كارگاه آموزشی خصوصی همسفران؛ دوشنبه 95/10/27
دوشنبه 27 دی 1395 ساعت 23:32 | نویسنده این مطلب : همسفر زهره | ( نظرات )

روز دوشنبه مورخ 95/10/27 جلسه هفتم از دور یازدهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی با نگهبانی خانم شهناز، استادی خانم نسیم و دبیری خانم سارا با دستور جلسه: "فرق عمل سالم و عمل به ظاهر نیک" رأس ساعت 15 آغاز بکار نمود.

فرق بین دو عمل درنتیجه  آن است؛ من قبل از انجام دادن هر عملی باید به نتیجه آن نگاه کنم، عمل سالم  نتیجهٔ صلح انگیزی دارد و برای من پیامد منفی ندارد بلکه آرامش به همراه می‌آورد اما عمل به‌ظاهر نیک نتیجهٔ خوبی ندارد و در زندگی مشکل به وجود می‌آورد و زندگی پر از استرس و اضطرابی را به وجود می‌آورد.
خلاصه سخنان استاد:

ابتدا از خدا بابت قرار گرفتن در چنین جایگاهی سپاس‌گزاری می‌کنم و سپس از خانم فاطمه کمک راهنمای عزیزم و مادر عزیزم و خانم داودی عزیز سپاس‌گزاری می‌کنم.

استاد گفتند انرژی شعبه فقط به خودمان بستگی دارد و اینکه من با چه اشتیاقی گوش دهم و با چه انرژی‌ای دست بزنم انرژی شعبه را می‌توانم افزایش بدهم و وقتی من باانرژی دست می‌زنم حال خوبی پیدا می‌کنم.

و اما دستور جلسه "فرق عمل سالم با عمل به‌ظاهر نیک"؛ همیشه در کنگره یاد گرفتم اول معنا و مفهوم کلمات را پیدا بکنم تا بتوانم درک درستی داشته باشم، آقای مهندس می‌گویند ما سه عمل داریم  عمل سالم، عمل صالح و عمل به‌ظاهر نیک. عمل سالم و صالح باهم تفاوتی ندارند، فقط تفاوت این است که عمل سالم کلمه فارسی است ولی عمل صالح عربی است.

نکته‌ای که هست، عمل سالم به معنای صلح انگیز بودن و کاری که برای خودم و دیگران هیچ ضرری نداشته باشد و بلکه مفید هم واقع شود،

فرق بین عمل سالم و عمل به‌ظاهر نیک چیست؟

فرق بین دو عمل درنتیجه  آن است؛ من قبل از انجام دادن هر عملی باید به نتیجه آن نگاه کنم، عمل سالم  نتیجهٔ صلح انگیزی دارد و برای من پیامد منفی ندارد بلکه آرامش به همراه می‌آورد اما عمل به‌ظاهر نیک نتیجهٔ خوبی ندارد و در زندگی مشکل به وجود می‌آورد و زندگی پر از استرس و اضطرابی را به وجود می‌آورد.

مگر نمی‌گوییم عمل به‌ظاهر نیک نتیجهٔ بدی دارد پس چرا از واژه ضد ارزش استفاده نکردیم؟

به‌این‌علت که وقتی من عمل به‌ظاهر نیکی انجام می‌دهم اصلاً فکر نمی‌کنم که دارم کار نادرستی انجام می‌دهم  بلکه فکر می‌کنم بهترین کار را انجام می‌دهم و تازه خیلی ثواب هم دارد، حالا چه می‌شود که عملی که فکر می‌کنیم کار خوبی است باعث ضرر ما می‌شود؟

یکدست کارهایی را به ما آموزش دادند مثل محبت کردن، اعتماد کردن. این‌ها را ما بلد هستیم و کارهای خوبی هم هستند و تحت عنوان عمل نیک هم یاد می‌کنیم ولی چون من اندازهٔ این کارها را بلد نیستم تبدیل به عمل به‌ظاهر نیک می‌شود.حالا چند مثالی که در زندگی خود و دیگران مشاهده کرده‌ام را توضیح می‌دهم امیدوارم که درست باشد و استفاده بکنیم.

یک مورد مثل سلام کردن که یک عمل سالم هست حالا فرض کنید یک روز لژیون تشکیل‌شده است و من به دلیلی دیر رسیدم، حالا وسط لژیون رسیدم  تازه  می‌خواهم به تک‌تک افراد سلام کنم و تمام رشته افکار راهنما ازهم‌گسیخته می‌شود در اینجا عمل سلام کردن عمل به‌ظاهر نیک است و عمل سالم این است  اجازه‌ای از راهنما بگیرم و آرام سر جایم بنشینم.

مثال بعدی، به کنگره آمدن من که عمل سالمی است چطور به عمل به‌ظاهر نیک تبدیل می‌شود؟

وقتی من به خاطر دیگران به کنگره می‌آیم وقتی به خاطر مسافر و یا راهنما کنگره می‌آیم ولی اگر به خاطر خودم و حال خوش خود به کنگره بیایم این عمل سالمی می‌شود و من نتیجهٔ خوبی به دست می‌آورم و به آرامش می‌رسم.

آقای مهندس گفتند عمل سالم ذره به ذره و جایگاه به جایگاه باهم تفاوت دارد. ممکن است عملی در کنگره سالم باشد ولی بیرون کنگره به‌ظاهر نیک باشد و بالعکس. اینکه من  این تفاوت را متوجه بشوم نیاز به معرفت دارد اینکه من بشناسم و انجام بدهم.

معرفت: یعنی وقتی من کاری را انجام می‌دهم تا عمق وجودم بتوانم آن را درک بکنم و بشناسم در آخر این کار، چه اتفاقی رخ می‌دهد و وقتی به معرفت برسم دیگر عمل سالم و به‌ظاهر نیک را تشخیص می‌دهم.در رابطه با عمل سالمی که میخواهیم انجام بدهیم به نسبت طرف مقابل توجه نمی کنیم که او پدرم ویا مادرم ویا خواهرم هست برای تمام اطرافیانم یک قانون وجود دارد و این است که من اندازه و چهار چوب آن رابطه را بشناسم ورعایت بکنم.اگر رعایت کردم دیگر بلد هستم باید چه رفتاری  بکنم و اصلا هم سنگدلی و بیرحمی نام ندارد و مثالی که آقای مهندس بیان کردند برنامه سقوط آزاد است که راهنما به مسافر می دهد شاید یك حالت بی رحمانه دارد ولی عمل سالمی است و مثالی دیگر  پول قرض دادن به دیگران وحتی مسافرمان است که باید آموزش ببینم که کجا قرض دادن عمل سالمی است. وقتی مسافر من بیکار است من اگر دلسوزی بیجا انجام بدهم وبه او پولی را قرض بدهم دیگر فرصت تفکر و پیدا کردن کار را از او می گیرم. یا من خانه ی خودم را بفروشم وپسرم را از زندان آزاد کنم این عمل به ظاهر نیک است چون فرصت تفکر نمودن وسختی زندان را از او گرفتم و او از زندان بیرون می آید و کارهای مخربش را تکرار می کند پس نتیجه ی خوبی ندارد.

در آخر اینکه اگر قدر واندازه ی هر چیزی را بدانیم و رعایت کنیم اصلا سنگدلی وبیرحمی نیست و یا هر اسم دیگری که حقه نفس روی آن میگذارد نیست وکاملا درست است. من سخنانم را با متنی کوتاه تمام می کنم.

 آموختن آسان نیست، خستگی هر آن در كمین است، آزرده می شوی، احساس شكست می كنی، شك می كنی كه رها كنی و بگذری، می خواهی بر كنار روی و وانمود كنی كه اتفاقی نیفتاده اما تو بازنده نیستی، تو یك مبارزی، پیش از اینكه برنده باشی باید زنده باشی ، باید گاه بگریی تا بتوانی روزی بخندی ، باید آزرده شوی تا روزی توانمند باشی، اگر پیوسته بكوشی و ایمان داشته باشی در پایان پیروزی آز آن تو خواهد بود...


گزیده ای از مشارکت همسفران:

فاصله بین عمل سالم و عمل به ظاهر نیک به اندازه یک مو است عمل سالم از عقل انسان دستور می گیرد ولی عمل به ظاهر نیک از نفس اماره دستور می گیرد. عمل سالم صور آشکار و پنهان آن یکی است یعنی زبان و قلب یکی است ولی عمل به ظاهر نیک صور آشکار و صور پنهان یکی نیست. عمل سالم از نیروهای مثبت فرمان می گیرد ولی عمل به ظاهر نیک از نیروهای منفی پیروی می کند.عمل سالم در چارچوب قوانین است و نیاز به معرفت و شناخت دارد ولی عمل به ظاهر نیک از روی احساسات و اعتماد کورکورانه به وجود می آید.عمل سالم در کنگره60 یعنی مسافر خودش باید سرساعت داروی اوتی را بخورد ولی عمل به ظاهرنیک همسفر از روی ترحم و دلسوزی داروی اوتی را به مسافر می دهد که نتیجه خوبی ندارد. پس اگر می خواهیم به نقطه ای برسیم که عمل سالم را تشخیص دهیم باید آرام آرام در جهت صراط مستقیم تزکیه کنیم تا آرام آرام پرده ها کنار بروند وقتی پرده ها کنار رفتند دیگر نیازی نیست ما زور بزنیم که تشخیص دهیم و همین شناخت است که انسان را به عدالت می رساند. 


نویسنده:همسفر الهه

تصویرگر:همسفر فهیمه

مرتبط با: کارگاه آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
سه شنبه 28 دی 1395 23:21
تبریک به خانم نسیم عزیز
سه شنبه 28 دی 1395 23:21
تبریک به خانم نسیم عزیز
سه شنبه 28 دی 1395 23:12
باسپاس فراوان ازتمامی خدمتگذاران منتخب درگاه خداوند رحمان.
وتشکرمخصوص ازهمسفرمهربانم خانم الهه به خاطرنگارش پرمحتوای جلسات و وبلاگ شعبه...
همسفرزهرا(ب ) سه شنبه 28 دی 1395 22:54
تبریک به خانم نسیم عزیز
آرزو.ص از شهرکرد سه شنبه 28 دی 1395 00:04
نسیم عزیز بسیار از صحبتهای زیبا و آموزنده شما استفاده بردم و به یاد روزهایی افتادم که به شهرکرد می آمدی.انشاا...که بتوانی روزی از نفوظ کلامت برای آموزش به کسانی که عاشق یادگیری هستند استفده کنی.
دوشنبه 27 دی 1395 22:51
احسنت به این سرعت عمل...
خدا قوت..
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات