سی دی هفتگی؛ مشکل
پنجشنبه 23 دی 1395 ساعت 13:39 | نویسنده این مطلب : مسافر محمدجعفر | ( نظرات )

متن سی دی مشکل از مهندس دژاکام

1395/10/07رکود جزء مسائل خلقت است و در سیستم کائنات رکود همیشه وجود دارد از آنها نباید ناراحت بشوید. مثلاً یک مرتبه طوفان می‌شود و همه چیز از بین می‌رود انسان در مشکلات باید صبر و تحمل داشته باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که انسان دچار رکورد نشود.سخنان استاد در تاریخ 1382/07/14:

ما هم به عینه مشاهده می نمائیم که چگونه آنهایی که خواستار رهایی از دست شیطان اعتیاد هستند به آزادی و خلاصی دائم می‌رسند.

اصولاً انسان یک موجود چالشی است یعنی همیشه در مقابلش چاهی قرار می‌گیرد اصلاً خلقت انسان بر این مبنا بوده و هیچ راهی هم جز این نداشت. اگر همه متفکرین جمع شوند و افکارشان را روی هم بگذارند که غیر از این چیزی که وجود دارد بگونه دیگری جهان را برنامه ریزی بکنند آیا امکان پذیر هست یا خیر؟ آیا امکان پذیر هست که یک روزی همه خوب باشند و هیچ دزدی و فساد و مشکلی نباشد؟

درصد خوبی و بدی در نوسان هست و امکان دارد که هرکدام درصدش بیشتر و دیگری کمتر شود ولی بطور مثال اگر بدی به کلی از بین برود انسان چه زندگی‌ای خواهد داشت؟ آیا ادامه حیات امکان پذیر هست؟ اگر همه چیز بر وفق مراد باشد آیا دیگر کسی سرکار می‌رود؟ کسی در کوره آجرپزی برای کار می‌رود؟ دیگر کسی در موتورخانه کشتی کار می‌کند؟ چون اصولاً زندگی در پرتو اضداد بنا شده. تا تشنگی نباشد آب معنا ندارد، تا گرسنگی نباشد سیری معنا ندارد، تا نفرت نباشد عشق مفهومی ندارد، تا تاریکی نباشد نور مفهومی ندارد. پس این چالش همیشگی و دائمی است، کم و زیاد می‌شود ولی از بین نمی‌رود چون اگر از بین برود انسانها انگیزه‌ای برای ادامه حیات ندارند، بر مبنای اضداد است که انگیزه بوجود می‌آید.

بنابراین اگر ما به یک تفکری برسیم که هیچ موقع هیچ مشکلی وجود نداشته باشد مثل قصه حضرت سلیمان می‌شود:

حضرت سلیمان به خداوند می‌گوید شیطان را تحویل من بده تا آن را در خانه‌ام نگه دارم تا اینقدر بندگان خدا را اذیت نکند، خداوند هم این کار را می‌کند. حضرت سلیمان هفته‌ای هفت عدد زنبیل می‌بافت و به بازار می‌برد و می فروخت. هفته اول از او چهار عدد زنبیل می‌خرند هفته دوم فقط دو عدد می‌خرند. می‌پرسد چرا نمی‌خرید؟ می گویند نیازی نداریم چون قبلاً میوه درختان را می‌چیدیم و در زنبیل می‌گذاشتیم الآن دیگر به میوه‌ها احتیاجی نداریم. هفته سوم هیچ کدام از زنبیلها را نمی‌خرند. هفته چهارم می‌بیند در شهر هیچ کس نیست از پیرمرد نابینایی می‌پرسد کجا رفته‌اند؟ جواب می‌دهد همه به قبرستان رفته‌اند. سلیمان هم به قبرستان می‌رود و می‌بیند همه مردم قبرهایشان را کنده‌اند و بالای سر قبر خود نشسته‌اند. دلیل را که می‌پرسد می گویند چون دیگر کار نداریم، دیگر پول و غذا و زمین و زندگی به ما مزه نمی‌دهد و نمی‌چسبد. منظور از این قصه این است که اگر در زندگی مشکلات هست همیشه این مشکلات را لعنت خداوند ندانیم و اصولاً این مشکل جزء بافت زندگی است. هرکاری که بخواهید انجام دهید کلی مشکل و چالش در مقابلتان قرار دارد. یک سری مشکلات جزء مشکلات عادی زندگی است و یک سری مشکلات هم یک مرتبه بر انسان ظاهر می‌شوند مثل سیل و زلزله و تصادف و ... .

مهم‌ترین مسئله این است که بعضی اوقات انسانها باور نمی‌کنند که مشکل را دارند. یک سری مشکلات مشخص و روشن است، بعضی مشکلات هست که انسانها قبول ندارند. در تمام سطوح هم داریم مثلاً من در یک رشته‌ای دکترا گرفته‌ام ولی از سایر علوم چیزی نمی‌دانم واین را قبول نمی‌کنم که نمی‌دانم، یا فردی که بیست سال مواد مصرف کرده و از مصرف مواد همه چیز را می‌داند ولی از درمان اعتیادش هیچی نمی‌داند و خیال می‌کند که خیلی می‌داند.

پس ما باید اول مشکل را بدانیم. برای همین می گوئیم که اول ندانی را بدان تا بدانی را بدانی. پس مقدمه هر مشکلی فهمیدن آن مشکل است. مثلاً انسانی که حسود است یا بددهان است اول باید خودش بداند که حسود یا بددهان است.

وقتی مشکل را فهمید سه حالت دارد که یک مثلث تشکیل می‌شود:

1-نسبت به مشکل بی تفاوت می‌شود و بیخیال مشکل می‌شود. دراین حالت روز به روز مشکل بدتر و بدتر می‌شود. مثلاً سقف خانه‌اش یک سوراخ ریز دارد و هنگام بارندگی چکه می‌کند و نسبت به این مشکل بی تفاوت و بیخیال است و ترتیب اثر نمی‌دهد تا در نهایت این سوراخ بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود.

2-مشکل را بطور موقت حل می‌کند که اکثر انسانها همین طورند. درمان اعتیاد در گروه معتادان بی نام هم بطور موقتی حل می‌شود و گاهی اوقات صورت مسئله را پاک می‌کنند، وقتی مشکل موقتی حل می‌شود آن مشکل تا قیامِ قیامت و انتهایِ ابدیّت هست و وجود دارد.

3-مشکل را بطور دائم حل می‌کند. اگراین مشکل را برای همیشه توانست حل کند رستگار شده است.

در متد DST هیچگونه رژیم غذایی خاصی نداریم یعنی همه چیز باید بخورد شاید از نظر سلامتی بگوئیم پرخوری نکنید، فست فود نخورید، غذاهای مانده و فریز شده نخورید، این‌ها مسائل جداگانه‌ای است و ربطی به مواد مخدر و اعتیاد ندارد. همچنین هیچگونه رژیم جنسی هم نداریم ولی باید بصورت نرمال باشد یعنی افراط و تفریط نباشد. ما در متد DST می‌خواهیم مثل آدمیزاد زندگی کنیم نمی‌خواهیم کار غیر انسانی انجام دهیم.

از کارهای انجام شده ما نیز خشنود هستیم و اینکه بعضی وقتها دچار رکود می‌شوید در مسائل پیش رونده ناراحت نشوید این وقفه‌ها جزء مسائل کائنات هستند در کل خلقت هم این قانون اجرا می‌شود شما قالبها را دارید بایستی در آن قالبها گچ بریزید که صور پنهان و آشکار کلام مطابقت بشود. مانند اینکه شما یک آبگیر یا مخزنی دارید که بایستی آنرا برای کشت و بارور نمودن طبیعت و شجرات صالحه بکار ببرید و این را بایستی با دقت در آن دشت وسیع طوری به حرکت درآورید که زمین از آن بهره بجوید و میوه مطلوب بدهد پس می دانید که در این میان ممکن است ذره و سنگ و دیگر موانع باشند هموار نمودن آنها قدری وقت و زمان لازم دارد تا آماده بشود. البته این تفاسیر کاری بسیار مهم است.

رکود جزء مسائل خلقت است و در سیستم کائنات رکود همیشه وجود دارد از آنها نباید ناراحت بشوید. مثلاً یک مرتبه طوفان می‌شود و همه چیز از بین می‌رود انسان در مشکلات باید صبر و تحمل داشته باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که انسان دچار رکورد نشود. ما در کنگره به کسی نمی گوئیم مواد نکش بلکه اطلاعات و آگاهی را به آن‌ها می‌دهیم خودش به این نتیجه می‌رسد که نباید مواد مصرف کند. یعنی ما قالبها را داریم، تمام وادی‌ها و سی دی‌ها و نوشتارها و کتابها و جزوات برای ما قالب است و از آنها در تمام شرایط زندگی استفاده می‌کنیم. تمام مسائل ما مانند یک مخزن آبی است که باید برای کشت استفاده کنیم. ما باید حساب همه چیز را بکنیم که چه میزان آب داریم؟ تا چه وقت آب مخزن را باید داشته باشیم؟ چگونه آبیاری کنیم، به صورت قطره‌ای یا غرق آبی؟ گیاهان هرزی که نمی‌گذارند آب کافی به محصولاتمان برسد را از بین ببریم و اگر زیاده روی کنیم ممکن است وسط تابستان بی آب شویم و هر چه کاشته بودیم از بین برود، منظور این است که ما باید در همه چیز را در تمام سطوح زندگی محاسبه و مدیریت و برنامه ریزی کنیم مثلاً از وقت و پولمان چگونه استفاده کنیم و برایش برنامه ریزی کنیم و برای این کار باید وقت و زمان بگذاریم. مثلاً برای داروی OT که به شما می‌دهند باید برنامه ریزی کنید که یک هفته آنرا داشته باشید و کم و زیاد نخورید یا مراقب باشید که نریزد یا وقتی عصبانی هستید OT نخورید چون مثل این است که آب را در جویهای خاکی ول کرده‌اید و تمام این آب جذب جویها می‌شود و چیزی به مزرعه نمی‌رسد.

این آمد و شدها برای باز نمودن کلید مسائلی است که به وقت بر قفل خود جای می‌گیرد همه آنچه که ما و شما می‌بینیم نه آنی است که در ظاهر است هر دیده‌ای مطالبی پنهانی دارد که برای بازبینی آن نیاز به عملی است که با آموختن و بعضی علوم هم اهداء می‌شوند تا به کار آیند مثل همان الهامات که قبلاً ذکر شده. ما آنچه دریافت می نمائیم با بازتابهای آن چندین برابر بایستی بیاموزیم و یاد بگیریم.

این چیزهایی که ما می‌بینیم فقط ظاهر قضیه است و از صور پنهان آن چیزی نمی‌دانیم مثلاً از فیزیولوژی خودمان چقدر می دانیم؟ از بابت شناخت انسان چقدر آگاهی داریم؟ بعضی انسانها از علوم زیاد می‌دانند ولی نمی‌توانند چِفت بدهند مثال آنرا با ذکر حکایتی از کتاب فیهِ مافیه مولانا بیان می‌کنیم.

داند او خاصیت هر جوهری         در بیان جوهر خود چون خری

روزی پادشاهی پسری کودَن داشت او را به دست عالمان زمان سپرد که به او علم یاد بدهند روزی می‌خواست پسر خود را امتحان کند انگشتری در میان مُشت خود گرفت و گفت بگو ببینم در میان مشت من چه چیزی هست؟ پسر گفت آنچه در دست داری گِرد است و زرد است (طلاست) و مَجوف (توخالی) است همه نشانه‌های انگشتر را درست گفت اما در آخر گفت باید غَربیل (اَلَک) باشد. پادشاه گفت همه نشانه‌ها را از راه علم و دانش درست گفتی اما عقلت نرسید که غربیل در مُشت جا نمی‌شود.

این جایگاه نتیجه گیری را نشان می‌دهد یعنی وقتی در علوم، نشانی‌ها را می‌دهی باید نتیجه گیری کنی.

اکنون همچنین علمای اهل زمان و علوم موی می‌شکافند و چیزهای دیگر را که به ایشان تعلق ندارد بِغایَت دانسته‌اند و ایشان را بر آن احاطه کلّی گشته و آنچه مهم است و به او نزدیکتر از همه آن است خودی اوست و خودی خود را نمی‌داند. همه چیز را حل و حُرمت حکم می‌کند که این جایز است و آن جایز نیست این حلال است یا حرام است و خود نمی‌داند که حلال است یا حرام است، جایز است یا جایز نیست، پاک است یا ناپاک است. پس این تو خالی و زردی و نقش و تدویر (گِردی) عارضی است که چون در آتش اندازد این همه نماند.

همه مطالب را می‌داند ولی آن چیزی که از همه به او نزدیک‌تر است یعنی خودش را نمی‌شناسد، ممکن است ما از راه علم همه چیز را بدانیم ولی آنجایی که باید آن نتیجه را بگیریم آن مهم است.

نگارنده: مسافر محمدجعفر؛ رهجوی آقای علی جمالی

مرتبط با: متن یا خلاصه سی دی های اموزشی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر شهناز جمعه 24 دی 1395 15:45
سلام وخداقوت خدمت آقای محمد جعفر،باآرزوی موفقیت روز افزون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو