسئله ای حل بشود دیگر معما نیست و علم است. گفتیم که علم عبارت است از کشف یا توضیح یا ابداع قوانین حاکم در ذرات و امواج برای تغییر ، تبدیل و ترخیص.

ذرات یعنی ماده و امواج یعنی احساس و تفکر. قوانین مربوط به ذرات و امواج را که کشف کنیم و توضیح بدهیم می شود علم.

هر معما و مسئله حل نشده 3 پارامتر دارد :

1-صورت مسئله

2-فاعل یا کسی که می خواهد مسئله را حل کند.

3-حل مسئله

در معما صورت مسئله نقش خیلی مهمی دارد . اولین گامی که برای هر مسئله ای می خواهیم برداریم باید صورت مسئله را طرح کنیم که چی داریم و چی می خواهیم . معما یک ویژگیها و نشانی هایی دارد که ویژگیها و نشانی ها در صورت مسئله داده می شود و شما با دریافت آن ویژگیها باید مسئله را حل کنید. وقتی با نشانی ها و ویژگیها مسئله را حل کردی ، می شود علم و علم یعنی دانستن و یقین داشتن. بطور مثال یک معما را عنوان می کنیم.( این وَر کوه اَرّه اَرّه ، اون وَر کوه اَرّه اَرّه ، میان کوه گوشت برّه). این یک صورت مسئله است که حلِ مسئله می شود (دهان انسان) که این وَر و اون وَر دندانها هستند که تشبیه به ارّه شده و در میان هم که زبان است و تشبیه به گوشت برَه شده است.

ما در تمام سطوح باید روی معما و مسئله تفکر کنیم یعنی از کاری که می خواهم انجام دهم چه نتایجی می گیرم ؟ مخاطرات و ریسک این کار چقدر است ؟ منظور این است که ما در تمام سطوح زندگی با معماها برخورد می کنیم و باید این معماها را حل کنیم.

پس یکی از مسائل مهم این است که صورت مسئله را بصورت صحیح مطرح کنیم اگر صورت مسئله صحیح و درست مطرح نشود هرگز به جواب نمی رسید. مثلاً برای درمان اعتیاد صورت مسئله اصلاً وجود نداشت . همان طور که معتادان بی نام همچنان می گویند اعتیاد یک بیماری مرموز و لاعلاج و پیش رونده است این یعنی معماست . چرا این مرموزی و لاعلاجی حل نشده ؟ چون صورت مسئله آن درست مطرح نشده . این مرموزی به این خاطر است که صورت مسئله ای برای اعتیاد مطرح نشده بود. من در مجمعی اعلام کردم که کسی می تواند بگوید که من درمانگر اعتیاد هستم که بتواند یک نفر را به درمان برساند . (منظور درمان قطعی است نه ترک) . چرا که به زور ، با زندانی کردن ، با داروی عطاری ، با شلنگ درمانی و غیره می توان شخص را ترک داد اما ترک درمان نیست . درمان یعنی اگر شخص را در انبار مواد گذاشتیم به راحتی بخوابد نه اینکه تا صبح زجر بکشد . در متد DST صورت مسئله اعتیاد بطور کامل مطرح شده است در چهار مقاله تمام ویژگی های اعتیاد را مشخص کرده ایم . درمان هر فرد یک معمای خاص است به عبارت دیگر هر انسان یک معما و ویژگی خاص خودش را دارد که فقط خودش می داند.

نکته اینجاست که معما هم ، صور آشکار و صور پنهان دارد . ما باید به صور پنهان معما هم دقت کنیم مثلاً صور آشکار یک نفر این است که خیلی پول دارد ولی صور پنهانش این است که خیلی هم بدهکار است یا شخص در ظاهر خوش تیپ است اما در پنهان بیماری های مختلفی دارد. پس در حل معمّا صور پنهان بسیار مهم است و ما باید هم به صور آشکار و هم به صور پنهان توجه داشته باشیم. در اعتیاد هم فقط روی صور آشکار کار شده است یعنی فقط در پی برطرف کردن و حل کردن علائم ظاهری مثل آبریزش بینی و اسهال و بدن درد و غیره را بوده اند .

وقتی که انسان روی یک موضوعی کاملاً متمرکز می شود الهامات و القائات آغاز می شود ، الهام و القاء فقط برای افراد خاص نیست بلکه به کسی که روی کاری متمرکز باشد روی می آورد . چیزی که مهم است این است که الهامات باید به درد آن رشته بخورد مثلاً به یک خیاط الهام اَرّه و میخ و چکش نمی شود چراکه اصلا به کار او نمی آید. تمام انسان ها در معرض الهام و القاء هستند حال ممکن است برای کسی قطره باشد و برای دیگری دریا . کسانی که سالیان سال بر روی موضوع خاصی متمرکز هستند سریعا متوجه الهامات می شوند و آن را می پذیرند . مثلاً کسی که جواهرشناس و الماس شناس است اگر تکه ای الماس ببیند متوجه آن می شود اما شخص دیگر که نمی تواند الماس را تشخیص دهد و گمان می کند مُشتی خرده شیشه است.

وقتی هر کلیدی باز شود و هر معمایی که حل بشود راه را برای حل شدن معماهای دیگر هم باز می کند. همه چیز در هستی برنامه ریزی شده و وجود دارد و هست و ما فقط آنها را پیدا می کنیم و یا روابط بین آنها را پیدا می کنند و یا خود موضوعات را پیدا می کنند. ما چیزی به هستی اضافه نمی کنیم و چیزی به هستی نمی دهیم مثلاً نیوتن رابطه بین سیب و زمین را که همان جاذبه است را پیدا کرد. متد DST یک راهی را برای درمان مواد مخدر پیدا کرده ولی من اعتقاد دارم که این متد می تواند راه را برای خیلی مسائل دیگر باز کند. ما در مسائل زیادی به علم نرسیده ایم مثل سرطان و فقط با استفاده از لیزر و داروهای شیمیایی فقط سلولهای سرطانی را از بین می بریم و جلوی رشدش را می گیریم ، ولی درمانی صورت نگرفته و هنوز قادر نیستیم آن سلولها را بازسازی کنیم و علت را بفهمیم.

درباره اینکه چه می شود ، شدنها ادامه دارد ما به انجامها می نگریم خود به یاری نیروهای درونی و بیرونی به انجام می رسد خاصه در راه الهی باشد.

هر کاری و هر موضوعی که در اندیشه و تفکر ما هست و بخواهیم انجام دهیم به انجام می رسد مشروط به اینکه هم از نیروهای درونی و هم از نیروهای بیرونی استفاده کنید. اکثراً انسانها برای حل مسائل دنبال نیروهای بیرونی می گردند و کمتر از نیروهای درونی خودشان استفاده می کنند مثلاً دنبال پارتی می گردند. وقتی از نیروی درونی استفاده کردید به مشکل نمی خورید.

گوهری کَز صدف کان مکان بیرون است

طلب از گمشدگان لبِ دریا می کرد

در حال حاضر جامعه مصرف کنندگان نیروی درونی فوق العاده قوی و نیرومند دارند. اگر این نیرو را شناسایی کنیم و از آن استفاده کنیم می توانیم روی آن حساب کنیم. به یک فرد باید چیزی بدهید تا بتوانید از وی چیزی بگیرید. علت موفقیت کنگره این است که ما چاهی را که کنده ایم به آب رسیده است . وقتی به آب رسیدیم می توانیم مراتع خود را آبیاری کنیم میتوانیم درخت بکاریم و آبادانی ایجاد کنیم . اگر این طور نبود ما نمی توانستیم با وجود همه راهنمایان ، یک نفر را به درمان برسانیم . به عبارت دیگر مِتُد درست است و توانسته ایم از نیروی درونی استفاده کنیم . باور کردنی نیست که در این چند سال کار در کنگره ، حتی یک چک برگشتی نداشته ایم و کسی به ما زنگ نزده که بگوید در حساب خود پول ندارید . این ها همه در پرتو استفاده از نیروهای درونی صورت گرفته است.

ما بسیار خوشحالیم که کلیه دانستنیها به صور گوناگون بسط و توسعه می یابند و مانند پرواز پرندگان به هر سو می روند و این آثار تلاش و تفکر شماست جهان در حلقه های خود در حرکتی منظم و استوار طبق قاعده در حرکت است و شما به طور جمع فکر می کنید چقدر آنرا به چشم می بینید. پس بازی همچنان ادامه دارد و ما چیزهایی را که می بینیم و در مقایسه با اطراف و جهان خود باید بگوئیم به اندازه یک طفل تازه بدنیا آمده نیستیم حال خوب ما را دریاب. مکتوب بسیار خوب شده و بعضی از دوستان از اینکه از آنان یادی نمودیم خشنودند و این برای همه ما که تقریبا داریم یک نسخه پیدا می کنیم مسبب خوشحالی بسیار شده که وصف آن آسان نیست. به جاهایی رفتی و بیرون آمدی گویی در همه قرون بوده ای و این بسیار نیکوست. دوستان دیگری که در کلام قوّتی داشتند و آنانی که در نوشتن به مهارت دست یافته بودند با بیان خود را از این مکتوب احساس خودشان را نشان می دادند . دوستی می گوید که بالاخره وقتش رسید که از این سلسله جبال عبور کنیم دگری می گوید دفتری که بسته شود کتاب دیگری گشوده و مکتوب می شود و اگر مسافری به مقصد برسد مسافری دیگری به سفر می رود. این بازی همچنان ادامه دارد و این خواست خداوند است که در حال جاری شدن است و هیچ موجودی در هیچیک از مراحل تکاملی خود به خواب نمی رود و اگر به ظاهر خواب باشد در حال گرفتن قدرت و قوت از مبدا خویش است تا راه را بهتر بیابد و فرمان را بهتر به اجرا درآورد و این داستان نیست زیرا واقعیتی است که در این مکتوب دیده می شود و ما می دانیم که برای این کتابت این نوشته ها بسیار تعقل و تفکر و مطالعه انجام شده است . بهرحال ما خوشحالیم و منتظر بقیه.

جهان و کائنات با نظم و قاعده خاصی در حرکت است. اگر همه ما جمع شویم، در مقابل درک هستی مانند طفلی هستیم که تازه به دنیا آمده است. حال با اندکی دانایی و گرفتن عنوان و مدرک و غیره ادعا می کنیم که همه چیز را می دانیم و در مورد همه چیز اظهار نظر می کنیم. یک مسئله پیش پا افتاده مثل اعتیاد را هزاران سال است که نتوانسته اند حل کنند. حیات ادامه دار است و اگر کتابی بسته شود، دیگری باز می شود. اگر کسی از دنیا برود، دیگری به دنیا می آید.

شاگرد: خیلی علاقه مند بودم روابط بین شمس و مولانا را بدانم بعبارت دیگر ارتباط فی مابین آنها از نوع کشف و شهودی بوده و یا اینکه در زمین بصورت دو کالبد فیزیکی یکدیگر را ملاقات می کردند زیرا کتابهای بسیاری توسط اشخاص مختلف در تاریخ و ادبیات به نگارش درآمده و داستانهای بسیاری از آشنایی شمس و مولانا نوشته اند که برخورد و یا زندگی آنها چنین بوده و چنان بوده و شمس را موجودی کاملاً در قالب فیزیک جسم می دانند.

داستانهای زیادی راجع به شمس و مولانا وجود دارد که در هاله ای از ابهام است در اینجا شاگرد می پرسد این داستانها چیست رابطه بین شمس و مولانا چیست آیا رابطه فیزیکی بوده یا رابطه کشف و شهودی؟

استاد : شاید آن اشخاص که تصاویر را به نگارش در می آورند اصلاً مولانا را نمی شناسند مولانای عزیز دارای همان خصوصیاتی بوده که از نوشته های او پیداست در حال سبک­بالی بسیار تُرد و شکننده بود و اما شمس ، او هم در قید حیات و هم پس از حیات مولانا با یکدیگر تماس داشتند اما نه به صورتی که امروز در کتابها می بینید . شمس در خواب مولانا می آمد و با یکدیگر به گفتگو می پرداختند و این از بیان هر دو و هر یک به تنهایی عنوان شده است.

شمس یک شخصیت مکاشفه ای بوده که در خواب مولانا می آمده . ما ایرانی هستیم و از قرنها پیش دارای دانش و اطلاعات و آگاهی بسیار زیادی هستیم ، از زمانهای قدیم عرفان و معرفت شناسی داشته ایم ، حتی از زمانهای زرتشت یک سری آئین یکتاپرستی در سطوح متعدد داشتیم . بزرگانی داریم که مکاشفه می کردند و کشف و شهود داشتند . بایزید بسطامی ، ابوالحسن خرقانی و سهروردی از آنهایی هستند که کشف و شهود داشتند . با وجود این بزرگان هنوز باور نداریم که کشف و شهود وجود دارد . به عقیده من شمس و مولانا دو شخصیت کاملاً مکاشفه ای هستند.

نگارنده : مسافر محمدجعفر

رهجوی آقای علی جمالی

 


مرتبط با: متن یا خلاصه سی دی های اموزشی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: